VERGİ İNDİRİMİ VE MALULEN EMEKLİLİK HAKKINDA

FMF linin erken emekliliği VE sosyal hakları üzerine yazılmış yazıları buradan okuyabilirsiniz.

VERGİ İNDİRİMİ VE MALULEN EMEKLİLİK HAKKINDA

Mesajgönderen Sarimavis33 tarih Çrş Eki 11, 2006 12:21 pm

Sevgili arkadaşlar merhabalar, Sevgili Birsel arkadaşımızın isteğiyle siteye bugünden itibaren üye olmuş bulunmaktayım. Sevgili arkadaşlar erken emeklilik konusunda Malulen ve Vergi indirimi emeklilikleri karıştırılıyor. Dilerseniz bu olayı küçük bir açıklama ile çözelim. Vergi İndirimi; Hastalık sahibi bir kişinin %40 ve üzeri Tam teşekküllü hastaneden Özürlü işe giriş ve Vergi İndirimi adı altında 1 adet rapor alarak 2.si birden de alınabilir. Bu rapor aslı ve tetkik sonuçları ile Bulunduğunuz ilin Maliye Bakanlığı gelirler müdürlüğü Vasıtasız araçlar binasına müracaat ederek müracaat tarihinden itibaren başlamak üzere bu raporunuz ve ekindeki hastalık bulguları evrakları ile beraber Ankara Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığına gönderilir. Yine orada kurulan sağlık kurulu heyetide %40 Rapor verir ise Vergi İndrirminden faydalanacağınız anlamına gelmektedir. Eğer Raporunuz onaylanmayıp tekrar size dönerse ititraz hakkınız doğar ve 1 dilekçe ile Raporu aldığınız ilin İl Sağlık kuruluna müracaat ederek dilekçeniz alınır ve daha sonra size haber verilmek üzere Bir hakem heyet toplanır ve bu kararı son karar olarak burda bulunan sağlık kurulu verir. Eğer oradanda olumlu sonuç çıkmaz ise hakkınızı mahkemelerde aramanız gerekmektedir.
Vergi indiriminin getirileri; agustos 2003 te çıkan yeni yasaya göre öncesi yılda sigortalı olanlar 15 yılda 3600 günde sonrası 3900 günde (3700 de olabilir.) emeklilik hakkına sahip oluyorlar, maaşları 3. dereceden az vergi kesintisi yapılıyor, Su dan %50 indirim, İETT Belediye ve halk otobüsleri,Tramvay,Metro ve Finüküler sistemlerden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Çevre ve Orman Bakanlığı Çadır ve Kamp yerlerinden %50 indirmden faydalanabiliyorsunuz. 0 Km araç alımında Ötv vergisinden muafsınız buda 5 ve 6 bin ytl demek ama aracı sizden başkası kullanamaz ve 5 yıldan önce satamazsınız. aracı kullanamayacak durumda özürünüz var ise, daimi kullanacak şoförü ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir. Özürünüz %50.den fazla ise birilerinin yardımı ile binemiyor veya seyehat edemiyor olmanız durumunda ise THY .den %20 indirimden faydalanabiliyorsunuz. TCDDY.de %40 indirimden faydalanabiliyorsunuz.
Malulen Emeklilik; İnsanın yaşamı boyunca İş Kazası, veya hastalanma sonucu ortaya çıkan %60 ve üzeri iş kaybı 1900 iş günü bu yasa yeni olduğu için düşürülme ihtimalide söz konusu bu biraz detaylı durum ilerleyen zamanlarda tam detayını yazarım. yukarıda yazdığım iş gücü kayıpları yine tam teşekküllü hastaneden ve Sağlık Bakanlığı onayı ile verilmektedir. Birsel.ciğim selamlar bu arada Resmi gazete ile ilgili yazıyı arkadaşlarımıza sen mi yazarsın yoksa benim yazmamı istermisin?
Dünyanın en büyük ailesine ataksız günler dilerim.
Bilgilerinize,
Saygılarımla.
Bayram ŞALCI
Umutsuzsan, Güzel bir dünya kur kendine., En azından sana ait olur, Kuralınıda kendin koyarsın. Umudunuda ufuklarına saçarsın.
Sarimavis33

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş Ara 06, 2006 3:55 pm

Sevgili Sarimavis ,

yazini yeni okudum resmi gazatedeki yaziyi sen eklersen cok sevinirim.. uzun süredir internete vakit ayiramiyorum... birkac hafta daha sanirim fazla vaktim olmayacak..

sen ekleye bilirsen cok mutlu olurum...
herkese ataksiz ,mutlu günler diliyorum

sevgiler
Birsel
Site Admin

malulen emeklilik

Mesajgönderen burhansenocak tarih Pzt Eki 08, 2007 9:38 pm

merhaba bayram bey ben 17 yıldır kolşisine dirençli fmf hastasıyım.ataklarımın kontro altına alınamaması sebebiyle 2003 yılında interferon tedavisine başlandı.2006 yılına kadar bu tedaviyi aldım.15 günde bir tekrarlayan ve 72 saat süren ataklarım yılda bire kadar gerilemişti.ama 2006 yılında sağ.bakanlığının tasarruf tedbirleri nedeniyle tedavim yarıda kaldı.bu nedenle sağlık bakanlığı aleyhine denizli bölge idare mah.dava açtım.halen devam ediyor.birde bayramdan sonra dokuz eylül üniversitesinde malulen emeklilik için yatış yapacağım.memur olmam nedeniyle kurumlada problem yaşıyorum.malulen emeklilik ve sosyal haklarımız konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.birde resmi gazetede çıkan yazıdan bahsediliyor,tarih ve sayısını alabilirmiyim!herkese ataksız günler dileğiyle saygılar
burhansenocak

Dön EMEKLİLİK VE SOSYAL HAKLAR

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir