ROMATOİD ARTRİTİ YÖNETEBİLMEK

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

ROMATOİD ARTRİTİ YÖNETEBİLMEK

Mesajgönderen rojin tarih Pzt Tem 02, 2007 5:39 pm

ROMATOİD ARTRİTİ YÖNETEBİLMEK

RİSK FAKTÖRLERİ

Genetik: Ancak, diğer faktörler de çok önemlidir, ve genetik yatkınlığı olan bazı kişilerde romatoid artrit görülmemektedir.

Cinsiyet: Romatoid artrit kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir.
Ayrıca kadınlarda hastalığın şiddetli çeşidi tip 2 gelişme riski daha yüksektir. Farklı kaynakların değerlendirmelerine göre, romatoid artrit kadınlarda erkeklere göre üç kat fazla görülüyor.

Yaş : Romatoid artrit her yaşta görülebilir, ancak genellikle 20 ile 45 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Bu durum yaşlı kişilerde daha yaygındır, ancak çocuklarda da gençlere özgü romatoid artrit eya Still hastalığı görülebilmektedir.

Aşırı Kilo veya Obezite : Hem obezitede, hem romatoid artritte hormonal değişimler olmaktadır, ancak obezitenin otoimmün hastalık riskine etkileri tam olarak açıklanamamaktadır. 349 romatoid artrit hastasının ve 1457 sağlıklı kişinin katıldığı bir çalışmada, vücut kitle indeksi yüksek kadınlarda daha fazla romatoid artrit görüldüğü belirlenmiştir.Aşırı kilo, ayrıca eklemleri zorlar, bu nedenle romatoid artritteki eklem dokularının yıkımıyla bağlantılı olabilir. Aşırı kilolu kişilerde, diğer artrit çeşitlerinin görülme riski de yüksektir.

Meslek: Kişinin mesleği, romatoid artrit görülme riskini ve hastalığın gelişme sürecini etkileyebilir. Kaliforniya’da yapılan bir ön hazırlık çalışmasında, bir kuruluşta çalışan insanlarda romatoid artrite bağlı hareket kısıtlanmasının daha çok görüldüğü belirlenmiştir.

Yaralanmalar ve Hastalıklar: Ciddi diz yaralanmalarında kıkırdak doku zarar görebilir ve artritte eklem hasarı problemine neden olabilir. Ancak, daha önceki yaralanmalarla romatoid artritte görülen bağışıklık sistemindeki değişimler arasında bir bağlantı tespit edilmemiştir.

Irk : Dünyada her ırktan ve her etnisitiden insan, romatoid artritle karşılaşmaktadır. Amerika'da yapılan bir araştırmada, Kafkasyalı kişilerde Afrikalılara göre hastalığın daha fazla görülmesine genlerden birinin neden olduğu belirtilmiştir.

Sigara: Romatoid artritle bağlantılı olabilir. İsveç’te yapılan bir araştırmaya göre, sigara içen kişilerde, hastalık daha fazla görülüyor.

Aile geçmişinde, romatoid artrit hastalığı olan kişilerde hastalığın görülme riski yüksektir, ve hastalığın özel genler nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ayrıca romatoid artritin gelişimindeki ciddiyet, kişinin taşıdığı gene bağlıdır.

DOKTORA NE ZAMAN GİTMELİ?

Çoğumuz yaşlandıkça, geçici eklem ağrılarıyla veya rahatsızlıklarıyla ara sıra karşılaşırız. Bu genellikle profesyonel tedavi gerektiren bir durum değildir.

Ancak aşağıdaki semptomlar görülüyorsa, doktorla görüşmeniz gerekir:

• Eklemlerinizde sabah tutuklukları oluyorsa
• Evde uyguladığınız tedavi yöntemlerine rağmen ısrarla devam eden eklem ağrılarınız varsa
• Eklem ağrılarınız artıyorsa
• Eklemlerde şişlik, kızarıklık, ateş veya dokunmaya karşı hassasiyet varsa
• Hemen her hareketinizde ağrı hissediyorsanız
• Aynı zamanda ateşiniz varsa
• Bedeninizin hem sağ hem de sol tarafında çok sayıda eklem noktasında rahatsızlık hissediyorsanız

TEŞHİS

Romatoid artritin erken safhalarında, eklem ağrılarına neden olan diğer durumlar nedeniyle, teşhisi genellikle güç olmaktadır.
Teşhis konurken, belirttiğiniz semptomlar, tıbbi geçmişiniz, ve fiziksel muayeneniz dikkate alınacaktır.
Ayrıca, X ışınlarıyla görüntüleme, romatoid faktörler için kan testleri, ve diğer laboratuvar testleri doktorunuza diğer durumlarla romatoid artrit farkını belirlemesine yardımcı olacaktır.
Yapılacak kan testiyle, romatoid artrit hastalarının %80’ninde bulunan romatoid faktör tespit edilebilir, ancak erken safhalarda romatoid faktör belirlenemeyebilir. Buna ek olarak, romatoid faktöre sahip herkes aynı zamanda artrit hastası olmayabilir.
Ayrıca, ilk muayenede elde edilen görüntüler, sağlık durumunun takibi açısından son derece önemlidir. Eğer romatoid artrit teşhisi konmuşsa, düzenli olarak doktora gitmeniz, sizin için uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

ROMATOİD ARTRİTİ KONTROL EDİN

Romatoid artrit tedavilerinn amacı, hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ve hastanın durumunu iyileştirmektir. Eklemlerin zarar görmesini önlemek ve hareketlerin kısıtlanmaması için, inflamasyonu azaltmak ana hedeftir. Ağrının azaltılması, yan etkilerin en aza indirilmesi, ve masrafların azaltılması, bir hastanın yaşam kalitesinde yer alan önemli faktörlerdir.
Romatoid artritin kontrolünde izlenecek yöntem, artritin hafif düzeyde seyretmesine (tip 1), veya en az iki yıldır devam eden kompleks yapıda olmasına (tip 2) bağlıdır. Eğer durumunuz ağır değilse, daha hafif tedavilerle yan etkiler minimuma indirilecektir. Ancak, hastalığınız ilerliyorsa, hastalığı yavaşlatmak ve eklem hasarlarını önlemek için, en güçlü ilaçlar ve tedaviler uygulanabilir.
Bir tedavi planında genellikle, egzersiz ve istirahat dengesi, terapi, lokal tedaviler ve ilaçlar yer alır. Romatoid artritin ilerleyen safhalarında, ilaçlar, ameliyat, ve diğer tedavilerin yanı sıra, evde bakım da son derece önemlidir.

KENDİ KENDİNİZE BAKIM

Romatoid artritin pek çok etkisi, öz bakımla başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilir.
Bunun için, egzersiz ve istirahat, sağlıklı gıdalar tüketmeniz, ve stresli durumlarda duygusal sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Öz bakım, ayrıca günlük olağan durumlarda eklemlerinizi korumanız ve ağrılar için lokal tedaviler uygulamanız anlamına da gelir.
Sağlıklı alışkanlıklarla, romatoid artrit tedavisinde büyük değişimler elde edebilirsiniz ve ciddi yan etkileri olan ilaçların kullanımını azaltabilirsiniz.
rojin
 
Mesajlar: 51
Kayıt: Prş Haz 07, 2007 11:52 pm
Konum: İstanbul

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron