unutkanlık

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

teşekkürederim

Mesajgönderen Yolcu Zeynep tarih Cum Oca 16, 2009 10:54 am

çok sağol,dr.mehmet tunca nın nosunu ve adresini buldum,ona gidicez
inşallah dediğin gibidr birsel kalıcı bir sorun gelişmemeiştr yani.
sağlıklı ve mutluluk dolu günler dilerim,hoşçakalın
HAYAT, HER KOŞULDA YAŞAMAYA DEĞER...:)
Yolcu Zeynep

Re: unutkanlık

Mesajgönderen sevl tarih Sal Şub 10, 2009 4:07 pm

arkadaslar hakkaten oyle bıse varmı bendede unutkanlık cok ama ben hıc dusunmemıstım bunu dıger arkadasların dedıgı gıb yaslanınca bız ne yapacagız bısey daha soracagım ben et turu seyler yıyınce karnımın sıstıgını hıssedıyorum ılac kullansamda sızede oluyomu
sevl

Mesajgönderen arvemmevra tarih Pzr Nis 26, 2009 5:28 pm

merhaba ben daha öncede üyeydim ama şifremi felan unutunca yeniden üye oldum ne yalan söyleyeyim bende unutkan olmaya başladım
arvemmevra

Mesajgönderen burcuo tarih Cmt Tem 11, 2009 4:02 pm

bende cok unutkanım
burcuo

Mesajgönderen akrep tarih Cmt Oca 02, 2010 3:52 pm

unutkanlıktan daha çok konuşurken kelimeleri toparlayamama oluyor anlattığım konuya odaklanamıyorum
akrep

Mesajgönderen kerem tarih Pzt Oca 04, 2010 2:34 pm

Bugün unutkanlık ile alakalı bir başlık açmayı düşündümki varmış ilacı kullanmadan önce hiçbirşey unutmadım hiçbirşey unutmadım hiçbiryerde ama son 1.5 aydır ki ilacı 2 aydır kullanıyorum herşeyi unutuyorum denkmi gelior yoksa unutkanlıkmı yapıyo bu ilaç
kerem

Mesajgönderen cheedemm tarih Sal Şub 02, 2010 10:21 pm

Arkadaşlar merhabalar !
Ben de 11 senedir colchicum dispert kullanıyorum ve unutkanlığa neden olan şeyin bu ilaç olduğunu sanmıyorum. Bende geçen sene B12 vitamini eksikliği saptandı ve tedavisini gördüm ilave ilaçlarla.Şu an bir sorunum yok.
cheedemm

Mesajgönderen Ünal tarih Çrş Şub 03, 2010 2:13 pm

Merhaba,
Sorunuzu bir baska boyuttan degerlendirmek istiyorum.
AAA hastalari; karin agrisi, eklem agrilari ve kas agrilari yasayabiliyorlar.
Bu agrilar yasanirken ve cok uzun yillar icinda müzmin hale gelince ve tedavide de gecikilince ya da teshis gecikince yukaridaki sendromlara paralel olarak bazi hastaliklar da gelisiyor.
**
**Fibromiyalji diye tanimlanan kas agrilari beraberinde hastalarda su uzanti hastaliklarada sebep olabiliyor.
1-Psikolojik problemler, unutkanlik ve konsantrasyon eksikligi.
2-Gündüz asiri bir yorgunluk varken gece bu yorgunluk azalir.
3-Sabah kalktiklarinda endilerini asiri yorgun hissederler.
4-Hastalar catik kasli ve depresif bir görünüm gelisir.
5-Hastalarda sik gaz cikarma ve gegirme gibi mide bagirsak sistemi bozukluklari görülebilir.
6-Ayaklarda normalden fazla üsümeler ayrica cinsel istek azligi gelisebilir.

Yukarida saydiklarimiz herkesde görülmez. Hepsi beraberde görülmez. Ama akliniza bazi süphe ve sorular gelirse nelerin AAA hastaligi etkisi olabilecegi hakkinda sadece bilgimiz olmus olur.
Anladigimiza göre hastalik unutkanlik yapabilecegi gibi düzensiz beslenme de bunda cok etkilidir. Biz AAA hastalari beslenme aliskanligimiza dikkat etmeliyiz. Imkanlarimiz ölcüsünde her türlü sebze ve meyve tüketimine önem vermeliyiz.

Hepinize saglikli günler diliyorum
Ünal
Ünal

Mesajgönderen fato60 tarih Sal May 04, 2010 9:49 pm

merhaba arkadaşlar bende fmf hastayım.şunu söyleyebilirim ki kesinlikle unutkanlık yapıyo bu hastalık.bu hastalığı taşıyon bir arkadaşım daha var ki bu yüzden askerlik yapamadı.asker ocağında tutulmuş ankara gataya götürülmüş ve orda bir prof muane etmiş kendisini bir çok şey söylemiş ki bunun içinde unutkanlık var.önemli olan ilacı 8 saat aralıkla içilmesigünde 3 kere alınyo bu ilaç önemli olan 8 saat aralıkla olması.ayrıca unutkanlık için bir cevizi yarım çay bardğı suya koyup sabaha kadar bekletip aç karnına suyunu içip cevizi yemesini söylemiş ama bunu düzenli yapılması gerekliymiş.ağır kaldırmamaya dikkat edin
fato60

Mesajgönderen musemma tarih Cmt May 08, 2010 11:22 pm

benimde tahlil sonuçlarımda b-12 vitamini eksikliğine rastlandı ama allaha şükür öyle bir unutkanlık olayım yok
musemma

Mesajgönderen yigithakan tarih Çrş Eyl 14, 2011 4:07 pm

bende unutkanlık var ya birsel abla benim saçımda çok dökülüyo ve biçok fmf hastasının dökülüyomus bunun kolşisinle bir alakası var mı ben bugün itibariyle ben bırakıcam kolşisin içmeyi kel kalıcam yoksa bendeki mutasyon V726A mutasyonu ve en masum AAA mutasyonuymuş diğerlerine oranla beni bilgilendirirmisin BİRSEL ABLA ...
yigithakan

Mesajgönderen birsell tarih Cum Eyl 16, 2011 1:45 pm

30 sene Kolsizin kulamadan yasadigim ataklar sebepiyle en az 6 uzanti hastalik yasiyorum..suan 4 saate yakin bir amaliyat sonrasi hala yatmak zorundayim hala kati gida alamiyorum, Nasretin hoca gibi testiyi kirmadan tokati atma zamani geldi güzel kardesime... sac dökümesi dünyanin sonu degil ama nefesin bitmesi öyle,kaldiki uzanti hastaliklardan geri dönüsüm hemen hemen yok gibi..Kolsizini cok hafife aliyorsunuz,evet Mutasyonun ilimi v726a ,ama ikinci bakin bir mutasyona sahibmisin degilmisin daha bilmiyorsun...Neden hayatinla oyamak seciyorsun, sac dökümünde baska etkenlede sebep olabilir,bunlara Ünal abide deginmis biraz önce tekrar gördüm yazisini arti tirotda biraz önce degindik..Kolsizini birakmaktan önce bu faktorler etkenmi degilmi bi arstir tara...Kolsizini birakmak en son düsünce olmaliyken hayda birakiyorum diyorsun...yazik degilmi sana... saglikin kiymetini nezamn ögrencez,illa kacinilmaz son kapimizami dayanmali...

kusura bakam yigithakan bugünkü firca nasip sanaymis ....kirilma lütfen ...senin icin...hem sac dökülse bile artik geri dikiliyormu ekliyormu bisekilde ortadan kaldiriliyor, hata bazi kisilere kelik cok yakisiyor,bence...yani dünyanin sonu degil be gülüm allah beter drt verip derman aratmasin...

Unutkanliga gelince FMf degil b112 vitamin eksikligi nedenile ortaya cikiyor...Kolsizin kulanan kisilerde bu izlenebilmekte buyüzden unutkanlik sorunu yasayan hastalarin b112 vitamin seviyesine baktirip gerekiyorsa hap veya gidalala bu vitamini takviye etmekte yarar var...
Unutkanliga bir diger etken ise Fibriomalaji ki bukonuyu Ünal abi anlatmis oldugu gbi notunu asagi ekliyorum

Merhaba,
Sorunuzu bir baska boyuttan degerlendirmek istiyorum.
AAA hastalari; karin agrisi, eklem agrilari ve kas agrilari yasayabiliyorlar.
Bu agrilar yasanirken ve cok uzun yillar icinda müzmin hale gelince ve tedavide de gecikilince ya da teshis gecikince yukaridaki sendromlara paralel olarak bazi hastaliklar da gelisiyor.
**
**Fibromiyalji diye tanimlanan kas agrilari beraberinde hastalarda su uzanti hastaliklarada sebep olabiliyor.
1-Psikolojik problemler, unutkanlik ve konsantrasyon eksikligi.
2-Gündüz asiri bir yorgunluk varken gece bu yorgunluk azalir.
3-Sabah kalktiklarinda endilerini asiri yorgun hissederler.
4-Hastalar catik kasli ve depresif bir görünüm gelisir.
5-Hastalarda sik gaz cikarma ve gegirme gibi mide bagirsak sistemi bozukluklari görülebilir.
6-Ayaklarda normalden fazla üsümeler ayrica cinsel istek azligi gelisebilir.

Yukarida saydiklarimiz herkesde görülmez. Hepsi beraberde görülmez. Ama akliniza bazi süphe ve sorular gelirse nelerin AAA hastaligi etkisi olabilecegi hakkinda sadece bilgimiz olmus olur.
Anladigimiza göre hastalik unutkanlik yapabilecegi gibi düzensiz beslenme de bunda cok etkilidir. Biz AAA hastalari beslenme aliskanligimiza dikkat etmeliyiz. Imkanlarimiz ölcüsünde her türlü sebze ve meyve tüketimine önem vermeliyiz.

Hepinize saglikli günler diliyorum
Ünal
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Mesajgönderen birsell tarih Cum Eyl 16, 2011 1:54 pm

Yigithakan ikinc sorunun cevapi Mutasyonlar ve farkliiklari;

Hangi gen sorumludur, taşınan mutasyonlar da farklılıklar var mıdır?

Hastalıktan sorumlu gen 1997´de bulunmuş ve hastalığın tanımını değiştirmiştir. Artık FMF, MEFV genindeki Mutasyonların genin işlevini değiştirmesine ve vücudumuza yanlış sinyaller göndermesine yol açarak hastalığa neden olmakta olduğu düşünülmekte.
Sorumlu Genin ve Proteinlerin tanımlanması FMF e olan ilgiyi de artırmış ve yapılan çalışmalarda Mutasyonların Doğu Akdeniz Kökenli olduğu ve çok eski zamanlara dayandığı tespit edilmiş.
Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığa neden olan geni tanımlanmış ilk Romatizmam hastalıktır. Bu genin kotladığı portecinin bir biçim deantienflamtuvar etkiyi artırıcı ya da entflamasyonu baskılayıcı bir görevi olduğu düşünülmekte. Burada rol alan entflamatuvar yolun anlaşılması birçok romatizmal hastalığın gelişimini açıklamasına yardımcı olacağı düşünülmekte.
FMF’in MEFV-Geninin 16. Kromozomun kısa kolunda (16p13.3) yer aldığı tespit edilmiş. 10 Ekonluk bir alanda şimdiye kadar 118 Mutasyon Tespit edilmiştir. Mutasyonların % 95 Ekon 10 da dır, diğer yüzdesi ise Ekon 1–9 arasındadır.
Dr.Timmann ve bazı uzmanların açıklamasına göre M694V, M964I ve M680I mutasyonlarını taşıyan hastaların ataklarının daha çok ve şikâyetlerin daha şiddetli olduğu yönünde ve bu üç mutasyonu taşıyan kişilerde "Amiliodoz" vakaları daha sık rastlanmakta.

V726A Mutasyonunda ise ataklar daha ılımlı olduğu gibi Amiliodoz vakaları da daha az görülmekte.

E148Q Mutasyonun atak ve şikâyet yapıp yapmadığı konusunda uzmanlar tartışıyor.

E202Q mutasyonunun hiç bir fonksiyonu olmadı, yani kişi mutasyon taşıyor ise bile hiç atak yasamadığı normal bir hayat sürdüğü tespit edilmiş.

E148D Mutasyonun, kolşisine duyarsız olup olmadığı tartışılmakta. Kolşisine duyarsız olduğu varsayılan diğer bir Mutasyon ise M694V´dur.

Bir diğer önemli konu ise M694V ve X148Y mutasyonlara sahip kişilerde FMF’in geçiminin de Otozomal-dominant olabileceği ve kişinin tek Mutasyonla sağlıklı taşıyıcı olması gereken hasta olduğu tespit edilmiş. M694V ve X148Y Mutasyonlarında tek Mutasyonla hasta olma riski % 80 olduğu açıklanmıştır. Ayrıca bu hasta kişilerin kendi çocuklarının hasta olma riski % 50 dir.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Önceki

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir