Kolsişin dozunu artırmak

Amiloid,Amiloidoz, Nedir? FMF'li için amiloid tehlikesi Nedir?

Kolsişin dozunu artırmak

Mesajgönderen Ozge Devezer tarih Pzr May 25, 2008 12:23 am

merhaba, ben 18 yıldır Fmf hastasıyım ve herkese geçmiş olsun diyorum. Çünkü gerçekten zor bir hastalık ve bana 3 yaşındayken teşhis koymakta zorlandılar, bir süre yanlış tedavi gördüm ve hastanede yattım. Atakları artmadan geçirmenin tedavisi olmadığını düşünüyordum ve bende ataklar sırt göğüs ve eklem ağrıları şeklinde gerçekleşiyor ve bu ağrılar ağırlaşmadan bir gün önce hafif bir sırt ağrısıyla başlayacağını haber veriyor. Kolsişini artırmanın hiç bir etkisi olmadığını okumuştum, ancak bir yıl önce yine ağrı kendisini hissettirdiğinde kendi kendime artırmaya karar verdim ve normalde düzenli olark 2 tane aldığım ilacın sayısını artırarak 5e çıkardım. Ertesi güne ağrım kalmadı ve iyileşmiş bir biçimde kalktım. Ve bunun işe yaradığını gördükten sonra hastalık her kendini hissettirdiğinde dozu artırarak sadece hafif sırt ağrılarıyla atlattım. Bu süreç içersinde soğuk almamak ve vücudu sıcak tutmanın da etkisi büyüktü.
Ayrıca Fmf'in büyük bir çoğunlukla psikolojik de olabileceğini düşünüyorum, hastalanmayı hissetme evresi ve yaşadığım panik de hastalanmama yol açıyordu. Ataklar sırasında elinizden geldiğince sakin olmaya çalışmanızın işe yaradığının farkındasınızdır muhtemelen, ama kolsişin dozunu artırmanın hiç işe yaramadığını söyleyemem. Bu deneyimi sizlerle paylaşmak istedim ama Fmf çok çeşitli bir hastalık, ve bu herkeste işe yaramayabilir. Sadece doz artışının işe yaramadığı tezini çürüttüğümü belirtmek isterim.Belki bu sitede bunu önceden belirtmiş hastalar da vardır fakat ben bunun belirtilmemiş olduğunu düşünerek anlatıyorum.
Hepinize tekrar geçmiş olsun diyorum
Ozge Devezer

Mesajgönderen Ozge Devezer tarih Pzr May 25, 2008 12:30 am

sanırım konuyu yanlış yere açmışım üzgünüm
Ozge Devezer

Mesajgönderen süleyman tarih Pzr May 25, 2008 9:29 pm

merhabe özge hanım.
bazı tezleri çürüttüğünüzü söylüyorsunuz.ama üzülerek belirtmeliyim ki yalnış yapıyorsunuz.kolşisin belli bir süretle kullanılacak sonra hastalık gwçince bırakılacak bir ilaç değildir.o yzden bir hoyratça davranıyorsunuz bence.çünkü kitaplarda önerilen doz 1,5 mg/gün dür.max 2mg dır.buda 4 kolşişine denk gelmekktedir.bu yapılan klinik çalışmalarla bulunmuştur.size max 4 tane zaten yetmektedir.çünkü belli zaman sonra ataklarınız zaten yeterli dozla azalaaktır.bence siz 3*1 e dönün ve öyle devam edin..göreceksiniz ataklarınız yine aynı hafiflikte geçecektir.sıklığıda azalacaktır.fazlasının ekstra etkisi olmadığı kanıtlanmıştır.ve kolşisinin her ilaç gibi tamamen masum değildir.dezavantajın ise ömür boyu kullanma zorunda olmanızdır.herşeyden önce barsaklardaki villüsları bozarak emilimi bozmaktadır.buda sık karın ağrısı ishal şikayetlerine yok açar.eğer villüslar bozulursa bu maalesef geri dönüşümsüz olur.ayrıca karaciğerden atıldığı için bu adar yüksek dozda karaciğer fonksiyonlarınıda bozabilirsiniz.daha bunun gibi geri dönüşümsüz yan etkileri var.sizi bilgilendirmek isterim.psikolojik etkiside var.ruhsal çökkünlük atakları tetikliyor.sizdede öyle bence çok kullanınca ruksal olarak iyi hisediyorsunuz ve öyle ataklar geçiyor.oysa size günde düzenli kullanımda 3*1 doz yeterli gelecektir.sağlıklı günler dilerim.
süleyman

Mesajgönderen Ozge Devezer tarih Pzr Haz 01, 2008 8:42 pm

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ama anlarsınız ki Fmf hastalığının, hastalığı tamamen kesen bir tedavisinin olmaması insanı birazda birşeyler bulmayı denemeye itiyor. Zaten ataklarım senede bir kez oluyor ve dozunu artırdığımda tamamen geçiyor bunu psikolojik olabileceğini biliyorum. Ben psikoloji öğrencisiyim ve bu durumda ilacın "placebo" etkisi gösterdiğine inanmış oluğumu düşündüm başlarda. Placebo etkisi, aslında nötr olan bir maddenin vücuda yarar olduğuna inanılması sonucunda psikolojik yollar sayesinde fiziksel iyileşmeyi sağlayan bir etki ve ben de bunu yaşadığımı sandım. Gerçekten öyle olabilir insanları yönlendirecek bir bilgi vermek istemem. Zaten yazımda da kesinlikle işe yarıyor dememiştim
sanırım hala buna inanmaya devam edeceğim ilacın dozu ise kontrolüm altında
ve tekrar teşekkür ederim
Ozge Devezer

Mesajgönderen Ozge Devezer tarih Pzr Haz 01, 2008 8:43 pm

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ama anlarsınız ki Fmf hastalığının, hastalığı tamamen kesen bir tedavisinin olmaması insanı birazda birşeyler bulmayı denemeye itiyor. Zaten ataklarım senede bir kez oluyor ve dozunu artırdığımda tamamen geçiyor bunu psikolojik olabileceğini biliyorum. Ben psikoloji öğrencisiyim ve bu durumda ilacın "placebo" etkisi gösterdiğine inanmış oluğumu düşündüm başlarda. Placebo etkisi, aslında nötr olan bir maddenin vücuda yarar olduğuna inanılması sonucunda psikolojik yollar sayesinde fiziksel iyileşmeyi sağlayan bir etki ve ben de bunu yaşadığımı sandım. Gerçekten öyle olabilir insanları yönlendirecek bir bilgi vermek istemem. Zaten yazımda da kesinlikle işe yarıyor dememiştim
sanırım hala buna inanmaya devam edeceğim ilacın dozu ise kontrolüm altında
ve tekrar teşekkür ederim
Ozge Devezer

Mesajgönderen süleyman tarih Pzr Haz 01, 2008 9:55 pm

anlıyorum sizi ama hiçbir psişik bozukluk vücutta organik bozukluk kadar etkili olamaz.unutmayın.benden tavsiye sadece.ilacın az kullanınca daha etkili olacağı çok kullanılınca etkisinin azalacağı yönünde kendinize psikoterapi yapın o halde.o zaman oda etkili olabilir.bu şimdi bir ütopi gibi dursada kimbilir belki ileride böyle bir çalışma yapılır ve doğru olduğu anlaşılabilir.çünkü böyle ilaçlar halen var doza bağımlı etki deniliyor buna .sonuçları çok farklı bence birde bu yönüyle bakmalısın.iyi günmler dilerim.madolyonun her zaman diğer yüzü vardır.bence.
süleyman

Dön AMİLİOİD-AMİLOİDOZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir