RA....lutfen yardımcı olun..

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

RA....lutfen yardımcı olun..

Mesajgönderen burcu27 tarih Cmt Ara 20, 2008 6:30 pm

mrb bn fmf romatoid artrit hastasıyım....bnm sıkayetlerım cok fazla...agrılarım asırı...bn hareket etmekte zorlanıyorum...öss ye hazırlanıyorum ancak bu hastalık yuzune dershaneyı bıraktım...okula gıdemıyorum...yerımden kalkamıyorum....ayakta zor duruyorum hemen her yerım uyusuyo ve agrılar baslıyo..aynı yerde sabıt kalamıyorum...sırtımda hıc gecmeyen agrılar var bn artık dayanamıyorum...bn ıkı ay once kardıyolıjıye gıtttım bana kalbımde romatızma oldugunu soyledı...bn kalp agrıması sıkayetıyle gıtmıstım yapılan arastırmalar sonucu doktorum bana kalbımde romatızma oldugunu soyledı...kalp kapakcıklarım kalınlasmaya baslamıs vs....sımdı kalbım ıcın penısılın kullanıorum...artık ılac kullanmaktan sıkıldım....ılacımı almadıgım zamanlar ve aldıgım zamanlar agrlarımda degısıklık olmuyo bu yuzden kullanmak ıstemıyorm...bn artık yasamaktan bıle ıskıldım...okula bıle gıdemıyorum...nee yapmam gerek...bu arada ıkı haftadır doktora gıdıyorum bana yenı bı tedavıye baslayacagını soyledı...bana ppd ve hepatıt testlerı yaptırdı...bu testlerı neden yapt bana bılmıyorum haftaya sonuclarla bırlıkte gıdıcem..bana enfeksıyon bolumunede gıtmemı soyledı yardımcı olun....bıde bana onebılecegınız doktor varsa lutfen nerde olursa olsun ısmını ve numarasını yazarsanız sevınırım....
kolşisinden neffret ediyorum ama bagımlı olmak zorundayım:(:(:(:(:(
burcu27

Mesajgönderen serpil.m tarih Pzr Ara 21, 2008 2:42 pm

Merhaba Arkadaşım,
seni çok iyi anlıyorum çünkü ne yaprsan yap hiçbirşey yoluna girmiyor ve ne yapacağını bilmiyorsun.sana kendi dr umu tavsiye edebilirm.Ankarada Hacettepe prof.dr.Meral ÇALGÜNERİ.
Bende aynıydım sınava hazırlanamıyordum okul bittikten sonra bende ağırlaştı hastalığım.Ama okul zamnında da ben trafik kazası geçirmiştim ve kuyruk sokumu kırılmıştı 2 yıl bir şeyin üzerine oturmam gerekiyordu.Sonra gitmedik dr bırakmadım.ben maraşlıyım bütün.Ve ağrılara artık dayanamıyordum en son okul bitti sınava hazırlanacam bir dr gittim ve omiriliğimin düzleştiğini vee bunun nedeninin ciddi bir hastalık olabileceğini söyledi hemen bir romatologa gitmem gerktiğini söyledi.Gittiğimde ise çok geç kalmıştım hastalık ilerlemişti.Sana büyük ihtimalle Infliksimab tarzı ilaçlardan birini verecek bunlarda üç tanedir.remicade,enbrel,ve humira.Ama RA daha çok enbrel kullanılır.Diğerleride olabilir.Korkma bu ilaçlar ağır ilaçlar,yanetkileri fazladır ama seni iyi edecekler.böyle düşün.Bir süre INH adlı bir ilaç kullanırsın çünkü bu ialçları kullanırken bu ilacı hergün alman gerk.Birde enfeksiyonlara dikkat edeceksin çünkü immun sistemi yavaşlatan ve güçsüz olmasını sağlayacak bu ilaçlar.Bende de şu anda iki hastalık var as ve fmf.Hemde fmf geçen yıl öss başvuralırndan önce başladıçve ben aylarca yataktan kalkmatı bırak yemek yiyemedim.Gözetmen işaretledi benimkini daha önceki yılda hastaneden çıktım 2 gün sonra sınava girdim tabiki en fazla birbuçuk saat kaldım oda çıkmak yasaktı ondan.Ve bu yıl o haldeyken bile kazandım.istediğim bölüm değildi belki bana göre bir bölümde değil ama ben üniversiteye geldiğimden beri çok iyiyim yine ağrılaırm var yine uykusuz geceelrm var ama çok yoğunum kendime zamn ayıramıyorum,kendimi düşünmüyorum.Kendini dinlersen daha kötü olur.sen elinden gelenin en iyisini yapmaya çalış karşılığını alacaksın.Kazanamazsanda bu çok önemli değil.senden önemli değil.Şimdi olmaz sonra olur.Lise 4 tesin galiba.sen kendini düşün.İstediğin zamn buraya yazabilirsin.Özel ileti de gönderebilirsin.Elimden geldiği kadar sana yardımcı olmaya çalışırım.Benden tavsiye kafanı dağıt.Nerde yaşıyorsun.AAA bu arda eğer benim dr gideceksen bana özel ileti yaz ben sana bütün ayrıntıları anlatırım hatta randevu bile alabilirm tanıdığım var çünkü gidip orda randevu alman gerekbilir.çok yoğun eğer gidersen ne demek istediğimi anlarsın.Geçmiş olsun kendine iyi bak.
serpil.m

Mesajgönderen burcu27 tarih Pzr Ara 21, 2008 11:19 pm

ya gercekten hersey ıcın tşkr edrm bn sıze ozel msj gonderdım .....alllah sızede acıl sıfalar versın cok gecmıs olsun....ya bnı cok ıyı anladıgınızı bılıyorum tşkr edrm...ama gercekten dayanamıyorum agrılara..bazen dusunuyorum saglıklı bı ınsan vucudu boylemı ...normalde ınsan boyle acılar hıssedıyormu dıye...cunku bndekı agrılar sankı bana yerlesmıs gıbı sankı hıc gıtmıcekmıs gıbı..yada ne bılım sankı bnm bı yerım agrımıyoda normalde vucud boyleymıs gıbı gelyıo artık dayanamıyorum bugun sınav vardı dershanede son bı kez gıreyım dedım ama maaalesefkı yarı cıkmak zorunda kaldım cok kotu oldum nefes alamadım yarıda bıraktım sınavı....cuma gunu dogum gunumdu..ama saolsun hastalıgım onuda mahvetmeyı basardı..yarın okul var ıns duzgun gıdebılırım... salı gunude doktora gıdıcem yenı bı tedavı baslıcakmıs ama bn sanmıyorumkı agrılarımın gececegını:(:(:(:(
kolşisinden neffret ediyorum ama bagımlı olmak zorundayım:(:(:(:(:(
burcu27

Mesajgönderen Birsel tarih Cmt Ara 27, 2008 12:40 am

Mehraba Burcu,

Umarim biraz daha iyisindir..lütfen karamsar olma.. yeni tedaviye baslamadan kendini bi ise yaramicagina inandirma..bu düsünceyle baslayacagin bir terapinin cokta büyük faydasini görmesin...

Öncelikle kendi kendinin doktoru ol..Morelini yüksek tutmaya calis..inanki bizim hastaliklarimizda terapilerde piskolojimiz büyük etken oluyor buyüzden sadece Ra hastalik icin tedaviler degil bunlarin yani sira mutlaka piskolojik destekte almaliyiz...

Sitemizde Yalcin abinin olusaturdugu bir site var..ordada ayni kaderi paylasan insanlarla yazisabilirsin...Yanliz olmadigini büyük bir ailen oldugunu bilmek eminimki sana iyi gelcektir...Herseyin daha güzel olcagi günlerimiz olcak mutlaka, buna kendini inandir...

Evet bu birazda polyanacikik oyunu ama olsun... Dene bak ise yariyor :-) ..ben cok faydasi görüyorum bu oyunun...tekrar gedcmis olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen dr_bahar tarih Pzt Oca 12, 2009 3:05 am

öncelikle sana önerim diş çekimi öncesi yada buna benzer ufak bile olsa yapılacak operasyonların öncesinde mutlaka penisilin almalısın.boğaz enfeksiyonlarında oldukça dikkatli ol ve mutlaka bir doktora gidip ra hastası olduğunu belirt ona göre verilen ilaçları düzenli kullan..neden diye sorarsan romatoid artrit belkide en çok dikkat edilmesi gereken konu kalbe enfeksiyon gitmesidir bunu da penisilin kullanımı ile önleyebilirsin..ilaç kullanmak çoğu insanın hoşuna gitmez bende çok zorlanıyorum ama kendimiz için kullanmak zorundayız..düzenli kontrollerini yaptır,beslenmene dikkat et,nemli ortamlar eklem ağrılarını artırır buna dikkat etmeye çalış..
öss dönemi hastalık çok zor bende o kadar çok ağrı çekmiştim ki sınavı kazanmam mucize oldu hem fmf (ki o zman crohn diye biliyorduk fmf teşhisi almamıştım) hemde belfıtığı yüzünden yataktan kalkamadığım zamanlar oldu..sınavda bel fıtığından dolayı oturamayacak kadar çok ağrım olduğundan sınav öncesinde (össden 2 hafta önce) 2 haftalık fizik tedavi bile aldım..ama bi şeklide sınav geçti ve istediğim bölümü kazandım..moralini bozma en öenmlisi bu , bi şekilde herşey oluyor Allah yardım ediyor..geçmiş olsun :)
dr_bahar

Mesajgönderen f1ay tarih Cmt Oca 31, 2009 2:13 am

öss dönemi benim içinde berbattı.lise son da çok sık hastalandığım için okulla birlikte dershaneyi yürütemedim 1ay içinde bıraktım.2,dönem okulada gidemedm.sadece yazılılara gittim.yinede derslerim süperdi.4,80diploma notuyla bitrdim okulu.össde rahatsızlandm istediğim yerlere yetecek kadar puan yapamadım diye tercih yapmadım.tekrar iyi hazırlanıp giriyim dedim.tekirdağ/çorluya bağlı küçük bir kasabada oturduğum için dershaneye gidip gelmek beni çok yordu 11km yiminübüsle gidip 15-20dk da yürümem gerekti.ilk dönemin yarısı gittim.sonradaha ağır hastalandım gidemedm.sınava ölüm girdi ama kazandım tam tercih döneminde fmf teşhisim kondu ilaca başladım puanım 4yıllıkllara yettiği halde devam edememe,bitirememe korkusuyla hep 2yıllıkları yazdım.dokuz eylülü kazandım izmir/buca'ya gittim.yorgunluk,stres,ilaca alışmak,yurtta kalmak,yeni insanlar,sıcak,okul koşturması hepsi üst üste geldi.ilk bikaç gün içinde ağır bi atak geldi.başta umursamadım annemlere söylemedim okula devam etim.4-5gün ateş,şiddetli diare,bitkinlik ile idare ettim bi otobüsten inerken düştüm kolum bacağım yarıldı yinede okula gittim ama zor döndüm.öğlen yurda gelince odada yalnızdım ranzama bile yatacak gücüm yoktu, yere yığıldım kendimi kaybetmişm saatler sonra (gece)benim kötü olduğumu fark etmişler buz gibi terler, şiddetli ağrı ile kolumdaki iki kişinin desteğiyle taksiyle hemen acile götürdüler(ailemede haber vermişler) fmf hastasıyım tedviye yeni başladım deyince birkaç serumdan sonra yolladılar.çok su kaybetmişim vücudum şoka girmiş.sabah annem geldi,1haftada ne hale geldiğimi görünce şok oldu.okulu donduralım dedik,bunun için okula bizzat gitmem şartmış o halde gittim.hastalığının burda tekrar araştırılp belgelenmeli dediler,bunu yapmaya gücüm yoktu.o sırada annemin kolundan yere yığıldım,öğrenciler başımıza toplandı.izmirden tekirdağa nasıl geldim net hatırlamıyorum.bir süre ayılamadım süekli serum verildi.aylarca sürdü toparlanmam,şimdi açıköğretim sosyal bilimler okuyorm dgs ile istanbul sosyolojiye geçmek istiyorum.kpss ye girdim(hastaneden çıktım sınava girdim) 80puan aldım.tekrar öss ye girebilirim.öğrenim hayatım boyunca sağlığım bana hep engel oldu ama vazgeçmek istemiyorum.benzer zorluklarla karşılaşan çok kişi olduğuna eminim.ilacımı hiç bırakmadım her ay kontrole gidiyorm neden ben demiyorm
f1ay

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir