FMF ANNE OLMAYI ENGELLERMI???

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

FMF ANNE OLMAYI ENGELLERMI???

Mesajgönderen melek zuleyha tarih Pzr Şub 03, 2008 4:33 am

Merhaba ben sitenizi yeni kesfettim ve bir kac gundur surekli okuyorum.Bende yaklasik on senedir fmf hastasiyim hatta buyuzden apandest amaliyati bile oldum.Gunde bir tane kolsisin iciyorum vede bes senelik evliyim cocugum olmuyor .Ama benim prolaktin seviyem yuksek doktorlar fmf hastaliginin hic bir etkisi olmadigini soyluyorlar ama iki ay once laparoskopi oldum vede hastanedeki bir doktor kolsisin bu ilac bebek olmasini engeller dedi vede kafam cok karisti.

Laparoskopi oldugumda tuplerim kapali cikti bir ay sonra tuplerimden filim cekildim(hcg) OZAMANDA ACIK CIKTI tuplerim kapali ciktiginda emindim gecirdigim ataklar yuzunden kapandigina.

Simdi acikcasi uzun zamandir karin agrisi yasamadim ama eklem yerlerim agriyor ozellikle ayak bileklerim.Aslinda burda okudaklirim beni cok korkuttu saglimdan supe ettim vede artik hic anne olamiyacakmisim gibime geliyor.Banada yardimci olursaniz bu konular hakkinda bilgisi olanlar benimlede paylasirsa cok sevinirim.......
melek zuleyha

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Şub 04, 2008 2:53 am

Mehraba Melek hanim,

Sitemizi birkacgündür okudugunuzu yazmisiniz ozaman almakta oldugunuz 1 kolsizininde yetersiz oldugunu okumusunuzdur...Öncelikle bu konuya deginmek istedim siz fransada oldugunuza göre büyük ihtimale 1mglik kolsizin kulaniyorsunuz..FMF hastalarina önerilen doz ise 1,5mg günlüktur eger kiside Yogun Atak,sikayetler var ise, Amilidioz gelismis ise,Portein atilimi izleniyor veya organ nakli olunmus ise bu kisilerin 2mg kolsizin almalari gerekmektedir...

Kolsizinin bebek olusumunda sorun yaratabilcegi sadece ve cok nadir baylarda izlenebilirki buna sebep Kolsizinin Sperm sayi ve haraketliginde azaltma yapabilmesinden kaynaklanir ve bu durumda Kolsizine arar verilerek bu sorun oertadan Kalkar..
Bayanlarda ise tam tersi Kolsizinin dogurganligi pozetiv etkiledigini biliyoruz hatta artik uzmanlar FMF tanisi konulduktan ve Kolsizini düzenli kulanildiktan yani kolsizine basladiktan bvir birbucuk sene sonra Hamilelik önermekteler...

Kolsizin kisirliga sebep olmaz ancak FMF kendisi kisirliga sebep olabilirki buda sizinde bahsetmis oldugunuz gibi yasanan ataklar sonucu yumurtaciklarda rahim icinde veya yumurta yollarinda yapismalar kapanikliklar olusabiliyor buda hamileligi engeleyebilir ancak günümüzde cok basit mudahalelerle bu sorunlar giderilebiliniyor...

Fransada bu konuyu tam anlamiyla bilebilceklerini sanmiyorum buyüzden size tavsiyem Türkiyeye gitiginizde FMfi iyi bilen bir Romatoloji ve Kadin dogum uzmanindan Faydalanmaniz..Yurt disinda FMfi cok iyi bilen cok az sayida uzman ve arstirma merkeszi var..burda isimiz biraz daha zor yani...

Diger konularda korktugunuzu yazmisin aslinda korkulcak birsey yok bu site ve forum FMf hakkinda tüm güncel bilgileri ve insanlarimizin yasamis oldugu tecrübeleri iceriyor..Ve tüm bunlarin sonucu erken tesiz düzenli ve yeterli mikarda Kolsizin alimi cok ama cok önemli oldugunu vurgulamakta...
Bazi Olumsuz üzücü hikayeler var ama tüm bunlari almamiz gereken düzenli ve yterli Kolsizinle asabilmek bizim elimizde...Önce Allah sonra Kolsizin sayesinde normale yakin bir yasam sürebiliriz...Endise etmeyin..
Hersey gönlünüzce olsun..

KOLŞİSİN KISIRLIK YAPAR MI?

Kolşisin ile sperm hareketliliğinde etkilenme olabilir. Fakat, bu etki nadiren kısırlığa yol açar ve ilaca bir süre ara vermekle düzelir.

Oysa, AAA hastalığının kendisi kısırlık yapabilmektedir. Tekrarlayan ataklara bağlı olarak gelişen karın içi yapışıklıkların ve hastalığın doğrudan yaptığı etkilerin kısırlığa neden olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle kolşisin tedavisi zannedilenin aksine kısırlık riskini azaltmaktadır.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen TURKAN tarih Pzt Eki 06, 2008 1:06 pm

[b][color=darkblue][/color]Merhaba.ben FMF hastasiyim.Yaklasik 8yildir hastayim.1ay once rahatsizligimin sebebinin FMF oldugunu oyrendik.yasadigim ulkede hic yaygin olmadigindan ulkemde tahsisi konulmamasdi.ALLAHa sukur FMF gibi omur boyu tamamile iyilesmeyecek 1hastalik bile olsa artik kolsisin tedavisine basladim,simdi cok iyiyim.kardesimde de ayni hastalik var.kendimden cok kardesimden dolayi mutluyum.fakat o daha cocuk.bense evliyim.ve yasadigim bu acilari cocugumun yasamasini dusunmek bile istemiyorum.aslinda eger FMF li 1cocugum olursa hastaliginin ne oldugu erken bilineceyi icin rahatsizlik yasamaz.ama ben ve erkek kardesim gibi omur boyu kolsisin icmek zorunda kalacak.bunun icin bir turlu karar veremiyoruz.
cok sikintiliyiz.ALLAHA SONSUZ SUKURLER OLSUN.

[/b]
TURKAN

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Kas 07, 2008 12:40 am

Mehraba Türkan,

Kardesinede sanada cok gecmis olsun, aramiza hos geldiniz..umarim ataklariniz yogun degildir...

Cocuklar konusunda cok haklisin baska alternativ bilmediklerinden belkide onlar cok daha kolay hastaligi ve düzenli ilac almayi kabul ediyorlar, hem erken tesiz cok önemli cocuklar düzenli kontroler ve gerekli dozaj ayarlanmasiyla normale yakin bir hayat sürebiliyorlar..FMfin kendisi tehlikeli bir hastalik degil, cronik olmasi neenile ruhu ve bedeni cok yipratsada tehlikeli degil ancak tesiz edilmedigi ve koruyucu ilac ki bizim durumda kolasizn ve destek tedaviler alinmadigi takirde gelisen uzanti hastaliklar zor ve hayti teklike olustuirabiliyor, hayatimizi zorlastirabiliyor..buyüzden kardesinde FMf olmasi üzücü ama erken tesizide sevindirici olmali sein icin... Tekrar gecmis olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir