Eklem Romatizması??

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

Eklem Romatizması??

Mesajgönderen mt_84 tarih Cum May 01, 2009 10:59 am

herkese selam.dün FMF olduğumu öğrendim nihayet,nihayet diyorum cünkü hepiniz de bilirsiniz ki adının konması çok çok iyi bir gelişme en azından eskisi gibi ağrılarım olmaz.sorum şu olacak,6 yaşımda ARA (Akut Romatizmal Ateş) geçirdiğimi söyleyerek her ay Penadur isimli iğneyi yapmak zorunda bırakıldım :) (çok aşırı acıtan bir iğne) sene 1990 dı o zaman.yani FMF in henüz gen mutasyon testinin yapılmadığı zamanlar.acaba diyorum yanlış bir teşhis olamaz mı bu,ya da nasıl tesbit edebiliriz.her yıl Echo ve Ekg lerimi düzenli cektirdim.şimdiye kadar çok şükür Kardit seviyesine cıkmadı,kardit tutulumu gözlenmedi.iğnemi aksattığım zamanlar eklemlerim ağrıyordu gidip iğneyi yapınca geçiyordu.geçen sene inguinal herni tanısıyla ameliya oldum (fıtık-kasık fıtığı).ameliyattan sonra son bir senedir karın ağrısı ataklarıyla tanıştım,ve daha ciddi üstünde durarak FMF olduğumu öğrendim ve araştırınca sanırım Eklem Romatizması teşhisinin yanlış olabileceği kanısı taşımaktaym.3x1 lik ilaç kullancam.nadiren erkeklerde görülen yumurtalıklarda şişme diye birşey okudum eğer bu dogruysa boşuna da ameliyat olduk demektir.cünkü bu tıp literatüründe adi ameliyat diye geçen 45 dk lık bir operasyonken,benimki 3.5 saat sürmüştü,ameliyat sırasında ürolog çağrılıp aranmıştı.neyse konuya dönecek olursam,25 yaşıma kadar yani 1 senem kaldı,Penadur yaptırmam söylendi,her 7yılda bir gidip kontrol ettik,hç bir tahlil yapmadan 7 sene uzattılar iğneyi 6 yaşımdan beri.şimdi de her kafadan bir ses cıkıyor 25ten sonra 40 a kadar yaptır diyen de var bırak diyen de var ömür boyu diyen de var,ama tabi düne kadardı,artk FMF oldugumu da üstüne eklersem sonuc nasıl olur merak ediyorum.sitede emeği gecen ve bilgi paylaşımında bulunan herkese teşekkürlerimi sunarım.
mt_84

Re: Eklem Romatizması??

Mesajgönderen Birsel tarih Prş May 07, 2009 7:15 pm

Mehraba,

daha önceki yazinada belirtigim gibi FMfte rom,atizmal grupa ait bir hastalik... Yani Ra arti FMf olabilme olasiligada var tüm sorunlarin asil sebepininm sadece FMftende kaynakli olabilirki tasiyiginiz m694v homoziogut mutasyon bunu gösterir... sunan 2mg kolsizin almaniz güzel..kulandiginiz süre uzadikca sanirim sikayetlerde bi azalma olabilir... ama kendimdende tanistigim 1000üzeri FMfliden edindigim bilgilerdende sunu diyebilirimki bu mutasyon tasiyan bizler, Kronik Atrit ve Atrozlara cok yatkiniz.. özelikle diz kalca eklemlerinde omurgada olduvca fazla sorun yasiyoruz.... Cogunlukla kolsizine direncli hastalariz dolaysiyla son yilarda yayginlasan kolsizin destek tedavi almamiz gerekiyor... Bunlari göz önünde bulundurak sizin FMFi iyi bilen bir uzmanin tedavisi altinda olmaniz sizin yarariniza olcagini inaniyorum...Gerek Ra Gerek FMf veya 400 askin romatizmal hastaliklarda görcegimiz ilac tedavisi kadar piskolojininde büyük etkisi var..morelimizi yüksek tutmaya calismaliyiz...Herseye ragmen... arti mutlaka piskolojik destek almali belirli süre antideprasan kulanmaliyiz..zira yilarca süren bu kontrolsuz eklem agrilar beyindeki agri merekezine kay edilmekte ve bazen fantom agrilara sebep olabilmekte... yine kendim ve sitedekilerden örnek vermek gerekirse bizler cipralex veya ciprafam kulanmaktayiz..oldukca etkili... Kolsizin destek tedavi olarakta Azathioprin, Quensyl gibi ilaclar kulaniyoruz...arti endol, ibufrofen,diclofenac gibi ilaclardan faydalaniyoruz...

tabiii burdan kesin birsey demek zor ama bir cogunun gecirdigi gereksiz amaliyatlar gibi sizin de amaliyat yanlis bir tesiz olma olasiligi var... biz fmflilerde bir cok kez gereksiz yere bir cok amaliyata maruz kalmisiz...FMF bilinmediginden...insallah gelcek nesiler daha sansli olurlar...buyüzden herkes elinden geldigi kadar cevrsindekiler fmf hakkinda bilgilendirmelidir....

Tekrar cok gecmis olsun...allah yar ve yardimciniz olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir