KAFAM KARIŞTI

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

KAFAM KARIŞTI

Mesajgönderen BURKAN tarih Sal Ağu 09, 2011 11:38 pm

ARKADAŞLAR MERHABA BENDE ARANIZA BUGÜN KATILDIM BENDE FMF HASTASIYIM 5.5 YAŞINDA BİR OĞLUM VAR HASTALIĞIMIN ATAKLARI İLK ONA HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİMDE BAŞLADI ZOR BİR HAMİLELİKTİ SONRA MALUM TEŞHİS ÇİLESİ VE ŞİMDİ BEN 9 HAFTALIK HAMİLEYİM 2 HAFTAA İLACIMI KULLANDIM VE BIRAKTIM ŞİMDİ DOKTOR DİYORKİ ÇOCUK SAKAT OLUR KÜRTAJ OL BEN ÇOK ÜZGÜNÜM BURDAKİ YAZILARI OKUDUM AMA YİNEDE İÇİME ATEŞ DÜŞTÜ NE YAPICAM BİLMİYORUM
BURKAN

Re: KAFAM KARIŞTI

Mesajgönderen cnyt tarih Çrş Ağu 24, 2011 5:10 pm

Geçmiş olsun.
Doktor ne soylediğinden emin mi. Bence doktorunu değiştirmekte fayda var. Hastalığı tanıyan bir doğum uzmanında muayene olmanı tavsiye ederim. Söylediklerini ilk kez duyuyorum cunku.
cnyt

Mesajgönderen cnyt tarih Çrş Ağu 24, 2011 5:24 pm

Sitenin Hamilelik bölümünde konuyla ilgili bir çok arkadaşımız tecrübelerini paylaşmış. Özetle doktor kontrolünde kullanmak öneriliyor. İlgili başlıkları okuyabilirsin. İnşallah sağlıklı nur topu gibi bir doğum gerçekleştirirsin.
cnyt

Mesajgönderen birsell tarih Sal Eyl 06, 2011 12:04 am

Kesinlikle doktorunu degistir !!!!!

KOLSIZIN HAMILELIK VE EMZIRME SÜRESINNDE KULANILABILIRMI?

Kolsizin hücre bölünmesini engeledigi ve bebeklerde kromozom kirikligi yapa bildigi icin hamilelik süresince kulanilmamasi öneriliyormus eskiden.Bu konuda bir cok arastirma yapilmis.Hastalarin hamilelik süresi ve cocuklarin ilk 10 yas arasinda.Yapilan arastirmalar da cok nadiren kolsizinin kromozom kirikligi yapmasina bagli ,sakatlik vakasi gözlemlenmis.2004 te Berhard-Nocht-Ins. Hamburg un yaptigi aciklamasina göre 444 Hamile FMF´lide 2 cocugun sakat oldugunu,1998´de Soray firmasinin (Cholchicum-Dispert üretici firma) yapmis oldugu bir arastirmada ise 500 Hamilede 4 sakatlik vakasi izlendigi yolunda.
Bu sakatlik vakalari kromozom kirikligi nedeni ile trisomie 21 (dwon-syndrom) ve yarik damak olarak kayitlara gecmistir.
Günümüzde artik düzenli ve detayli kontroler altinda sakatlik vakalarinin cok nadir görülmesi nedeni ile hamileik süresince mutlaka hastanin düzenli olarak kolsizin almasi öneriliyor.
Hamilelik süresince Kolsizine ara verildigi takdirde ataklar cogala bilcegi,siddetinin artarak annenin hayatini cekilmez kilabilcegi bir gercek.Ayrica ataklar nedeni ile Düsük riski oldukca yükselilir. ve böbreklerde ciddi sorunlar olusabilmektedir.
Hamilein ve bebekin sagligi icin birkac ek testin yapilmasi gerekmekte, ve bebegin gelisimini izlemeye yardimci olmakta.Aminosentez testi hamileligin 14.-16 haftasinda yapilmakta ve bebekte olumsuz bir sonuc olup olmadigi kolaylikla takip edilebilmekte.Yine bebegin genel durumunu ögrenmek amac ile Karyotip Analiz de yapillabilmektedir
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir