eklem iltihabı

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

eklem iltihabı

Mesajgönderen dilek tarih Cmt Mar 10, 2007 7:04 pm

herkese merhaba....siteyle yeni tanıştım...iyi ki rastlamışım.fmf teşhisi yeni kondu ve öğrendiğimden beri araştırıyorum ve hiç olumlu şeylere rastlamamış olmak ümidimi azaltırken sitenizle karşılaştım...emeği geçenlere teşekkürler.bende F479L ve V726A mutasyonlarına rastlanmış.merak ettiğim bunlar da eklem iltihabına sebep oluyor mu?yoksa sorunum başka mı?ve kullandığım colchium dispert ne kadar zaman sonra olumlu etkisini gösteriyor? birsel hanımdan ve bu konuda bilgi sahibi olan kişilerden cevaplar bekliyorum.görüşmek üzere....hoşçakalın
dilek

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Mar 13, 2007 1:07 pm

Selam Dilek,

öncelikle cok gecmis olsun... Eklem ILtaplanmalari Atritler Atak türü olaolarak akut olarak veya FMF uzanti hastaligi olarak, akut veya kronik Atrit /Atroze olarak gelisebilmekte...

Atak sekileri herinsanda farkli seyreder yani ilaki tüm hastalarin eklem iltaplanmalari yasayacak diye bir kural yok ama ataklar degisken oldugundan yilarca hic eklem sorunu olmayan biri bir süre sonra bunlari yasayabilir--

Eklemlerde sorunlar yapilan arstirmalarda örnegin M694V mutasyonunda oldukca yüksek risk tasidi bilinmekte...

Senin tasimakta oldugun V726a mutasyon cok ilimli oldugu ve uzanti hastaliklara fazla yatkin olmadigi bilinen bir mutasyon ancak ikinci mutasyonun hakinda fazla bilgim yok...
Önemli olan Kolsizini yeterli mikarda düzenli olarak tüketmendir...Ataklari kontrol altinda tutmaktir..Eklem iltaplanmalari hakkinda doktorumuzun bizlerle paylasmis oldugu bir iletiyi asagi ekliyorum umarim yardimci olabilmisizdir..
Hersey gönlünce olsun

Prof.Dr.Ahmet Gül beye Kronik atritin artik Omurgami etkilemesi nedenile yazmis oldugum mailime cevaben yazmis oldugu ve tüm FMf hastalarini bilgilendirme amacli bölümü;
(........)
Aslinda diger hastalarin yazdiklarinda da FMF ile iliskili eklem sikayetleri konusunda bir kavram karisikligi var. Belki sizin vasitanizla bu konuyu biraz aydinlatmak mumkun olur. Herseyden once, tani ve tedavi ozellikleri benzer olan tek bir romatizmal hastaliktan bahsetmek mumkun degil. Romatizma olarak anilan ve ozellikleri birbirinden farkli 200 kadar hastalik var. FMF seyrinde de eklem iltihabi (artrit) ve kas iltihabi (miyozit) ataklarinin olabildigini biliyoruz. Dolayisiyla FMF iltihapli romatizmal hastaliklara neden olabilen hastaliklardan birisi. Ama herhangi bir iltihapli romatizma (ornegin romatoid artrit) ile karistirmamak, birbirinden farkli ozellikleri olan cok sayida hastalik oldugunu hatirlamak gerekiyor. Bu genel giristen sonra FMF ile iliskili artritin de iki sekilde gorulebilecegini soylemekte yarar var: 1. Akut artrit ataklari: Genellikle bir ya da birkac eklemde, birkac gun-bir kac hafta surebilen eklem iltihabi ataklari. Bu ataklar karakter olarak karin zari ya da akciðer zari iltihabi ataklarina cok benzer. Ama onemli ozelliklerinden birisi diger atak bulgularina oranla kolsisine yanitinin biraz daha az olmasi. Yani duzenli ve yeterli dozda kolsisin alan hastalarin bir kisminda, diger atak bulgulari gorulmese bile eklem bulgulari tekrarlayabilir. Bu durumda uygun olani atak doneminde kolsisine ek olarak nonsteroid antiinflammatuar ilaclardan birisini de atak iyilesene kadar kullanmak (ornegin indometasin yani Endol, Endosetin ya da Indicid; diklofenak yani Voltaren ve benzeri ilaclar). Genellikle bu ilaclarla ataklarin daha az rahatsizlik vererek ve daha cabuk gecmesini bekliyoruz. 2. Kronik artrit. FMF hastalarinin kucuk bir kisminda akut ataklar disinda kronik, yani suregen-muzmin eklem iltihabi da gorulebiliyor. Bu tek eklemde (ornegin dizde) uzamis bir atak seklinde olabilecegi gibi kronik iltihapli romatizma seklinde de olabiliyor. FMF hastaliginin spondiloartritler adini verdigimiz kronik iltihapli romatizmalara neden olabildigini biliyoruz. Bu aslinda cok yeni bir bilgi degil, ama yaygin olarak kabul gormesi nisbeten yenice. Spondiloartritler ozellikle omurgayi etkileyebilen, ama yanisira kalca, diz, ayak bilegi ve omuz gibi etraf eklemleri de tutabilen romatizmalar. Bu grubun icerisine ankilozan spondilit, sedef hastaligi ile iliskili romatizmalar, iltihapli bagirsak hastaliklari ile iliskili romatizmalar, reaktif artritler de giriyor. FMF'li bir hastada eklem belirtileri kroniklesme egilimi gosterdiginde ya da iltihabi bel-omurda agrilari (gece ya da sabaha karsi artan ve hareketle rahatlayan agrilar) oldugunda mutlaka spondiloartrit acisindan ek tetkik gerekli. Bu amacla ilk istenen tetkik legen kemiginde bulunan sakroiliak eklemlerin direkt grafisi oluyor. Gerekiyorsa MR ya da BT de bunu tamamlayici olarak istenebiliyor. Bu ayirimi yapmak gercekten onemli, cunku kolsisin yanisira azatioprin almaniz gibi, kronik romatizmaniz icin de ek tedavilere ihtiyaciniz olabilir (....)
Ahmet Gül
Birsel
Site Admin

selam

Mesajgönderen dilek tarih Çrş Mar 14, 2007 1:32 pm

teşekkürler Birsel hanım.....
ilgili mailden de anladığım kadarıyla artrite sebep olan fmf de kolşisine yanıt diğer türlerine göre daha az oluyormuş...bu da benim için çok iyi bir haber diil...çünlü yaklaşık 1 yıldır sağ dizimde iltihaplanmalar oluyor sık sık...hatta teşhis konulamadığı dönemlerde 2 kez operasyon da geçirdim aynı dizimden...ve hala da dizim normale dönemedi...ve sanırım dönemicek...ataklar sonrası herşeyin normale döndüğünü biliyorum ama benim hiç öyle olmadı....bu yüzden acaba teşhisle ilgili bi sorun mu var diye düşünmekten kendimi alamıyorum.ve yıllardır sedim ve crp değerlerim hep normalin çok üstünde....Allah beterinden saklasın diyorum hep...ve halime şükrediyorum....ve 2 aydır colchium dispert kullanıyorum ama herhangi değişiklik yok...etkisini göremeyen fmf lilerden miyim acaba?sevgiler....
dilek

Mesajgönderen petra yolcusu tarih Çrş Mar 14, 2007 8:41 pm

kolşişinin vucuduna uyum sağlayıp tam etki göstermesi mutosyonuna ve bünyene göre uzun sürebilir diye yazmıştı bir arkadaş kullanmaya devam et mutlaka faydasını görürsün.
petra yolcusu
petra yolcusu

Mesajgönderen dilek tarih Prş Mar 15, 2007 5:06 pm

teşekkürler cevabınız için...umarım ilacın etkisini görmem çok uzun sürmez...
dilek

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş Mar 21, 2007 1:49 am

Sevgili Dilek evt sabirli olman gerekiyor... yakinda inaniyorumki daha iyi olcvaksindir... dizinden amaliyatan bahsetmisinki bende oldum ve malesef sadece gecici bir düzelme saglaniyor ve ben Prof.dr. Ahmet Gülden ögrendigime göre her amaliyat biraz daha kötüye götürüyormus bizi... gercektende doktorumun talimatlarina uydugum sürece daha rahat geciriyorum agrilarii... Alman doktorlara kalsa protez takcaklar....

kolsizin yeterli gelmese ve hala Crp sedim yüksek ise Kolsizine desek tedavilerden yaarlanmalisin... dokturnda bu konuyu görüsmende fayda var... tekrar gecmis olsun
Birsel
Site Admin

Re: selam

Mesajgönderen nehirida tarih Sal Mar 11, 2008 11:00 am

dilek yazdı:teşekkürler Birsel hanım.....
ilgili mailden de anladığım kadarıyla artrite sebep olan fmf de kolşisine yanıt diğer türlerine göre daha az oluyormuş...bu da benim için çok iyi bir haber diil...çünlü yaklaşık 1 yıldır sağ dizimde iltihaplanmalar oluyor sık sık...hatta teşhis konulamadığı dönemlerde 2 kez operasyon da geçirdim aynı dizimden...ve hala da dizim normale dönemedi...ve sanırım dönemicek...ataklar sonrası herşeyin normale döndüğünü biliyorum ama benim hiç öyle olmadı....bu yüzden acaba teşhisle ilgili bi sorun mu var diye düşünmekten kendimi alamıyorum.ve yıllardır sedim ve crp değerlerim hep normalin çok üstünde....Allah beterinden saklasın diyorum hep...ve halime şükrediyorum....ve 2 aydır colchium dispert kullanıyorum ama herhangi değişiklik yok...etkisini göremeyen fmf lilerden miyim acaba?sevgiler....

Bir iki gündür ve Birsel Hanım'ın da tavsiyesi ile romatizma, eklem ağrıları ile ilgili araştıryorum. Yaşadıklarımız Dilek Hanım'ın anlattıklarına çık benziyor. Endol geçen yaz kullandım hatta antidepresan ile birlikte. Ama şuan sadece colchium dispert kullanıyorum ve son 2 gündür dayanılmaz derecede dizlerim ağrıyor. Ben de yanlış teşhis mi acaba demekten kendimi alamıyorum:( Ama 1.5 aydır ilaç kullanıyorum tek ümidim zaman geçtikçe etkisini görmek.
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

selam

Mesajgönderen okumuş tarih Sal Mar 11, 2008 11:35 am

selam
sizin durumunuz romatizmanın bir çeşidini düşündürüyor bence eğer istanbulda iseniz. capa romatoloji bölümüne gidin kesin teşhisinizi en kısa zaman da koyarlar. bu konuda biz romatizmlılar bu sitede bir birimize yardımcı oluyoruz burdanda fikir alabilirsiniz. www.ankilosazan.forumup.com
bu iş ihmale gelmez bir an evvel teşhisinizi koydurun. kesinlikle bir üniersite hastanesi.
okumuş

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir