FMF ve SLE-Sistemik Lupus Erythematosus

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

Mesajgönderen hayat tarih Pzr Eyl 02, 2007 2:57 pm

sevgili tuğba geçmiş olsun fmf hastalığında eklem ağrılarıda olabiliyor bende oldu en azından bunu söyleyebilirim.ağrı kesici ile idare ediyorum.cataflan adlı ağrı kesici yi kullanıyorum.ama sen doktoruna danışarak bu tür ilaçları kullanmalısın.bende cerrahpaşa hastanesinde romatoloji bölümünden prof.dr.izzet fresko ya tedavi oluyorum.eklemlerimde ağrı şişlik kızarıklık olabiliyor.bunlar ilacı kullandıkça geçiyor.şimdi sana sormak istediğim şu sigara içilen ortamlarda duramıyorsan ve rahatsız oluyorsan bunları dr anlatmalısın belki başka bir rahatsızlığın olabilir...herhangi bir sağlık ocağında uzman bir dahiliye doktorundan da yardım alabilirsin...sağlıklı günler ve unutmadan sakın kolşisin ilacını düzenli almayı unutma.
hayat

Mesajgönderen tgb1991 tarih Pzr Eyl 02, 2007 6:53 pm

sevgili hayat çok teşekkür ederim ben cerrapşapa tıp fakültesi romatoloji bölümünde Doç. Dr. özgür kasapçopur'un hastasıyım doktorlara nefes darlığımdan bahsettim ama onlar kanda ki sıvının az olduğundan kaynaklandığını ve bol boll su , bol boll kan yapıcı meyve ,sebze ve içecek yiyip içmemi söylediler.eklem arılarım için rahumunjel yanlış hatırlamıyorsam böyle yazılıyordu bu merhemi kullanıyorum.ilgin için teşekkür ederim. sağlıklı günler...

------------------------------------------------------------------------------------
''gözlerinizdeki pırıltının hiç kaybolmasin unutmayın sizin gözünüzdeki pırıltı başkasının yaşam ilhamı olabilir''
tgb1991

Mesajgönderen hayat tarih Sal Eyl 04, 2007 4:15 pm

evet tgb bol meyve sebze herkese öneriliyor .ama düzenli beslenmen şart .öğünlerini atlamamalısın.mesela havuç suyunu tavsiye edebilirim yanında bir adet balık yağı kapsülü ile sabah aç karnına .sonra kahvaltında diyet ürünleri olmamalı.gün içinde 2 litreye yakın su tüketebilmelisin.bu senin böbreklerini çalıştıracaktır.ben ağrılarım için genellikle ağrı kesici kullanıyorum.ama jel olarak profenid jel sürüyorum.şimdi yeni bir şey keşfettim buda portakal yağı ..ağrılı şişmiş bölgeye ince bir tabaka halinde sürüyorum birkaç dakika içinde ağrıda azalma oluyor.tabii tamamen bitkisel olduğu için rahat kullanıyorum.ama ağrı şiddetine göre bu durum değişiyor.herne olursa çekinmeden sorabilirsin .hoşçakal.
hayat

Re: FMF ve SLE-Sistemik Lupus Erythematosus

Mesajgönderen burakkavak tarih Sal Mar 24, 2009 12:05 pm

Sevgili arkadaşlar
İnsan tek böbrekle, hiç böbreksiz dializ ünitesinlede yaşabilir ama karaciğersiz 1 dk dahi yaşayamayız. Konuda bahsi geçen kinin karaciğer toksisitesi yüksek olan bir maddedir. Sentetik veya doğal hiç farketmez. Zaten ilaçların birçoğunun hammeddesi bitkilerdir.
Bu tarz bitkilerin dr kontrolu dışında kullanılması toksikhepatite varan, tehlikeli ve istenmeyen bir çok sonuca yol açabilir. "Ottur zararı yoktur" mantığı son derece yanlıştır. Adaçayı dahi günde 3 bardaktan sonra toksik etki göstermeye başlar.
Benim uyguladığım yöntem "minimum ilaç max sağlıktır".Fmf ataklarında dahi ağrı kesici almaktansa evde kıvranmayı tercih ediyorum. O sebeple kullanmanız şart olan ilaçlar dışında farklı ilaçlar kullanmanızı tavsiye etmiyorum.
Çünkü sağlıklı böbrekler, bitmiş bir karaciğerde hiçbir işe yaramaz.
Böbrekleri koruyalım derken karaciğerden olmayın.

Saygılarımla
burakkavak

Mesajgönderen monarch tarih Pzt Kas 23, 2009 11:10 pm

Herkese merhabalar,
ben 9 yıldır fmf hastasıyım, ve açıkcası lupus hastalığından da şüphelenmeye başladım.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sistemik_l ... itematozus
makaledeki sınıflama kriterlerini inceledim.
yazın güneşte yüzümde kızarıklıklar oluşuyor.
şuan kış mevsiminde de yüzümde, alnımda pul pul kabuklanmalar, ve yazın şekillenene oranla daha hafif kızarıklıklar şekilleniyor.
eklem ağrılarını fmf e bağlıyorum.

öncelikle cilt doktoruna mı gitsem yoksa fmf teşhisini koyan doktorumdan lupusa dair test yapmasını mı istesem bilmiyorum :?:
monarch

Mesajgönderen Morpix tarih Çrş Mar 17, 2010 12:15 am

Geçmiş olsun bende fmf hastasıyım ve sizin gibi SLE'den şüpheleniyordum. Test yaptırdım 20 gün sonra çıkacak bence sizde test yaptırın şüphe kalmasın fmf belirtilerine çok benziyor. FMF+Lupus olabilir.
Morpix

Önceki

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir