Almanyadaki Gencler ve Evebeyinlerine Duyurulur !!!

FMF linin erken emekliliği VE sosyal hakları üzerine yazılmış yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Almanyadaki Gencler ve Evebeyinlerine Duyurulur !!!

Mesajgönderen birsell tarih Pzr Eyl 11, 2011 8:18 pm

Merhaba arkadaslar,

Uzun zamandir yazamadim ama paylasmak istedigim ve Genclerimizin is hayatina atilrlarken onlara yardimci olabilcegini düsündügüm bazi bilgileri sizlerle Payalasmak istedim...

Biliyorsunuzki FMf ataklari okulda dahi etkisini göstermekte ve gelecekte hangi meslek yapilabilcegi veya is hayatini nasil gögüsleyebilceklerini düsünmeden edemiyoruz cocuklarimizin...

Edindigim bilgilere göre ki biz cocuklarimla ve bazi diger FMFli Genclerle bu yola basladik..yani denedik test etik ve onlaylayiyoruz ki mümkündür !!! :-))

Almanyada FMF engelik olarak kabul görmekte,bendenen veya ruhen engeli olasakta saglik acisindan desavatajda oldugumuz inkar edilemez bir gercek... bu dogrultuda ki aciklamalar ve engelik raporu basvuru sekilerini anlatmistim..
Engelik bilgisini ( Schwerbehinderungsausweiß veya bescheid ) eline alan gencler ve cocuklar onlarin saglikini etkilemyecek rahatlikla yapabilcegi ve kapasteleri dogrutulsunda bir meslek egitimi almakta öncelik hak sahibler... bu haktan yararlanabilmeleri icin yapilcak olan islem:

-Cocuk daha 8-9.cu siniftaken (yogunluk nedeni ile 8.ci sinifta basvurmayi öneririm) bagli oldugunuz isbulma kurumunda (arbeitsamta) engelilerle ilgilenen Reha-danismanlari (Reha-Berater) ile temasa gecilmesi gerekiyor...
Burda ilk konusmada cocugunuz hakkinda bilgi aliyorlar kac yasinda rahatsizliklari,doktor raporlari, hobbyleri,hangi okula gitigi devaminda ne yapmak istegi gibi,daha sonra bir Termin gönderek,üc dört saat süren bir ders ve sinav giriyor cocuklar..bu sinav ve ders amaci cocugun okul bilgi seviyesini, elbecerisi yetenegi, piskolojik durum analize edilerek cocugun kabileyet ve yetenegi dogrultusunda ona uygun olabilcek bir cok meslek secenekler
listelenmekte...
Tekrar bir konusma termin yapilarak bu listeden cocugun gercekten yapmak isteyebilcegi meslekler hangileri olabilcegini bakilabiliyor... secilen tercihler dogrultusunda isbulmakurumunun elindeki bazi isyerlerinde veya oturdugunuz cevrede Praktikum (deneme stajlari )yaparak bu meslekler gercekten cocugumuza zevk erip vermicegini izleyebilir kendine uygun bi meselek secebilmesinde yardimci olunabilinmekte...

Genclerimizin istedikleri branjlarda meslek egitimi alabilmeleri icin isbulma kurumunun elinde iki plan var ;

1; isbulma kurumu cocugumuzun meslek egitim sirasindaki olusacak girerlerin %80 üsteniyor dolaysiyla cocugumuza meslek egitim verecek olan sirketin gideri sadece %20 oldugundan genclerimize Ausbildugsplatz (meslek egitim yeri) bulmalari kolaylasiyor...
cocugumuzda hastalik dolaysiyla gidemedigi icin isine son verme olayida ortadn kakmis oluyor zira Schwerbehinderung (Engeiki olan kisilerde) olanlarda kündiginsschutz (isten cikartilamaz) var...
Bu plana göre meslek egitim yer aricak genclerin Reha -danismaiyla birlikte Bewerbunglar yazip isbulma kurumununda yazili %80 giderleri üstensikleri belgeyler oturduklari yerdeki isyerlerine basvurarak meslek egitim yer bulmaya calisilmakta...

bu plan dogrultusunda yer bulamayan veya bastan ben ikici plani denemek istiyorum diyen gencler icin,her isbulma kurumunun ve bazi özel sirketlerin belirli sayiya engeliye meslek egitimi verme kapastileri var.. isbulma kurumunda olusan özel atolye okul gibi seceneklerle egitim verilmekte,tabii bu yöntem ilk plana göre biraz daha sinirli meslekler icin gecerli...
plan b, cocugumuz iki veya üc yil meslegine göre staji isbulma kurumunun okulrindan birinde veya bu projede yer alan sirketlerde meslek egitimlerini alip diplomalarini alabiliyorlar,ayrica isbulma kurumu meslek egitimini tamamlamis genclerimizi onlarin mesleklerini rahatlikla icra edebilcekleri kurumlara yerlestirmek zorunlugu var...

Eger daha önce meslek egitim yapmis veya is hayatina atilmis genclerimiz yaptiklari islerden dolayi ataklari yogunlasmis saglik durumlari olumsuz etkileniyorsa o genclerde REha danismanina basvurarak Umschulung yapabilirler...
Yüksek egitim yapmak isteyen üniverste okuyan gencler icinde engelik avantaj getirmekte, bu durumda Bazi üniverster harc almiyor ,veya cok az mikarda aliniyor,isbulma kurumu bu durumdada cogu harcalalari üstenebiliyor...
Ayrica ataklar yogun oldugunda veya saglik sorunlari yüzünden uzun bir ara okula devamsizlik sözkonusu olcaksa budurumda kisiye özel izin verilebiliyor, devamsizliktan isten veya okuldan uzaklasirma sözkonusu olmadigi gibi ataakli bir günde sinav yapmak zorundada kalinmiyor sinavi atagin olmadigi bir güne ertelenebiliyor...

Geleceginiz icin hepinizden ricam mutlaka isbulma kurumu dolaysiyla reha-danismalarindan faydalanin..cok yogunuz subu gibi sebeplerden sizi oyalaamalrina izin vermeyin,ama hakkinizi ararkende haksiz yere düsürmeyin kendinizi,hersey karsilikli konusarak anlasilabilcegini unutmayalim...
Iyi bir egitim güzel ve endisesiz bir gelecek hepimizin hakki...Cocuklarimiz kendi kanatlariya ucmayi ögrenene kadar evebeyinler olarak bizler onlara yol gösterip önlerindeki engeleri asmaya calisalim... yardim gereken heryerde ben elimden geleni yapcagima söz veriyorum...

Allah hepimizin yar ve yardimcisi olsun...
sevgi ve selamlar

Birsel Agca

*** Cocuklar okul tatilerinde mümkün oldugunca yapmak istediginiz meslekler dogrultusunda sirketlere Praktium,önerisi götürün,mümkun oldugunca fazla praktium yapin...bu sizlerin meslek yeri bulma olasiliginizi gelistirebilcegi gibi sizede sectiginiz meslek uygunmu size degilmi bi önbilgi vercektir...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Dön EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir