FMF ÖZÜRMÜ?

FMF linin erken emekliliği VE sosyal hakları üzerine yazılmış yazıları buradan okuyabilirsiniz.

FMF ÖZÜRMÜ?

Mesajgönderen hazel71 tarih Pzr Tem 27, 2008 12:27 pm

Sevgili FMF Ailesi hepiniz için Allahdan acil şifa diliyorum. İnternetden araştırdığım halde ,Benim kafamda tam olarak oturtamadığım bazı cevap bekleyen sorular var.Bilgisi olan yada bilgi verebilecek birisi bana yardımcı olursa cok sevinicem.ilk öncelikle FMF özür grubuna giren bir hastalıkmıdır?FMF hastalığına % kaç özür oranı belirliyorlar.(sadece atak geciriyor ama herhangi bir organda hasar henüz oluşmamışsa) Genellikle ataklarınız nasıl sonlanıyor ? mesela bende aşırı bir terleme sonucunda atak bitiyor ve yeniden doğmuş gibi oluyorum .Şu an günde 3 kolsın alıyorum ilaç saatim yaklaştığında yada ilaçı unutduğum zaman aradan 1 yada 2 saat gectikten sonra karın ağrım sinyal veriyor ve ilacımı hatırlıyorum.Aranızda bana bilgi verebilecek arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olun hepinizi selamlıyorum hoscakalın

5
hazel71

Mesajgönderen nehirida tarih Pzr Tem 27, 2008 11:00 pm

Doktor randevum ardından yasal başvuruyu yapcağım ben ama araştırdıklarımdan, öğrendiklerimden yola çıkarak yanıt verebilirim. İşgücü kaybı çok önemli bir etken. Kimimizde FMF ile birlikte seyreden başka rahatsızlıklar da var. 2-3 yıldır ritm bozukluğu-nefes darlığı gibi nedenlerle ventolin fıs fıs kullanıyorum. Romatizma için ilaç kullanıyorum. Hipertroidim var ilaç kullanıyorum. Yani bir atak ardından bana kalan sadece karın ağrısı olmuyor genellikle. Dişetlerimin iltihaplanmasından tutun ayak bileğimin, dizkapaklarımın şişmesine kadar hayatımı olumsuz etkilen bir yığın sorun yaşıyorum.
Dolayısıyla da atak ardından işe gitmek çok zor oluyor. Özel sektörde çalıştığım için izin sorun oluyor.

Esasında belki tanımlamada (yasal) sorun var özürlülük. Normal insanlar gibi hayatımıza devam edemediğimiz bir gerçek. Herkese normal deniyorsa ize de özürlü denmesi normal aslında:) Maalesef pc de sorun var sağlık bakanlığının hngi hastalıklara % kaç oran belirlediğine dair 81 sayfalık metin var umarım yarın ekleyebilirim.
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

Mesajgönderen gülden tarih Çrş Tem 30, 2008 7:44 pm

evet haklısın nehirida ama bu kadar incelersen kendini çok hastalık çıkarırsın kendinde belkide herşeyini fmf e bağlaman yanlış birçok insanda nefes problemi olabiliyor mesela ayrıca tavsiyem ventolini çok fazla kullanmaman bizde kullandık kızımla ama birsüre sonra kesilmesi gerekiyor.yanlış anlama beni sadece kafana çok taktığını düşünüyorum biliyorsun fmf morelle çok alakalı bir hastalık morelini ne kadar yüksek tutarsan o kadar ağrıların hafifliyon dene bak.inan benim o kadar çok rahatsızlığım varki insanlar bana senin neyin yok onu söyle diyorlar bende artık şu cevabı veriyorum ALLAHA şükür iyiyim diyorum böylece hem ben mutlu oluyorum hem karşımdaki insanlar.doğrusu şu BEN FMF VE HASTALIKLARIMLA YAŞAMAYI ÖĞRENDİM.inan bana bunu gönülden yapabilirsen farkını anlayacaksın.ben yeni ameliyattan çıktım fmf den dolayı dalağım alındı ve ölümden döndüm inanaırmısın ben hastanedeyken kuran bile okumaya başladılar.ama ben hep iyi olucam ,iyileşicem kızımı kollarıma alıcam dedim.ve morelimi yüksek tutdum.ameliyata girerken bile gülümseyerek girdim.ama inanırmısın morelin işte burda ne kadar önemli olduğunu anladım.tabii önce yücerabbim beni aileme bağışladı.
gülden

Mesajgönderen nehirida tarih Prş Tem 31, 2008 10:37 am

Sevgili Gülden;
Yazdıklarına canı gönülden katılmakla birlikte rahatsızlıkları inceleyerek çıkartmadığımı belirtmek isterim:) Hepsi tahliller sonucu ortaya çıkmış şeyler yani acaba benim daha başka neyim var diyerek arayıp bulmadım.
Ağrı eşiğimin çok yüksek olduğunu düşünüyorum çünkü hemen hemen her atağımda ben yine çalıştım, oğlumla yine ilgilendim. Hastaneye gittiğimde gördüğüm benden, bizden daha kötü isanlara baktıkça iyiyim dedim.
Günde 13 saat haftada 6 gün çalışıyorum ardından çocuk, 5 yıldır tatil yapmadım. Dramatize ediyor değilim şuan için öyle gerekiyor, koşullardan kaynaklı. Tek başıma koskoca bir şehirde yaşamaya çalışıyor, çocuk büyütüyorum. hemen hemen her ay şiddetli atak geçiriyor gece hastaneden çıkıp sabah işe geliyorum. Polyanna'yı parçalayıp yutsam bile koşullarımı değiştiremeyeceğim kadar zor bir mücadele içindeyim.
herkes kendinden yola çıkarak tariflerse fmf ataklarının neyle ilgili olduğunu neyin tetiklediğini benim sanırım 2 gün arayla atak geçirmem gerekirdi :D
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

Re: FMF ÖZÜRMÜ?

Mesajgönderen birsen tarih Çrş Ara 01, 2010 11:23 pm

bu konuyu ben de çok merak ettim bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz.
birsen

Mesajgönderen murat14 tarih Prş Mar 24, 2011 1:22 am

evet arkadaşlar aramızda bu konuda bilgisi olan yok mu
murat14

Mesajgönderen alpagutlu tarih Sal Eyl 03, 2013 1:51 pm

01.09.2013 tarihinde yürürlüğe giren malülen emeklilik yasasına göre

* Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı.

maddesi bulunmaktadır. Bu madde den yola çıkarak özürlü raporu alınması mümkün olabilir mi?
özkan
alpagutlu

Dön EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir