hamileyken kolşisin kullanmalı mıyım?

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

hamileyken kolşisin kullanmalı mıyım?

Mesajgönderen dileks tarih Prş Mar 25, 2010 6:06 pm

meraba arkadaşlar hiçbirinizi tanımıyorum ama ortak acılarımız olduğu için sizi çok iyi anlıyorum.Ben fmf olduğumu aralık ayında öğrendim kolşisin kullanmaya başladım,Hollandada yaşıyorum.Şimdide iki aylık hamileyim.Burdaki jinekoloğum kolşisini mutlaka bırakmamı yoksa bebeğe çok büyük zararlar vereceğimi söyledi,Türkiyede bana fmf teşhisi koyan doktorum ise ilacı bırakmamam gerektiğini söyledi.tabi ben dağıldım Türkiyedeki doktoruma inanıyorum ama aklım çok karıştı bu huzursuzluğumun bebeğime daha çok zarar vereceğini de biliyorum ama elimde değil...

sizlerden görüş bekliyorum ilacı kullanıp zarar gören var mı yada sağlıklı bebeğini kucağına alan

ilacı kullanmaya devam etmelimiyim sizce zarar oranı ne kadar ben henüz 23 yaşındayım ve ilk bebeğim

herkese sağlıklı günler diliyorum......
dileks

Re: hamileyken kolşisin kullanmalı mıyım?

Mesajgönderen medussa tarih Cmt Mar 27, 2010 4:48 pm

ÖNCELİKLE HAYIRLI OLSUN. BEBEĞİNİZİ SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE KUCAĞINIZA ALACAĞINIZDAN EMİNİM.
BEN FMF OLDUĞUMU HAMİLELİĞİMİN 3. AYINDA GEÇİRDİĞİM ATAK SONRASINDA ÖĞRENDİM. O GÜNDEN BERİ DE KOLŞİSİN KULLANIYORUM. BEBEĞİM GAYET SAĞLIKLI. DOKTORUM KULLANMADIĞIM TAKTİRDE HAMİLELİĞİMİN İLERLEYEN AYLARINDA TEKRAR ATAK GEÇİREBİLECEĞİMİ VE BUNUN DA DÜŞÜĞE YOL AÇABİLECEĞİNİ, İLACIN GEBELİĞE BİR ZARARI OLMADIĞINI, MUTLAKA KULLANMAM GERKTİĞİNİ SÖYLEDİ. BEN DE ONU DİNLEDİM. HAMİLELİĞİM SÜRECİNDE TEKRAR ATAK GEÇİRMEDİM. KOLŞİSİN KULLANAN GEBELERE BURADA AMNİYOSENTEZ YAPTIRMALARI SÖYLENİYOR. SİZ DE YAPTIRABİLİRSİNİZ. GEÇMİŞ OLSUN.
medussa

Mesajgönderen dileks tarih Prş Nis 01, 2010 2:19 pm

teşekür ederim cevabınız için kullanmaya devam ediyorum ama hollandadaki doktorlar aklımı karıştırdı inş benim bebeğimde sağlıkla doğar senin bebeğini de Allah analı babalı sağlıkla büyütsün inş.
dileks

Mesajgönderen medussa tarih Cum Nis 02, 2010 8:28 pm

Yurt dışında tanınan bir hastalık olmadığı için doktorlar bilmiyor olabilirler. Hoş Türkiye'de de bu hastalığı bilmeyen o kadar çok doktor var ki... Benim doktorum da kullan ya da kullanma diyemedi bana. Fmf takibimi yapan doktor mutlaka kullanmamı söyledi, kullandım.
medussa

Mesajgönderen zeynep69 tarih Cmt Nis 03, 2010 1:21 am

ben siteden fmf konusunda uzman bir kadın doğumcunun numarasını almıştım aradım bana günde iki tane olmak üzere hamilelik süresince alabileceğimi söyledi.bunun bebeğe bir zararı dokunmayacağını söyledi siteyi dolaş istersen sende bir ara.üzme kendini hamilelikte fmf in en büyük riski atakların sık olmasıymış.no stres yaniii
zeynep69

Mesajgönderen dileks tarih Sal Nis 06, 2010 10:20 am

Mrb teşekürler yazın için ama o kadar çok doktor aradım ki artık kime inanacağımı şaşırdım. çoğunluk zararı olmayacağını söyledi.
Siz amniosentez yaptırdınız mı?
dileks

Mesajgönderen medussa tarih Sal Nis 06, 2010 4:14 pm

Ben hamileliğimin 17. haftasından itibaren kullanmaya başladım. 4 ay bitmişti tanı konulduğunda. Bu nedenle yaptırmadım. Doktorum (fmf) son kongrede yapılan çalışmalarda kolşisin kullananlarla kullanmayan gebeliklerde özürlü doğum yapma arasında bir fark olmadığını ve bu sebeple amniyosentezin fmfli her hastaya önerilmesinin gerekli olmadığının konuşulduğunu söyledi. Yani artık amniyosenteze bile gerek olmadığı konuşulmuş kongrede. Ben de nette Başkent Ünv.de yapılan bir araştırmayı okudum. Doktorumun söylediklerini doğrular nitelikteydi. Çalışma sonucunda fmf li ve kolşisin kullanan hamilelerle diğer gebelikler arasında bir fark olmadığı ve artık bu araştırmaya dayanarak kadın doğum servisine başvuran fmf li hastalara amniyosentez yapılmayacağı yazıyodu. Ama siz yine de emin olmak istiyorsanız yaptırın derim. Önünüzdeki haftaları rahat geçirirsiniz.
medussa

Mesajgönderen melik tarih Pzt Nis 19, 2010 5:17 pm

merhabalar bende bugün bu siteye kayıt oldum.. öncelikle herkese geçmiş olsun diyorum.. yaklaşık 5 yıldır kolşisin kullanıyorum.. ve çapa da kontrol ediliyorum... ama her seferinde sorduğum soruya farklı yanıt alıyorum.. hamilelik döneminin ilk 3 ayı yani bebeğin iç organlarının oluşmasına kadar olan dönemde ilaç kullanılmamalı daha sonra doktor kullanabilirsin demişti.. ama bu seferde hiç kullanılmamasını, zorunlu kalınırsa alırsın dendi.. şu an hamile değilim ama gerçekten bu konuda sıkıntım var tecrübe eden arkadaşlar varsa bilgilendirmesini rica ediyorum.. hamilelik süreçleri nasıl gelişti? teşekkürler....
melik

Mesajgönderen dileks tarih Sal Nis 20, 2010 2:58 pm

mrb melik geçmiş olsun öncelikle ben şu an üç aylık hamileyim ve kolşisini bırakmadım konuştuğum bütün doktorlar kullanmam gerektiğini söyledi bebeğime bişey olacak diyede çok korkuyorum senin doktorun hangi gerekçelerle söyledi onu bilmiyorum kafam çok karıştı kime inanacağımı şaşırdım Allah hepimizin yardımcısı olsun
dileks

Mesajgönderen melik tarih Sal Nis 20, 2010 5:27 pm

sizede geçmiş olsun dileks... bu arada site kurucusu olan Birsel hanıma da teşekkürler böyle bir siteyle insanları bilgilendirdiği için... ben ilk kolşisin kullanmaya başladığımda doktorum bana bu hastalığın araplarda çok sık görüldüğünü ve ilk 3 aydan sonra normal şekilde kolşisin kullanabileceğimi söylemişti. ama sonradan benimde aklım karıştı ve insan ister istemez tedirgin oluyor.. seni çok iyi anlayabiliyorum.. ama daha sonra sitede yazılan konuları da okudum... işin özü bununla yaşamaya alışıcaz ve bazı annelerde bebeğin kromozom sayısını etkilediğinden sanırım hamilelik döneminde belli testler var bunları yaptırıp öyle doğum yapmaya karar vericez... sonuçta ilacı kullanmayınca da ataklar fazla olursa düşük tehlikesi oluyormuş.. ne diyelim Allah yardımcımız olsun... inşallah rahat bir hamilelik dönemi geçiririz...
melik

Mesajgönderen musemma tarih Pzt May 03, 2010 2:14 pm

arkadaşlar bende bir şey sormak istiyorum 1.5 yıllık evliyim ve hemen hamile kaldım 6 haftalıkken atak geçirdim ve düşükle sonuçlandı doktorum içme demişti. ondan sonra başka doktora gittim o da muhakkak içmem gerektiğini söyledi hormonlarıma bakıldı ve fizik muayene sonucundada hamile kalmam için bir anormallik olmadığı gayet sağlıklı olduğum söyledi ama beaceleminde çocuk istiyorum acelemi ediyorum hayırlısı allahtan diyorum . ama merak ettiğim bir konuda şu ilacı kullanark mı hamile kaldınız yoksa bıraktığınız bir evre oldumu onu merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim ben 4 yıldır bu ilacı kullanıyorum allaha şükür ataklarım yılda 1 yada 2 kere oluyor ilacın çok faydasını gördüm düzenli kullanım sonrasında
musemma

Mesajgönderen dileks tarih Prş May 06, 2010 12:59 pm

meraba musemma ben 2009 aralık ayında fmf oldugumu anladım ve ılac kullanmaya basladım subat ayındada hamıle kaldım ılacı hıc bırakmadım hollandada yasıyorum ben burdakı doktorlar bırak dedı turkıyedekıler bırakma dedı sımdı ıkılı test yaptılar cok sukur cok guzel cıktı hıc rısk yok bu ay da turkıyeye gelıp amnıosentez yaptıracagım sana yardımcı olurmu bılmıyorum ama ben bırakamadım ve cok sukur ıyıyız ıns sende tez zamanda saglıklı bebegını kucagına alırsın
dileks

Mesajgönderen musemma tarih Cmt May 08, 2010 11:09 pm

çok sağol arkadaşım cevabın beni aydınlattı zaten bu siteyle tanıştıktan sonra içim biraz daha rahat etti çünkü eşim hep bu ilaç yüzünden olmadığını düşünüyordu ozaman hemen hamile kalmazdım diyorum allahtan herşeyin hayırlısını diliyorum inşallah bizlerede sağlıklı hayırlı evlatlar nasip eder arkadaşım sende inşallah sağlıklı bir şekilde çocuğunu kucağına alırsın
musemma

Mesajgönderen pınar38 tarih Pzr Kas 28, 2010 8:11 pm

merhaba,
iki aylık hamileyim.ilk çocuğumda fmf olduğum ortaya çıkmamıştı.iki yıl önce teşhis konuldu.kolşisini ilk üç ay kullanırsan bebek engelli olur dedi doktor.ne derece doğru bilmiyorum.ilacı bıraktım.bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.teşekkürler.
pınar38

Mesajgönderen Doors tarih Cum Ara 17, 2010 3:04 am

ÖNCELİKLE MERHABA. BENDE DOĞUM YAPTIM.VE HAMİLEKEN KOLŞİSİN KULLANDIM 2 DOZ OLARAK ALDIM EMZİRME DÖNEMİMDEDE KULLANDIM TABİKİ DOKTORA GİTTİM.KONTROLLERİMDE KULLANMAM GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ HEM JİNEKOLOJİ HEM ROMOTOLOJİ DOKTORUM .DEMİR EKSİKLİĞİM HEP DEVAM ETTİ EK VİTAMİNDE ALDIM AMA FMF TE BU DURUM DEĞİŞMİYOR.
SAĞLICAKLA KALIN.
SEVGİLERİMLE,
Doors

Sonraki

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir