fmf ve sürekli görülen halsizlik eklem ağrıları ilişkisi

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

fmf ve sürekli görülen halsizlik eklem ağrıları ilişkisi

Mesajgönderen vezir55 tarih Cum Eki 26, 2007 9:25 am

DEĞERLİ ARKADAŞLAR İSMİM YUSUF FİDAN.BEN NERDEYSE KENDİMİ BİLDİM BİLELİ BU HALSİZLİKTEN, EKLEM AĞRILARINDAN MÜZDARİBİM.AYNI DURUMU BÜTÜN GİTTİGİM DOKTORLARA ANLATIYORUM.Bİ ŞEY DEMİYORLAR SADECE EN SON GİTTİĞİM DOKTORUMDAN BÜTÜN TAHLİLLERİMİ YAPTIRMASINI İSTEDİM.A-DAN Z YE BÜTÜN TAHLİLLERİM YAPILDI DEĞERLERİM GENELDE NORMAL ÇIKTI.ZATEN HEPİMİZ DE BİLİRİZ Kİ HASTA OLMADIĞIMIZ ZAMAN FMF'E AİT ÖZEL BELİRLEYİCİ TAHLİLLER OLAN SEDİM, FİBRİNOJEN,CRP GİBİ DEĞERLER NORMAL ÇıKAR.

YANLIZ FARKLI OLARAK VİTAMİN B12 DEĞERİ BENDE BAYA Bİ DÜŞÜK ÇIKTI.VİTAMİN B12 DEĞERLERİNİN BİR KİŞİDE DÜŞÜK ÇIMASI ÇEŞİTLİ OLUMSUZLUKLARA SEBEP OLDUĞUNU BİLİYORUM.ÖZELLİKLE VİTAMİN B12 YETERSİZLİĞİNDE BU VİTAMİNİN SİNİR SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN Bİ ÖZELLİĞİ OLDUĞUNDAN, BU VİTAMİNİN EKSİKLİĞİNDE
-ALGIDA ZAYIFLIK,UNUTKANLIK HAFIZA DURAĞANLIĞI
-ÇABUK YORULMA HALSİZLİK GİBİ BELİRTİLERE SEBEP OLMAKTADIR.

İŞTE BENDE BUNA BAĞLI OLARAK BENDEKİ BU HALSİZLİĞİN EKLEM AĞRILARININ, UNUTKANLIĞIN ÇOKCA GÖRÜLME SEBEBLERİNİNDEN BİR TANESİNİN DE BU VİTAMİN ORANININ DÜŞÜK OLMASINDAN OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİM.

DEĞRLİ ARKADAŞLAR BENİM BURDAKİ YAZILARDAN OKUDUĞUMDA GÖRDÜĞÜM, ÇOĞU ARKADAŞIMıZDA BENİM GİBİ BU HALSİZLİKTEN EKLEM AĞRILARIN ŞİKAYETÇİ.İŞTE BENDE BU DURUMLA İLGİLİ OLARAK KENDİ YAŞADIĞIM DUYDUKLARIM BİLDİKLERİMİ BELKİ HEP BİRLİKTE BİR FİKİR EDİNME ADINA SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

EVET ARKADAŞLAR BU HALSİZLİK YORULMA EKLEM AĞRILARIMIZ NEDEN BU KADAR FAZLA OLUYOR......
LÜTFEN BU KONUDA BİLDİĞİMİZ YAŞADIĞIMIZ BÜTÜN ŞEYLERİ PAYLAŞALIM YARARLI BİLGİLERİMİZ TAVSİYELERİMİZ(BU BİR İLAÇ OLABİLİR,DOKTOR OLABİLİR YADA NE OLURSA)VARSA BURDA BELİRTELİM LÜTFEN. MSN.(saglikci555@hotmail.com)

Mesajgönderen Birsel tarih Cmt Eki 27, 2007 11:29 pm

Mehraba Yusuf bey,

sizinle kisada olsa msnde tanisma ve bilgi alisverisinde bulunma firsatimiz olmustu...aramiza hos geldiniz...

yazdiklariniza gelince öncelikle b12 vitamin eksikligi fmften ziyade kolsizin hapinin cok nadir izlenen bir yan etkisidir... Bunu capa hasta okulu FMF biligilendirme kitapcigindada söyle yer alir;
B12 vitamininin emilimini azalttığı bildirilmişse de, vitamin eksikliği çok nadiren gelişmektedir.(http://www.aileviakdenizatesi.com/forum ... c.php?t=85)..Bu nedenle yorgunluk ve unutkanlik sorunu yasayan arkadaslarin b12 vitamin degerlerine baktirmalari ve gerekiyorsa b12 vitamin tablwetleri kulanilmalari tavsiye edilir...

Eklem agrilarinizi bu yaratmaz ..Eklem agrilari da bir tür ataktir,bunlara akut veya kronik atrit diyoruz..FMFte hernekadar amilidozdan korksakta unutugumuz bir diger FMF uzanti hastaligi Kronik Atrit ve atrozlardir bunlar amilidoz gibi ölümcül degilsede bizleri bayagi kisitlayabilirler..buyüzden düzenli ve yeterli mikarda kolsizini gerekiyorsa ek tedavileri asla ve asla aksatmamaliyiz...

Eklemlerle ilgili Ataklar;.
Eklem Ağrısı ve şişliği: En çok ayak bileklerinde ve dizlerde olmak üzere eklemlerde bir kaç gün-hafta sürebilen şişlikler, ağrı ve kızarıklara neden olabilmektedir. Aşırı yorgunluk, uzun süre egzersiz ya da ayakta kalma eklem iltihabı ataklarını başlatabilir. Eklem iltihabı atakları bazen aylarca sürebilmekte. Nadiren Kronik eklem iltihaplanmasına ve Omurga Romatizmasına (spondilit) gelişebilir.

Atrit: Atrit hastalığın sık rastlanan bir bulgusu olup genellikle alt ekstremiterlerin büyük eklemlerinde görülmekte. Sıklıkla kendi kendini sınırlayan, sekelsiz iyileşen ve kısa süren bir monoatrit biçimidir. Ancak ender olarak kalça ve diz eklemlerinde hasara yol açan kronik Atrit ya da Sakroleit gelişebilmektedir. Bazen ayak bileklerinde ve diğer eklemlerde leylak rengine kaçan bir renk alan döküntüler oluşabilir.

Kas ağrıları: Uzun süre ayakta kalma, yorgunluk ya da egzersiz sonrasında özellikle baldırlarda ağrı, nadiren ağrılı şişlikler olabilir.
Çok daha seyrek olarak yüksek ateşle beraber 3–4 hafta sürebilen yaygın kas ağrıları da görülebilmekte.

Bu konuda degerli uzmanimizin bizimle paylasmis oldugu bir mali asagi ekliyorum umarim yardimci olur...

-FMF ve Atrit hakkinda bir Mail
(Prof.Dr.Ahmet Gül)

Prof.Dr.Ahmet Gül beye Kronik atritin artik Omurgami etkilemesi nedenile yazmis oldugum mailime cevaben yazmis oldugu ve tüm FMf hastalarini bilgilendirme amacli bölümü;
(........)
Aslinda diger hastalarin yazdiklarinda da FMF ile iliskili eklem sikayetleri konusunda bir kavram karisikligi var. Belki sizin vasitanizla bu konuyu biraz aydinlatmak mumkun olur. Herseyden once, tani ve tedavi ozellikleri benzer olan tek bir romatizmal hastaliktan bahsetmek mumkun degil. Romatizma olarak anilan ve ozellikleri birbirinden farkli 200 kadar hastalik var. FMF seyrinde de eklem iltihabi (artrit) ve kas iltihabi (miyozit) ataklarinin olabildigini biliyoruz. Dolayisiyla FMF iltihapli romatizmal hastaliklara neden olabilen hastaliklardan birisi. Ama herhangi bir iltihapli romatizma (ornegin romatoid artrit) ile karistirmamak, birbirinden farkli ozellikleri olan cok sayida hastalik oldugunu hatirlamak gerekiyor. Bu genel giristen sonra FMF ile iliskili artritin de iki sekilde gorulebilecegini soylemekte yarar var:
1. Akut artrit ataklari: Genellikle bir ya da birkac eklemde, birkac gun-bir kac hafta surebilen eklem iltihabi ataklari. Bu ataklar karakter olarak karin zari ya da akciðer zari iltihabi ataklarina cok benzer. Ama onemli ozelliklerinden birisi diger atak bulgularina oranla kolsisine yanitinin biraz daha az olmasi. Yani duzenli ve yeterli dozda kolsisin alan hastalarin bir kisminda, diger atak bulgulari gorulmese bile eklem bulgulari tekrarlayabilir. Bu durumda uygun olani atak doneminde kolsisine ek olarak nonsteroid antiinflammatuar ilaclardan birisini de atak iyilesene kadar kullanmak (ornegin indometasin yani Endol, Endosetin ya da Indicid; diklofenak yani Voltaren ve benzeri ilaclar). Genellikle bu ilaclarla ataklarin daha az rahatsizlik vererek ve daha cabuk gecmesini bekliyoruz.
2. Kronik artrit. FMF hastalarinin kucuk bir kisminda akut ataklar disinda kronik, yani suregen-muzmin eklem iltihabi da gorulebiliyor. Bu tek eklemde (ornegin dizde) uzamis bir atak seklinde olabilecegi gibi kronik iltihapli romatizma seklinde de olabiliyor. FMF hastaliginin spondiloartritler adini verdigimiz kronik iltihapli romatizmalara neden olabildigini biliyoruz. Bu aslinda cok yeni bir bilgi degil, ama yaygin olarak kabul gormesi nisbeten yenice. Spondiloartritler ozellikle omurgayi etkileyebilen, ama yanisira kalca, diz, ayak bilegi ve omuz gibi etraf eklemleri de tutabilen romatizmalar. Bu grubun icerisine ankilozan spondilit, sedef hastaligi ile iliskili romatizmalar, iltihapli bagirsak hastaliklari ile iliskili romatizmalar, reaktif artritler de giriyor. FMF'li bir hastada eklem belirtileri kroniklesme egilimi gosterdiginde ya da iltihabi bel-omurda agrilari (gece ya da sabaha karsi artan ve hareketle rahatlayan agrilar) oldugunda mutlaka spondiloartrit acisindan ek tetkik gerekli.

ATrit hakinda genis bilgi icin tiklayin;http://www.aileviakdenizatesi.com/forum/viewtopic.php?t=34

hersey gönlünüzce olsun saygi ve selamlar
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir