KOL VE AYAK AĞRILARI

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

KOL VE AYAK AĞRILARI

Mesajgönderen meryemanlar tarih Çrş Tem 04, 2007 11:38 am

Merhaba
Aklıma takılan birşey var.Yanıtlarsanız sevinirim. Ben devamlı kol ve ayaklarımdan ağrı çekiyorum. Şu 2 aydan beride belime vurdu. Bazen yerimden zorla kalkıyorum. ayda 1 kere olmak üzere 3 veya 4 gün süren sabahları kalktığımda ayaklarda ve kollarda şişlik olup yataktan ayaklarımı zor indiriyorum sanki kasılıp kalıyor. yavaş yavaş evin içinde dolaşarak açıyorum. Bu beni mahvediyor. Öğlene doğru kollardaki ayaklardaki ağrı hafifliyor ama devamlı kol ve bacaklarda hafif bir ağrı ve yanma hissi kalıyor. bu ağrıyı hergün çekmek beni deli ediyor. Halsizlik yapıyor. daha önce yazdığım gibi heterezigot E148Q taşıyıcı olduğum söylendi. Hapı 2 haftadan beri kullanıyorum. dirseklerimi nereye koyacağımı şaşırdım. çok ağrı var. :( Kollarımı ovmaktan sıkıldım. Ne yapmam gerekir.
ataksız sağlıklı günler dilerim.
meryemanlar

Meğer romatizma değilmiş

Mesajgönderen ezel tarih Pzr Eyl 09, 2007 12:27 pm

slm öncelikle çok geçmiş olsun aynı ağrılar 17 yaşından beri annemdede var fakat yıllardır romatizma diye bi çok ilaç kullandı evet ben fmf hastasıydım ama anneminde olacağı kimsenin aklına gelmiyodu çünkü ben ve ailem fmf'in sadece karın ağrısı yaptığını biliyoduk çünkü benim sıklıkla karın ağrısı ataklarım olurdu ve bir gün fmf'i araştırmaya koyuldum çok şanslıyımki bu siteyle tanıştım ve birçok arkadaşın yıllarca boşyere romatizma tevasi gördüklerini gereksiz ameliyatlar olduklarını okudum (benim gibi) ve fmf'in sadece karın ağrısı değil birçok şey yaptığını ve yapabileceğini öğrendim.Buradan aldığım bilgilerin hepsini ailemle paylaştım yeri geldi bir çok hikayeyi okuttum küçük kardeşimde de olup olmadığından emin olmak için annemi ve kardeşimi ısrarlarımm üzerine benim tedavi olduğum cerrahpaşa tıp fakültesine gönderdik dün geldiler çok şükür kardeşimin gen testinde hiçbirşey çıkmadı annemin ise M694 V/N heterezigot çıkmış doktor taşıyıcı demiş kolşisin vermiş günde 3 tane 3 ay sonraya gün vermiş tekrar.Kafama takılan taşıyıcıysa neden bu kadar şitdetli ağrıları oluyo bu sonuca göre tamamen taşıyıcımı?Bu teşekkürü yazmadan geçemiycem Birsel ablaya ve bu sitede emeği geçen bilgilerini paylaşan herkese çok tşk ediyorum allah razı olsun allah gönlünüze göre versin herşeyi beni çaresizlikten içimdeki karmaşalıktan kurtardınız ve bana özgüven verdiniz çünkü çok eziktim fmf olduğum için allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun
ezel

Re: KOL VE AYAK AÐRILARI

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Eyl 09, 2007 4:26 pm

meryemanlar yazdı:Merhaba
Aklýma takýlan birþey var.Yanýtlarsanýz sevinirim. Ben devamlý kol ve ayaklarýmdan aðrý çekiyorum. Þu 2 aydan beride belime vurdu. Bazen yerimden zorla kalkýyorum. ayda 1 kere olmak üzere 3 veya 4 gün süren sabahlarý kalktýðýmda ayaklarda ve kollarda þiþlik olup yataktan ayaklarýmý zor indiriyorum sanki kasýlýp kalýyor. yavaþ yavaþ evin içinde dolaþarak açýyorum. Bu beni mahvediyor. Öðlene doðru kollardaki ayaklardaki aðrý hafifliyor ama devamlý kol ve bacaklarda hafif bir aðrý ve yanma hissi kalýyor. bu aðrýyý hergün çekmek beni deli ediyor. Halsizlik yapýyor. daha önce yazdýðým gibi heterezigot E148Q taþýyýcý olduðum söylendi. Hapý 2 haftadan beri kullanýyorum. dirseklerimi nereye koyacaðýmý þaþýrdým. çok aðrý var. :( Kollarýmý ovmaktan sýkýldým. Ne yapmam gerekir.
ataksýz saðlýklý günler dilerim.

Yazinizi ilk kez okudum..sanirim görmemisim... Bu konuda daha önce bahsetigimiz gibi FMf ataklari ve kronik ve akut atritlerden kaynakli olabilir... Kiolsizin artik kulandiginiz süre uzamis olmali ümit ediyorumki agrilariniz azalmistir..eger degilse Ahmet Gülünde Mailinde yer alan ek ilaclardan yararlanmani tavsiye ediyorum....Gec yazdigimiz icin kusura bakmayin...Tekrar gecmis olsun...

....Akut ve Kronik Atritler erken tani ve dogru tedavi ile kalici bir hasar birakmadan onlarla yasayabiliriz....

FMF Bulgular;

(....)

Eklem Agrisi ve sisligi:
En cok ayak bileklerinde ve dizlerde olmak üzere Eklemlerde bir kac gün-hafta sürebilen sislikler,agri ve kizariklara neden olabilmekte.
Asiri yorgunluk ,uzun süre egsersiz yada ayakta kalma eklem iltihabi ataklarini baslata bilir.
Eklem iltihabi ataklari bazen aylarca sürebilmekte.Nadiren Kronik eklem iltihaplanmasina ve Omurga Romatizmasina (spondilit) gelise bilir.

Atrit:
Atrit Hastaligin sik rastlanan bir bulgusu olup genelikle alt ekstremiterlerin büyük eklemlerinde görülmekte.Siklikla kendi kenmdini sinirlayan,sekelsiz iyilesen ve kisa süren bir monoatrit bicimidir.Ancak ender olarak Kalca ve diz eklemlerde hasar acan Kronik Atrit yada Sakroleit gelisebilmektedir.
Bazen Ayak bileklerinde ve diger eklemlerde Leylak rengine kacan bir renk alan döküntüler olusabilimekte.

Kas agrilari:
Uzun süre ayakta kalma yorgunluk yada egzersiz sonrasinda özelikle baldirlarda agri ,nadiren agrili sislikler olabilir.
Cok daha seyrek olarak yüksek atesle beraber 3-4 hafta sürebilen yaygin kas agrilari da görünebilmekte.

Malesef Ataklarin beli bir Standarti yok.Ataklar kisiye ve tasidigi Mutasyona göre degisik sekilde olabilir ve genelikle yukardaki sayilan bulgulardan biri veya bir kaci görülebilmekte.Ates her ataga eslik etmeyebilir.Bir atakta karin agrisi olurken diger bir atakta eklem veya gögüs agrisi yasayabilir hasta.Ataklar beli bir süre ayni sekilde devam etsede,daha sonra sekili degise bilmekte.
Ataklarin sikligi degisken olup,bazen ayda bir bazi drumlarda haftalik yada 2-3ayda bir görülebilir.
Ataklar arasinda kisi tamamen sagliklidir,,tabiii FMF uzantisi bir baska Hastalik yasamiyor ise....

--------------------------------------------------------------------------------

-FMF ve Atrit hakkinda bir Mail
(Prof.Dr.Ahmet Gül)

Prof.Dr.Ahmet Gül beye Kronik atritin artik Omurgami etkilemesi nedenile yazmis oldugum mailime cevaben yazmis oldugu ve tüm FMf hastalarini bilgilendirme amacli bölümü;
(........)
Aslinda diger hastalarin yazdiklarinda da FMF ile iliskili eklem sikayetleri konusunda bir kavram karisikligi var. Belki sizin vasitanizla bu konuyu biraz aydinlatmak mumkun olur. Herseyden once, tani ve tedavi ozellikleri benzer olan tek bir romatizmal hastaliktan bahsetmek mumkun degil. Romatizma olarak anilan ve ozellikleri birbirinden farkli 200 kadar hastalik var. FMF seyrinde de eklem iltihabi (artrit) ve kas iltihabi (miyozit) ataklarinin olabildigini biliyoruz. Dolayisiyla FMF iltihapli romatizmal hastaliklara neden olabilen hastaliklardan birisi. Ama herhangi bir iltihapli romatizma (ornegin romatoid artrit) ile karistirmamak, birbirinden farkli ozellikleri olan cok sayida hastalik oldugunu hatirlamak gerekiyor. Bu genel giristen sonra FMF ile iliskili artritin de iki sekilde gorulebilecegini soylemekte yarar var:
1. Akut artrit ataklari: Genellikle bir ya da birkac eklemde, birkac gun-bir kac hafta surebilen eklem iltihabi ataklari. Bu ataklar karakter olarak karin zari ya da akciðer zari iltihabi ataklarina cok benzer. Ama onemli ozelliklerinden birisi diger atak bulgularina oranla kolsisine yanitinin biraz daha az olmasi. Yani duzenli ve yeterli dozda kolsisin alan hastalarin bir kisminda, diger atak bulgulari gorulmese bile eklem bulgulari tekrarlayabilir. Bu durumda uygun olani atak doneminde kolsisine ek olarak nonsteroid antiinflammatuar ilaclardan birisini de atak iyilesene kadar kullanmak (ornegin indometasin yani Endol, Endosetin ya da Indicid; diklofenak yani Voltaren ve benzeri ilaclar). Genellikle bu ilaclarla ataklarin daha az rahatsizlik vererek ve daha cabuk gecmesini bekliyoruz.

2. Kronik artrit. FMF hastalarinin kucuk bir kisminda akut ataklar disinda kronik, yani suregen-muzmin eklem iltihabi da gorulebiliyor. Bu tek eklemde (ornegin dizde) uzamis bir atak seklinde olabilecegi gibi kronik iltihapli romatizma seklinde de olabiliyor. FMF hastaliginin spondiloartritler adini verdigimiz kronik iltihapli romatizmalara neden olabildigini biliyoruz. Bu aslinda cok yeni bir bilgi degil, ama yaygin olarak kabul gormesi nisbeten yenice. Spondiloartritler ozellikle omurgayi etkileyebilen, ama yanisira kalca, diz, ayak bilegi ve omuz gibi etraf eklemleri de tutabilen romatizmalar. Bu grubun icerisine ankilozan spondilit, sedef hastaligi ile iliskili romatizmalar, iltihapli bagirsak hastaliklari ile iliskili romatizmalar, reaktif artritler de giriyor. FMF'li bir hastada eklem belirtileri kroniklesme egilimi gosterdiginde ya da iltihabi bel-omurda agrilari (gece ya da sabaha karsi artan ve hareketle rahatlayan agrilar) oldugunda mutlaka spondiloartrit acisindan ek tetkik gerekli. Bu amacla ilk istenen tetkik legen kemiginde bulunan sakroiliak eklemlerin direkt grafisi oluyor. Gerekiyorsa MR ya da BT de bunu tamamlayici olarak istenebiliyor. Bu ayirimi yapmak gercekten onemli, cunku kolsisin yanisira azatioprin almaniz gibi, kronik romatizmaniz icin de ek tedavilere ihtiyaciniz olabilir (....)
Ahmet Gül
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Re: Meðer romatizma deðilmiþ

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Eyl 09, 2007 4:29 pm

ezel yazdı: annemin ise M694 V/N heterezigot çýkmýþ doktor taþýyýcý demiþ kolþisin vermiþ günde 3 tane 3 ay sonraya gün vermiþ tekrar.Kafama takýlan taþýyýcýysa neden bu kadar þitdetli aðrýlarý oluyo bu sonuca göre tamamen taþýyýcýmý?

Sevgili Ezel ,

daha önce görmemis oldugum bir yaziyada dikatim cektigin icin cok tskler önce...

Kardesinin Gen analiz sonucu temiz cikmasina cok sevindim.. .Annenin m694v tasiyici olarak tespit edimesi ve kolsizine baslatilmasi onunda dominat gecim sonucu sansizlardan biri oldugunu ve dolaysiyla tek bir mutasyonla saglikli tasiyici ilken FMf hastasi olanlardan oldugunu görüyoruz..tipki bizde oldugu icin...

M694v mutasyonu tek bir mutasyonla dahi hasta olma riski %80dir ve bu kisilerin cocuklarinda tek mutasyonla hasta olma riskleri cok yüksektir...(Otozimal-Dominat gecim:
Hastaligin ortaya cikmasi icin tek bir Mutaion yeterlidir.Bu durumda anne veya baba dan biri hastadir.
Bu ailelerde hastaligin cocuga gecme riski ikiye birdir.)

M694v mutasyonu Kronik Atrit ve atrozlarda tipki Amilidoza yatkin oldugu gibi yatkindir ve bu mutasyonu tasiyan hastalarin %90nida eklem agrilari ve sorunlari gelismektedir..buda cogu zaman romatizmal hastasi olarak yilarca tani konulur ve FMf gözardi edilebilir...
Sanirim annenizde bu durum gelismis...

Simdi doktorlarin 3aylik kolsizin vermelerinin sebepi FMF tanisini Kolsizin test tedavilede kesinlik kazandirmak istemelerindendir..Bir diger tani yöntemi ise Kolsizin test tedavisidir. Kiside FMF süpesi var ise kolsizin tedavisine baslar.Atak sikligina göre 3-6ay süreyle kullanir.Bu sürede ataklar kaybolmasi veya ataklarin azalip ilimlasmasi hastaligin tanisini güclendirir..

Sanirim annen üc ay kolsizin kulanip buarda yasadigi sikayetlerin azalip azalmadigina bakilcak...Kolsizinleri aksatmasin lütven..ve yukari ekledigim Maili iyi incele..bu Annenin durumunuda anatiyor...Kronik atritleri...

Sana birseyler verebilmisem ,bilinclendirebilmisem ne mutlu bana.. duyarlik ve erken tani cok ama cok önemli buyüzden FMf tanisi olan herkesin etraflarindaki akraba ve dostlarini iyi izlemlemeleri ve süpeli bir durumda onlari dogru adese yönlendirmeleri cok ama cok önemli...

Allaha amanet ol..ailene sevgi ve selamlar...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen ezel tarih Pzt Eyl 10, 2007 1:28 pm

Canım ablacım, cevbın için saol çok teşekkür ederim farkında olmadan sebep olmuşsam ne mutlu bana rica ederim.Sen biraz değil inan birçok şey verdin bana ve aileme ve belkide annem çokdaha kötü şeyler yaşayacaktı allah razı olsun tabiki bu konuda yine senin sayende çok daha fazla duyarlılık sahibi olduk allah sana ve dünya tatlısı (eminim öyleler) çocuklarına sağlık versin annemin çok selamları var teşekkürlerini iletmemi istedi allaha emanet ol ablam allah yar ve yardımcımız olsun sağlıcakla kal
ezel

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir