amilidioz oluşup oluşmadığını nereden anlayabiliriz......

Amiloid,Amiloidoz, Nedir? FMF'li için amiloid tehlikesi Nedir?

amilidioz oluşup oluşmadığını nereden anlayabiliriz......

Mesajgönderen esengül tarih Çrş Haz 18, 2008 1:47 pm

yardımcı olursanız seviniirm bnm eşimde fmf hastası yaklaşık 5 ay önce bir takım testler yaptırdık dr herhangi bişiy söylememiş kolşisin bu ay 3 tane iç belki 4 e çıkarabiliriz demiş.aynı zmanda kemik erimesi ve AS bunlar içinde birtakım ilaçlar verildi hneüz kontrole gitmedik test sonuçları yanımda olmadığı için yazamıyorum 24 saatlik idrarda yapıldı amilidioz olup olmadığını nerden anlayabilirim?Yanıtlarsanız çok memenun olurum.
esengül

Mesajgönderen okumuş tarih Çrş Haz 18, 2008 6:37 pm

idrarda amiloit kacağı anlaşılmaz.proteğin kacağı varsa. böbrekte bioksi yapılıyor.bioksi sonucunda belli oluyor. bende aynı zamanda a.s liyim.kolşisin kesinlikle almalı. a.s konusunda detaylı bilgi isterseniz

www.ankilosazan.forumup.com bu siteden faydalana bilirsiniz
okumuş

Mesajgönderen pınar tarih Çrş Haz 18, 2008 10:52 pm

merhaba benim merak ettigim bi konu var benimde geçen hafta yaptırdıgım idrar tahlilinde protein kaçagıoldugu çıktı ama çok hafifmiş bu zamanla ilerlermi..biopsi istemedi doktorum..ileride istermi bilmiyorum bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim...ataksız günler dilegiyle..
pınar

Mesajgönderen esengül tarih Prş Haz 19, 2008 9:21 am

pınar yazdı:merhaba benim merak ettigim bi konu var benimde geçen hafta yaptırdıgım idrar tahlilinde protein kaçagıoldugu çıktı ama çok hafifmiş bu zamanla ilerlermi..biopsi istemedi doktorum..ileride istermi bilmiyorum bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim...ataksız günler dilegiyle..

Pınarcım merhaba benim eşimede idrarda protein bakılmış normal sınırı sanırım yalnış hatırlamıyosam 98 olması gerekirken eşimin 119 çıkmış sanırım bu da protein kaçağını göstermekte.Amilidioz varmıdır o zamn çok korkuyorummm....
esengül

Mesajgönderen esengül tarih Prş Haz 19, 2008 9:59 am

okumuş yazdı:idrarda amiloit kacağı anlaşılmaz.proteğin kacağı varsa. böbrekte bioksi yapılıyor.bioksi sonucunda belli oluyor. bende aynı zamanda a.s liyim.kolşisin kesinlikle almalı. a.s konusunda detaylı bilgi isterseniz

www.ankilosazan.forumup.com bu siteden faydalana bilirsiniz

Arkadaşım çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için verdiğin site için orayada üye oldum...Siz kaç senedir as lisiniz.Ne tür ilaçlar kullanıyosunuz faydasını gördünüzmü?
esengül

Mesajgönderen okumuş tarih Cmt Haz 21, 2008 5:42 pm

selam esengül

ben 35 yıllık as liyim. böbrek nakilliyim. her iki kalcadanda protezliyim. verdiğim sitede daha detaylı as konusunda bilgi alabilirsin şu an tek kullandığım ilac enbrel.
okumuş

Mesajgönderen okumuş tarih Cmt Haz 21, 2008 5:46 pm

selam esengül
protoin kacağı anladığım kadar cok az sakın ihmal etme doktorunuz romotolokmu. size birde nefrolok takibine girmenizi tavsiye ederim. dr tavsiyelerini yerine getirdinizmi korkmayın.
bana maille ulaşabilirsiniz.
okumuselektrik@hotmail.com
okumuş

Mesajgönderen gülden tarih Cmt Haz 21, 2008 11:42 pm

merhaba.OKUMUŞ bana as nedemek açıklarmısınız.ayrıca bende hastaneden yeni çıktım fmf dalağı tutduğu için çok zor bi dönemden sonra alındı.ama 1 hafta sonra trombositler yükseldi çok fazla tekrar hastaneye yattım ve yeni çıktım ama hala düşmedi.çok korkuyoruz.ve ayrıca proteğin kaçağı çıkmış azmış ama .bunun için birşey yapılmadı.ben korkuyorum böbreklerdede hasar ilerleyecek diye zaten dalak gitti.çok yıprandım.nasıl bir yol izlemem gerekiyor acaba.şimdiden teşekkürler.
gülden

Mesajgönderen okumuş tarih Pzr Haz 22, 2008 7:51 am

selam gülden
a.s romatizmal bir hastalık. ankilozan spendolit. bu hastalıkta her hastada olmasada bazı a.s lilerde böbrekte amloid oluyor. bunun ilk başlangıcıda protoin kacağı. birsel hanım bu konuda .bu sitede çok güzel yazıları ve tavsiyeleri var. kolşisin bu hastalığın ilerlememesin de tek care
gecmiş olsun
okumuş

Mesajgönderen esengül tarih Pzt Haz 23, 2008 12:01 pm

okumuş yazdı:selam esengül
protoin kacağı anladığım kadar cok az sakın ihmal etme doktorunuz romotolokmu. size birde nefrolok takibine girmenizi tavsiye ederim. dr tavsiyelerini yerine getirdinizmi korkmayın.
bana maille ulaşabilirsiniz.
okumuselektrik@hotmail.com

EVET drumuz ramotolog hacettepede.Bu ay sonu tekrar kontrole gidilip bakılacak tüm testlerine.Bu protein kaçağı umarım düzelir...Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler...
esengül

Re: amilidioz oluşup oluşmadığını nereden anlayabiliriz......

Mesajgönderen fatime tarih Cum Ağu 12, 2011 8:44 am

merhabalar,
idrarda 30 protein gözükmesi normal mi ,normalde protein değeri ne kadar olamalı.
Cevaplarsanız sevinirim.
Herkeses bol şifalar .
fatime

Mesajgönderen yalçın tarih Pzt Eyl 26, 2011 5:22 pm

Fatime hanım,
idrarda 30 dediğiniz 30 mg.sa çok önemli değil belki idra yolu enfeksiyonu olabilir,belki böbreklerde küçük bir iltihaplanma,idrarda normalde protein negatif yani 0 mg.olmalıdır,selamlar
Bütün kader arkadaşlarıma acil şifalar diliyorum,asla bu hastalığa teslim olmayacağız..
yalçın

Mesajgönderen erkanselma tarih Cum Tem 06, 2012 1:33 pm

ıyı gunler ben selma benım oğlumda da 2 yıl once cıktı bu fmf denen hastalık cok sık atak gecırıyoruz bugun yaptırmış olduğum tahlılde AMYLOID A PROTEIN (SAA) 489 CIKTI NE YAPMAM GEREKIYO HAP KULLANIYORUZ GUNDE 3 KERE İÇİYORUZ
erkanselma

Mesajgönderen birsell tarih Pzt Tem 23, 2012 11:09 pm

Merhaba ERKANSELMA,

oglunuz kac yasinda, korkmayin benim kizimda henuz 8 yasindayken saa verisi 240.300 arasi degisiyordu...Asagi o dönem doktorumdan aldigim bi maili asgi ekliyorum...kisisel tecrübemiz ise kesinlikle kolsizin arti destek tedaviyle saa normal verilere düsürülebilinmekte...eger kan verdiginizde cocukta atak var ise yüksek olasi normal önce tekrar bu veriye bi baktirmanizi,eger hala yogun ise doktrounuzla konusarak kolsizin arti destek tedavi uygulamaya gecmeniz öneririm..tekrar gecmis olsun...

-FMF ve Serum Amiliod hakkında bir e-mail
(Prof.Dr. Ahmet Gül)

Serum amiloid A proteini (SAA) bir akut faz proteini. Yani vücutta iltihaba neden olan herhangi bir durum oldugunda CRP gibi, lökosit sayısının artması gibi o da yükseliyor. İltihabi reaksiyonun şiddetini takip etmede CRP'den daha hassas, ama doğrusunu isterseniz CRP'ye büyük bir üstünlüğü yok. AA tipi amiloidoz oluşumunda bu proteinin katkısı var, fakat iltihap nedeniyle bu proteinin yükselmesi başka bir olay, henüz tam anlaşılamayan nedenlerle bazı insanlarda bu proteinin dokulara çökmesi farklı bir olay. Bu nedenle SAA değerinin yüksek çıkması hastanın bir atak geçirmekte olduğunu veya eğer belirgin bir atak bulgusu yok ise, atak arası dönemlerde de iltihabi reaksiyonun tam baskılanamadığını gösteriyor. Bu durumda en uygun olanı kolşisin dozunun yükseltilmesi. Aslında yapmaya çalıştığımız şey, kolşisin dozunu sadece atak sıklığı ve şiddetine göre değil, hastalığa bağlı iltihap göstergelerini kontrol altına alacak şekilde ayarlamak. Eğer yeterli doza çıkılan kolşisin ile bu sağlanamıyorsa ek ilaçların düşünülmesi gerekli. Amiloidoz iltihap reaksiyonunun uzun süre (bu genellikle uzun yıllar, sıklıkla 10 yıl) kontrolsuz kalmasına bağlı olarak gelişiyor. Yani çok kısa süreli bir süreç değil. Bütün bunları özetleyecek olursak, ilk yapmanız gereken kolşisin dozunu artırmanız ve hem ataklarını, hem de iltihap göstergelerini (CRP, sedimentasyon hızı, SAA gibi) yakından izlemek olmalı. (Kızım Hilal için aldığım bir e-mailden alıntı)
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Dön AMİLİOİD-AMİLOİDOZ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir