ÇOK KÖTÜYÜM

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

ÇOK KÖTÜYÜM

Mesajgönderen azize_boz tarih Prş Tem 10, 2008 12:21 pm

bn daha ynı üye oldm siteye 5senedir bna teşhis konulmş kolsişin günde 3defa alıyorum ankaraya 6ayda bir kontrole gidiyrm öncedn 3ayda bir gidip geliydm teshis konulmada çok gec kalmısız ve cok kötü günler gecırdım en son gittiğimde ankaraya sevinerek gitmiştim çnkü doktorum eyer sonuçlar güzel çıkarsa 1 seneye atacktı bnı ama sonuçlar kötü çıktı kan degerlerım o yüzdn 6ay snra bidaha gidecm bu aralar cok şiddetli eklem yerleri ağrılarım iştahsızlık karın agrısı gibı agrılarım oluyo ayak agrılarını çözümü yok mu gece uykudn uyanıyrm agrılardn dolayı bir ara bunalıma girmiştim ilacı bıraktım biliyrm bnım için kötü birsey ama yptım hatalıyım şimdide cekiyorm bnım rahatsızlıgımda olanları tanımak güzelmş çünkü anlıyorz birbirimiz herkese ataksız bir hayat diliyorm
selammmm:))
azize_boz

Mesajgönderen nehirida tarih Prş Tem 10, 2008 12:42 pm

İlaç eklem ağrılarımız için değil ki lütfen hemen başlayın. Eklem ağrıları halsizlik ve iştahsızlık bende de var ve randevu aldım. Buz deneseniz bazen iyi geliyor. Son 3 gündür işe gelirken ayak bileğimi lastikli bandaj ile sardım. Kısmen rahatlatıı ama yatarken çok fena. :?
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

tşk

Mesajgönderen azize_boz tarih Prş Tem 10, 2008 1:01 pm

tşkürlr nehirida cvp yazdıgınız için önerinizi dikkate alcm genelde bnde buz msjı yaparım evt aksamları çok şiddetli oluyo işte artk akşm olsnda eve gidiym diye neler yapıyrm saolun...
azize_boz

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Tem 14, 2008 12:40 am

Mehraba arkadaslar Eklemlerle ilgili agrilar fmf ataklari olabilcegi gibi ciddiye alinmasi gereken bir bulgudur, bu eklem agrilarina özelikle FMflilerde iki durum sebeptir ;

1) Atrit
2) Fibriomanaji

ATRIT NEDIR?
Ailevi Akdeniz Atesinin yol actigi bir diger uzanti hastalik ise Atrit´dir.
Hernekadar Amiliodoz gibi ölümcül degil isede kontrol altina alinmadigi takdirde kisinin haraketlerini kisitlar ,cok agri cekmesine ve hata baskalarina muhtac kalmasina sebep olabilir.
Atrit FMF hastalarinin nerdeyse yarisinda görünmekte,M694V mutasyonu tasiyan hastalar daha yüksek risk altindalar.
Atrit genel anlamda Eklem iltihaplanmasidir.Eklem iki kemigin birlestigi yerdir.Normal bir eklemde kemik uclari kitirdakla kaplidir.,kitirdak düz yaygin bir yastik gibi Kemigi korur ve haraket halinde sürtünmeleri azaltir.Sert bir Kapsül eklemleri kaplar ve Lubrikativ bir sivi üretir.Ligamenler ekleri cerceveler ve destekler,asiri haraketi engeler ve kemikleri birbirine baglar.Eklemlerin her iki trafindaki Kemiklere bagli Kaslar vardir.Tüm bu dokular iltihaplanadan (Atrit) etkilene bilirler.
Atritin (Arthitis) 100´den fazla romatik hastaligi icine alan genel bir tanimlamadir.ve bunlarin cogu ömür boyu sürer.Atrite sebep Farklikenler vardir.Eklem zedelenmesi,vucutun infektionlarla savasmasinda meydana gelen dogal etkenler, bir kaza sonucu yada yaslanma süresince ki asinma ve yipranma olabilir.
Atritin bir cok sekilde oldugu gibi FMFlilerde olusma sekli,kontrolsuzce devam eden infektionlardir,iltihabi ataklar ve vucutumuzun bagisiklik sisteminin kendi dokulariyla savasmasindan kaynaklanmaktadir.BU tür hastaliklara ayni zamanda Autoimmun hastaliklar da denir.
Autoimmun hastaliklarda tipki FMF de oldugu gibi Immunsystemimiz yogun calismasindan Kaynaklanir,Vucutumuz Vucutumuzdaki mikroorganizmalarin neden oldugu iltihaplara karsi savunan Akyuvarlar ve T-Zeeller asiri calismasi sonucu doku ve eklemlerdede iltihap hücreleinin birikmesi veya savunma sistemimizin almis oldugu yanlis komut üzeri sanki bir infektion varmis gibi kendi vucutumuz ve organlarimizla savasma sonucu olusmaktadir..
Atritin birden fazla türp bir kiside izlene bilir.Atrit daha cok haraket eklemlerini yani Dirsek,Diz,Parmak ve Ayak bileklerinde izlenir.En belirgin belirtileri eklemlerde agrili sislikler,kizariklar ve eklem haraketliliginde kisitlanmalardir.
Agri en fazla hisetigimiz zamanlar eklemleri haraket etigimiz,istirahat ta veya gece yatigimiz zaman meydana gelebilirler.Halsizlik ve yorgunluk Atrit hastalarinda siklikla izlenemekte.
Uzun süren Atritler Eklemlerde sekil bozukluguna yol acabilimekte hata bazi durumlarda Protez kulanmak gerekmektedir.
Eklem yapisinin,özelikle Kidirdaklarin bozulmasi (dejenersyon) ndan dolayi olusan Atroz(Osteoatrit) en sik olusan eklem hastaligidir. En cok Diz Ve Kalca Eklemlerini etkilemekte ama kücük eklemlerdede olusa bildigi bilinmekte.Genelde agrilar haraket sonrasi olusur, sabah kalktiginda hasta hic agri hisetmez iken aksam agrilardan haraket edemicek hale gelebilir.Bazen Amaliyatlarla kidirdaklar düzeltilerek hastanin biraz olsun agrilari azalmasi saglansada ilerlemis safalarda mutlaka Protez Eklem gerekmekte.
Bir diger Atrit türü ise FMFlileri vuran romatik Atritlerdir,bu Kronik Atrit diyede tanimlanir.Eklemlerde bulunan zarin sonra eklemin iltihaplanmasi ile ortaya cikmakta ve uzun yilar icinde eklemlerin tahrip olmasina yol acmaktadir.Tüm eklemlerde , Vucutu etkiliyen ve ic organlardada izlenebilmektedir.
FMFlilerde izlenen bir diger Kronik Romatizma hastaligi ise Omurga ve Legen Kemigi eklemlerinde izlenmektedir. bu hastaliga anikozan Spondilit adida vermekte. Tedavi edilmese Omurga haraketliligini kisitladigi ve daha cok genc erkek hastalarda olustugu bilinmekte.
Tüm Kronik Atritlerin Erken tesis edilmesi ve bazen uzun süreli dedavi edilmesi gerekmektedir.

Kronik Atrit olusmus Kisilerde Savunma sistemini baskiliyici Immunosüpresif) bir grup ilac kulanabilirler.Bu ilaclar Azathioprin,Siklofosflamid ve Kinakina agacindan elde edilmis Immumosupresifler,Bazi Bagisiklik hücrelerinin üretimini blöke ederek veya digerlerini islemini engeleyerek,asiri calisan bagisiklik sistemini kontrol ederler.Bu ilaclar agiz veya damar yoluyla uzman bir hekim gözetiminde alinmali .Ilk baslangicta her hafta daha sonra üc ay arayi asmama sartiyla kan kontroleri yapilmalidir.Immunosupresiflerin yan etlileri bulanti,kusma,sac kaybi,mesane froblemi,kisirlik,artmis kanser ve infektion riskleri olabilmekte.

Malesef FMF anlatilirken genelikle daha cok Amiliodoz olasiligi üzerine durulmakta,tabiki tedavi altina alinmasa ölümcül olmasi dikatleri üzerine cekiyor.Ama Atritinde Amilidoz kadar olmasada Hayatimizi ciddi anlamda etkileyebilcegi bir gercek.Kronik Atrit eger Kontrol altina alinmasa Kisinin cok aci cekmesine.eklemleinin haraketliliginin kisitlanmasina hata tümüyle islevini göremez hale gelebilcegi ve kisinin bir dizi amaliyata hata protez eklem tasimasina yol acacagi gibi kisiyi baskalarina muhtac biraka bilmekte.
Bunlari Unutmayip Mutlaka bu iltihabi ataklari engeleye bilen Kolsizin Hapini düzenli ve yeterli Miktarda almaliyiz

Fibromiyalji Sendromu

KRONİK AĞRI VE YORGUNLUK...

Günümüzde gelişen teknoloji, bir yandan hayatımızı kolaylaştırıp bize zaman kazandırırken diğer yandan insan üzerinde sinsi bir tehdit oluşturmaktadır.

İnsan vücudu hareket etmek üzere yaratılmış bir makinedir. Hareket etmeyen bedende kısa veya uzun dönemde problemler ortaya çıkar. Bu problemlerin en başında obezite (şişmanlık) gelir. Bununla birlikte vücudun oynak yerleri olan eklemlerde, vücudun en önemli destek dokularından olan kaslarda ve sonuç olarak iç organların fonksiyonlarında problemler ortaya çıkar. Ortaya giderek şişmanlayan, eklemlerin hareketlerinde kısıtlılığı olan, kaslarında ağrı tarif eden “kondüsyonsuz”, “yorgun”, “halsiz”, “isteksiz”, “hantal” bir kişi çıkar.

Bu kişiler genç veya yaşlı olabilir. Yaşın ilerlemesi durdurulamaz. Ama “ihtiyar” gibi görünmek veya yaşamak yerine zinde, sağlıklı, hareketli ve dolayısı ile kendinden mutlu “yaş”lanmak pekala mümkündür. Bu da düzenli yapılan egzersizler ve uygun diet ile beslenme zemininde uygulanan fizik tedavi programları ile mümkündür. Yukarıda bahsedilen halsiz, isteksiz, yorgun kişilerin büyük bir çoğunluğu zamanlarının önemli bir kısmını doktor doktor dolaşarak geçirirler.

Basit ağrı kesiciler ile hayatlarını sürdüren bu kişiler uzun dönemde şikayetlerinden kurtulamadıkları için müzminleşen bu şikayetlerle yaşamaya devam ederler. Bu yazı onların sorularına yanıt verebilmek amacı ile ele alınmıştır.

FİBROMİYALJİ SENDROMU NEDİR?

Fibromiyalji Sendromu, yaygın vücut ağrıları ve halsizlik ile kendini gösteren bir kronik ağrı sendromudur. En belirgin özelliği yaygın “kas ağrıları”dır. Hayat kalitesinde belirgin düşüşe neden olur. Hastaların yaygın vücut ağrılarının yanı sıra halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, uyku bozukluğu ve dolayısı ile “sabah yorgun uyanma” ve “tutukluk” şikayetleri mevcuttur. Hastalar, yorgunluk nedeni ile işe konsantre olmada güçlük çekerler. “Sabah yorgun kalkıyorum” diyen hasta, gün boyu da aynı isteksizlik ve yorgunluk hissi ile bir şey yapmak istemez. Mevsim değişiklikleri ve özellikle soğuk ile şikayetlerde artış olur. İş gücü kaybı ve hayat kalitesinde düşüşe neden olur. Bu grup hastalar, kaynağı teşhis edilemeyen ağrı şikayetleri nedeni ile çeşitli branşların doktorlarına başvururlar, daha sık operasyon geçirirler. Ancak doğru teşhis edilemediğinde, şikayetler ağrı kesici ilaçlar ile geçiştirildiğinde sorun tam olarak giderilemez. Hastaların şikayetleri kısa bir süre azalmış veya geçmiş gibi gözükse de, bir süre sonra nüks eder.

NE SIKLIKTA VE KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Görülme sıklığı kadınlarda %3-4 , erkeklerde %0,5 olarak bildirilmiştir. Hastaların %70-80 kadarı kadınlardır. Her yaş grubunda (çocuklar dahil) görülebildiği gibi, en sık 30-50 yaş grubunda rastlanmaktadır. Bir romatolojik hastalığı olanlar (romatoid artrit), enfeksiyöz bir hastalığı olanlar (viral veya bakteriyel hastalıklar) veya psikiyatrik hastalığı olanlar (major depresyon gibi) fibromiyalji sendromu açısından risk taşırlar.

HANGİ FAKTÖRLER ŞİKAYETLERİ ARTIRIR VEYA BAŞLATIR?

Fibromiyalji Sendormu’nda, hastaların şikayetleri gel-git şeklindedir. Bazen hiç şikayetleri olmazken, bazı dönemlerde şikayetleri artar. Fibromiyalji Sendromu’nun ortaya çıkmasını tetikleyen bazı nedenler mevcuttur:

"viral bir enfeksiyon, fiziksel veya duygusal bir travma (STRES), soğuk ve nemli hava, mevsim değişiklikleri, yüksek çalışma temposu, gürültü, ilaç"
değişiklikleri gibi.

Hastalar sıcak uygulama, masaj, hafif egzersiler ve tatil yapma ile rahatladıklarını ifade ederler.

BELİRTİLER VE BULGULAR NELERDİR?

Vücudun alt ve/veya üst yarısında ağrılar mevcutttur. Ağrılar, vücudun daha çok kullanılan boyun ve bel bölgelerinde belirgindir. Bu hastalarda tipik olarak, boyun, sırt bölgesindeki ağrılara başağrısı da eşlik eder. Mide ağrısı, ağrılı adet dönemleri, nefes almada zorlanma hissi, çarpıntı, zaman zaman ellerde terleme-titreme- uyuşma-karıncalanma ve şişlik hissi, gözlerde ve ağızda kuruluk hissi hastaların şikayetleri arasında yer alır.

NASIL TANI KONUR?

Fibromiyalji sendromunda kan tetkikleri ve radyolojik incelemeler normal sonuçlar verir. Ancak altta yatan başka hastalıklara da eşlik edebilir (romatoid artrit, lupus gibi). Laboratuar sonuçlarında anormal değerler söz konusu olduğunda mutlaka altta yatan patoloji araştırılmalıdır. Yukarıda bahsedilen şikayetler ve bulgulara ek olarak, vücudun belli bölgelerine (önceden tanımlanmış 18 hassas nokta) bası uygulandığında ağrı ortaya çıkar ki en az 11 bölgede ağrının tesbit edilmesi tanı koydurucudur.

HANGİ HASTALIKLARLA ÖRTÜŞEBİLİR?

Fibromiyalji sendromu, depresyon, migren, kronik yorgunluk sendromu veya miyofasyal ağrı sendromu gibi hastalıklarla örtüşebilir. Bunlardan birinin varlığı fibromiyalji sendromunun yok olduğu anlamına gelmez. Yani birarada da olabilirler. Örneğin yapılan çalışmalar, fibromiyalji hastalarının % 25’de depresyon, % 50’de de migren gözlendiğini ortaya koymuştur.

TEDAVİSİ NASILDIR?

Bu sendromun tedavisi için multidisipliner bir program düzenlenmelidir. Bu program içinde, ilaç tedavisinin yanısıra, egzersiz, masaj, fizik tedavi gibi komplementer tedaviler ve dietin düzenlenmesi yer alır. Gerektiğinde psikiyatrik destek verilmelidir. Tedavi, ağrıyı ve yorgunluğu azaltmak, depresif semptomları gidermek ve diğer semptomları en aza indirmek amacı ile düzenlenir. Burada “azalmış fiziksel aktivite ve artmış ağrı” kısır döngüsünü kırmak amaçlanır. Tek bir standart tedavi yolu yoktur:

Kişi “fibromiyalji sendromu” hakkında bilgilendirilmelidir.

Kişiye özel fiziksel egzersiz programı düzenlenmelidir.

Uyku problemi çözülmelidir.

Ağrı ve katılık çözülmelidir; kişinin rahatlaması ve gevşemesi için gerektiğinde fiziksel ajanlar ve relaksasyon teknikleri kullanılmalıdır.

Stres faktörleri ile başa çıkma veya dayanma gücünü artırmaya yönelik faktörler üzerinde durulmalıdır.

Önerilen ilaç tedavisi, ağrı ve uyku problemine yönelik olmalıdır. Dolayısı ile ağrı kesici ilaçlar, tedavi için yetersizdir. Tedavide, uygun doz ve sürede, doktor kontrolünde antidepresan ilaçlar kullanılmalıdır. Fibromiyalji Sendromu olan kişiler uzun süreli hareketsizlik nedeni ile kondüsyonsuz olduklarından, egzersiz programına yoğun şekilde başlamamalıdır. Ancak, zamanla istenen hedefe yavaş yavaş ulaşmalıdırlar.

Hedef, haftada en az 3 gün yarım saatten az olmamak kaydı ile yürüme, bisiklete binme veya yüzme gibi sporları devamlı yapabiliyor olmaktır. Egzersiz programından önce ısınma ve sonrasında soğuma egzersizleri yapılmalıdır. Böylece spor yaralanmalarından korunma sağlanır. Yapılan egzersizler hastanın kaslarında güçlenme yaparak, oturma veya ayakta durma sırasındaki duruşu düzeltir. Bu da kasların dengeli çalışması anlamına gelir.

Uzm.Dr. Burcu Sönmez
Türkiye Hastanesi
Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon
Kaynak: www.erecete.com
http://www.saglikplatformu.com/saglik_b ... upo_id=143
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Romatoid Artrit

Mesajgönderen Esila tarih Pzr Tem 20, 2008 12:43 pm

Ben de Romatoid Artrit hastasıyım. 2002'den beri tedavi görüyorum. Kortizon, Quensil, Methotrexat kullandım. Şu sıralar sadece kortizon kullanıyorum. (Çocuk istediğimiz için doktor kontrolünde diğer ilaçları bıraktım.) Bir de bitkisel tedavi görüyorum. Ağrılarımda artışlar var. Bütün eklemlerim ağrıyor. Su sıralar doktorumla da görüşemiyorum. Kendisinin tayini çıktığı için izini kaybettim. Kortizonu 8 mg olarak kullanıyorum. Artırmalı mıyım? Kortizon kullanmaktan çok sıkıldım. Yemekleri tuzsuz yemek zorunda olmak, çok zor geliyor. Ayrıca bazen dikkat de edemiyorum. Bu nedenle de şişliklerim falan oluyor. Bana önerebileceğiniz başka ilaçlar var mı. Başka tedavi yolları da var mı? Öğrenmek istiyorum. Yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. Bu arada diğer ilaçlarımı bırakalı yaklaşık bir sene oluyor. Bunun benim için bir sakıncası var mı? Karabükte yaşıyorum. Ankara veya istanbulda bana önerebileceğiniz bir doktor var mı?
Esila

Atrit Fibriomanaji

Mesajgönderen tebessm tarih Pzt Ağu 04, 2008 9:38 am

merhaba atrit ve fibriomanaji hakkındaki yazıyı okudum eşim fmf hastası bu hastalıklara benzeyen şikayeti var ne yapmamı önerrirsiniz
tebessm

Mesajgönderen azize_boz tarih Sal Ağu 05, 2008 1:08 pm

anlattıklrınızın birebir aynısı ne ypmalıyım bnım bir arkadasım var fmf hastası deil ama ankilozan spondilit ve romatid artrit hastası ve agrıları çok şiddetli geciyo fmfle bir ilgisi olabilirmi kullandığı bir ilaç yk günden güne kötüye gdiyo
azize_boz

Mesajgönderen dr_bahar tarih Çrş Eki 08, 2008 7:58 pm

azize_boz yazdı:anlattıklrınızın birebir aynısı ne ypmalıyım bnım bir arkadasım var fmf hastası deil ama ankilozan spondilit ve romatid artrit hastası ve agrıları çok şiddetli geciyo fmfle bir ilgisi olabilirmi kullandığı bir ilaç yk günden güne kötüye gdiyo

romatoid artritin tam mekanizması bilinmedği için ona has geliştirilen bir tedavi yöntemi henüz yok.ama ağrılara yönelik,oluşan iltihaba yönelik tedavi yapılabiliyor.arkadaşınız doktora gitmedi mi?uzun dönemde eklemlerde dejenerasyon oluşmaması için iltihabı önleyecek ilaçlar kullanılabiliyor..malesef pek çok genetik hastalık otoimmün olarak ilerlediği için ve tam olarak her mekanizmaları öğrenilemediği için tam tedavileri olmuyor.ancak hastanın durumunu korumak ilerlemeyi önlemek ve imkan varsa gerilemesini sağlamak için çeşitli tedaviler yapılabiliyor.bununla birlikte hastanın bilinçlendirilmesi ve kendine çok dikkat etmesi gerekiyor..
dr_bahar

Re: ÇOK KÖTÜYÜM

Mesajgönderen DEFNE1919 tarih Sal Tem 28, 2009 5:34 pm

Öncelikle gecmiş olsun yaşınız kaç bilmiyorum ama bendede15 yıldır var ilk 5 yılım cok kötüydü anlatılacak gibi değil allahım o nöbet agrılarını kımseye vermesin ancak yaşayan bilir .

Size tavsiyen öncellikle hastalığı kendi içinizde kabul etmeniz ve zamanla vucudunuzdaki agrıların en aza ineceğine hatta yok olacağına inanmak.Ve en önemlisi o agrılara ragmen moralinizi yüksek tutmak asla üzülmeyecek ve kendinisi strese sokmayacaksınız.

Ben kendimde bunu yaşıyorum sters ve üzüntü bende hemem nöbet agrısına ceviriyorum 24 saat sürüp geciyor ilk yıllarda tam 7 gün sürüyordu ve şuan cok şükür senede 1 kez belki oda 24 saat sürüyor.

Selamlar
DEFNE1919

Mesajgönderen arvemmevra tarih Prş Eyl 03, 2009 4:28 pm

bende çok kötüyüm son 5 gündür ayak bileklerim ve kol bileklerim nasıl agrıyor anlattamam uyuyamıyorum bu nedenle bende buz masajı yapıyorum hastaneye gittim ve 1 hafta sonra gene gidecem ve arkadaşlar benim midem nasıl agrıyor anlatamam yürümek isyemiyorumm mide için ne yapabiliriz ilaçlar fayda etmiyorr :x
arvemmevra

Mesajgönderen gülin tarih Prş Kas 12, 2009 8:24 pm

öncelikle merhaba demek istiyorum.Ben bu hastalıkla tanışalı bir hafta kadar oldu,çok yeniyim anlıyacan.İlk 11 yaşımda eklem rahatsızlığım için tedavi gördüm,sonuç atrit denildi.İlerleyen zamanlarda ara ara olmak kaydıyle kol ve ayak bileğim,çene kemiğim dahi tutulurdu.Çok çabuk yorgunluk,bacak kasılmalarım,yine aralarda hafif sırt ağrılarım oldu.Herhangi bir amaliyat yada karın ağrısı yaşamadım.Aynı teşhis abimde de var o benim kadar şanslı deildi çok sıkıntılar çekti.Bir sürü amaliyat geçirdi.Hemen hemen aynı zamanda tanıdık FMF i.Kolşisin kullanıyoruz dilerim artık herşey yolunda gider.33 yaşındayım şu an bebek istiyorum bende şu soruya cvp arıyorum.Bebeğim olursa oda FMF olurmu ve ben hamileliğim süresinde bu ilacı kullanabilecekmiyim bilmiyorum.Bu site ilk girdiğimde ağlıyarak okudum yazılanları.Yalnız olmadığımı bilmek iyi geldi şimdi daha iyiyim.Allah herkese şifa versin.Elimde bi kaç doktor ismi var.Onları iletmek istiyorum.Ben Ankara Hacettepe Hastanesi nde Nöfröloji bölümü BÜLENT ALTUN'a tedavi olmaktayım. İst.da NEFİSE ULUSOY AMERİKAN HASTANESİ PASTROENTROLOJİ BÖLÜMÜ-444 37 37,HURİ ÖZDOĞAN CERRAHPAŞA-0212 236 13 26, AHMET GÜL ÇAPADA 0 212 219 45 53 rahat ol ve araştır.Şimdiden geçmiş olsun.
gülin

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir