bebek sahibi olmak istiyorum fmf engelmidir

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

bebek sahibi olmak istiyorum fmf engelmidir

Mesajgönderen mesumin tarih Çrş May 02, 2007 4:07 pm

slm ben 9 aylık evliyim bebek sahibi olmak istiyoruz hiç engel olmamasına karsın bir gebelik yasayamadım.acaba fmf engel midir diye merak ettim.ben hapları bir türlü duzenli alamıyorum psikolojik sanırım. ne zaman atak başlasa sarılıyorum haplara yoksa unutuyorum ya da aklıma eserse alıyorum:( biliyorum hap sart ama ya işte bunun adı nedir siz koyun artık:)şimdi de fmf takılıyo aklıma geniş caplı tedavi için de 9 ay erken dediler zaten biz de istemedik:( ne yapacağım bilmiyorum.sanırım bu bebek meselesini abartıyorum
DUA İLE...
mesumin

Mesajgönderen Birsel tarih Prş May 10, 2007 10:36 pm

Mehraba

Aramiza hos geldin...gecmis olsun..lütven kolsizin düzenli olarak al..bunu yapmayanlarin göz göre göre intihar etigini söyleyebilirim....FMF arti Kronik atrit ve Amiliodoz gelismis bir hasta olarak bir abla olarak senden bunu senin icin rica ediyorum...
Ataklarda aldigin kolsizinin sana hic bir yarari yoktur...

Hamilelige gelince 9ay erken dogru ama tipbi olarak bakarsak Kolsizin kulanmayan ve ataklari uzun süre kontrolsuz devam eden FMfli bayanlarda Gecici kisirliklar olabilmekte.. buna sebep ise Kointrolsuz devam eden ataklada Rahim icinde karin ici ve yümürtaciklarda olusan iltaplanma ve yapismalar hamilelige engel olabiliyor..bu durumdaki hastalarin da günümüz tipinda kücük mudahalelerle Bu tür kisirlik sebeplerini giderilebiliniyor... ayrica kolsizin kulanan Bayan FMflilerde Dogurganliginda artigi izlenilmistir...

Hamilelik sürecindede mutlaka ve mutlaka kolsuizini düzenli olarak alman gerekir olasi rüsük riskini önlemek icin....

Yani bebek istiyorsan hem bebegin hem senin sagligin icin kolsizini düzenli almayi aliskanlik haline getirmelisin

umarim hersey gönlünce olur..allaha amet ol
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen mesumin tarih Cum Haz 15, 2007 5:23 pm

sa.birsel abla seni uzun zamandır tanıyorum.su anda yine atak var ve ben tam orta yerinde kıvranıyorum:( bugun alacak eşim kolsişin .o hastalığın tam bilincinde diğil olsa bana kutuyuda yutturur tahminim...10 aylık evliyim bir kutu ilaç yeni bitti ben bilinçli birey olduğunu sanan bilincsizlerdenim sanırım.ataklarım 6 ayda bir olurken ilacı aksatınca ayda bire kadar indi biliyorum ki
rabbim de sorar bunun hesabını emanetine ii bakmadım diye.ne diyeyim allah bana akıl fikir ve sebat versin.ilginize cok teşekkürler.insan anne baba ve yakınlarını uzmemek için gizliyo atakları ama fıtrattan da ilgi isteği bırakmıyo pesini.allah sizden razı olsun ilginizden dolayı.eşimle tüm ciddiyetiyle paylasayım mı sizce ama panık olacak üzülecek diye korkuyorum:( tecrübelerinize dayanarak hayrına ya da serrine vakıf olduğunuzu düşünüyorum.ilginize tekrar teşekkürler.
DUA İLE...
mesumin

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş Haz 20, 2007 6:27 pm

mehraba,

Bence esinle herseyi acik acik konusman ve kolsizini aksatmadan alman gerekir.bunu kendine ve esine hata olmasini istedigin yavrucuga boslusun gülüm...Unutmaki o bize bir amanettir ve biz onun icin en iyisini yapmakla yükümlüyüz.kolsizine ara verip ataklarin cogalmasiyala sadece kendimizin degil onunda hayatini riske atiyoruz..

Bence önce kendi caninin kiymetini ögrenmelisin..esinle herkonuda acikca konusabilmelisin..onun senden saklisi olsa seninde hic hosuna gitmezdi demiii.kaldiki bizim hastaligimiz herhangi bir süc ayip nedeniyle olusmayan redimiras hakimiz olmayan bir hastalik..allah bize bunu uygun görmüs ona karsi savasabilirmiyiz..asla..ozaman zorda olsa bunu kabulenmeye calisip buna ragmen yasamimizi güzel kilmaya calismaliyiz..allah her derde dermanini ve sabrinida verirmis. derman insallah bulunur yeterki sabirli olmayi ögrenelim ve herseye ramnen hayata simsiki sarilalim..hersey bizim elimizde hayata nasil bakarsa onu görüz unutma gülüm.

hersey gönlünce olur insallah

sevgiler
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen YAMESİN tarih Cmt Eyl 15, 2007 1:51 pm

MERHABA..
HERKESE ATAKSIZ GÜNLER DİLİYORUM.
8-9 YAŞINDAN BERİ FMF İLE İLGİLİ ŞİKAYETLERİM VAR 16 YAŞIMDA ANKARADA TEŞHİS KOYDULAR. 3*1 KOLŞİSİN KULLANIYORUM.YAKLAŞIK 1 YILDIR ŞİKAYETLERİM BAŞLADI ONUN ÖNCESİNDE HİÇ HASTA OLMADIM. ŞİMDİ ADETİMLE BERABER ATAKLARIM BAŞLIYO TEŞHİS KONMADAN ÖNCEDEN 1 HAFTA SÜRERDİ ŞİMDİ ENFAZLA 2 GÜN SÜRÜYO BEN 6AYLIK EVLİYİM VE HAMİLE KALMAK İSTİYORUM AMA ATAKLAR YÜZÜNDEN KORKUYORUM. BEBEĞE BİŞEY OLUR DİYE.
YAMESİN

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Eyl 18, 2007 12:03 am

Mehraba Yasemin,

bu bölümde FMf Kolsizin ve Hamilelik üzerine tüm soru isaretlerine bir cevap bulabilirsin...Korkularin olmasi dogal ama inanki Kolsizin aksatmadigin sürece hamile kalmakta ve hamilelik dönemde bir sorun yasanmazsin insallah...

hersey gönlünce olsun...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

FMf ve kisirlik

Mesajgönderen nisanyagmuru tarih Prş Kas 22, 2007 1:38 am

Selam arkadaslar,

ben 27 yasinda bir bayanim. fmf hastasiyim.günde 3 kere colchicim aliyorum. mümkün mertebe aksatmamaya calisiyorum.

maalesef 2 yildir cocugum olmuyor. hic hamile kalamadim.fmf le bir baglantisi oldugunu düsünüyorum.cünkü doktorlar hicbirsey bulamadi. hormonlar,yumurtaliklar hersey normal.adet her ay oluyorum.teorik olarak gebe kalmama engel hic birsey yok. ama olmuyor iste. ameliyatla tüplerime baktirmadim bir tek.lapraskopiyle tüpler yapisikmi tikalimi diye bakilabiliyor. genel anestezi ile yapiliyor ve resmen ameliyat.

fmf le kisirligin ispatlanmis bir baglantisini arastirmalarimda bulamadim.ama ayni sorunu yasayan bayanlar varmi benim gibi cok mereak ediyorum.yani bazen tekmisim gibi geliyor.birsürü fmfli cocugu olan bayan var dimi??

neden bazilarinin sorunsuz cocugu olabiliyorda bazilarinin hic olmuyor?? hayat boyu cocuk sahibi olamiyacagim diye cok korkuyorum.

eger ayni sorundan muzdarip olalar varsa yazismak fikir alisverisinde bulunmak isterim. belki önerisi olanlar vardir.gitmedigim doktor kalmadi.

selamlar
Umuda bir kur$un siksada ölüm...Korkma umuda kur$un i$lemez gülüm
nisanyagmuru

Mesajgönderen rezaeı tarih Cum Kas 23, 2007 9:42 pm

selam nisanyağmuru bende 1 senelik evliyim ve bende fmf hastasıyım bu gün doktorumla konuştum ve çocuk sahibi olmak istediğimi sordum o da bana tabi istediğin zaman çocuk sahibi olursun dedi.Canını sıkma moralin her zaman yüksek tut biliyormusun çocuk isterken bile moral çok önemli.Benim bildiğim kadarıyla hapları düzensiz içersen kısa dönem kısırlık yaptığı.Ablamın 10 sene sonra bebeği oldu.O da fmf hastası.Moralini her zaman yüksek tut.Aslında yazılcak çok şey var ama burası müsait değil.
rezaeı

Mesajgönderen feyzaa tarih Pzr Kas 25, 2007 7:44 pm

merhaba, ben feyza
araniza yeni katildim ve henuz 18 yasindayim ve bende bu hastaliga yakalndim, genetik olarak babamda gelme, ya herneyse.

benim sorum ilerde cocuk sahibi olmak istiyorum ve coocuklarida cok seviyorum, acaba bu mumkunmu, okuduguma göre bir suru fmfli kadinlarin cocuklari olmus ama ben genede korkuyorum, ya olmassa diye. böyle endiselerim var, galiba birazda korkuyorum, acaba cocuk sahibi olmama riskim nekadar ? :roll:
feyzaa

hoşgeldin

Mesajgönderen serkan01 tarih Pzr Kas 25, 2007 10:59 pm

slm feyzaa hoşgeldin aramıza kardeşim.hiç korkma canım serin tut kendini yeterki colşisin i içmeyi ihmal etme yeter.evlendiğin zaman yetkili doktoruna başvur ve o gereken ilaç dozajını ayarlayıp senin çoçuk sahibi olmanı sağlıyacaktır.tabiki allah izin verdikçe.kendine dikkat et.{yalnız şunu belirteyim bu benim düşünce ve önerimdi.bu tür konuları birsel ablamız cevaplar ve sitede bazı bölümlerden bilgiedinebilirsin
serkan01

Mesajgönderen feyzaa tarih Pzt Kas 26, 2007 12:06 am

iyi aksamlar
tesekkur ederim, evet burda yeniyim, ve bu siteteden okadar memnunumki anlatamam.

serkan tesekkur ederim cevapladigin icin evet eskiden duzenli almiyordum kolsisinimi 2-3 gune bir aliyodum ama bu siteyle tanistiktan sonra gunde 3 defa almam gerektigini ögrendim ve hemen basladim duzenli olarak almaya ilacimi.

problemde bu ya ben isvecte yasiyorum ve burdaki doktorlar bu hastalikla ilgili hic bir sey bilmiyorlar babamdan biliyorum, doktor doktor dolasti ama hic kimse birsey anlamadi tabi onlarida anliyorum burda böyle bir hastalik normal degil, herneyse turkiyeye gitti sip diye bildiler valla.

ve acikcasi bende doktorla gitmedim bu hastaligimla ilgili babamin tetiklerine göre ona nasil atak geliyosa tipatap ayniydi ve sizin tarif ettiginiz gibi aynisi bendede var o yuzden kolsini kullanmaya basladim ve ataklarim gitti. ama en yakin zamanda bi doktora görunmeyi planliyorum ama dedigim gibi burda doktorlar birsey anlamiyor.

ya icimi rahatlattin ya insallah evlendigim zaman cocougum olur simdiden korkuyorum ve tedirginim . hayirlisi.
hersey olacagina varir. ama bir cok kadinin fmfli olanlarin cocuklari oluyormus ve varmis bu gercekten cok rahatlatici birsey.
feyzaa

Mesajgönderen ezel tarih Prş Kas 29, 2007 12:11 pm

Slm feyzacım aramıza hoşgeldin endişelerin korkuların tabiki çok normal aynılarını hepimiz yaşadık ben bu siteyle tanıştıktan sonra kafamdaki tüm sorulardan ve endişelerimden kurtuldum sayılır allah razı olsun birsel abladan ve tüm emeği geçenlerden umuyorumki sende tamamını okudukça rahatlıycaksındır.Bu arada lütfen bi doktora görün ve doktor kontrolünde kolşisini kullan ataksız günler canım
ezel

Mesajgönderen feyzaa tarih Prş Kas 29, 2007 4:42 pm

selam

merhaba ezelcim,cok sagol inanin cok rahatladim.
evet en kisa zamanda görunecem, iyi bir doktor bulmam lazim bakalim.
herkese tesekkur ediyorum saolun.

iyi gunler diliyorum.
feyzaa

Mesajgönderen SEVGİ_42 tarih Cum Oca 18, 2008 1:35 pm

BENDE 1.5 YILLIK EVLİYİM 1 YILDIR KORUNMUYORUM AMA HALA BEBEK YOK KOLŞİSİNİ DÜZENLİ ALIYORUM ÜMİDİMİ YİTİRMEDİM HER AY ÜMİTLE GEBELİK TESTİ YAPIYORUM SANIRIM BİZLERİN BİRAZ DAHA SABIRLI OLMASI GEREKİYOR VUCUDUMUZ ZATEN HASTALIĞA KARŞI KOYMAK İÇİN BÜTÜN GÜCÜNÜ KULLANIYOR BİZ ONDAN BİRDE BEBEK BEKLİYORUZ HERŞEY YOLUNA GİRİNCE BEBEKTE GELECEK İNŞALLAH
SEVGİ_42

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Oca 28, 2008 3:08 am

Mehraba Sevgi,

Ümitini yitirme ama üzerinde böyle baski kurma zira eger kendini hamile kalmaya odaklarsan buda piskolojik sorun yaratmakta ve hamile kalimini zorlastirmakta..bunu jenekoloklar böyle söylüyor,yani illa hamile kalmak üzerine kisi kendibni odaklarsa hernedense bu sonucun elde edilmesinin dahada uzun sürdügünden bahsediyorlar...

KOlsizini düzenli kulanmaya devam et,kolsizinin bayanlarda dogurganligi artirdigi izlenmis..
Sana tavsiyem bir jenekolokla görüsmen, olasi kolsizin kulanmadigin dönemlerde yumurtaciklarda yapisa felan olmusmu bunlari bi baktirabilirsin.. eger böyle birsey sözkonusuysa bunu basit bir sekilde yok edebilirler,ve daha erken bekledigin sonucu elde edebilirsin....

Bebek isteyen FMFli hastalarin mutlaka humangenetiker ve kadin ve dogum uzmaniyla birlikte konusup tartisip birlikte haraket etmelerini önermekte uzmanlar

Hersey gönlünüzce olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Sonraki

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir