yeni ağrılar

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

yeni ağrılar

Mesajgönderen ezel tarih Cum Mar 23, 2007 10:23 pm

slm ben bu siteyle daha yeni tanıştım hemen hemen bütün yazıları okudum msjlarıda tabi.Benim 6 aylıkken ataklarım başlamış ama teşhis 7 yaşında konuldu 23 yıldır fmf'le benimle.küçükken sık sık ataklarım olurdu ama son 7, 8 yıldır senede 1 defa atak geçiriyorum en son 21 kasımda geçirdim bu iyimi benim için bilmiyorum ama 2 aydır kollarımda ve boynumda ağrılar başladı ilk defa oluyo kollarımda bi kaç yerde şişlik ve kızarıklar oluşuyo ayrıca son iki gündür bütün kemiklerim ağrıyo gibi.Doktorum Nil ARISOY yılda 1 defa kontrol için ist. gidiyorum gittiğimde bu şikayetlerim yoktu ama şuan ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bi ortapediyemi gitmem gerekir yoksa doktorumlamı görüşmem gerekir bilmiyorum bu konuda bilgisi yada fikri olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.Bu siteyi düşünen ve burada bizleri bilgilendiren insanlardan allah razı olsun bu site benim için çok hayırlı oldu fmf hakkındaki herşeyi burada öğrendim hiçbir bilgim yoktu bir hastalığım var ve ömür boyu kullanmam gereken birde ilacım var hemen hemen kafamdaki soruların cvbını buldum.ayrıca bilgilerini paylaşan arkadaşlarada tşkrlr ALLAH HEPİMİZİN ŞİFASINI VERSİN VE YARDIMCIMIZ OLSUN
ezel

Mesajgönderen Birsel tarih Cmt Mar 24, 2007 11:10 pm

Selam Ezel,
öncelikle aramiza hos geldin cok gecm,is olsun....
Evet erken tesiz konulmasi herzaman yazdigim gibi büyük sanstir ve bu sayde normal bir yasam standartina sahibsin.. ataklarinin bu kadar az olmasi cok dogalll... bazi yilari tümüyle ataksizda gecirebilirsin..ama bu kolsizini birakabilirsin anlamina gelmez...yani herdurumda bir ömür düzenli ve yeterli kolsizin almaliyizzz.

Bahsetigin eklemlerdeki agrilar özelikle kizarik ve sisliklerin olmasi eklemleri vuran bir atak yasadiginin göstergesidir... evet bugüne kadar bu tür agrilarin olmayabilir ama unutmamiz gereken FMf atak türlerin farkli olabildigi gibi degiskende olabildigidir..
Eklem ataklari;

Eklem ağrısı ve şişliği

En çok ayak bileği ve dizlerde olmak üzere, eklemlerde birkaç gün-hafta sürebilen ve şiş, ağrı ve kızarıklığa neden olabilen ataklar olabilir. Aşırı yogunluk, uzun süren egzersiz ya da ayakta kalma eklem iltihabı ataklarını başlatabilir. Eklem iltihabı atakları bazen aylarca sürebilir. Daha nadiren diz ve kalça gibi eklemlerde kronik (müzmin) iltihaplar (artrit) ve omurga romatizması (spondilit) gelişebilir.

Deri döküntüsü

Bazı ataklarda deride kızarıklık şeklinde döküntüler görülebilir.

genis bilgi;
http://www.aileviakdenizatesi.com/forum ... c.php?t=85
hosca kal
Birsel
Site Admin

BENDE ARANIZDAYIM ARTIK

Mesajgönderen ezel tarih Pzr Mar 25, 2007 12:10 am

Slm birsel abla cevabın beni çok sevindirdi allah razı çok saol.kolşisini sürekli alıyorum saatini bile aksatmamaya çalışıyorum o kadar alıştımkii yanımda olmasa bi eksiklk hissediyorum buda ailem sayesinde oldu bana kalsa hiç önemsemiyodum heleki bu siteyle tanıştıktan sonra aranıza geldikten sonra ilacımın öneminin daha da farkına vardım.Benim eklem ağrılarım oluyo her zaman ama bacaklarımda oluyodu kollarım ve boynumda ilk defa oluyo şişlik,kızarıklık, ve aşırı halsizlik bu ağrılar ve halsizlik 2 aydır var kafama takılan acaba antrit olabilirmiyim antritin belirtilerini okudum bendeki belirtilere benziyo önce bu konuda senin bilgil ve önerilerini almak isterim ablacım ayrıca ben bacaklarımdaki ağrılar için endol kullanıyodum ama bir iki yıldır almıyorum yani şuan kolşisin dışında hiçbir ilaç kullanmıyorum fmf için yani tekrar endol almam ağrılarımın azalmasına yardımcı olurmu acaba.Ayrıca bende yumurtalıklarımda sürekli kistler oluşuyor tedavi kistler eridi ilacı kestik ama bi 6 sonra veya 1 yıl sonra tekrar yeniliyo şuan hala tedavi görmekteyim kullandığım ilaç(diane 35) ise eritmiyor ama büyümelerinin ve dağılmalarını engelliyomuş ayrıca yıllardırda iltahaplı akne sorunum vardı son olarakta roakkutan kullandım bu ay son verdik çok şükür cildim eskiye göre çok iyi.ablacım benim merakım bu hastalıkların fmf'le bi ilgisi varmı yada kullanmış olduğum ilaçların kolşinle alınması bi problem yaratırmı şuan sadece diane 35 alıyorum.bide bugünlerde kaslarım çok ağrıdığı için iki günde bir falan majezik alıyorum başka ağrı kesici içmeye cesaret edemiyorum ama mejeziğinde böbreklere zararlı olduğunu duymuştum iyimi yapıyorum bilmiyorum.Birsel ablacım bunların hepsini merak ediyorum sendende bilgilsi yada önerisi olan arkadarlardanda cvp bekliyorum özellikle senden şuan cvbını beklediğim antrit olabilirmiyim eğer öyleyse ne yapmam gerekir.BU SİTE İÇİN SİZLERE NE KADAR DUA ETSEM TŞK ETSEM AZDIR BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS OLDU ÇÜNKÜ KARSTA YAŞIYORUM VE BURADA HİÇBİ YERDEN BİLGİ ALAMIYODUM FMF DEDİĞİMDE ZATEN TUAF BAKIYOLAR HATTA ÖNCEDEN ÇOK TAKARDIM ÇÜNKÜ BANA ACIYARAK HASTALIKLI OLARAK BAKIYOLARDI Kİ HALADA ÖYLE AMA BEN ARTIK ÖNEMSEMİYORUM BU BAKIŞLARI ÖZELLİKLE BU SİTEYLE TANIŞTIKTAN VEDE BİRSEL ABLA GİBİ İNSANLA İLETİŞİM KURDUKTAN SONRA KENDİMİ ÇOK ŞANSLI HİSSEDİYORUM HERŞEY İÇİN SAOL ABLACIM DUALARIM SENİNLE VE BÜTÜN FMF'LİLERLE SAĞLICAKLA KALIN ALLAH HEPİMİZE ŞİFAMIZI VERSİN ATAKSIZ GÜNLER GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE ARKADAŞLAR
ezel

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Mar 25, 2007 1:01 am

sevgili Ezel,
düsüncelerin ve iyi niyetin icin cok tsk ederimmm...

Sana Eklem ataklarindan bahsederken bunlar saten Akut atritlerdiii... Endol kulanmal elbete Atrit ataklarni baskilamis olmalii... doktorun tavsiyesiylemi biraktin bilmiyorum ama Atrit ataklari yasayan kisilerde Endolda kulanildigi biliniyor bu konudaki uzman doktorumuzun yapmis oldugu bir aciklamayi asagi ekliyorum... sanirim tekrar Endol kulanman bir doktor gözetiminde faydali olcaktir....

Benim Aklima diger sorunun takildi ki bu sorunlar bizat yasiyarak biliyorummm...

Sasirdigim Diana §5in hala türkiyde kulanimda oldugu .... cünkü bir kac sene önce Kanser riskini artirdigi gerekcesiyle almanyada verilmemeye baska dogumn kontrol haplari terih edilmeye basladiii.... Tabii bu konuda yeni gelismeler varmi bilmiyorum ama hala devam verilmesine sasirdim....

Gerek akne Gerek Hormunal bozukluk, adet düzensizlikleri veya atak dönemleri adet dönemleriyle örtüsen Hastalara önerilen baska bir yöntem sana önermek istiyorum... bu bir tür Hormonal-sprialdir ve gerek rahim icine gerekse Kol-kasina yerlestiriebiliniyor....

Yukarda saydigim durumlarda cok basari saglandigi gibi hicbir yan etkisi yok gibi ve cikarildigindan kisa süre sonra dogurganlik normale dönüyor...
Islevi ise Vucutumuza Hamilrlik sürecinde üretilen bir hormonu az mikarda verek beyinimizi Halile oldugumuza inandiriyor dolaysiyla vücütümüz Yumurta üretimini durduruyor... 5 senelik süresi vardir ve bu sürede regel dörmeyizzz... Oldukca basarili tedaviler gördügümüzü belirtmek isterim... Hormon bozuklugu, adet düzensizligi, kisler erken menopoz veya Ahne gibi sorunlari olan arkadasklarla bu bilgiyi paylastik ve basvurdular bugüne kadar negativ bir elestiri almadik ... sanada önerebilirim...

Atrite gelince;Prof.dr. ahmet Gül beyin bu konudaki bir Maili

Prof.Dr.Ahmet Gül beye Kronik atritin artik Omurgami etkilemesi nedenile yazmis oldugum mailime cevaben yazmis oldugu ve tüm FMf hastalarini bilgilendirme amacli bölümü;
(........)
Aslinda diger hastalarin yazdiklarinda da FMF ile iliskili eklem sikayetleri konusunda bir kavram karisikligi var. Belki sizin vasitanizla bu konuyu biraz aydinlatmak mumkun olur. Herseyden once, tani ve tedavi ozellikleri benzer olan tek bir romatizmal hastaliktan bahsetmek mumkun degil. Romatizma olarak anilan ve ozellikleri birbirinden farkli 200 kadar hastalik var. FMF seyrinde de eklem iltihabi (artrit) ve kas iltihabi (miyozit) ataklarinin olabildigini biliyoruz. Dolayisiyla FMF iltihapli romatizmal hastaliklara neden olabilen hastaliklardan birisi. Ama herhangi bir iltihapli romatizma (ornegin romatoid artrit) ile karistirmamak, birbirinden farkli ozellikleri olan cok sayida hastalik oldugunu hatirlamak gerekiyor. Bu genel giristen sonra FMF ile iliskili artritin de iki sekilde gorulebilecegini soylemekte yarar var: 1. Akut artrit ataklari: Genellikle bir ya da birkac eklemde, birkac gun-bir kac hafta surebilen eklem iltihabi ataklari. Bu ataklar karakter olarak karin zari ya da akciðer zari iltihabi ataklarina cok benzer. Ama onemli ozelliklerinden birisi diger atak bulgularina oranla kolsisine yanitinin biraz daha az olmasi. Yani duzenli ve yeterli dozda kolsisin alan hastalarin bir kisminda, diger atak bulgulari gorulmese bile eklem bulgulari tekrarlayabilir. Bu durumda uygun olani atak doneminde kolsisine ek olarak nonsteroid antiinflammatuar ilaclardan birisini de atak iyilesene kadar kullanmak (ornegin indometasin yani Endol, Endosetin ya da Indicid; diklofenak yani Voltaren ve benzeri ilaclar). Genellikle bu ilaclarla ataklarin daha az rahatsizlik vererek ve daha cabuk gecmesini bekliyoruz. 2. Kronik artrit. FMF hastalarinin kucuk bir kisminda akut ataklar disinda kronik, yani suregen-muzmin eklem iltihabi da gorulebiliyor. Bu tek eklemde (ornegin dizde) uzamis bir atak seklinde olabilecegi gibi kronik iltihapli romatizma seklinde de olabiliyor. FMF hastaliginin spondiloartritler adini verdigimiz kronik iltihapli romatizmalara neden olabildigini biliyoruz. Bu aslinda cok yeni bir bilgi degil, ama yaygin olarak kabul gormesi nisbeten yenice. Spondiloartritler ozellikle omurgayi etkileyebilen, ama yanisira kalca, diz, ayak bilegi ve omuz gibi etraf eklemleri de tutabilen romatizmalar. Bu grubun icerisine ankilozan spondilit, sedef hastaligi ile iliskili romatizmalar, iltihapli bagirsak hastaliklari ile iliskili romatizmalar, reaktif artritler de giriyor. FMF'li bir hastada eklem belirtileri kroniklesme egilimi gosterdiginde ya da iltihabi bel-omurda agrilari (gece ya da sabaha karsi artan ve hareketle rahatlayan agrilar) oldugunda mutlaka spondiloartrit acisindan ek tetkik gerekli. Bu amacla ilk istenen tetkik legen kemiginde bulunan sakroiliak eklemlerin direkt grafisi oluyor. Gerekiyorsa MR ya da BT de bunu tamamlayici olarak istenebiliyor. Bu ayirimi yapmak gercekten onemli, cunku kolsisin yanisira azatioprin almaniz gibi, kronik romatizmaniz icin de ek tedavilere ihtiyaciniz olabilir (....)
Ahmet Gül

Umarim yardimci olabilmisimdirrr..Hersey gönlünce olsun
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen ezel tarih Pzr Mar 25, 2007 1:34 am

Tşkler ablacım tabiki yararın oluyor hiçbişey olmasa bile rahatlatıyosun bilgilerinle bizleri saolasın.doktorm ağrın olduğunda endol kullan demişti kullanıyodum ama kendim bırakmıştım ilk işim tekrar başlamak olacak.diane 35 hakkındada tek duyduğum kısırlık yapmasıydı ama onuda konuştum doktorla etkilerini falan böyle bişey yapmadığını söyledi başkada bi etkisi olduğunu söylemedi bilemiyorum tabi ne kadar doğru.kistlere gelince doktorum bekar olduğum için gerek görmedi ilaçla tadavi etmeye çalışıyo şuan ama evlendikten sonra doğumla beraber bu kistler son bulur dedi ve evllik için geçcikmemide söyledi buda ne kadar doğru bilmiyorum tabi evleninceye kadar sanırım diane 35 e devam.HAYIRLI GECELER VE DE HAYIRLI SABAHLAH HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN ABLACIM ALLAHA EMANET OL SEVGİLER...
ezel

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir