triod bezi

Nadir izlenen, Genetik Hastaliklar, ve FMF hastalarinda izlenilebilen hastaliklar

triod bezi

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 1:09 pm

Guatr olarak bilinen triod bezi hastalıkları kadın hayatınının her devresinde önem taşımaktadır. Özellikle gebelikte ve menopoz döneminde oldukça önemlidir.

Menopoz döneminde 'Haşimoto trioditi' denen triod bezi iltihaplanmasından ve triod bezinin fonksiyon görememesinden kaynaklanan rahatsızlar, gözden kaçtığı takdirde yanlış tedavilere yol açmakta ve esas tedavi edilmesi gereken triod bezi yerine başka organ rahatsızları tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Menopoz tedavisine başlarken istenen hormon testlerine ilave olarak mutlaka triod fonksiyon testleri de istenmelidir. Bu dönemde görülen depresif durum çoğunlukla triod fonksiyonlarına bakılmadığı için antidepresanlarla tedavi edilmeye çalışılmakta fakat uzun süre kullanılmasına rağmen düzelme olmamaktadır.

Halbuki kandan bakılan basit bir testle ortaya çıkarılabilen bu rahatsızlık, yine basit bir ilaç tedavisiyle da kısa sürede düzeltilebilmektedir. Böylece uzun süreli antidepresan kullanımına gerek kalmamaktadır.

Menopoz dışında, gebelikde de triod fonksiyon testleri bakılmalıdır. Çünkü doğacak bebeğin gelişimi üzerinde annenin triod hormonunun son derece önemli yeri vardır. Hiçbir anne hipotrioidi belirtileri olan kısa boylu, burun kökü basık, dili ağzına sığmayan bir bebek doğurmak istemez. Hatta bu testler bebek doğar doğmaz, bebeğe de yapılmalıdır.

Üreme çağındaki kadınlarda guatr denen triod hastalıkları adet düzensizliklerine, anemiye, yüzde şekil değişikliklerine, depresyona veya aşırı sinirlilik haline neden olabilir.

Adet bozukluğu nedeniyle başvuran hastalarda da kesinlikle triod fonksiyonlarına bakılmalıdır. Aynı şekilde intertilite (kısırlık) sorunu olan kadınlarda da bu testler bakılmalıdır.

Triod bezinin aşırı çalışması, zayıflama, sinirlilik, aşırı hareketlilik, az çalışması ise kilo alma, halsizlik, depresif ruh hali, kansızlık, ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme gibi belirtilerin oluşmasına sebep olur.

Genç kızlarda özellikle vücuttaki bu belirtilerin görülmesi ve beraberinde adet düzensizlikleri de görülmesi halinde mutlaka triod bezinin araştırılması da gerekir.

Triod bezi, aslında aynı zamanda bir tür davranış belirleyici hormon üretir. Aşırı çalışması halinde telaşlı, yerinde duramayan, yürümeyip koşan, çok konuşan sinirli bir tip oluşturmasına, az çalışması ise ağır hareket eden, depresif, anemik(kansız), motivasyonu olmayan, adeta miskin kedi özellikleri gösteren bir tip oluşturmasına sebep olur.

Triod hastalıklarınn tedavisi birçok semptomun ortadan kalkmasına ve tekrar normal hayata dönüşe sebep olur.
Not : Alıntıdır.
__________________
*** Canpare.com
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 1:11 pm

Bazi FMF hastalarinda bazi sorunlarin sebepi Triot bezesi olabilmekte..Ögelikle Kilo sorunu olanlarin, Kisirlik gibi sorunlarla ve sac dökümü yasayan arkadaslarin bu konuyu dikatlere almalari gerekir
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt


Dön Genel saglik / Hastaliklar ve tedavileri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir