EKLEM AĞRILARI

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

EKLEM AĞRILARI

Mesajgönderen meryemanlar tarih Çrş Haz 27, 2007 10:51 am

MERHABA :o
Arnıza yeni katıldım. bende 5 seneden beri gezmediğim dr. kalmadı. 29 yaşındayım.7 yaşında birtane oğlum var.sitenin tamamını okudum sayılır. Kiminde ağladım. kiminde burasının tam bir aile gibi olduğunuzu gördüm. FMF hastalığını şimdiye kadar hiç duymamıştım. Annem bir gün beni aradı ve böyle bir hastalık olduğunu ve dr den test istememi söyledi. komşumuz fmf hastasıymış. Şikayetleri bana uyduğundan dr.lerinde birşey bulamadığından yaptır dedi. dr. gittim ve gen testi yapıldı ege ünv. de ve şu mutasyon çıktı.E148Q taşıyıcı olduğum ve colchicum hapını günde 2 defa ömür boyu kullanmamı ve arada kontrollere gelmem söylendi. Taşıyıcıların bukadar ağrı çekmediğini duydum. Ama ben inanılmaz derece eklem ağrıları çekiyorum. ve karnımın sol tarafından bazen ağrılar beni deli ediyor ve halsiz bırakıyor. Bu karın ağrısı ile sol tarafta şişlik oluştu 4 sene önce dr ne olduğunu bulamadı. :cry: kanser denildi. 1,5 aylık hamile olduğum anlaşılmadı. :cry: çocuğum alındı. Mİde fıtığı , reflü, olmadık şeyler çıkardılar. Ama hiç bir dr ağrılarımı kesemedi. o şişlik bazen oluyor bazen yok oluyor. en son dr de diyaframın kaburga arasına girdiğini söyledi. :shock: kısaca hangi dr inanacağımı şaşırmış durumdayım.Şimdi FMF denildi. Haplara başladım. 1 hafta olacak cuma günü.Birde karaciğer de kist bulundu. Bunun sonuçlarınıda 15 günsonra lacağım. İnşallah temiz çıkar. Bu kemik ağrıları için bir tahlil yaptırmam gerekiyormu acaba bu fmf için sadece gen testi yapıldı. hap kullanıp kontrole gittiğimde eğer ağrılarda bir değişiklik olmaz ise yurt dışına test için yollayacaklarını mutasyonların hepsine burda bakamadıklarını %10 luk ta dışarda araştıracaklarını belki başka bir mutasyonda olabileceğini söylediler ama ne çıkarsa çıksın yine bu hapı kullanacaksın dedi. Oğlum ve annemede gen testi yapacaklar. inşallah onların temiz çıkar. Sizden ricam bu taşıyıcılık ne anlama geliyor ve başka testler yaptırmam gerekiyormu bunu sormak istiyorum.
sevgi ve saygılarımla ataksız günler diliyorum.
meryemanlar

EKLEMLER-ROMATİZMA

Mesajgönderen hayat tarih Çrş Haz 27, 2007 10:42 pm

MERHABA HOŞGELDİNİZ,MERYEMANLAR
geçmiş olsun üzülmeyin her sıkıntının bir çözümü vardır. bende yıllardır bu ağrıları çektim. teşhis konana kadar bayağı zaman geçti.fmf i duyduğum zaman çok üzülmüştüm ama yersiz olduğunu öğrendim.bir iki ay içinde sıkıntılarım azaldı.ağrılarınızın sebebi: eğer bu hastalıksa ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.ama daha önce gene de şüpheniz varsa ;pano sayfasındaki uzman doktor adreslerine göz atabilirsiniz,muhakkak size yakın bir doktor vardır.
kolşisin ağrı kesici değildir.atakları azaltmak için içmiyorsunuz sadece böbreklerinizi amilodozdan korumak için içiyorsunuz.
unutmayın istirahat çok önemli ağrılı dönemlerinizi dinlenerek geçirin.
KOLŞİSİNİ ÖMÜR BOYU DÜZENLİ KULLANMALISINIZ.
hayat

Mesajgönderen petra yolcusu tarih Cum Haz 29, 2007 8:48 am

merhaba meryemanlar aramaıza hoş geldin demek çok uygun bir kelime değil keşke bu hastalığın olmasada hiç katılmasaydın. bu fmf in en zor noktası teşhi aşamasıdır bence. ki teşhiste artık konulduğuna göre gerisinde sadece ilaçlarını aksatmaman ve 6 aylık zaman dilimlerinde tahlillerini yaptırıp doktorunla görüşmen gerekir.
petra yolcusu
petra yolcusu

Hoşbulduk Arkadaşlar

Mesajgönderen meryemanlar tarih Cum Haz 29, 2007 9:52 am

cevap yazdığınız için teşekkürler. Aslında fazla kafama takmıyorum. Hastalığı araştırdıkça ve hapımı düzenli kullandıkça sorun olmayacağını bilmek içimi rahatlatıyor. Tek korkum oğlumda çıkması tahlil sonuçlarını alınca göreceğiz. Erken teşhis iyi biliyorum ama ne bileğim annelik duygusu işte. :cry: sevgi ve saygılarımla sağlıklı ağrısız günler....
meryemanlar

merhaba

Mesajgönderen *elif* tarih Sal Eyl 25, 2007 4:38 pm

bende 12 yaşından beri fmf hastasıyım ataklarım oldu geçen ay tabiki tek çıkar yol kolşisin dikkat edelim yeni katıldım bu siteye eklem ağrılarım çok oluyor zaten romatizmada var herşey dinlenmeye ve kolşisini kullanmaya bağlı Rabbim herkese şifa versin sağlıklı günler
İnsan yaklaştığınca yaklaştığından ayrı
Belli ki yakınımız yoktur Allahtan gayrı...
*elif*

Mesajgönderen nehirida tarih Prş May 15, 2008 1:47 pm

Yine bileğim ve dizkapağım şişti. Ayağımın üzerine bastıkça canım yanıyor ve bu ağrıdan çok sıkıldım.
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

Mesajgönderen Birsel tarih Cmt May 17, 2008 5:23 pm

canim benim,

cok gecmis olsun umarim yakinda daha az atak yasarsin... eklem ataklarinin devam etigi durularda kolsizine ek olarak bazi ilaclar kulanarak atagin daha cabuk gemesini saglayabilirsin bunu doktorum söyle yazmisti ;

-FMF ve Atrit hakkInda bir e-mail:
(Prof.Dr.Ahmet Gül)

Prof.Dr.Ahmet Gül Beye Kronik atritin artık omurgamı etkilemesi nedeni ile yazmış olduğum e-mailime cevaben yazmış olduğu ve tüm FMF hastalarını bilgilendirme amaçlı bölümü;

Aslında diğer hastaların yazdıklarında da FMF ile ilişkili eklem şikayetleri konusunda bir kavram karışıklığı var. Belki sizin vasıtanızla bu konuyu biraz aydınlatmak mümkün olur. Herseyden önce, tanı ve tedavi özellikleri benzer olan tek bir romatizmal hastalıktan bahsetmek mumkün degil. Romatizma olarak anılan ve özellikleri birbirinden farklı 200 kadar hastalık var. FMF seyrinde de eklem iltihabi (artrit) ve kas iltihabi (miyozit) ataklarının olabildiğini biliyoruz. Dolayısıyla FMF iltihaplı romatizmal hastalıklara neden olabilen hastalıklardan birisi. Ama herhangi bir iltihaplı romatizma (örneğin romatoid artrit) ile karıştırmamak, birbirinden farklı özellikleri olan çok sayıda hastalık olduğunu hatırlamak gerekiyor. Bu genel girişten sonra FMF ile ilişkili artritin de iki şekilde gorülebileceğini söylemekte yarar var:
1. Akut artrit atakları: Genellikle bir ya da birkaç eklemde, birkaç gün, birkaç hafta sürebilen eklem iltihabı atakları. Bu ataklar karakter olarak karın zarı ya da akciğer zarı iltihabı ataklarına çok benzer. Ama önemli özelliklerinden birisi diğer atak bulgularına oranla kolşisine yanıtının biraz daha az olması. Yani düzenli ve yeterli dozda kolşisin alan hastaların bir kısmında, diğer atak bulguları görülmese bile eklem bulguları tekrarlayabilir. Bu durumda uygun olan, atak döneminde kolşisine ek olarak nonsteroid antiinflammatuar ilaçlardan birisini de atak iyileşene kadar kullanmak (örneğin indometasin yani Endol, Endosetin ya da Indicid; diklofenak yani Voltaren ve benzeri ilaçlar). Genellikle bu ilaçlarla atakların daha az rahatsızlık vererek ve daha çabuk geçmesini bekliyoruz.
2. Kronik artrit. FMF hastalarının küçük bir kısmında akut ataklar dışında kronik, yani süreğen-müzmin eklem iltihabı da görülebiliyor. Bu tek eklemde (örneğin dizde) uzamış bir atak şeklinde olabileceği gibi kronik iltihaplı romatizma şeklinde de olabiliyor. FMF hastalığının spondiloartritler adını verdiğimiz kronik iltihaplı romatizmalara neden olabildiğini biliyoruz. Bu aslında çok yeni bir bilgi değil, ama yaygın olarak kabul görmesi nisbeten yenice. Spondiloartritler özellikle omurgayı etkileyebilen, ama yanısıra kalça, diz, ayak bileği ve omuz gibi etraf eklemleri de tutabilen romatizmalar. Bu grubun içerisine ankilozan spondilit, sedef hastalığı ile ilişkili romatizmalar, iltihaplı bağırsak hastalıkları ile ilişkili romatizmalar, reaktif artritler de giriyor. FMF'li bir hastada eklem belirtileri kronikleşme eğilimi gösterdiğinde ya da iltihabi bel-omur ağrıları (gece ya da sabaha karşı artan ve hareketle rahatlayan ağrılar) olduğunda mutlaka spondiloartrit açısından ek tetkik gerekli. Bu amaçla ilk istenen tetkik leğen kemiğinde bulunan sakroiliak eklemlerin direkt grafisi oluyor. Gerekiyorsa MR ya da BT de bunu tamamlayıcı olarak istenebiliyor. Bu ayırımı yapmak gerçekten önemli, çünkü kolşisin yanısıra azatioprin almanız gibi, kronik romatizmanız için de ek tedavilere ihtiyacınız olabilir.

Ahmet Gül
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen nehirida tarih Cmt May 17, 2008 11:55 pm

Merhabalar Birsel Hanım;
O gece bir türlü konuşamadık :oops: Ev çok kalabalıktı. Umarım tekrar görüşürüz.
Bugün endol kullanmaya başladım yine. Karın ağrısını bile kısmen anlayabiliyor insan ama bir sabah uyanıp ayağınızın üzerine basamamak çidden çok moral bozucu oluyor. Sonra hah geçti diyorsunuz bu kez diğer bacağınızda başlıyor ya :cry: Hele bir de işyerinizin anlayışsızlığı eklenmişse üzerine değmeyin gitsin :(
Herkese sağlıklı günler diliyorum.
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir