AMİLOİDOZ ve DİYALİZ

Amiloid,Amiloidoz, Nedir? FMF'li için amiloid tehlikesi Nedir?

AMİLOİDOZ ve DİYALİZ

Mesajgönderen klimit tarih Pzr Şub 04, 2007 2:22 am

Benim bilmek istediğim amiloidoz oluşmuş kişi hastalığı mutlaka diyalize kadar gidermi yani diyaliz beklenen ve olası bi durum mudur? yani her amiloidozlu kişi mutlaka diyaliz evresine gelirmi yoksa diyaliz evresine gelmeden hayatını sürdürebilir mi?Ve amiloidoz hangi durumlarda ölümle sonuçlanır?
klimit
 
Mesajlar: 9
Kayıt: Prş Oca 25, 2007 7:52 pm
Konum: İstanbul

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Şub 08, 2007 3:02 am

AMILIODOZ NEDIR; TANI NASIL KONUR TEDAVISI VARMI?

Amiliodoz FMFín en tehlikeli ve cogu zaman ölümcül bir Komplikationudur.
Amiliodoz uzunca bir süre kontrolsüzce devam eden Iltahabi reaktionlar sonucu gelismekte.Amilidoz özelikle Böbreklerde ,Gastrointestal sisteminde, Karacigerde ,Dalak, Kalp, Testisler ve hata Tiriode de cöken "Amiliod" porteinin bu organlarinin funktionlarini bozmasi sonucu olusmaktadir.Böbreklerin süzme yetenegini bozmasi sonucu idrarda portein kaybi gözlenmekte ve belirli bir süre sonra böbrek yetmezligi olusabilmektedir.FMF de Bazi Mutasyonlarin yani M694V,M694I ve M680I Mutationlarinda Amiliodoze vakalari daha sik izlenmekte.V726A mutationunda Amilidoz vakasi daha azdir.
Amilidoz gelisimi en basit olarak idar tahilinde portein"Albumin" kaybi varligi ile gösterilmekte.Amilodoz süpesi dogan kisilerde Endoskopie yöntemi ile yapilcak Biobsie ile alincak bir doku parcasinin Patojolik olarak incelenmesi ve özel boyamalar yapilarak cöken portein in gösterilmesiyle dogrulanmasi gerekmektedir.Biobsie Dis eti,Karin altiyag dokusun,Böbrek,Karaciger ve Yag Rektumdan(kalin bagirsagin en uc kismindan) yapilabilmektedir.Böbrek Biobsiesi sonrasi gecirilebilcek ic kanama riskinin yüksekli nedeni ile Almanyda cok nadir yapilmakta.

Sekunder Amilidoz tedavinin temelinde buna sebep olan hastaliklarin ve iltihabi ataklarin giderilmesinde yatmakta. FMFín sebep oldugu Amilidoz genelikle tesis in gec konmasi veya kisinin Kolsizin hapini düzenli ve yeterli miktarda almayan hastalarda izlenmekte. Tani aninda hastanin Amiliodozu gelismemise, ortalama yas beklentisi saglikli bir kisiyle hemen hemen aynidir.Kolsizin kulanmayan hastalarin %60 40 yas ihtibaren hata cocuk yasta bile Amiliodoz gelisebilmekte ve ölümlere neden olabilmekte.
Kolsizin hapinin Porteinuriyi engeleyerek ve düzenleyerek Amiliodoz gelisimini engeleyerek hastaligin gelismesini tamamen degistirmektedir.
Düzenli Kolsizin hapi kulanmaya baslayan hastalarinda Amiliodoz bulgularinin bir miktar düzeldigi hata hastaligin ilerlemesini durdurabildigi izlenmistir.Bu nedenle Amiliodoz tanisi konan Hastalar önerilen en yüksek dozda (2mg) Kolsizin kulanmalidirlar.
Amiliodoz cok ilerledigi taktirde Dializ veya Amiliodoz olusmus organlarda , organ nakli baari ile yapilabilmekte. Organ nakli yapimis olan Sekunder Amiliodozlu hastalarinda kesinlikle Kolsizin tedavisini Sürdurmeli ve yeni organini tekrar zarar görmesini engelemelidir.
FMF hastalarinin unutmamalari gereken önemli bir konu Amiliodoz gelisimini önlemek oldugunu ve bunu ancak kolsizin hapini düzenli ve yeterli miktarda almakta yatigini gercegindedir.
Amiliodozun geri dönüsümü olmadigi tedavi yapilmasa ölümcül olabilcegi bir gercektir. Buda bir ömür boyu kolsizini kulanmaninin önemine acikca ifade ediyor.....

"Fibrillex" isimli bir hapin uzun süredir arastirilmakta ve ücüncü hat seviyede oldugu ve önümüzdeki yilarda piyasaya sürülmesi düsünülmekte.bu hapin Amiliodoz gelismis Hastalarda dönüm noktasi olcagi söylenilmekte.
Kisisel arastirmalarim sirasinda 13.mayis 2005 Kanadar Haber Allan Swift ten edindigim bilgiye göre Fibrillexin piyasaya sürülmesi FDA(Amerikan Ilac Kalite-Kontrol Ajansi) tarafindan engelenmistir.Buna gerekce ise Fibrillexin beklenen perpormansi tam yerine getire medigi gösterilmis. Fibrillex piyasaya sürülebilmesi icin icin beklenen krikaterlerin %20 yerine getirmesi geekiyormus.Fibrillex ise sadece %13,4 perpormans kanitlayabilmis.
Bes sene süresince yapilan arastirmalarda 13 ülkeden 183 hasta (89 da Fibrillex,94de Placebo) denenmis ve sonuc olarak Fibrilex´in Amiliodoz olusumunu ve serum Keratin seviyesinin dahada düstügünü tespit edilmis.Yetkililer Fibrillex in Amiliodoz nedeni ile ölümleri %50 azalacagini,Hastalarin %20 hayatinin uzayacagi konusunda idalilar.Ayrica sonuclarin daha iyi oldugunu fakat hapi deneyen kisilerin az oldugunu ve tam islevi hakkinda yeterli bilgi delil sunulamadigini söylemekteler.Hapi deneyen kisiler de simdiye kadar hic bir yan etki gözlenmedigide savnulmakta.
FAD Fibrilex Firmasina arastirmalari icin 2 senelik bir süre ve butce daha vermisler ve busürede istenen kriterleri yerine getirebilcekleri ümit ediliyor.
07.06.2005 de Istanbul da yapilan bir seminarda Firma yetkilileri hapin önümüzdeki sene icersinde önce Avrupa sonra Türkiyde sürülebilcegini söylemisler..Ayrica deneylrde yer almak isteyen Amiliodozlu hastalarin FADín ayirmisoldugu 2 senelik bütce cercevesinde haplara simdiden ulasa bilirler...Bunun icin Neftrologlara veya Deneylerde yer alan Tip Fakulte Hastanelerine ihtibata gecmeleri gerekmekte.
Detayli bilgi www.n

Kisisel düsüncem Amiliodoz ilerlemis ve Portein ve Keratin verileri yüksek olan hastalarin mutlaka bu deneylerde yer almalari ve zaman kaybetmeden hapi kulanmalarini öneririm.Arastirmalarimda aciklamalar eger dogru ise bir kac ay icersinde yüksek bulgularda inanilmaz düzelme oldugunu gördüm.
Diyaliz Tedavisi

Böbreğin Yeri


Böbreklerimiz, omurganın her iki yanında, karın boşluğu içerisinde ve bel bölgesinin biraz üzerinde yer alırlar.
Normalde her insanda iki tane böbrek bulunur.
Fakat sağlıklı tek bir böbrek de normal yaşam sürdürmeye yeterlidir.
Böbrekler şekil olarak fasulyeye benzerler.
Ağırlık ve yapı olarak çok küçük görünen bu organların vücudumuz için önemi çok büyüktür.
Böbreklerimizin GörevleriBöbreklerimizin en önemli görevi vücudumuzdaki zararlı ve atık maddeleri (üre, kreatinin, ürik asit gibi) süzerek, vücuttan idrar yolun ile atmaktır.
Vücudumuza gerekli olan bazı minerallerin, (tuz, potasyum, fosfor, magnezyum vb.) suyun, glikozun ve proteinlerin dengede tutulmasını sağlarlar.
Salgıladıkları renin hormonu yardımıyla tansiyonumuzu dengelerler.
Salgıladıkları eritropoetin hormonu ile kemik iliğini uyararak kan yapımına yardımcı olurlar.
Vücudumuza alınan D vitaminin kullanılmasını sağlayarak kandaki kalsiyum-fosfor seviyesini dengeler ve sağlıklı bir kemik yapısının olmasına katkıda bulunurlar.
Böbrek Yetmezliğinin NedenleriSistemik Hastalıklar(Yüksek Tansiyon, Şeker Hastalığı)
Böbrek Hastalıkları(Nefrit, Taşlı Hastalıklar, Böbrek Kistleri)
Ağır Kanamalar
Bazı ilaç ve maddeler
Böbrek Yetmezliğinin BelirtileriHalsizlik
Kusma-Bulantı
Kan basıncında yükselme
Vücutta şişme
Uyku hali
Kansızlık
Ciltte renk değişikliği
Kaşıntı
İştahsızlık
Geceleri kramp
Sıkıntılı soluma
Hıçkırık
Kilo kaybı
Aşırı kanama

DİYALİZ TEDAVİSİ
Son Dönem Böbrek Yetmezliğinde Tedavi Seçenekleri

Böbreklerimizin en önemli görevi vücudumuzdaki zararlı ve atık maddeleri ( üre , kreatinin, ürik asit gibi ) süzerek, vücuttan idrar yolu ile atmaktır. Son dönem böbrek yetmezliği, böbreklerin görevlerini çeşitli nedenlerle ve geriye dönüşümsüz olarak kaybetmesinden dolayı, ortaya çıkan hastalık durumudur.

Böbrek yetmezliği erken dönemde fark edilirse ilaç ve diyet tedavisi ile önlenebilir veya geciktirilebilir. Ancak böbreklerimiz tamamen veya büyük ölçüde çalışamaz hale geldiğinde sadece ilaçla ve diyetle tedavi mümkün olamamaktadır. Bu durumda başka tedavi seçenekleri gerekir.

Bu tedavi seçenekleri periton diyalizi, hemodiyaliz ve böbrek naklidir.

Periton Diyalizi

Periton; karın boşluğunda bulunan , karın duvarını ve organları saran bir zardır.

Periton diyalizi, karın boşluğuna verilen özel bir solüsyon aracılığı ile, hastanın kendi karın zarı kullanılarak kanın zararlı maddelerden arındırılması ve sıvı dengesinin sağlanması işlemidir. Bu tedavinin gerçekleştirilebilmesi için küçük bir ameliyat ile karın boşluğuna ince, yumuşak bir tüp yerleştirilir.

Periton diyalizinin iki çeşidi vardır:1. Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi (SAPD)

Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi tekniği basit olup belirli aralıklarla tekrarlanan değişim işlemlerinden oluşur. Bir değişim işlemi drenaj-dolum-bekletme aşamalarından ibaretttir. Drenaj aşamasında,bekletme süresinin sonunda karın içerisindeki diyalizat boşaltılır. Dolum aşamasında hastanın vücut yapısına göre çocuklarda 100-1000 ml., yetişkin insanlarda 2000-2500 ml. kadar özel periton diyaliz solüsyonu karın boşluğuna verilir. Bekletme aşamasında; vücuda verilen solüsyon 4-6 saat kadar karın boşluğunda kaldıktan sonra yeni solüsyonla değiştirilir. Bu zaman süresince kanda bulunan üre, kreatinin gibi zararlı maddeler ve vücutta bulunan fazla sıvı, diyaliz solüsyonuna geçer. Diyaliz solüsyonunun hastanın karnında durduğu süreçte hasta herhangi bir yere bağlı değildir.Karın boşluğuna diyaliz sıvısının verilmesi ve boşaltılması, yer çekimi ile gerçekleştirilir. Bu işleme “Diyaliz Torba Değiştirme İşlemi” denir. Diyaliz işlemi hasta tarafından günde 4-5 kez yapılır. Bu şekilde uygulanan periton diyalizine SAPD (Sürekli Ayaktan Periton Diyalizi) denir.2. Aletli Periton Diyalizi (APD)

Aletli Periton Diyalizi evde makine aracılığı ile uygulanan periton diyalizi işlemine denir. Hastanın makinaya uygunluğuna hekimi karar verir. Bu tedavi biçiminde, hasta yatmadan önce set ve solüsyon torbalarını periton diyaliz makinasına yerleştirir ve makinasını önerildiği şekilde programlar. Kişi uyurken gece boyunca (8-10 saat), makina karın boşluğuna diyaliz sıvısını verir, bekletir ve boşaltır. Kişinin durumuna göre tedavide değişiklik yapılabilir.

Hemodiyaliz

Hemodiyaliz, deneyimli kanın vücut dışında bir makina yardımı ile temizlenip vücuda geri verilmesi işlemidir. Hastanın durumuna göre haftada 2-3 kez uygulanır ve her seans yaklaşık 4-5 saat sürer. Hemodiyaliz işlemi deneyimli hemşireler ve doktorlar tarafından uygulanır.

Kan bir iğne aracılığı ile hastanın kolundan alınır. Hemodiyaliz makinası, diyalizör denen bir filtreden kanı sürekli geçirerek zararlı maddeleri ve fazla suyu filtre eder. Filtre olmuş olan temiz kan ikinci bir iğne ile hastanın damarına geri verilir.

Damar giriş yolu hemodiyaliz tedavisinin önemli unsurlarındandır. Fistül , gref ve kateter hemodiyalizde kullanılan damar giriş yollarıdır. Fistül , gref deneyimli kalp-damar cerrahları tarafından yapılır. Kateter takma işlemi diyaliz hekimleri tarafından gerçekleştirilir. Fistül koldaki atardamar ile toplardamarın küçük bir ameliyatla birleştirilmesi ile yapılır. Greft; atardamar ile toplardamarın yumuşak yapay bir tüp ile birleştirilmesi ile yapılan küçük bir ameliyattır. Kateter; genellikle boyundaki büyük bir artere yerleştirilir. Damar giriş yolu şekline hekim karar verir.

Diyaliz işlemi esnasında bazı aktiviteler gerçekleştirilebilir. Örneğin kitap okunabilir , tavla,dama , satranç, kağıt gibi oyunlar oynayabilir, dizüstü bilgisayar kullanılabilir.

Diyaliz ekibi sadece kişiye özel planlanmış bir program yapar. Kişinin boyu, kilosu, kan değerlerinin seviyesi vs kişinin diyaliz programını etkileyen etkenlerdir. Kişiye özgü ideal tedavi ile hastanın optimum rahatının sağlanması hedeflenir.

Böbrek Nakli

Bir başka insandan veya kadavradan alınan böbreğin, böbrek fonksiyonlarını yitirmiş olan hasta insana, cerrahi operasyonla nakledilmesine böbrek nakli denilmektedir. Uygun böbrek bulma zorluğu ve özel sağlık sorunları dolayısıyla oldukça güç bir yöntemdir. Ayrıca korku gibi psikolojik sebeplerle de tercih edilmeyebilir. Uygun böbrek bulabilmek için ne kadar süre bekleneceği de belirsizdir. Cerrahi operasyon 3-4 saat kadar sürmektedir. Nakledilen yeni böbrek normal böbreklerden daha aşağıda bir seviyeye yerleştirilir. Bu da ameliyatı basitleştirir. Bazen böbreklerin çalışmaya başlaması için bir kaç hafta geçmesi gerekebilir. Bu dönemde tedaviye diyaliz ile devam edilebilir.


KARŞILAŞTIRMA


PERİTON DİYALİZİOLUMLU YANLAR
OLUMSUZ YANLAR

Hemodiyalize kıyasla daha iyi kan basıncı kontrolü sağlanabilmektedir.

» Daha iyi sıvı kontrolü(aşırı sıvı birikimi olmaz) sağlanabilmektedir.

» Çok az diyet kısıtlaması gerekmektedir.

» Kalp ve damar sistemine yüklenme çok az olabildiğinden özellikle yaşlılarda ve çocuklarda uygulanması tercih edilebilmektedir.

» Kanın pıhtılaşmasına engel olmak amacıyla damar içi yoldan heparin uygulanmasına gerek duyulmamaktadır.

» Tedavi hastanın kendisi tarafından uygulanmakta ve hasta kendini daha iyi hissetmektedir.

» Tedavinin uygulama şekliyle ilgili eğitim basit ve süresi kısadır.

» Bir diyaliz merkezine bağlılık gerektirmemektedir.
» Enfeksiyon riski

Katetere bağlı enfeksiyonlar

Peritonit(karın içi zarı iltihabı)

» Günlük uygulama gerektirmektedir.(Günde 3-5 defa yapılmalı)

» Protein kaybı oluşabilmektedir.

» Küçük bir cerrahi operasyona ihtiyaç vardır.

HEMODİYALİZOLUMLU YANLAR
OLUMSUZ YANLAR

» Atık maddeler vücuttan hızla ve başarıyla uzaklaştırılır.

» Uzman hekimler ve hemşireler tarafından gerçekleştirilir

» Diğer hastalarla ilişki kurulmasını sağlar.

» Her gün değil, haftada 2-3 defa yapılır.
» Tedavi seansları arasında fiziki aktivitede bozulma

» Tedavi sırasında iğneler kullanılmaktadır.

» Katı diyet kısıtlamaları

» Cerrahi bir operasyon gerekmektedir

» Tedavi sırasında tansiyonda ani değişiklikler olabilmektedir.
Böbrek hastalıkları ve tedavi seçenekleri hakkında, yaşadığınız bölgede bulunan RTS diyaliz merkezlerimizde çalışan uzmanlardan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt


Dön AMİLİOİD-AMİLOİDOZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron