KAZANILMIŞ DAVA ÖRNEĞİ

FMF linin erken emekliliği VE sosyal hakları üzerine yazılmış yazıları buradan okuyabilirsiniz.

KAZANILMIŞ DAVA ÖRNEĞİ

Mesajgönderen mediterranean tarih Cmt Kas 24, 2007 12:18 am

1990 yılından beri kolşisine dirençli ailevi akdeniz ateşi hastasıyım.1993 ila 2000 yılları arasında ege üniversitesinde tedavi gördüm.kolşisini en üst doza kadar aldım.ama bana cevap vermedi.ege üniversitesi ataklarımı kontrol altına bir türlü alamadı 10 günde bir tekrarlıyor ve ataklar 1-3 gün arası devam ediyor,ağrılarım morfinle dahi durdurulamıyordu.atak kendiliğinden bittikten sonra 3-4 gün daha beni etkisiz hale getiriyordu.ege üniversitesinde laparoskopi,endoskopi,rektoskopi ve kolonoskopi yapıldı.karındaki iç organlar parça alınıp patalojiye gönderiliyordu.ama sonuç alınamıyor hepsi normal çıkıyıordu.2000 yılında hocamın önerisiyle dokuz eylül üniversitesinde prf.dr. mehmet tunca hocamla temas kurdum ve bu üniversiteye geçiş yaptım.hocam beni 2003 yılına kadar takip etti.burada ataklarımın kontrol altına alınamaması nedeniyle 2003 yılında interferon tedavisine başlandı.ve 2006 yılına kadar devam etti.bu arada 10 günde bir tekrarlayan ataklarım yılda bir!e geriledi.çok büyük bir başarı elde etmişken 2006 yılında sağlık bakanlığının tasarruf tedbirleri nedeniyle tedavim kesildi.2006 yılı nisan ayında 9.eylül üniversitesine yatış yaptım ve burada sağlık bakanlığında kurula için rapor hazırlandı.ve ankara sağlık kuruluna girdim.sağlık kurulunda interferonun deneysel amaçlı olduğu gerekçesiyle reddedildi. 9 eylül üniv.tedavinin devam etmesi gerektiği ve ve sonuç alındığına dair heyet raporlarım olmasına rağmen reddedildi,bende sağlık bakanlığını mahkemeye verdim.madem ilaç deneysel amaçlıysa 2003 ila 2006 yılları arasında sağlık bakanlığının kobayımıydım?diye dava açtım. iki yıla yakın dava sürdü geçen hafta mahkeme benim ilacı alabileğime karar verdi.artık bundan sonra tüm fmf hastalarının interferon resmi oldu.

T.C
SAĞLIK BAKANLIĞI
İlçe ve Eczacılık Genel Müdürlüğü

SAYI:B.10.01EG.0.06.00.02-99 02.11.2007
KONU:İptal Kararı gereği. 057250 ANKARA

Sayın Av.Tahir AKÇAKAYA-Av.Mümin ÇETİN
DENİZLİ
Müvekkiliniz Burhan ŞENOCAK hakkındaki İnterferon Alfa 2B içerikli İNTRON A isimli ilacın kullanımına izin verilmesi istemi ile yapılan başvurunun reddine ilişkin Genel Müdürlüğümüzün ilgide kayıtlı işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle Denizli İdare Mahkemesinin E.2006/1138 Esasına kayden açmış olduğunuz davada,işlemin iptaline ilişkin karar verilmiştir.
Mezkur Mahkeme Kararı gereğince Burhan ŞENOCAKın rahatsızlığı olan FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) tanısının tedavisinde İnterferon Alfa 2b etkin maddesini içeren ilaç kullanımı konusunda herhangi bir engel kalmamıştır
Bilgilerinizi rica ederim.

Dr.Mahmut TOKAÇ
Bakan a.

Genel Müdür
mediterranean
Site Admin

Dön EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir