Eklem Ağrıları

Romatizmal hastalıklarla ilgili yazılmış yazıları buradan takip edebilirsiniz

Eklem Ağrıları

Mesajgönderen Meltem AKALTAN tarih Çrş Nis 09, 2008 2:14 pm

Uzun bir aradan sonra başta Coşkun Bey ve Birsel Hanım olmak üzere HERKESE Merhaba;
Sitenin FORUM sayfasının yeni düzeni çok güzel olmuş, tüm bilgiler ve yardımcı konular için emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
22 Yıllık geç teşhisin ardından FMF ile mücadelem hala devam ediyor. Kendi kendime geliştirmiş olduğum yöntemlerimle ataklarımı ciddi oranda azaltabildim. Bunların başında düzenli Kolşisin kullanımı, yüksek moral ve atak gelecek korkusu yaşamamak...
Aynı zamanda her FMF hastasına yarayabilecek küçük ayrıntılar kesfettim, faydası olur düşüncesiyle sizlerle paylaşmak istiyorum;

*Hergün 2,5 litre su ve çeşitli bitki çayları tüketiyorum.
*Düzenli olarak min.15, max.45 dakika süren yürüyüsler yapıyorum.
*Beslenmemi düzenli öğünlerle az ama sık sık yiyerek sağlıyorum ki bu ciddi oranda bağırsak hareketliliği sağlıyor, aksi takdirde karın şişkinliği ve ödem hissediyorum.
*Kişiden kişiye göre değişiyor fakat baklagiller başta olmak üzere abur cubur, rafine şeker ve tuzu hemen hemen kestim çünkü bedenimde çok ciddi rahatsızlıklar verdiğini farkettim.
*Her gün aksatmadan yoğurt, ceviz, fınfık yemeye özen gösteriyorum hem enerjimi dengeliyor hem de daha rahat ve ağrısız uyumamı sağlıyor. Uykusuzluk ve yorgunluk atakların en büyük tetikleyicisi.
*Yorulduğumu hissettiğim anda hemen ara veriyor ve dinleniyorum. Asla bedenimi artık zorlamıyorum.
*Her gün 1 asprin yada 2 bebek asprini alıyorum.
*Uyanır uyanmaz ve uyumadan hemen önce nefes egzersizi yapıyorum, eklem ve kas agrılarıma çok iyi geliyor ve 1 haftanın sonunda inanılmaz değişim yaşıyorsunuz, özellikle bunu tavsiye ediyorum... (Nefes egzersizini internetten araştırablirsiniz)

Bunların yanında hala çözüme kavusturamadığım bir şey var o da kalçamda (sanırım eklem yerim) zaman zaman çok şiddetli ağrılar çektiğim ve ne yapsam da bunu düzeltemediğim. Elimle sürekli oraya vurma ihtiyacı hissediyorum ama rahatlatamıyorum. Bazen bu agrılarıma diz, ayak bileği ve hatta baldırım da eşlik ediyor. Doktora gitmem gerekir mi yoksa ciddiye almamalı mıyım özellikle sormak istedim ...
Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Herkese ataksız günler dilerim ...
Meltem AKALTAN

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Nis 10, 2008 12:33 am

Selam Meltem,

Paylasim icin cok tskler..gercektende seni kutluyorum hepimizin kendimize yapmasi gereken bir program olusturmusun ve bununda faydasini görüy<orsun anladigim kadariyla...

Elbete Herkeste Farkli tepkiler olabilir yicek icecek konusunda ama kisi kendini iyi gözlemleyip tanimali ve kendine faydali olanbseyleri secip zarar veren agri yapan seylerden kacinmalidir...

Ve morel cok ama cok önemlii....

Kalca ve diger eklemlerde hisetiginiz agrilarda bir tür ataktir bunlara kronik Atritler denilmekte..bu konuda doktorunuzla görümeniz gerekiyiorsa kolsizine destek tedavi uygulamaniz gerekir...

tekrar gecmis olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen Meltem AKALTAN tarih Prş Nis 10, 2008 3:21 pm

Çok teşekkür ediyorum Birsel Hanım ...
Bunu özellikle doktorumla görüşeceğim.
Saygılarımla ...
Meltem AKALTAN

Dön EKLEMLER-ROMATİZMA