amiloidoz ataklardamı oluşur?

Amiloid,Amiloidoz, Nedir? FMF'li için amiloid tehlikesi Nedir?

amiloidoz ataklardamı oluşur?

Mesajgönderen cigdem10 tarih Prş Oca 28, 2010 10:59 pm

amiloidoz oluşumu sadece ataklar sırasında mı oluyor? yoksa atak geçirmesek de amiloidoz oluyor mu?

bir de amiloidoz ilk başta böbreklerimi etkiliyor? böbrek dışında başka bir organda başlama riski var mı?

forumda başlıkları okudum ama bu konuda bir ayrıntı yazılmamış. yanıtları çok merak ediyorum. bilenler yanıtlarsa çok sevinirim.
cigdem10

Re: amiloidoz ataklardamı oluşur?

Mesajgönderen yalçın tarih Cum Şub 19, 2010 6:34 pm

Herkese sağlıklı günler diliyorum,amiloidoz düşündüğünüz gibi ataklar sırasında oluşmaz,yıllarca kontrolsüz bir şekilde seyreden fmf bu zaman içerisinde yavaş yavaş amiloid birikimi yapar bu bende 35 seneye yayılmış,teihis konulduğunda iş işten geçmişti,şu anda böbrek fonksiyonlarım % 20 çalışmakta,hızlı bir ilerleme var ve sanırım ki bir gün ansızın acil dialize girerek hayatımın kalan kısmını böyle tamamlamak zorunda kalacağım,ikinci olasılıkta böbrek nakli yaptırıp iç organlarım tamamen beni terk etmeden az da olsa eski sağlığıma kavuşacağım,eşim böbreğini vermekte çok ısrarlı kan gruplarımız uyuyor,inşallah sorun çıkmazsa doktorlarında onayı ile nakil gerçekleşecek,eski sağlığıma kavuşursam ilk yapmak istediğim şey kırlara çıkıp çocuklar gibi koşmak,canımın istediği herşeyi doya doya yemek..herşeyden mahrum yaşamak inanınki çok zor,bu hastalık insanı belirsiz bir hale getiriyor,uzun zamandır görmeyenler,hatta çocukluk arkadaşlarım bile beni tanıyamıyor,yaşım 41 görünen yaşım sanki 55 gibi,çocuğunuzu eski gibi kucaklıyamıyorsunuz,o bile gülle gibi geliyor,haftanın 3 günü yataktan çıkamamak insanı eşine karşı bile acınacak duruma sokuyor,halimi soranlara iyiyim bende bişey yok biraz uykusuzum diyorum,ama insanların bana öyle şaşkın halde bakmaları yenide kendimi sorgulamama sebeb oluyor.Neyse, şükür hala nefes alabiliyoruz,allah nefesimizi eksik etmesin,herkese acil şifalar diliyorum...
Bütün kader arkadaşlarıma acil şifalar diliyorum,asla bu hastalığa teslim olmayacağız..
yalçın

Dön AMİLİOİD-AMİLOİDOZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir