Türkiydeki Bazi sozial Haklar!!!

FMF linin erken emekliliği VE sosyal hakları üzerine yazılmış yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Türkiydeki Bazi sozial Haklar!!!

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 12:34 pm

Candeger;

yazacaklarım tüm devlet memurları için geçerli:Öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden durumunuzu belirten bir heyet raporu alın. Bu raporda hastalığınızın ne olduğu, hastalığınızı tetikleyen unsurlar (yorgunluk, uykusuzluk, soğuk..) yer almalı. Dokorunuza durumunuzu açıklarsanız bu hususlara yer verebilir. Sonra bu heyet raporu ile kurumunuza başvurarak sağlığınıza uygun bir birimde görevlendirilmeyi talep edin. Bu aynı iş yerinde olabileceği gibi bağlı olduğunuz ana kurumun başka bir işyeri de olabilir. Muhtemelen talebiniz reddedilecek. Bu ret yazısından itibaren 60 gün içinde bu ret kararının iptali için İdare Mahkemesine iptal davası açın. Mahkeme bu rapora istinaden karar verebileceği gibi, sizi bulunduğunuz yerdeki bir Tıp Fakültesine de sevkedip yeni bir rapor isteyebilir. Eğer çalıştığınız kurumda sizi sağlığınıza uygun bir yerde istihdam edebilme şansları varsa ve bunu kullanmak istemiyorlarsa bu sizin lehinize olur. Mahkemede şansınızı attırır. Bence bu yolu izleyin. Yoksa baştan kaybetmiş olursunuz. Eğer sendikalı bir memursanız; sendikaların her idari yargı bölgesinde bir avukatı var. Onunla bağlantı kurun. Hatta başvuru dilekçenizi de bir avukat yazsın. Çünkü talebin açık ve net olması gerekir....

Sevgili Sultan112, konunun yönetmeliklerle ilgisi yok. Bildiğiniz üzere insanca yaşama ve çalışma hakkı evrenseldir. Hem Anayasamız hem de ülkemizin imzaladığı uluslararası anlaşmalar çalışma güvenliğini düzenler. Dolayısıyla sizin sağlığınıza uygun görevlendirilmeniz Anayasal hakkınızdır. Benim önerim şu adımları izlemenizdir:1-Tam teşekküllü bir hastaneden hastalığınızı ve hastalığınızın seyrini belirten bir heyet raporu alın. Bu raporda fazla yorulmamalı, uzun süre ayakta kalmamalı, uykusuz kalmamalı gibi ibareler olmalı. Tam teşekküllü hastanelerde tüm hastalıklarla ilgili heyet raporları düzenlenir. 2-Bu raporu, kurumunuza yazacağınız, durumunuza uygun bir birimde görevlendirilme talebinizi içeren dilekçenize ekleyin. Dilekçenizin sayı ve tarihini almayı unutmayın.3- Kurumunuz muhtemelen talebinizi reddedecektir. Size ret cevabı yazarlar. Bu ret cevabını size tebliğ ettikleri tarihten itibaren 60 gün içerisinde bulunduğunuz ilin bağlı olduğu İdare Mahkemesine bu ret kararının iptali için dava açın. Bu davayı kazandığınız taktirde kurumunuz sizi talebinize uygun bir birimde çalıştırmak zorundadır. Yalnız çalışabileceğiniz bir birim olduğundan emin olun. Yoksa daha geniş bir kurum değişikliği söz konusu olabilir. Bu hastalığı çekmeyenler sizin yaşadıklarınızı bilemezler. Güçlü olun, hukuk yollarının tamamını kullanın. Gelişmeleri yazarsanız, gelecek adımlarda yardımcı olabilirim. Buradan haberleşelim ki, belki aynı durumda olan arkadaşlar da vardır, onlar da aynı yolu izlerler. Bende hastalık yeni ortaya çıktığı için henüz vücudumdaki hasarın oranını bilmiyorum ama çok şükür kendimi de iyi hissediyorum. Dolayısıyla bu yoldan gidecek kadar hasta değilim (Şükürler olsun). Yoksa ben de emsal olarak bu süreci başlatırdım. Hukuk yollarına başvurmakla en fazla yargılama giderlerini kaybedersiniz. Ama aksi taktirde baştan kaybedersiniz. Sevgile
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 12:35 pm

Sarimavis33@hotmail.com;
sevgili cemile hanım,
c.tesi işim oldugundan mailimi açmadım. biz fmf.lilere %30 rapor veriyorlar bu da emeklilik için ve ya vergi indirimi için yeterli değildir.Ama sadece fmf.ten diger bir hastalık daha var ise amiloid ve herhangi bir hastalık ilave edilip bu oran %40 ve üzeri olması gerekiyor. bulundugunuz ilde tam tesekküllü arastırma hastanesinin saglık kuruluna müracaat ederek basvuruda bulunabilirsiniz.İstanbul.da 185 ytl ücret alıyorlar. diger illerde bu rakam aynımıdır,bilmiyorum. ssk.lı da olsanız farketmiyor bu ücreti alıyorlar. yalnız işsiz olan arkadaşlar işci bulma kanalı ile giderseniz ücret ödemezsiniz. Yalnız vergi indirimi adı altında tekrar aynı sekilde bir daha rapor almanız gerekiyor. bu da emeklilikle alakalıdır. işci bulma kurumunun dilekcesi ile gidip aldıgınız rapor ise özürlü işe giriş için lazım oluyor. illede rakam ödemek istemiyorsanız.işci bulma kurumundaki dilekcedeki maddeyi bazılarının gözünün içine ve beynine sokmanız gerekiyor.Tabii anlayışlı birine denk gelmeniz gerekiyor. o zaman o parayı da ödemezsiniz bu da sizin en dogal hakkınız. sevgiler.bazı arkadaslarımızın dediği gibi bir dernek olusturalım şikayetimizi ve hakkımızı alalım.fmf derneği bildiğim kadarıyla izmir.de varmış vardır diyen arkadaşlar parmak kaldırsın bize yardımcı olsunlar bütün illerde bu derneği genişletelim. ataksız günler dilerim. ..

arkadaslar fmf hastalıgı saglık kurulunda, alt batını ilgilendiren hastalık grubuna giriyor hakkınızı sonuna kadar arayın. Bilmediginiz sorunlarda beni mutlaka arayın. 0212 212 80 80 Bayram beyi istersen bana ulasırsınız.c.tesi ve pazar kapalıyız c.tesi mailim acıktır. kendinize iyi bakın.
Birsel
Site Admin

Vergi Indirimi

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 12:39 pm

Vergi indirimine gelince bu isle ilgilen Sarimavis33@hotmail.com ardesten bu arkadasltan genis bilgi alabilirsin. Bazi yazilarini diger FMF forumundan buraya tasimistim.bu dostumuz nihayet %47,5 özürlük almis ve vergi indirimindende faydalanmaya baslamisti,simdi ise malulen emekik icin son asamada, bu konuyla ilgili son yazisini ekliyorum ;

Sevgili DÜNYA'NIN EN BÜYÜK AİLSESİNİN Degerli fertleri; Bu mutlu günümü sizlerle paylaşmak istedim. Darısı sizlere inşaallah.., 4,5 ay gibi bir ugrasım sonucunda VERGİ İNDİRİMİ raporu %47,5 oranında aldım. İnşaallah Ankara'dan onaylanırsa 4 yıl sonra emekli olacagım. Sevgili BİRSEL'ciğim kolla kendini yanına bir emekli adayı geliyor. Sevgiyle kalın, Hepinizi seviyorum benim SEVGİLİ AİLEM ataksız günler diliyorum hepinize, hoşcakalın.
sarimavis33 28/04/2006
Birsel
Site Admin

Hülya Kocaeli 18.06.06 / Nöbet Muafiyeti

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Eyl 28, 2006 10:55 pm

Merhaba arkadaşlar bu siteyi yeni keşfettim.Bende bir fmf hastasıyım.sizlere bir sorum olacak bilgi verirseniz sevinirim.içinizde öğretmen olan ve hastalığından dolayı nöbet tutmayanlar var mı?Benim nöbetlerim çok yorucu geçiyor.Şimdiden teşekkürler.FMF ailesine sevgiler..

Cevap

Filiz Sinop

merhaba arkadaşlar!
hülya hanım nöbetler için ataklarınız ağır ve sık ise uzman dr tarafından düzenlenecek bi raporla nöbet tutmama şansınız var.alacağınız rapor da nöbet tutamaz ibaresi olmaz ama uzun süre ayakta kalamaz ibaresinin yeterli olması gerekir sanırım. öğretmen değilim ama bende nöbetli birimde çalıştığım için fmf değildi şikayetim ama başka bi rahatsızlıktan dolayı ben böyle bi rapor aldım daha doğrusu drum verdi.bu rapor heyet şeklinde düzenleniyor.yardımcı olacaklarını düşünüyorum.umarım halledersiniz .çünkü zor gerçekten sağlığınız yerinde olmadan nöbet tutmak.bunu iyi biliyorum.
umarım herkes iyidir.sevgiyle ve ataksız kalmanız dileğiyle!!
Birsel
Site Admin

Erken Emeklilik

Mesajgönderen ilkyildirim tarih Sal Eki 03, 2006 1:15 pm

Yazılanları dikkatle okudum. benim de sormak istedigim birşey var. Yaklaşık 10 yıldır FMF hastasıyım. bununla birlikte doğuştan anomalim var. Yani omuriliğimde bir sorun var. Bununla ilgili olarak 3,5 yıl önce ameliyat oldum. Bu tür hastalıklarda da malulen emeklilik hakkı oluyor. SSK güvencem var. Ameliyat olduğum için sanıyorum iş görmezlik oranım daha düşük olacak. Bu durumda her iki hastalığıma ayrı ayrı rapor alarak malulen emekli olabilir miyim?
ilkyildirim

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş Eki 04, 2006 6:32 pm

selam
almanyada yasiyor olsaniz idi kesinlikle evet derdim... türkiyedeki tüm hak ve kanunlari tam olaak bilmiyorum...
Ancak Sarimavis ve Candeger rumuzlu arkadaslöarimizin yazdiklarindan FMF arti baska bir hastalik demek %40 iskayip veriliyormuski %40 iskayip olan kisilerin malulen emekli olabilcegini okumustum daha öncelöeri yaptigim arstirmalarda...

Bu konuyu arstirip detayli bilgi vermeye calisirim.... umarim emekli olup diger arkadaslarda örnek teskil edersiniz...
hersey gönlünüzce olsun...
saygi ve selamlar
Birsel
Site Admin

Re: Türkiydeki Bazi sozial Haklar!!!

Mesajgönderen -dentıst- tarih Cum Eki 02, 2009 11:33 pm

merhabalar ben abdullah malesef ben ve çocuğum da fmf hastasıyız ne yazıkki yıllardır çektiğim ve sebebinin bir türlü konulamadığı ve artık bu sıkıntılarla çaresiz bir şekilde yaşamaya çalışırken 10 yaşındaki oğlumun gene bir fmf hastası bir aile yakınım tavsiyesi ile gittiğimiz bir doktor tarafından benim ve oğlumun yaşadıklarının sebebinin fmf olduğunu öğrendik ben kendi adıma çok sevindim çünki en azından artık hastalığımın adı konulmuştu zira bu hastalığımdan dolayı okadar sıkıntılar çektimki özellikle askeliğim sırasında komutanlarım ve arkadaşlarımın numara yaptığımı bile düşündükleri ve bunu dile getirdikleri bile oldu beni görevden kaçmak için numara yapmakla bile itham edenler oldu onun için çok seviniyorum ama oğlum için üzgünüm o daha çok küçük neyseki kolsinle atakları yok oldu diyebilirim. Şimdi sizlere bir sorum olacak çok sık ataklarım oluyor burada okuduğum soru ve cavaplar hep memur larla ilgili peki özel sektör için yokmu sosyal haklar bu konuda bilgi verirseniz sevinirim saygılar herkeze sağlıklı günler dilerim
-dentıst-

Dön EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir