bel ağrıları

Amiloid,Amiloidoz, Nedir? FMF'li için amiloid tehlikesi Nedir?

bel ağrıları

Mesajgönderen yağmur05 tarih Sal May 20, 2008 11:56 pm

merhabalar
kızım bu hafta sonu ateşli çok ağır bir atak geçirdi. 2 gün boyunca ateşi 39-38,5 civarlarındaydı. Ve sürekli belim ağrıyor dedi. Çok yoruluyorum diyerek sürekli kucağımızda gezdi. (Kızımın yaşı 2,5) Sadece eklem ağrıları oluyordu ancak bu atak boyunca ve şimdide belim ağrıyor diye sürekli belini gösteriyor. Bu ne anlama gelir. FMF ataklarında bel ağrısı da olabilir mi? Ne yapmalıyım?
yağmur05
 
Mesajlar: 22
Kayıt: Cum Nis 25, 2008 3:07 pm
Konum: Ankara

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş May 21, 2008 1:39 am

Mehraba Yagmur,
Minik kizimiza cok gecmis olsun, sizi cok iyi anliyorum benimde kizim cok cekiyor sirt agrilarindan... Simdiye kadar böyle bir sorun yasamamasi normal yani ataklarin beli bir standarti yok bazen bir süre ayni gelir örnegin karni agrir atesi olur bir süre sonra eklemlere gelir bazende gösüne bazen cilte, yani sadece bir atak türüde olur bir kaci birliktede olur zaman icinde sekli degisebilir... bunlar normal gülüm... eklemlerde ve omurgada agri oldugunda sana tavsiyem bir corap veya torbacin icine mercimek veya fasulye veya kiraz cekirdegi doldurarak bunu derin dondurcuda hazir tut, eklemlerde sislik veya agri oldugunda bir beze sararak o bölyeye soguk kopres olarak uygula agrilari azalcak atak cabuk gececektir, ayrica cocuga atakli dönemde sadece ates düsürücü, agri kesici özeligi olmayan ayni zamandada iltap giderici özeligide olan, örnegin Ibuprofen, Diclofenac, Naproxen gibi ilaclardan yasina göre uygun dozda verebilirsin..bol bol dinlendirip sivi almasini sagla..mümkünse atakli dönemde süt ve süt ürünlerinden uzak durmaya calis... Kolsizin kulandigi süre uzadikca ve yasi ilerledikce eminimki cok daha az atak yasicak, Sirt ve Eklem agrilari m694v mutasyonda fazlaca gözlemekte.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

AAA hastalığının özelliği genellikle 12-72 saat sürebilen iltihabi ataklara eden olmasıdır. Ataklar nadiren birkaç saat kadar kısa veya bir hafta kadar uzun olabilir. Bu ataklar sırasında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Ateş

Ataklar sırasında ateş yükselmesi görülür. Ateşsiz veya çok hafif bir ateş ile seyreden ataklar olabileceği gibi, bazı ataklarda 39-40°C'yi bulabilen ve titremeyle yükselen ateş görülebilmektedir.

Karın ağrısı

En sık görülen atak türü olan karın ağrısı karın zarındaki iltihaplanmaya (peritonit) bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bir bölgeden başlayarak bütün karına yayılabilir ya da belirli bir bölgeye sınırlı kalabilir. Karın ağrısına kabızlık veya ishal eşlik edebilir.

Karın ağrısı atakları, karın zarında iltihaplanma yapabilen diğer hastalıklara çok benzeyen belirti ve bulgulara neden olur. Bunun sonucunda, bazı hastalar akut apandisit, divertikülit, kolesistit veya bağırsak tıkanması (ileus) gibi tanılarla bir ya da daha çok kez ameliyat edilmiş olabilir. Adet döneminin hemen öncesinde olduğunda adet ağrıları ile de karıştırılabilmektedir.

Göğüs ağrısı

Akciğer zarlarındaki iltihaplanma atakları, göğüs kafesinin yan bölgelerinde derin nefes almakla batıcı nitelikte ağrılara neden olur. Çok daha nadiren görülen kalp zarı iltihapları ise, göğüs kafesinin ön bölgesinde, öne eğilmekle şiddetlenen ağrılı ataklar yapabilir.

Eklem ağrısı ve şişliği

En çok ayak bileği ve dizlerde olmak üzere, eklemlerde birkaç gün-hafta sürebilen ve şiş, ağrı ve kızarıklığa neden olabilen ataklar olabilir. Aşırı yogunluk, uzun süren egzersiz ya da ayakta kalma eklem iltihabı ataklarını başlatabilir. Eklem iltihabı atakları bazen aylarca sürebilir. Daha nadiren diz ve kalça gibi eklemlerde kronik (müzmin) iltihaplar (artrit) ve omurga romatizması (spondilit) gelişebilir.

Deri döküntüsü

Bazı ataklarda deride kızarıklık şeklinde döküntüler görülebilir.

Kas ağrıları

Uzun süre ayakta kalma, yorgunluk ya da egzersiz sonrasında özellikle baldırlarda ve uyluklarda ağrı, nadiren de ağrılı şişlikler olabilir. Çok daha seyrek olarak yüksek ateşle beraber 3-4 hafta sürebilen yaygın kas ağrıları da görülebilmektedir.

Daha az görülen belirtiler

Erkek çocuklarda yumurtalıklarda ağrılı şişmeler şeklinde ataklar oluşabilmektedir. Çok daha nadiren, AAA hastalığının damarlarda itihaplanmalara (vaskülit) neden olabildiği bilinmektedir. Bu hastalıkta Henoch Schönlein purpurası ve poliarteritis nodosa diye bilinen damar iltihabı hastalıklarının görülme olasılığı artmıştır.

Ataklarda genellikle yukarıda sayılan bulgulardan birisi görülür. Ateş her atağa eşlik etmeyebilir. Ataklarda görülebilen bulgulardan birkaçının aynı anda görülme olasılığı düşüktür. Bir atakta karın ağrısı olurken, bir başka atakta göğüs ağrısı veya eklem şişi gelişebilir. Bir süre belirli bir tipte ataklar tekrarlarken, daha sonra atak şekli değişebilir.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin
 
Mesajlar: 1412
Kayıt: Sal Haz 20, 2006 6:34 pm
Konum: Seligenstadt

Mesajgönderen yağmur05 tarih Prş May 22, 2008 12:02 am

cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Mercimek, fasulye veya kiraz çekirdeği demişsiniz bunları sanırım dondurup hazır bekleteceğim değil mi? Birde neden özellikle bunlar olduğunu merak ettim. Bir özelliği var mı?
yağmur05
 
Mesajlar: 22
Kayıt: Cum Nis 25, 2008 3:07 pm
Konum: Ankara


Dön AMİLİOİD-AMİLOİDOZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron