FMF e ragmen saglikli cocuk sahibi olabiliriz!!!

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

FMF e ragmen saglikli cocuk sahibi olabiliriz!!!

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Eyl 25, 2006 3:51 pm

09/05/2005
Genetik arınma yoluyla hamilelik dönemi başladı
Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilerek, genetik hastalıklara sahip çiftler için dışarıda döllenme yapılıp sağlıklı bebek dünyaya getiriliyor

Hamilesiniz, ya da hamile kalmayı düşünüyorsunuz, ancak genetik hastalığınız olduğu için kafanızda soru işaretleri var. Çocuğunuz sağlıklı doğacak mı? İstanbul Amerikan Hastanesi Genetik Tanı Merkezi'nde uygulanan sistemle bu soru işaretini kafanızdan atmanız mümkün. MİKROARRAY (mikroçip gen analiz yöntemi) sayesinde anne karnındaki fetüste zeka geriliği, ailesel Akdeniz ateşi, cücelik ve sağırlık gibi sorunları da kapsayan 450'den fazla hastalığın tanısı konulabiliyor ve erken önlem alınabiliyor.

Ancak ailenizde genetik bir hastalığınız varsa ve hamile kalmadan çocuğunuzu riske atmak istemiyorsanız bunun da çaresi var. Mikroenjeksiyon yöntemiyle dışarda dölleme yaptırıp sağlıklı bebek dünyaya getirebiliyorsunuz.

Sağlıklı bebekler için
Amerikan Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Sorumlusu Nesrin Erçelen uygulamayı şöyle anlatıyor: Genetik hastalığa sahipseniz, mikroenjeksiyon yöntemiyle elde edilen embriyoda analizden geçiriliyorsunuz. DNA özel olarak dizayn edilmiş bir bilgisayar cipine yükleniyor ve bebeğin tüm gen haritası çıkarılıyor. Sağlıklı embriyo bulunana kadar işlem tekrarlanıyor ve sorunsuz, genetik analizden normal veriler elde edilen embriyo tüp bebek yöntemiyle anne karnına yerleştiriliyor. Ama hamile olan anneler de yaptıracakları MİKROARRAY (Mikrocip Gen analiz yöntemi)sayesinde bebeğin kaderini değiştirebiliyor. Bu, şüpheli gebelikte eğer, amniyosentez ve kromozom analizi yapılmasına rağmen tespit edilemeyen genetik yapının tamamen ortaya çıkarılması için uygulanıyor. Böylece bebeğin çıkarılan gen haritasıyla doğmadan önce tedbir alınabiliyor.

Amniyosentez nedir?
Anne karnındaki bebeğin içerisinde bulunduğu sıvıdan ultrason yardımıyla bir miktar alınması işlemine amniyosentez deniyor. Ultrasonla bebeğin bulunmadığı bölge dikkatli bir şekilde tespit ediliyor. Anestezi gerektirmeyen bu işlem sırasında anne işlemi takip edebiliyor. Amniyosentez riskli gebeliklerde 15-17. haftalarda uygulanıyor. Tecrübeli ellerde binde 2-3 de olsa düşük riski bulunan amniyosentez işlemi sonunda bebeğin hücrelerinin bulunduğu amniyon sıvısından bebeğe ait kromozomlar elde edilip İncelenebiliyor. 46 kromozomun yarısı anneden (yumurta ile), yarısı da babadan (sperm ile) geliyor. Yapılan incelemede kromozomlar normal sayıdan eksik veya fazla sonuç verirse bebeğin ciddi zeka ve bedensel özürlerle doğmasının mümkün olduğu sonucuna varılıyor. Doğum öncesi diğer tanı testlerinden birisi de koryon virüs örneklemesi. Gebeliğin 10-12. haftalarında yapılan bu test için plesentadan parça almıyor. Gebeliğin ilerleyen haftalarında kord kanı (yani bebeğin göbek damarlarından alınan kan örneği) incelemesiyle yine mongolizim ve diğer genetik hastalıklar tespit edilebiliyor.

Zor karar
Doğum öncesi hayati risk taşıyan ciddi zeka ve bedensel özürle ortaya çıkabilecek genetik hastalık tanısı konduktan sonra aileler özürlü bir bebeğe sahip olmayı göze alamıyor; ya da aile bunu görmezden gelip her şeye rağmen bebeğin dünyaya gelmesine karar verebiliyor. Ülkemizdeki yasalara göre bu kararı yalnızca ailenin verebileceğine dikkat çeken Dr. Erçelen: "Bu aşamada tanı konmuşsa, bebek dünyaya gelir gelmez eğer mümkünse uygun tedaviye başlanıyor ve bebek takibe alınıyor. Böylelikle ileride yaşanacak daha büyük problemlerin önüne geçilmeye çalışılıyor" diyor.

Haber : Necla GÖRGEÇ
_www.vatanim.com.tr/cat/haber_detay.aspNewsid=53079&categoryid=7&aid=0 ________________
Birsel
Site Admin

yeniden

Mesajgönderen filiz tarih Çrş Mar 07, 2007 5:58 pm

BİRSEL HANIM MERABA
ÖNCELİKLE BU SİTEYLE TANIŞMANIN BENİM BÜYÜK ŞANS OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM.EĞER BU SİTEYE GİRMİŞ OLMASAYDIM HAMİLELİKTE İLACIMI KULLANMAM GEREKTİĞİNİ ÖĞRENEMEYECEKTİM.DAHA ÖNCEDE YAZDIĞIM GİBİ İLK GEBELİĞİMDE ÇOK KÖTÜ ŞEYLER YAŞADIM.ŞİMDİ YENİDEN HAMİLEYİM.İLACIMI BIRAKMADIM.VE BU SEFER DAHA ÇOK KÜÇÜK OLMASINA RAĞMEN KALP ATIŞLARINI BİLE DUYDUK.DİĞER GEBELİĞİMDE 2 BUÇUK AYDA BİLE DUYAMAMIŞTIK.İNŞAALLAH ,ALLAHINDA YARDIMIYLA BU SEFER HERŞEY GÜZEL OLUR.UMUTLUYUM EN AZINDAN.BİLGİLERİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.ÇOCUKLARINIZLA GÜLÜCÜK :P DOLU GÜNLER DİLİYORUM
filiz

tebrikler ,allah tamamina erdirir insallah

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Mar 13, 2007 12:41 pm

Sevgili Hülya

gercekten haberinle cok sevindirdin beni.. Bebegini kaybetiginde cok ama cok üzülmüstüm... Her Serde bir Hayir Vardir derler..Insallah Allahin izniyle kolsizin sayesinde Rahat bir Hamilelik dönemi gecirir ve minik yavruna sag salim kavusursun..Bunu Tüm Kalbimle temeni ediyorum...

Dünyanin en güzel duygusu Anneliktir..bebegini ilk kucagina alis ve o cenet kokusunu duymaktir...

allah yar ve yardimcin olsun...
Birsel
Site Admin

Re: FMF e ragmen saglikli cocuk sahibi olabiliriz!!!

Mesajgönderen nili84 tarih Sal Şub 24, 2009 1:01 am

Gerçekden böyleyse eğer çok sevindirici bir durum peki neden Amerikan Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi yapıyor sadece ? neden yaygınlaşmamış bu zamana kadar, hasta olmakdan çok daha önemli bi durum bu insanlığın nesli ile ilgili uzmanlar kanserlere çağre bulurken neden bu hastalığın engelnemesini hafife alıyorlar anlamıyorum , gerçi Türkiyede bir ilk diyorsunuz ozaman ilerde bu yöntem bütün hastanelerde özellikle devlet hastanelerinde uygulanmaya geçmesi beklenebilirmi ?çünkü her FMF hastası maddi yönden iyi olamaybiliyor.bu şekildeki gibi bir hamileliğin bedeli ortalama nekdardır acaba ?
nili84

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Şub 27, 2009 12:20 am

Canim yukardaki bilgi 2005te yayinlanmis bir haberdir..sanirim bunca gecen zaman icinde diger hastanelerdede bu yöntem kulaniliyordur... Kesinlikle katiliyorum sana özelikle toplumun %30 tasiyici bir ülkede gelcek saglikli nesiler icin bu yöntem cok önemli...

Bu konuyu mutlaka genetik danismanlik yapan uzmanlarla ve kadin dogum uzmanlariyla görüsüp bilgi alisveriste bulunmak gerekir... Almanyada anne ve baba FMF ise tüm ücreti sigorta karsiliyor ama türkiyeyi bilmiyorum...umarim arkadaslar bu konuda bilgi yazarlar...hersey gönlünce olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen inzb tarih Cum Oca 06, 2012 3:11 pm

Mrb benim 6 yaşında bir kızım var önce fmf teşhisi konuldu...R202Q HOMOZİGOT çıktı.Doktorumuz kızımın hikayesinin tam fmf şüphesi vermediğini söyledi 4 ay sonra istediği tahlillerle tekrar gelmemizi istedi.Gittik tahlil sonuçları gayet iyi 6 ay ilaçsız takip etmek istiyorum dedi.Şimdi ilaç kullanmıyoruz.Kızım bir kardeşinin olmasını çok istiyor doktorumuza sordum 100 tane çocuk yapın hiç endişe edecek bişey yok dedi.Ama ben forumu takip ediyorum durum pek öyle değil gibi.Yanlış yapmak istemiyorum sizce 2. çocuğu yapmalımıyım hasta olacağını bile bile onu dünyaya getirmem bencillik mi.Ya da kızımı yalnız bırakmam mı bencillik ben Allaha inanan bir insanım ne yapacağımı neyin doğru olduğuna karar veremiyorum.Siz ce ne yapmalıyım lütfen fikirlerinizi yazın hepsi benim için çok değerli Rabbim şifa versin...
inzb

Mesajgönderen birsell tarih Prş Oca 19, 2012 2:12 am

merhaba,

allah bagislasin kizinizi,eger dogru anladimsa kizinizda R202Q mutasyonu homozygot bulunmus bu hem szden hemde badan ayni mutasyon aldigini gösterir... muasyonun ilimli oldugu varsayildigindan sanirim doktorunuz korkmayin demistir ikinci cocuk icin... atak olmamasi güzel... bazi hastalar gen testi sonucuna göre FMF görünseler bile yilarca atak olmayabilir...ilk atagn 45- 50 yaslarnda baslayan hastalar oldugu gib hic atak olmayanda var, ayn sekilde gen analizde saglikl gözüküp ama hasta olanlar gbi.... karsk b durum yani...

Kssel fikrm sorcak olursaniz... ki evlat cok güzel birbirlerne es,dost olabliyorlar, arti günümüzde artk tüp bebek mikrocipanaliz sistemyle saglikli cocuk sahb olmak mümkün....yukarda okudugunuz gibi...

Cocuklarma bunca aciy yasatacagm bilseydm, sanrim yapmazdm,ama onlarszda hayatmin hc anlam kalmazdi....Bugünkü gücüm yasama sevincim,hayata tutkum olmazdi kesinlkle...Bugün cocuk isteyen ve kendi FMF tesizi konulmus kisler cok sanslalar, bu sanstan yararlanmak gerek...Dünyann en güzel sey cocuklar, tanrnin amanetleri
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
birsell

Mesajgönderen inzb tarih Çrş Şub 01, 2012 2:35 pm

Genetik arınma ile tüp bebek sahibi olmanın maliyeti nedir acaba.Ben araştırdım bulamadım?
inzb

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir