Biopsi

Amiloid,Amiloidoz, Nedir? FMF'li için amiloid tehlikesi Nedir?

Biopsi

Mesajgönderen nur_44 tarih Prş Eyl 18, 2008 2:10 am

Selam herkese,

Bu hafta bana biopsi yapildi (kalinbarsaktan) amiliodoz'a bakmak icin saklandigi yeri ögrenmek icin :wink: .

Biopsi yaptirmak isteyen varsa sakin korkmasin.

Bana öncelikle hastanede bagirsak temizlenmesi icin sivi bi ilac verildi, daha sonra bagirsak temizlendikten sonra beni muayene odasina aldilar. Hicbir igne vurdurmadan yani bayiltmadan biopsiyi yaptirdim allaha sükür hic agrimadi, bagirsagin 6 yerinden parca alindi, alinan parcalari kendimde ekrandan izledim. Hastanede muayene odasina girmemle cikmam toplam 10 dakika sürdü, hastaneye gittigim gibi geri cikip eve gittim.
Sadece 1 saat sonra cok hafif kanamam oldu ve gecti.
nur_44

nur a

Mesajgönderen azize_boz tarih Prş Eyl 18, 2008 9:58 am

ben fmf hastasıym ama amiloidoz ne gıbı etkılerı var merak edıyrm cunku bende anlamadıgım cozemedıgım agrılarm var cvp yazarsn sevınırm
selammmm:))
azize_boz

Mesajgönderen azize_boz tarih Prş Eyl 18, 2008 9:59 am

çok geçmiş olsun buarada nur
azize_boz

Mesajgönderen nur_44 tarih Cum Eyl 19, 2008 4:52 pm

Slm
bu konuda tam olarak benimde bir bilgim yok, fmf hastaligini yeni yeni arastirmaya basladim. Burada bayagi bir bilgiye ulastim diyebilirim. Benimde sikayetlerim gittikce artmaya basliyor, eklem agrilari, vucut morartisi, halsizlik buna benzer rahatsizliklar ortaya cikti.
Bu hastaligin bu kadar ciddi oldugunu bilmiyordum, ciddi derken tedaviderin aksatilmamasi, ilacin gerekirse dozunu artirilmasi böbreklerin mutlaka kontroll edilmesi v.s.
Benim ev doktorum alman, bu konuda fazla bilgisi yok, o yüzden burada okuduklarimi not alip ev doktoruma kendimi muayene ettiriyorum, onunda isine geliyor oturdugu yerden bilgi aldigi icin.

Allah hepimize sifa versin.

Selamlar
nur_44

Mesajgönderen azize_boz tarih Cum Eyl 19, 2008 5:26 pm

dediğin agrılar bende de var gunden gunede artıyo bende bir tahlilden gecsem iyi olcak gıbı duruyo pekı sen neler yaptırdın
azize_boz

Mesajgönderen nur_44 tarih Sal Eki 07, 2008 11:10 pm

benim yaptirdigim biopside yani kalin bagirsakta amiloidoz cikmadi, gecen hafta kan tahlili yapildi ordada amiloidoz bulunmadigi ortaya cikti. Benim simdik merak ettigim, fmf hastaliginda vucutda amiloidoz olmasi gerekmiyormu? kanda ve biopside cikmadi. Bu konuda bilgisi olan arkadaslar varsa sevinirim.

Selamlar
nur_44

Mesajgönderen nur_44 tarih Sal Eki 07, 2008 11:15 pm

selam azize
benim yaptirdigim muayeneler sunlar: Böbreklerimi kontroll ettiriyorum, 24 saat idrara baktiriyoum, 6 ayda bi kanima baktiriyorum. Eklem agrilarim icin bisey yapamiyorlar, kanda bisey cikmiyor agri kesici aliyorum. Daha degisik muayene yapilmasi gerektigini öneren arkadaslar varmi? bilgilendirirseniz sevinirim.
nur_44

Mesajgönderen azize_boz tarih Çrş Eki 08, 2008 10:08 am

tşkurler nur bılgılerın için
azize_boz

Mesajgönderen dr_bahar tarih Çrş Eki 08, 2008 8:07 pm

fmfte görülen amiloidoz sekonder amiloidozdur.
amiloidoz genel olarak doku aralarında protein birikimidir.bu birikim bir süre sonra bulunduğu organa zarar vermeye başlar.en çok zararı böbrekleredir.zaten kolşisinin en önemli görevi amiloidozu önlemesidir.bu sayede böbreği korur.bunun dışında fmf seröz zarlarda iltihap yapar.nerelerde derseniz karın,eklem,sırt,akciğer zarı gibi..en sık rastlananlar karın ağrısı ve eklem ağrısıdır..
mutasyon tipine göre ve hastanın yaşına göre amiloidoz bakılmalıdır.fmf hastası olupta hiç ağrısı olmayan bir yaştan sonra böbrek yetmezliği ile karşı karşıya kalan hastalarda vardır.fmf çok geniş bir konu mutasyonlar çok çeşitli ve etkileri dereceli.tedavisi tesadüfen öğrenilen kolşisin...malesef bu hastalığın tam işleyişi tedavisi nasıl oluyor bilinmiyor.tek çare şimdilik kolşisin ve tabiki amiloidoza dikkat etmek..
bazen günde 3 ilaç almak banada zor gelsede daha ciddi komplikasyonlarla uğraşmamak için kolşisini tercih ediyorum :wink:
dr_bahar

Mesajgönderen nur_44 tarih Çrş Eki 08, 2008 11:39 pm

cok tsk bahar, bilgileriniz sayesinde bizlerde bilgileniyoruz.
Bununda bir cok fmf li arkadaslara faydasi oluyor.
Bu sitede cok sey ögrendim, emegi gecenerden allah razi olsun.

Gurbetten Silaya Selamlar
nur_44

Mesajgönderen dr_bahar tarih Çrş Eki 15, 2008 10:08 pm

iyi bir doktor olup bu konuyu araştırmak en büyük isteğim.inşallah yapabilirim.benimde sizlere bazı sorularım olcak bazı formlarda düzenli kontrol yaptırdığını söyleyen hastalar var.bu ne tür kontroller hangi değrlere bakılıyor?yaptıranlar varsa bu değerleri söyleyebilirmi?
dr_bahar

Mesajgönderen nur_44 tarih Prş Eki 16, 2008 1:48 am

Selam

bu forumda fmf le ilgili önemli notlar almistim. Onlari sizlere aktarmakla faydasi olabilecegini düsünüyorum.

Rütin kontrolerde önemli olan tüm ic organlarin funksyonlarini gösteren verilere baktirmak, ve özelikle böbreklerde, kalpte dalakta Ultrasyon yapilmali ve ciger funksyonlari ölcülmelidir... her alti ayda bir bunlari yaptiramasak bile en azindan senede birkez yaptirmak bizim yararimizadir, zira Amilidoz gelisiminde bu organlarda farkliklar erken fark edilirse , tedavisi daha olumlu oluyor.

Yapilmasi gereken testler sunlar:

GOT/AST
CRP
Sedimantasyon
GPT/ALT
GGT
Serum Kreatin
Serum Amiliod
Trombo Leuko
TSH(FT3 und FT4)
Mikroglobin
Albumin
24 saat idrar

Bunlara bakilarak durumumuz hakkinda ve Amilidoz gelisimi hakkindada ip ucu verici bilgilere sahib oluncaktir...

Özelikle Mikrogolobin, Albumin, Keratin ve Serum Amiliod verileri Amilidoz gelismesi hakkinda ip ucu vermekte olan verilerdir...

Bunun icin 24 saat icinde biriktirilen Idar, mikrari kisinin kilosu yasi gibi verileride hesaplaryarak elde edilen sonuclar önemli oluyor...
anlik idrarda bu veriler tam net olmayabilir...
nur_44

Re: Biopsi

Mesajgönderen neva tarih Cmt Mar 06, 2010 11:27 pm

nur hanıma;
bana da biyopsi verdiler ama yaptırmaktan korktuğum için 5 aydır erteliyorum.rektal biyopsi istediler açıkçası korkuyorum.istanbulda mısınız?nerde yaptırdınız öğrenebilir miyim?
neva

Re: Biopsi

Mesajgönderen nur_44 tarih Cmt Mar 06, 2010 11:37 pm

Slm, ben almanyada yasiyorum biopsiyide hastahanede yaptirdim. Bence hic korkma allahin izniyle bisey olmaz, zaten hasta isterse hafif narkoz veriyorlar hic birsey hissetmezsin.Gecmis olsun Selamlar
nur_44

Dön AMİLİOİD-AMİLOİDOZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir