Kendi yararlandigim yardimlar ! ! ! (Birsel 15.04.05)

FMF linin erken emekliliği VE sosyal hakları üzerine yazılmış yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Kendi yararlandigim yardimlar ! ! ! (Birsel 15.04.05)

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Eyl 25, 2006 4:18 pm

Selam arkadaslar,

burda hepimiz hangi yardimlardan yararlaniyorsak ve hangi oranda iskaybi almisak bunu yazarsak bukonuyu yeni ögrenen arkadaslarda bir yol cizmis oluruz.

Biz bir cogunuzun bildigi gibi üc FMFliyiz. Ben ve cocuklarim.Ben %30 iskaybi ,kizim%30 oglum ise %50"H" saibi.
Bu nedenle ayda 60 saat devleten yardim aliyorum bu ev islerinde ve cocuklarin desleri ile ilgili oluyor. ataklar cok suik geldigi icin sikca hastanede oldugumda icim rahat cocuklar emin ellerde oluyor.Ben bu yardimi Caritas kurulusundan aliyorum zira ordakilerin bir cogu gönülü ve devleten aldiklari parayla baska ihtiyac saiplerine yardim ediyorlar ben bunu daha uygun gördüm hem kendi isim görülüyor hem baskalarina faydam dokunuyor.

ayrica cocuklarin okulsonrasi gitikleri yuvanin ücretini jugendamt ödüyor.

Oglum 50km icresinde oturdugumuz yedre ücretsiz tren ve otubus gezileri yapiyor.Arabam Oglumun üzerine acik ve ben sigartalim bu nedenle araba vergisi vermiyorum. ayrica büyük bir miktar vergiden muafiz.

Ataklarin sikligi icin EU-Rente basvurdum yani malulen emeklilik icin
gecen hafta bana emekliler icin verilen bir sigorta kart göndermisler galiba emeklilikte ilk adim bu. gelismeleri size bildircem.

ayrica emeklilk icin basvurdugumda sigortali calismak süresini hesaplarken cocuk basina 3 seneanne sigortali gözüktügü herkes bilir ama yeni olan cocuklarim iki yas arayla oldugu icin 7,4 sene annelik sigorta saymislar(Kindererziehung) ayrica cocuklarda 30%ve 50% iskayip oldugu icin FMF neden ile ilk 10 yaslarinida onlara baktim icin sigortali gözüküyormusum.

Bunlar bende bilmedigim yeni ögrendim bilgiler yani ben daha az sene sigortali calistim düsünürken bir baktim ooooooooooo bir suru ay olmus.
tabi bu cocuklar icin yapilan hesaplamalarla bunun icin LVA veya BfA antrag auf Kontenerklerung und Kindererziehungzeit ausgleich dilekce vermeniz gerek. bu haktan anne veya baba yararlana bilir.

birde cok soru yaziyor bazi arkadaslar engelilik alirsak is yeri bulmakta zorlaniriz diye. Arkadaslar ise girerken sizde bu engelin veya iskayibinin oldugunu söylemek zorunlugu yok isverene.bu size kalmis birsey söyleyip söylemiceniz.ayrica isbulmak zorlasiyor ama arbeitsamt genclerimize onlara uygun bir meslek yer bulmakta yardimci olmakla zorunlu yani cok faydasi var.
arti biz engelik almakla engeli degiliz allaha sükür sadece saglik acisindan biraz dezavantajimiz var okadar.

Sorusu olan veya yardim gereken herkes bulabilceki yeri biliyor bizim. Simdilk herkese ataksiz günler dilerim.
Birsel
Site Admin

23.05.06 Birsel

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Eyl 25, 2006 4:24 pm

sevindirici bir haber en azindan ben icin ve ve malulen emeklik düsünenler acisindan.bu sabah LVA doktorundaydim. emekli olmam icin son kontrolumdu ve oldukca olumlu gecti.Önceleri sasirdilar karsilarinda 33 yasinda neseli ve saglikli görünen bir bayan görünce sonra bugüne kadar olan hastalik ve hastane maceralarim konustuk FMF hakinda fazla bilgileri yoktu sadece genetik ve cogukez uzun seneler sonra fark edilen bir hastalik olarak biliyorlardi onlara bugüne kadar arastirdim ve bilgi ve dokumanlari sundum ve bugünkü drumumu anlatim. onlarda önümüzdeki 6 ay icerisinde drumumda bir düzelme olmayacagini ve henuz tedavisi olmayan bir hastalik oldugu kararina vardilar. artik bekliyip kac eruo bayladiklari haberini ögrenmek kaldi ve emeklimmmmm . Umarim sizlerde bu konuda somut birseyler elde edebilirsiniz.Bunu denemeden ve birbirinize destek olmadan basaramasiniz.Lütven hayatinizi kolaylastirmanin yolarini birlikte arayin.
Birsel
Site Admin

01.05.05 ihtibariyle malulen emekliyim!!!!

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Eyl 25, 2006 4:31 pm

selam yukarda okuyabilceginiz gibi FMF nedeniyle Sozial haklarimi arayip bunlara sahib oldum, Nisan 06ya kadar tüm haklarimdan yararlandim..ancak gerek cocuklarimin büyümesi gerekse artik evde olmam nedeniyle Aile destek ve diger yardimlari almaktan vazgectim..sadece oglumla ilgili yani %50lik engeliligin getirdigi bazi haklardan yararlaniyorum.. vergi mafiyeti ,arabaverimuafiyeti gibi...

FMFin getirmis oldugu sorun ve sikaetler dogrultusunda 23.mayista LVA doktoruna heyete cikmitim ve onlarin kararlari dogrultusunda 1mayis 2005ten ihtibaren malulen emekli oldum... simdilik üc senelik..yani 2008de tekrar doktor raporlarimi göstererek bu malulen emekilik uzatilcak...

Cizdigim bu yolu izleyerek malulen emekli olanlarin sayisi gün gectikce artiyor..tabiki kolay degil... önemli olan yilmadan haklarimizi aramak... umarim birgün herkes bu kaklardan yararlanabilirler

Sevgilerimle
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen onderrr tarih Sal May 22, 2007 12:54 am

abla senin adına cok sevindim ancak biz türkiyede durumumuz içler acısı 8 saat ege üiversitesi acilinde bi sedyede ağladım sonra bayılmısım 2 gün sonra apandist amaliyatı yapmıslardı sosyal güvence nedemek bide bunun için 1 milyarlira para aldılar...yani memlekette durumlar cok zor..(bu olay 3sene önce oldu) ve hala durumlar aynı..

ama sen ve ailen adına cok mutlu oldum ablacım......
göz yaşı kadar sev beni, onada razıyım
onderrr

Mesajgönderen Birsel tarih Sal May 22, 2007 11:10 pm

Sevgili Önder cok tsk ederim ailem ve kendi adima....

yazdiklarini büyük üzüntüyle okudum... Aslinda bu hikayeleri okudukca Türkiyeye dönme kararim yanlismi diye düsünmeden edemiyorum dogrusu....

Birlik olursak belki bazi sozial haklar elde edebiliz mademki Ab yolunda gitmek istiyoruz ... Tabi bu bir sürec gerektirir ve ümit ediyorumki bu sürec icinde Türkiyenin durumuda düzelir...

Tüm Hastalarin Allah yar ve yardimcisi olsun
sevgiler
Birsel
Site Admin

Dön EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir