ARTVİN

ARTVİN

Mesajgönderen rojin tarih Cum Haz 08, 2007 6:39 pm

Bende aslen Artvinliyim.Anne ve babam orda doğdu.Ben İst. doğumluyum.Artvin istanbul karışımı bişi yani :D
rojin

Re: ARTVİN

Mesajgönderen derwolf tarih Pzt Şub 16, 2009 2:37 pm

merhaba gürcümüsünüz...artvin nere akdeniz ayeşi neresi... daha çok akdenize özgü bir illet değilmi bu
derwolf

Mesajgönderen rojin tarih Pzt Şub 16, 2009 4:10 pm

Anne tarafında gürcülük var evet.(Artvin /Şavşat) Ailevi Akdeniz Ateşi forumdada gördüğünüz gibi her ilde var piyongo bizede vurmuş işte :P Geçmiş olsun...
ENGELLİ DEĞİLSİNİZ sadece fmfsiniz!!!
rojin

Mesajgönderen derwolf tarih Pzt Şub 16, 2009 6:16 pm

kolsisini kullanmama gibi bir durum olabilirmi ileriki yıllarda... çünkü çok sıkıldımmmmmmm :((((((( ilaç almaktannnnnnnn....Allaha şikayet olmasında...
derwolf

Mesajgönderen rojin tarih Pzt Şub 16, 2009 11:59 pm

Daha ilacın hayatımızdaki öneminin farkında değilsiniz sanırım.Ltfn geç kalmadan farkına varın.İçtiğimiz ilaç ağrı kesici değil sadece iltihap baskılayıcı bir ilaç.İçmediğimiz zaman ilerde nelerle karşılaşabileciğimizi forumda yazılanlardan okumuşsunuzdur sanırım.Gerçekten kolşisin çok önemli bizim için erkenden pes edip ilacı içmemezlik yapmayın sakın.Sizin için bu ilaçtan değerli bişi olmamalı buna inanın.Ben bunu bu ilacı kullandıktan sonra anladım her zaman hasta olmaktan ,acı çekmekten kurtuldum daha ilerde karşıma çıkabileceklere karşı kendimi bu ilaçla korudum.Sİzde değerini bilin inanın kazanan siz olucaksnız başkası değil...
rojin

Mesajgönderen derwolf tarih Sal Şub 17, 2009 12:40 pm

[Fmf tanısı 2008 nisan ayında konuldu... 28 yasına kadar ayda bir kaç gün çok (hatta acillik) rahatsız olurdum... doktorlar psikolojik olduğunu söyler anti depresan önerirlerdi. 28 yasıma kadar gittiğim hiç bir doktor çözemedi. ancak hastalıkla yasamayı öğrenmiştim!!!!! geçen yıl gen testinden sonra tesbit edildi... E148Q MUTASYONU ÇIKTI.. ÖNCE YALANCI POZİTİFLİK OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM... HOCA ISRARLA ÖNERDİ... AMİLİOD BASLAR İLERİKİ YILLARDA DEDİ...kolsisinle birlikte hiç bir ağrım ateşim kalmadı... kolsişini aksattığımda bacaklarım ayaklarım kollarım çok ağrıyor... ayrıca kolsişin karaciğer enzimlrini yükseltmiş; enzimler bir süre yüksek kaldı.....ona rağmen kullanmam gerekiyormuş.... ve 8 kilo birden aldım kolsisinle beraber..... 28 YIL HASTALIKLA YASAMAYI ÖĞRENMİŞTİM... SANIRIM ARTIK KOLŞİSİNLE YASAMAYI ÖĞRENMEM LAZIMMM...kolsişin artık temel gıda maddelerimden birisi galiba.......
derwolf

Mesajgönderen rojin tarih Sal Şub 17, 2009 2:09 pm

Yaşadıklarnızı hepimiz yaşadık az ya da çok...Sonuçta ortak bi hastalığı paylaşıyoruz ne acılar çektiğinizi çok iyi biliyorum.İlacın önemini kullandıktan sonra zaten sizde farkediyorsunuz.Önemli olan bundan piskolojik olarak etkilenmemek hasta olun ya da olmayın hiç farketmiyo dediğiniz gibi kolşisin temel gıda maddesi bizim için olmazsa olmazımız.Onu hergün içmek inanın çok büyük bişi değil.Sizin hayatta sağlıklı bir birey olarak yaşamanız için sunulmuş bir nimet. Ben hep öle gördüm ve asla neden hergün bu ilacı içiyorum diye bir soru sormadım kendime.Bunu sormak bence şu şartlarda bencillik YA O İLAÇ OLMASAYDI diye düşünmek bile yeterli aklınızdaki tüm nedenlere cevap...
rojin

Mesajgönderen derwolf tarih Sal Şub 17, 2009 4:17 pm

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM... TEYZEMİ 18 YAŞINDA FMF E BAĞLI AMİLOİDİS DEN KAYBETTİK... MAALESEF.... GERÇEKLER ORTADA.... SİZLERDE DE SICAK HAVALARDA YAZLARI AŞIRI ATEŞ OLUYORMU... BEN SICAK VE NEMLİ HAVALARADA ÇOK SIKINTILIYIM... HATAY VE OSMANİYE DE YASIYORUM... ÖNMÜZDEKİ YZI DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM.. 15 YIL SONRA İLK DEFA YAZ MEVSİMİNİ GÜNEYDE GEÇİRDİM... TEK KELİME İLE PERİŞAN OLDUM...YAZLARI KUZEYE GİTMEM ŞART...NEMLİ OLMAYAN SERİN BÖLGELERE... TAYİNMİ ALDIRSAM NE YAPSAM :)
derwolf

Mesajgönderen rojin tarih Sal Şub 17, 2009 7:40 pm

Başınız sağolsun :( Herkez için farklıdır aslında aşırı sıcak atakları tetikler.Benimde aşırı sıcaktan ayak ağrılarım çok olur. Ateş olmaz bende pek...Tercih sizin nerde kendinizi iyi hissediyorsanız onu yapın :P
rojin

Mesajgönderen ayhan0834 tarih Prş Eki 08, 2009 10:54 am

merhaba arkadaşlar!

arkadaşlar bende artvinliyim!fmf hastalığı güneye özgü bir hastalık değildir arkadaşlar bizim bölgemizde ortadoğuda yaşayan insanlarda (türkler,gürcüler.ermeniler arplar vb)hastalığın güneyle kuzeyle bir alkası yok malesef.Allah hepimize yardımcı olsun vede daha kötüsünden korusun.hastalığın teşhisini bulankadar gezmediğim doktor kalmadı.şişlikler yüzünden devamlı ortopedi doktorlarına gittim.hastalık 10 yaşlarında baş gösterdi vede 73 doğumluyum 2002 de ancak teşhisini bulabildim.malesef hastalığımız çok bilinen bir hastalık olmadığı için teşhiste sıkıntı yaşıyoruz.herkezde yaşamıtır sanırım.bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.inşallah bir gün kesin tedavisi bulunurda ki bu biraz zor tabii çünkü çok üstüne gididldiğini zannetmiyorum.herkez rhat eder.hastalıksız sağlıklı günler dilerim:)))
ayhan0834

Mesajgönderen derwolf tarih Cmt Eki 17, 2009 3:57 pm

bir artvinli daha.... büyük geçmiş olsun.... peki bu illet dünyanın baska bölgelerinde ne düzeyde görünüyo. bilginiz varmı... birde kırmızı et yediğinizde rahatsız oluyormusunuz. ben kırmızı eti tükettikten sonra bir gün halsiz ve yorgun hissediyorum. kırmızı etle fmf arasında bi bağlantı varmı
derwolf

Dön ARTVİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir