merhaba

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

merhaba

Mesajgönderen sinoşş tarih Sal Haz 10, 2008 11:17 am

slm bende fmf hastasıyım.15 yaşımdan beri ağrı çekiyorum.ama fmf tanısı 22 yaşımda konuldu.heryıl mayıs ve haziran aylarında inanılmaz ağrı çekiyorum.ayrıca romatoid artrit hastasıyım.normal zamanlarda kolşisinden dolayı ağrılarım 1-2 güne indi.ben bundan çok mutluyum ama bu aralar inanılmaz ağrılarım oluyor ve 4-5 gün sürüyor.daha önceden naprosyn fort kullanıyorumdum bana ağır geleceğini düşündüğüm ve dokrotumun tavsiyesi ile bıraktım.sadece vermidon içmemin yeterli olacağın söyledi ama yeterli gelmiyor.sürekli hergün ayaklarımın ağrıcağını düşünüyorum ve bu beni çok rahatsız ediyor.sizce ne yapmalıyım neden bu aylarda ağrılarım çoğalıyor.teşekkür ederim. [/i]
sinoşş

Mesajgönderen nehirida tarih Sal Haz 10, 2008 6:59 pm

Merhaba:
Bendeki ataklar da sizdekine benzer. Karın ağrısından ziyade eklem ağrısı şeklinde. Fibromiyalji teşhisi konulmuştu. Endol kullanıyorum eklem ağrılarım çok olduğunda. Söylediğiniz aylarda yağmur var ve ondan sanırım. En azından benim öyle. Yağmur öncesi bacaklarım inanılmaz ağrıyor. Dizkapağım ve ayak bileğim şişiyor. Hatta son aylarda elim de şişmeye başladı. 2-3 gün süren ağrılar şeklinde de değil üstelik. Sanıyorum Mart ayından beri şiddetli eklem ağrısı yaşıyorum. Bazı sabahlar uyandığımda ayağımın üzerine basmakta bile zorluk çekiyorum.
Uyku düzenimden günlük aktivitelerime kadar herşeyi olumsuz etkiliyor. Asabileştiriyor :( Geçtiğimiz yıl romatizma tedavisine ilaveten antidepresan dahi kullanmıştım.
Yıkılan güzel şeylerin
Dışımıza dökülen kırıkları mı çok ses çıkarır
Yoksa içimize dökülen kederleri mi?
nehirida

Mesajgönderen Seyma tarih Çrş Haz 11, 2008 7:31 pm

MErhaba arkadaşım.
Bende eklem atakları çok geçiren biri olarak bilgilerimi paylaşmak istedim...

Eklemlerim ağrımaya başlayınca en iyi ağrımı dindiren ilaç volteren ...Yada türevleri diyeyim...Bununharicinde aldığım hiçbir ağrı kesici işe yaramıyor...

İkincisi eğer ateş ve peişndende şişlik olmuşsa ozman en iyi ilacım ise buz...Soğuk komprese başlayınca ağrım hem azalıyor hemde şişmesini engellemiş oluyor.

Yalnız bu uygulama her hastaya iyi gelmiyor.Kimine sıcak uygulama tavsiye ediliyor.mesela kaplıcalar onlara iyi geliyor. AMa bana zararlı...

Kısaca bu konuda dr'un seni yönlendirir.Hastalığını en iyi tanıyan bilen onlar...RA var diyorsun belki önerdiğimiz şeyler sana daha zarrlı olabilir...En iyisi dr tavsiyesine uymaktır...
Seyma

Mesajgönderen rezaeı tarih Çrş Haz 11, 2008 11:18 pm

Offff offf bende neler çekiyom bu ayak ağrılarımdan bide üstüne hamile olunca ağrılarım ikiye katlanıyor.Allah yardımcımız olsun.
rezaeı

Mesajgönderen Seyma tarih Prş Haz 12, 2008 6:08 pm

rezaer canım beniimde gebelikte eklem ağrılarımçok artmıştı.Özellikle son dönemde...Doğuma ayak bileklerim şiş ve ağrır vaziyette girdim.Her sabah uyandığımda başka bir eklemim ağrıyor oluyordu.Artık iyiyce sinirlerim harab olmuştu endişelenmekten bebek için...Neyseki Rabbim korudu sağ salim kavuştum oğluşuma...Darısı sağlıcakla başınıza inş...
Seyma

Mesajgönderen sinoşş tarih Prş Haz 19, 2008 1:36 pm

ewt arkadasım yağmurlu havalarda berbat oluyorum.buz'u bikaçkere denedim ama fayda etmedi.doktorum kaplıcaları bana önermedi sıcağı sevmiyoruzda :) yani hastalığım sevmiyor.bişey sorucam şafalı bitki falan varmı ağrıyı kesecek bileniniz varmı acaba.çünkü sürekli ilaç kullanmak istemiyorum.evliyim ileride hamile kalınca ne yaparım diye düşünüyorum.
Ağrısız Günler..
sinoşş

Mesajgönderen gülden tarih Cum Haz 20, 2008 11:57 am

merhaba arkadaşlar izmirliler yazmaya başlamış.bende fmf hastasıyım ve 5 yaşındaki kızımda fmf hastası.benimde ağrılarım 7 yaşımdan beri hep ayklarımda bileklerdeydi.uzun yazmak istemiyorum kısaca tüm hayatımı etkiledi kolşisin kullanıyorum ama etki yapmıyor izlenimlerime göre eklem ağrıları çeken hastalada pek kolşisın etki yapmıyor.benim kanımda pıhtılaşma var son 1 haftadır hastanede yattım çünkü trombositler çok yükseldi bu çok tehlikeli.allaha şükür allah beni aileme bağışladı.yani arkadaşlar size tavsiyem ağrılarınızı sadece fmf ye bağlamayın.kan değerlerinizi kontrol ettirin.özellikle dalakğınızı kontrol ettirin büyüme varmı diye.ben yeni ameliyat oldum dalağım alındı.fmf kandeğerleri ve damarları kasları tuttuğu için lütfen herşeyinizi kontrol ettirin.
gülden

Mesajgönderen sinoşş tarih Cum Haz 20, 2008 2:55 pm

mrb gülden benimde bundan 4-5 sene önce dalakta büyüme vardı ama gittiğim doktorlar birşey sölemedikleri için önemsemiyordum taki senin yazını görene kadar.unutmustum bile.ama herhangibir rahatsızlığım olmuyor o konuyla ilgili.ihmal etmemek gerekir tabikide ama diğer ağrılarım olduğu sürece ona fırsat gelmez.hatırlattığın için teşekkür ederim.
Ağrısız Günler..
sinoşş

Mesajgönderen gülden tarih Cmt Haz 21, 2008 11:52 pm

SİNOŞ merhaba canım.bende dalak büyüklüğü 6-7 sene önce de çıkmıştı 12,5 cm normeli bende o zamanlar 13,5 falandı önemsenmedi.-2 sene önce 15.8 cm oldu gene doktorlar önemsemedi.bu sene 16 cm oldu gene önemsenmedi.benim dalak ağrım yoktu ama.taki 2 ay öncesine kadar birden ansızın gece bir ağrı sancı tam 1,5 ay çektim evde hergün iğne ve ağrı kesici yiyerek 2 defa acile gittik ama serum verip gönderdiler en son nefes alamaz hale gelince ambulansla gittik bu sefer tüm incemeler sonucunda özellikle tomografi çekilince anlaşıldı.ama bana hala hastanede doktorlar dalak bu kadar ağrı sancı yapmaz dediler.sonuçları görünce hemen ameliyata aldılar.dalağım 18,5 cm olmuş ve mideme akçiğerime pankiaransa yapışmış.ve dalaktaki damarlar tıkanmış ve kanamalar oluşmuş.seni korkutmak istemem ama doktorların eline bırakma fazla kendini.doktprlar başta alınmasına gerek yok bile dediler bana ama sonucu görünce anladılar hatalı olduklarını.eğer seninde dalağında büyüme varsa bu ilerliycektir.sana tavsiyem muhakkak tomografi çektir.ve kanındaki pıhtılaşma yahlilini yaptır.yani PLT ADEĞERİNİ TAKİP ET.geçmiş olsun canım.
gülden

Mesajgönderen sinoşş tarih Sal Haz 24, 2008 12:46 pm

teşekkür ederim gülden verdiğin bilgiler için. mutlaka doktora gidicem bunun için.peki bu büyümenin ilaçla tedavisi varmı biliyormusun?
Ağrısız Günler..
sinoşş

Mesajgönderen gülden tarih Çrş Haz 25, 2008 10:54 am

merhaba SİNOŞ ama bildiğim kadarıyla dalağın büyümesi engellenmiyor veya küçülmesi için bişey yapılmıyor.ama şu an için korkmana gerek yok.çünkü biçok insanın dalağı büyüyebiliyor ama dalakta bozulma yoksa bie müdahale yapılmıyor çünkü zararı olmuyor .sadece kansızlık gibi belirtiler oluyor.benimki biraz farklı bi durum benim dalağımda bozulmuştu o yüzden bu durumları yaşadım.senin sadece 6 ayda 1 kontröl olman yeterli.bende İZMİR deyim.sanırım sen muhasebecisin.bende öyleydim ama malesef artık çalışamıyorum.mail adresimi veriyorum yazışmak isterim.çünkü bende izmirde fmf arkadaşlarımızla bir tolantı yapmayı düşünüyorum.FMF korkulacak bir hastalık değil.en önemli şey kontrol.bazı gelişmeleri başında yakalarsan ilerlemez.herkeze ataksız günler.
gülden

Mesajgönderen Birsel tarih Pzr Haz 29, 2008 1:45 pm

Selam Gülden,

Cok gecmis olsun gülüm yeni okudum... Umarim bundan sonra baska sorun yasamasin...Kalbim ve dualarim seninle ve minik melekle...

Dalak büyümesi konusunda biraz deginmek istiyorum... dalak büyümesi farkli sebeplerle olusabilir ancak biz FMFlilerde genelikle ataklarin yogun oldugu ilap olusumunun baskilanmadigi sürede büyümeler izlenebilir..Hem dalak hemde cigerde atakli dönemlerde dalak büyümesi normaldir... ancak atak gitiginde vücütaki ilap baskilandiginda genelde bu büyüme geri döner... Bunu kizimdada kendimdede sürekli olarak yasiyorduk taki kolsizin detek tedavisine baslayip ve ataklari kontrol altina alinana kadar...

Hilalde henüz 9 yasindayken dalak ve ciger büyümesinin anormal dercede hizli gelistigi hata böyle giderse 18e gelmeden dializ hastasi olcagi söyleniliyordu allaha süküki kolsizin ve destek tedavilerleki bu destek tedavi vucutaki ilap olsumunu baskilamak amacli kulanilan bir tedavi , sonucunda düzenli kulandiktan bir sene sonra ciger ve dalak boyutlari nomale dönmüs böbrek funkyonlarida normale döndügünü izledik..buyüzden düzenli kontrol ve yapilcak olan mudahalelerin cok önemli oldugunun altini cizmek istedim...

Tekrar hepinize cok gecmis olsun...allah yar ve yardimciniz olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen sinoşş tarih Çrş Tem 09, 2008 2:40 pm

güldencim merhaba mail adresini bırakmamışsın.umarım mesajımı görür ve cvp verirsin.buarada ben romotoloji uzmanına gittim ağrılarım çok olduğu için bana yeni ilaç verdi ismi QUENSYL ama türkiyede yokmus yurt dışından getirilcek.hiçbir yan etkisi yokmuş.buna sevindim tabiki.en son yaptırdığım rf testi 136 çıktı çok korktum ama doktora gittikten sonra korkum kalmadı.artık bişeylerin olacağına ve ağrılarımın geçeceğine inanıyorum ve buna inandığım günden beri ağrım yok.ewt artık hiçbişeyi sorun etmeyeceğim ve hiç ağrı çekmiyormusum gibi yaşamaya devam edicem.bu hernekadar zor olsada herkese bunu tavsiye ediyorum.
Ağrısız Günler..
sinoşş

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir