ATRIT NEDIR?

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

ATRIT NEDIR?

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 10:56 am

ATRIT NEDIR?
Ailevi Akdeniz Atesinin yol actigi bir diger uzanti hastalik ise Atrit´dir.
Hernekadar Amiliodoz gibi ölümcül degil isede kontrol altina alinmadigi takdirde kisinin haraketlerini kisitlar ,cok agri cekmesine ve hata baskalarina muhtac kalmasina sebep olabilir.
Atrit FMF hastalarinin nerdeyse yarisinda görünmekte,M694V mutasyonu tasiyan hastalar daha yüksek risk altindalar.
Atrit genel anlamda Eklem iltihaplanmasidir.Eklem iki kemigin birlestigi yerdir.Normal bir eklemde kemik uclari kitirdakla kaplidir.,kitirdak düz yaygin bir yastik gibi Kemigi korur ve haraket halinde sürtünmeleri azaltir.Sert bir Kapsül eklemleri kaplar ve Lubrikativ bir sivi üretir.Ligamenler ekleri cerceveler ve destekler,asiri haraketi engeler ve kemikleri birbirine baglar.Eklemlerin her iki trafindaki Kemiklere bagli Kaslar vardir.Tüm bu dokular iltihaplanadan (Atrit) etkilene bilirler.
Atritin (Arthitis) 100´den fazla romatik hastaligi icine alan genel bir tanimlamadir.ve bunlarin cogu ömür boyu sürer.Atrite sebep Farklikenler vardir.Eklem zedelenmesi,vucutun infektionlarla savasmasinda meydana gelen dogal etkenler, bir kaza sonucu yada yaslanma süresince ki asinma ve yipranma olabilir.
Atritin bir cok sekilde oldugu gibi FMFlilerde olusma sekli,kontrolsuzce devam eden infektionlardir,iltihabi ataklar ve vucutumuzun bagisiklik sisteminin kendi dokulariyla savasmasindan kaynaklanmaktadir.BU tür hastaliklara ayni zamanda Autoimmun hastaliklar da denir.
Autoimmun hastaliklarda tipki FMF de oldugu gibi Immunsystemimiz yogun calismasindan Kaynaklanir,Vucutumuz Vucutumuzdaki mikroorganizmalarin neden oldugu iltihaplara karsi savunan Akyuvarlar ve T-Zeeller asiri calismasi sonucu doku ve eklemlerdede iltihap hücreleinin birikmesi veya savunma sistemimizin almis oldugu yanlis komut üzeri sanki bir infektion varmis gibi kendi vucutumuz ve organlarimizla savasma sonucu olusmaktadir..
Atritin birden fazla türp bir kiside izlene bilir.Atrit daha cok haraket eklemlerini yani Dirsek,Diz,Parmak ve Ayak bileklerinde izlenir.En belirgin belirtileri eklemlerde agrili sislikler,kizariklar ve eklem haraketliliginde kisitlanmalardir.
Agri en fazla hisetigimiz zamanlar eklemleri haraket etigimiz,istirahat ta veya gece yatigimiz zaman meydana gelebilirler.Halsizlik ve yorgunluk Atrit hastalarinda siklikla izlenemekte.
Uzun süren Atritler Eklemlerde sekil bozukluguna yol acabilimekte hata bazi durumlarda Protez kulanmak gerekmektedir.
Eklem yapisinin,özelikle Kidirdaklarin bozulmasi (dejenersyon) ndan dolayi olusan Atroz(Osteoatrit) en sik olusan eklem hastaligidir. En cok Diz Ve Kalca Eklemlerini etkilemekte ama kücük eklemlerdede olusa bildigi bilinmekte.Genelde agrilar haraket sonrasi olusur, sabah kalktiginda hasta hic agri hisetmez iken aksam agrilardan haraket edemicek hale gelebilir.Bazen Amaliyatlarla kidirdaklar düzeltilerek hastanin biraz olsun agrilari azalmasi saglansada ilerlemis safalarda mutlaka Protez Eklem gerekmekte.
Bir diger Atrit türü ise FMFlileri vuran romatik Atritlerdir,bu Kronik Atrit diyede tanimlanir.Eklemlerde bulunan zarin sonra eklemin iltihaplanmasi ile ortaya cikmakta ve uzun yilar icinde eklemlerin tahrip olmasina yol acmaktadir.Tüm eklemlerde , Vucutu etkiliyen ve ic organlardada izlenebilmektedir.
FMFlilerde izlenen bir diger Kronik Romatizma hastaligi ise Omurga ve Legen Kemigi eklemlerinde izlenmektedir. bu hastaliga anikozan Spondilit adida vermekte. Tedavi edilmese Omurga haraketliligini kisitladigi ve daha cok genc erkek hastalarda olustugu bilinmekte.
Tüm Kronik Atritlerin Erken tesis edilmesi ve bazen uzun süreli dedavi edilmesi gerekmektedir.

Kronik Atrit olusmus Kisilerde Savunma sistemini baskiliyici Immunosüpresif) bir grup ilac kulanabilirler.Bu ilaclar Azathioprin,Siklofosflamid ve Kinakina agacindan elde edilmis Immumosupresifler,Bazi Bagisiklik hücrelerinin üretimini blöke ederek veya digerlerini islemini engeleyerek,asiri calisan bagisiklik sistemini kontrol ederler.Bu ilaclar agiz veya damar yoluyla uzman bir hekim gözetiminde alinmali .Ilk baslangicta her hafta daha sonra üc ay arayi asmama sartiyla kan kontroleri yapilmalidir.Immunosupresiflerin yan etlileri bulanti,kusma,sac kaybi,mesane froblemi,kisirlik,artmis kanser ve infektion riskleri olabilmekte.

Malesef FMF anlatilirken genelikle daha cok Amiliodoz olasiligi üzerine durulmakta,tabiki tedavi altina alinmasa ölümcül olmasi dikatleri üzerine cekiyor.Ama Atritinde Amilidoz kadar olmasada Hayatimizi ciddi anlamda etkileyebilcegi bir gercek.Kronik Atrit eger Kontrol altina alinmasa Kisinin cok aci cekmesine.eklemleinin haraketliliginin kisitlanmasina hata tümüyle islevini göremez hale gelebilcegi ve kisinin bir dizi amaliyata hata protez eklem tasimasina yol acacagi gibi kisiyi baskalarina muhtac biraka bilmekte.
Bunlari Unutmayip Mutlaka bu iltihabi ataklari engeleye bilen Kolsizin Hapini düzenli ve yeterli Miktarda almaliyiz.
Birsel
Site Admin

Prof.Dr.Ahmet Gül beyin Atritler hakindaki aciklamasi

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 10:57 am

Prof.Dr.Ahmet Gül beye Kronik atritin artik Omurgami etkilemesi nedenile yazmis oldugum mailime cevaben yazmis oldugu ve tüm FMf hastalarini bilgilendirme amacli bölümü;
(........)
Aslinda diger hastalarin yazdiklarinda da FMF ile iliskili eklem sikayetleri konusunda bir kavram karisikligi var. Belki sizin vasitanizla bu konuyu biraz aydinlatmak mumkun olur. Herseyden once, tani ve tedavi ozellikleri benzer olan tek bir romatizmal hastaliktan bahsetmek mumkun degil. Romatizma olarak anilan ve ozellikleri birbirinden farkli 200 kadar hastalik var. FMF seyrinde de eklem iltihabi (artrit) ve kas iltihabi (miyozit) ataklarinin olabildigini biliyoruz. Dolayisiyla FMF iltihapli romatizmal hastaliklara neden olabilen hastaliklardan birisi. Ama herhangi bir iltihapli romatizma (ornegin romatoid artrit) ile karistirmamak, birbirinden farkli ozellikleri olan cok sayida hastalik oldugunu hatirlamak gerekiyor. Bu genel giristen sonra FMF ile iliskili artritin de iki sekilde gorulebilecegini soylemekte yarar var: 1. Akut artrit ataklari: Genellikle bir ya da birkac eklemde, birkac gun-bir kac hafta surebilen eklem iltihabi ataklari. Bu ataklar karakter olarak karin zari ya da akciðer zari iltihabi ataklarina cok benzer. Ama onemli ozelliklerinden birisi diger atak bulgularina oranla kolsisine yanitinin biraz daha az olmasi. Yani duzenli ve yeterli dozda kolsisin alan hastalarin bir kisminda, diger atak bulgulari gorulmese bile eklem bulgulari tekrarlayabilir. Bu durumda uygun olani atak doneminde kolsisine ek olarak nonsteroid antiinflammatuar ilaclardan birisini de atak iyilesene kadar kullanmak (ornegin indometasin yani Endol, Endosetin ya da Indicid; diklofenak yani Voltaren ve benzeri ilaclar). Genellikle bu ilaclarla ataklarin daha az rahatsizlik vererek ve daha cabuk gecmesini bekliyoruz. 2. Kronik artrit. FMF hastalarinin kucuk bir kisminda akut ataklar disinda kronik, yani suregen-muzmin eklem iltihabi da gorulebiliyor. Bu tek eklemde (ornegin dizde) uzamis bir atak seklinde olabilecegi gibi kronik iltihapli romatizma seklinde de olabiliyor. FMF hastaliginin spondiloartritler adini verdigimiz kronik iltihapli romatizmalara neden olabildigini biliyoruz. Bu aslinda cok yeni bir bilgi degil, ama yaygin olarak kabul gormesi nisbeten yenice. Spondiloartritler ozellikle omurgayi etkileyebilen, ama yanisira kalca, diz, ayak bilegi ve omuz gibi etraf eklemleri de tutabilen romatizmalar. Bu grubun icerisine ankilozan spondilit, sedef hastaligi ile iliskili romatizmalar, iltihapli bagirsak hastaliklari ile iliskili romatizmalar, reaktif artritler de giriyor. FMF'li bir hastada eklem belirtileri kroniklesme egilimi gosterdiginde ya da iltihabi bel-omurda agrilari (gece ya da sabaha karsi artan ve hareketle rahatlayan agrilar) oldugunda mutlaka spondiloartrit acisindan ek tetkik gerekli. Bu amacla ilk istenen tetkik legen kemiginde bulunan sakroiliak eklemlerin direkt grafisi oluyor. Gerekiyorsa MR ya da BT de bunu tamamlayici olarak istenebiliyor. Bu ayirimi yapmak gercekten onemli, cunku kolsisin yanisira azatioprin almaniz gibi, kronik romatizmaniz icin de ek tedavilere ihtiyaciniz olabilir (....)
Ahmet Gül
Birsel
Site Admin

Asuman 03.09.06 Izmir

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 11:05 am

herkese merhaba. siteye yeni üye oldum. 5 yıldır fmf hastasıyım.yalnız olmadığımı bilmek güzel.fmf teşhisi çok geç konulduğu için eklemlerimi yerleşmesi sebebiyle sol kalçama protez takıldı.bunun yanında küçüklüğümden beri karın ağrı sebebiyle bir çok ameliyat geçirdim. ilaç kullanmaya başladığımdan bri daha iyiyim. günde 4 adet kullanıyorum
En son Birsel tarafından Sal Eyl 26, 2006 11:09 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Birsel
Site Admin

Birsel 04.09.06 seligenstadt

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 11:06 am

Sevgili ASUMAN,
eklem sorunu yasayanlar varmi diye yazmisin, Eklem sorunlari en cok m694v mutasyon tasiyicilarda izlendigi dogrulanmistir... Bende bu gruptayim..Sol Kalca eklemimde Coxatroz gelismis ve iki sene önce almanyadaki doktorlarim Prortez eklem takmak istemisler hata amaliyat günü bile ayarlamistimki, sordugum sorulara net devap alamamam ve yasiminda cok olmamasini göz önünde tutarak bu amaliyati ertelemistik.. bir seneye akin süredirde dizlerden sorun yasiyordum gectigimiz eylülde her iki dizimdende ameliyat olarak diz kitirdaklardaki deformatsyonlari kiriklari düzeltip beckham kisleri almislardi.. bir süre normal yürümekten sonra sikayetler tekrar olustu.. simdi ise burdaki doktorlar dizlerdede yarim protez takilmasi gerektigini savunuyor...
Uzun süredir sorun yasadigim eklemler sol kalca, her iki diz sol sag ayak bilegi sol elde tüm parmaklar sag elde bas ve isaret parmak,6-7aydir omurgamda ve sol kol dirsektede sorunlar olusmaya basladi... Sikayet olmayan sayinca daha kolay bittiyor:-))
Almanyadaki doktorlarim diz ve kalca portezlerini hemen yapmak isterlerken Türkiydeki sevgili Doktorum Prof.dr. Ahmet Gül bey yaptigi incemeler sonunda suanki durumla ,tabii dikat edersem iste fazla ayakta durmamak, agir tasimamak, kg almamak, fazla merdiven inipcikmamak, yani eklemleri fazla zorlamazsam ve gerekli eksersizleri yaparsam Protezi bi 10 sene daha erteleyebilcegimizi söyledi... Hocaya güvenim sonsuz...söylediklerini dikate almaya calisiyorum bakalim h****lisi... Buarda sunuda belirtmem gerekirki eklemlerle sorunun kücük yaslardan ihtibaren vardi.. 7-8 yaslarda ta sol diz ve kalcamda agrilarin oldugunu biliyorum... FMf tesizi 28 yasinda konuldu ve 30 yas sonrasi ataklarim cok yogunolmaya basladi ..hala kolsizin arti destek tedaviye ragmen ataklar eskiye göre azda olsa devam ediyor.. önceleri herhafta sidetli olarak devam ediyordu.. simdi iki üc hafta ara verdigi oluyor :-)....Mehmet tunca beyde emin ellerdesin...
En son Birsel tarafından Sal Eyl 26, 2006 11:09 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Birsel
Site Admin

Asuman 12.09.06 Izmir

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 11:09 am

sevgili eylül kendini bu kadar kötü hissetmen çok normal. bende hastalığımı ilk öğrendiğim zaman neden ben diye ve bu kadar genç yaşta diye çok üzülmüştüm. (öğrendiğimde 28 yaşındaydım)ağrılarım hiç dinmiyordu. evimde hiç iş yapamıyordum doktorlar 5 dakika ayakta kalmama izin veriyorlardı.evliyim ve ailem gelip bana bakıyordu. eşim çok yardımcıydı.ama ben kendimi hastalıklı ve işe yaramaz hissediyordum. fmf teşhisi konunca kendimi daha da kötü hissetmiştim. ağrılarımda kurtulamadığım gibi birde tüm hayatım boyunca benimle yaşayacak bir hastalığım olduğunu öğrenmiştim. o güne kadar çok fazla pahalı ilaç denenmişti ve işe yaramamıştı colcihumun beni iyileştireceği o yüzden ban pek inanırıcı gelmiyordu. ama bir hafta sonra kendimi daha iyi hisstmeye başladım. kesin çözüm olmadı çünkü fmf bende kalıcı bir hasar bıraktı sol kalça kemiğimde hasar oluşmuştu protez ameliyatı olmadan rahatlıyamazsın dedi doktorlar neyse kısa geçicem iki yıl dayandıktan sonra protez oldum. ağrılarımdan yinede tam kurtulamadım. ataklar ayda bir veya 2 ayda bir geliyor ama en azından ne olduğunu biliyorum ne yapmam gerektiğini biliyorum. hastalığı kabullenmek senin içinde bir başlangıç olacaktır. geçtiğin süreç sanırım hepimizin başlangıç noktası. çok zor ama bir süre sonra ağrılarının azaldığını göreceksin ve ataklarını kontrol altına alabileceğini öğreneceksin ve unutma ki stres en büyük etken işini okulun bırakman bence hiçte gerekmez hatta onlara daha çok sarıl kafanda devamlı atak gelecek düşüncesi sana bunları düşündürüyor. bunları bilir kişi olarak değil bu süreçlerden geçmiş ve halen zaman zaman geçiren biri olarak yazıyorum. yeni uğraşlar buldum seramikle tanıştım. daha sonra anne oldum bebeğim 19 aylık ve onunla tekrar dünyaya geldim fmf'te neymiş demeye başladım. yalnız oğlum olduktan sonra tek korkum onunla yalnızken atak gelmesiydi ve bir iki kez oldu. ama insan herşeye isterse dayanabiliyor. demek istediğim yalnız değilsin biraz sabret ilerki günlerin daha güzel ve ataksız olacak inşallah bende sizlerle kendimi daha iyi hissetmeye başladım. iyi ve güzel günler
Birsel
Site Admin

Serap Kartal Afyon 30.09.05

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 1:14 pm

Merhaba arkadaş sizlere ataksız günler diliyorum ilk önce.Bu gün eskişehir osmangazi üniversitesinde çocuklarım ve benim randevum vardı kontroller için.Gittik ve bütün tahlillerimizi yaptırdık.allaha şükür çocuklarımda hiç bir sorun çıkmadı.Benimde ataklarımın arası 15 günde bir olduğu için ilacımı 1 doz dha yükselti.Benim sizlere sormak istediğim bu güne kadar kalça filimi istenmemişti kızım ve benden kalça filmi istendi.Bu filimi istemelerinin sebebini doktorumuza sorduğumda amiloidozun kalça kısmında nadiren oluşabileceğini söylediler çok şükür bir şey yoktu ama kalça kısmına amiloidozun yerleşebileceğini ilk kez duymuştum ve şaşırdım.aranızda böyle bir durumla karşılaşan birisi varmı acaba.Emine hanım yazdıklarınızı okurken birden rahmetli babaannem aklıma geldi sizin dediğiniz gibi yıllar önce çok bilinen bir hastalık değildiA.A.A HASTALIĞIbabaannemin ağrıları oluyormuş ve kinin kullandığını söylemişti ama baaanneme A.A.A teşhisi konulmamıştı.demekki kinin kullandığı için karın ağrıları azalmıştı neden olmasın D.r larımızın birde kinin üzerinde araştıma yapmaları bizim için büyük bir gelişme olacağına inanıyorum yanlız bu arada ilacımızı düzenli kullanalım her ilacın etkisi kişiden kişiye değişiyor . sürekli söylüyorum ama amacım sizleri üzmek değil bizlerin ilacımıza karşı daha duyarlı olmamız gerektiğini düşündüğüm için tekrarlıyorum kız kardeşimi ilacını kullanmadığı için böbrek yetmezliği sonucu kaybettim.sizlerden ricam ilacınızı aksatmayın hepinize ataksız günler dilerim....
Birsel
Site Admin

Aysegül istanbul 30.09.05

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 1:14 pm

Merhaba..Kalça filminin istenmiş olma sebebi fmfin yol açtığı kemik erimesiyle ilgilidir..Bayanlarda özellikle de eklem ağrısı çeken fmf hastalarında kemik kaybı diğerlerine göre çok daha fazla oluyor..Yılda bir kere doktorum sadece kalça değil tüm eklemlerimin rontgenini istiyor.Yaşıma göre % 8 fazla kemik kaybım var ve koruyucu ilaç alıyorum..Sanıyorum doktorunuz bu nedenle sizden de böyle bir tetkik istemiştir...
Birsel
Site Admin

Aysegül engindeniz Ist;

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 1:15 pm

Merhaba...Özellikle ayak da eklem ağrısı çıkan arkadaşlarda fibrinojenden çok kanda CRP ya da ASO yüksek çıkıyor..Gen testinde fmf teşhisim doğrulandı ama hiçbir atakta fibrinojen değerlerim yükselmedi...Çok eklem ağrım olduğunda CRPnin 100 ü geçtiği de oldu, bazen de hiç çıkmadı ama ASO 700lerde göründü..Ceyhan ilgilenirsen
İstanbul'da prof. Necdet Üskent, Anadolu Sağlık Merkezinde de Dr. Aylin Selek düzenli fmf takibi yapan doktorlardan...
Birsel
Site Admin

Aysegül Engindeniz Istanbul

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 26, 2006 1:16 pm

Merhaba Şerife hanım..fmfle beraber eklem ağrıları yaşadığım için Turgut Bey'e gittim aslında..Sürekli doktorum Necdet Üskent..Maltepedeki Göksoy hastanesinde haftanın 3 günü...İlgili biri, gelişmeleri takip ediyor..Branşı olduğu halde fizik tedavi egzersizlerini önermedi, sadece yürüyüşü tavsiye etti...Fmfe bağlı olarak kireçlenme yaşıtlarıma göre fazlaymış...Kolsişinin yanında vitaminler, magnezyum ve de 1,5 aylık süre için de romatizma ilaçları verdi...İsterseniz ulaşabileceğiniz telefonları da buradan veririm..İyi akşamlar
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen melyqe tarih Cmt Oca 06, 2007 6:51 pm

merhabalar.. ben fmf teşhisi bir yıl önce konmuş bir fmf hastasıyım. cerrahpaşa üni tıp fakültesi romatoloji bölümü proflarından sabahattin yurdakul sürekli doktorum.
18 yaşındayım..
bnm agrılarım karın ağrılarından daha baskın olarak eklemlerde. gecen yıl öss stresinin hastalığımı tetiklediği ve ortaya çıkardığı söylendi. yaklaşık 2 ay yataktan kalkamadım çok şiddetli bir atak yaşadım. o zaman fmf hastası oldugumu bilmiyorduk gitmediğimiz doktor görünmediğim branş kalmamıştı. taa ki gülhane askeri tıp tan bir doktor beni görene kadar. tekerlekli sandalyede odasına çıkarıldım bacaklarımdan bu kadar şiddetli ağrım olduğunu söyleyince sordugu tek soru nereli olduğumdu. tokat deyince fmf bu dedi.
tetkikler yapılınca haklı oldugunu anladık.. o bir türlü dinmeyen ağrılarım deltacortil ile dindi. kolşisin de 3 doz alacagım söylendi.. uzun zaman sıkıntım olmadı. ancak tekrar yaşadığım stresler sanırım yine agrımı tetikledi. sancılarım çok fazla dizlerimde ayak bileklerimde ve kalçamda.. naprosyn laroxyl kolşisin ve minoset plus kullanıyordum. minoset günde 6 tane alıyordum ancak gecmiyordu. 2 gün önce tekrar kortizon başlandı.
umarım bir an önce gecer..
bacaklarıma buz koymayı da sıcak su torbası koymayı da denedim. bana mısın demediler.. eğer bir çözüm bulursanız. lütfen bana da bildirin. :(
kolşisini aksattıgımın ve strese karşı koyamamanın cezası bu sanırım...
agrısız acısız bi sene dilerim herkese...
melyqe

Mesajgönderen ayalnl tarih Pzt Oca 15, 2007 3:45 pm

bence sende ki sorun bazı seyleri kafanda buyutmen .kucuk meseleleri buyuk meseleler halinde gormen . oss bir sey degil. ben 4 yıl once girdim ve bu hastalıgım inan unversite hazırlıkta basladı.bir kac sorunum oldu hemen agrilar sonra bir suru tetkik sonuc FMF.hic bir bilgim yok hap verdiler kullandım bitti gecti zannettim taki gecen agustosa kadar sonra capli bir aratirma yaptimve bu site cok faydali ama bakiyorsun 7 den 70 e her yasta insan var. eger gelecegini dusunursen bu isin altindan kalkamaz ezilir ve agrilar bir bas belasi olur.kendini rahat birak. oss bir hayat felsefen olmasın belki prestiji az dedigin universitede bile bir cok basariya imza atabilirsin. eger kazanamamissan hayatinin sonu degil bir arkadasim var 4. defada girdi.bunun disinda sosyal hayatini renkli gecir. mesela bol bol sinemaya git. kahakahalar at. hep gul. belki bazi yasadiklarin bunlari yapmani engelleyebilir. ama unutma her inisin bir cikisi vardir. nasil inmissen cikadailirsin.dusun karsinda camlı bir yol var. ve yolun sonu rahatlik mutluluk olsun . onlarii elde etmek icin biraz aci cekeceksinama sonu mukemmel.hayatın bize ne gosterecegini asla bilemeyiz. biz elimizden geleni yapmalı. gerisinede hayırlısı demeliyiz.insanlar seni mutlu gorurlerse inan bana cevrende senin sıkıntılarını streslerini giderir.tabiki bazi seylerden uzak durmak gerek.insanın boyle durumlarda kendilerini içkiye yada sigaraya vermelrine anlam veremiyorum. soruyorum icince herseyi unutuyoruz diyorlar.dunyanın sonu degil ki elinden gelen herseyi yaptın mı sonra her gece duani attin mi .ben dua ya cok inanirim ve mutlaka dua ederim.boylece yasamimi agrilarda olsa zevkli hale getiriyorum.sana acil sifalar diliyorum. kendini inandır hapın seni iyi yapacagina ve gercekten oyle ben de universitede arastirma yapıyorum bunun hakkında . sana mutlu umutlu stressiz guzel gulucuklu gunler iliyorum.
ayalnl

yazılanların hepsini okumadım

Mesajgönderen gamsiz_58 tarih Prş Şub 22, 2007 7:36 pm

Artrit konusunda bütün yazılanları şu an için okumadım ama bende özellikle dizkapağı bölgesinde ağrılar oluyor ve HETEROZİGOT M694V mtasyonu var. Acaba fizik tedavi uzmanına görünmem gerekli mi?
gamsiz_58

Mesajgönderen nimesay tarih Pzt Şub 26, 2007 11:27 am

MERHABA BEN DE MALESF İLK ÖNCE ROMATİZMA TEŞHİSİ KONULARAK SONRADAN FMF TEŞHİSİ KONULDU.AYAKTA FAZLA KALDIĞIMDA VE YOLCULUK YAPINCA EKLEM YERLERİMDE ŞİŞKİNLİK VE KIZARIKLIK GÖRÜLÜYOR.ACABA BU FMF TEN Mİ KAYNAKLANIYOR?TEŞEKKÜRLER...
nimesay

Re: ATRIT NEDIR?

Mesajgönderen mt_84 tarih Cum May 01, 2009 11:53 am

benim de eklemromatizması teşhisi konuldu her ay penadur yaptırdım,hikayemi yazdım ayrı bir başlık acarak,acaba yanlış teşhis miydi o yani artık penadur yapmasam diyorum :) homozigot 694 bendeki gen mutasyonu.
mt_84

Re: ATRIT NEDIR?

Mesajgönderen Birsel tarih Prş May 07, 2009 6:59 pm

Selam,

Suan hangi ilaclar kulaniyorsunuz.... yani panadur disinda... Hikayeniz henüz okumadim ama ilk baslardada doktorumuzun yazmis oldugu gibi ilk olarak basis terapie olarak FMflilerde kolsizin ki 2mg olarak , arti bagisiksistem baskiliyici özeligi olan ilaclar arti gerekiyorsa nonsteroid antiinflammatuar önerilmekte...

Önemli olan vucutaki ilaplama reaksyonunu durdurmaktir asil amac...

m694 homozogt Atritlere yatkin oldugunuzu , ataklarin yogun ve sidetli oldugu gibi kolsizine direncli hasta olabilceginizi anatir...ki burdurumda kolsizin destek tedavi gerekebilir..... bekide peridur dan önce dogru basis terapie baslatmak gerekir...umarim iyi bir romatoloji uzmaninda tontrol altindasinizdir... Hersey gönlünüzce olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir