atak anında neler yapabiliriz?

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

atak anında neler yapabiliriz?

Mesajgönderen nihannihan tarih Çrş Haz 03, 2009 9:26 pm

merhaba
ben de sizler gibi fmf hastasıyım.4 ay önce teşhis konuldu 25 yasındayım.4 ay once colşiuma basladım.4 aydır ılk kez 4 gun once atak yasadım.atak anında ne yapabılıcegımızı gercekten sasrdık cunku calısan bırıyım ve sık sık ızın alamıyorum.asırı eklem agrıları karın agrısı ısal ve mıde bulantısı oluyor.3 4 gun bu sekılde devam edıyor.agrı kesıcı aldım eklem agrılarım ıcın ve colsısıne devaM tabıkıde.agrı kesıcıler bıraz olsun rahatlattı ama cok bıtkın kaldım.atak sırasında onerebılecegınız ılaclar varmı?bırde ben romotolojı bolumune gıtmedım fmf teshısınden sonra gıtmem gerekıyor mu ve tahlıl test falan yaptırmam gereklımı?yardımcı olursanız cok sevınırım.herkese gecmıs olsun
nihannihan

Re: atak anında neler yapabiliriz?

Mesajgönderen Taner tarih Pzr Haz 07, 2009 8:34 pm

nihan merhaba,

öncelikle çok geçmiş olsun. akut atak sendromu faal olduğu zaman yapman gereken özel bir uygulama malesef mevcut değil. Ağrılarını en aza indirgemek için güçlü ağrı kesiciler kullanıp, kas gevşetici desteği alabilirsin. Bunun dışında; doktorunun öngördüğü kolşisin miktarını da arttırabilirsin.

hastalığın seyrinin 3-4 gün sürmesi şüphesiz üzücü bir gelişme, lakin düzenli kolşisin kullanmaya devam edersen zamanla 1-2 gün veya 24 satte atlabiliyorsun. bunun sebebi vücudunun ilaca adapte olmasıyla ilgili. dolayısıyla karamsarlığa kapılmak, üzülmek ve stres yapmak gibi hastalığın baş düşmanı olan pisijkolojik etkenlerden şiddetle kaçınman gerekiyor. eğer stresi engelleyemiyorsan uzman doktorunun kontrolü altında bazı antidepresanlara yönelebilirsin. Ben 31 yaşında, 5 sene önce teşhis konulmuş bir fmf hastasıyım. tıpkı senin gibi ataklarımın kimi zaman 3-4 gün sürdüğünü anımsıyorum. gel gor ki, 5 yıl boyunca ilacı düzenli kullanıp, yediğime içtiğime dikkat edip, mümkün mertebe stresten uzak durunca akut atak süreci 24 saate kadar geriledi. 1 ayda 4 defa rahatsızlanan ben, 3-4 ayda bir rahatsızlanıyorum ve akut atak senromunun seyri de oldukça hafif geçiyor..

sevgili nihan, mücadele teşhis konulduktan sonra başlıyor. dahiliye bolumlerinden ziyade, romatoloji uzmanına görünmen senin için çok daha faydalı olur kanaatindeyim.

bir ikinci husus; "amiloidoz" riskini gözönünde bulundurarak düzenli olarak amiloid seviyeni ölçtürmen ve bunun için de 2 veya 3 ayda bir tahlil yaptırman gerekiyor. tabii ilk evvela protein kaybının olup olmadığını öğrenmek için gerekli tahlilleri yaptır. protein kaybın var ise zaman kaybetmeden biyopsi yaptırman şart.

sakın unutma! mücadele daha yeni başlıyor. genetik bilimin gelişmesiyle bu ve benzer hastalıklardan kurtulmamız sadece zaman meselesi. umarım biz fmf hastaları, o günleri de göreceğiz.

saygılar...
Taner

Re: atak anında neler yapabiliriz?

Mesajgönderen Mühür tarih Çrş Kas 11, 2009 12:06 pm

Geçmiş olsun.
Sanırım antidepresan benim de almam gerekiyor.
En ufak bir şeye canım sıkılıyor moralim bozuluyor...
Çoğu zaman hayata küsüp ilacımı içmiyorum, tabi sonra olan gene bana oluyor...
Ne yanar kimse ban ateş-i dilden özge,
Ne açar kimse kapım, bad-ı sabadan gayrı...
Mühür

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir