FMF HASTALIĞINDA HANGİ DOĞUM YÖNTEMİ SEÇİLMELİ?

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

FMF HASTALIĞINDA HANGİ DOĞUM YÖNTEMİ SEÇİLMELİ?

Mesajgönderen OZANAS tarih Pzt Oca 29, 2007 10:02 pm

Merhaba,
Ben şuan 27 yaşındayım ve 37,5 haftalık hamileyim.FMF teşhisi ilk kez, yaklaşık 9 ay önce konuldu.Yani hamile kaldığımı öğrenmemden çok kısa bir süre önce.Bu benim için hayatımın en büyük şansı oldu.Çünkü 6 yaşımdan beri (gerek romatizmaya bağlı,gerek gövdemde ki kas ağrıları,yada şiddetli karın ağrıları yüzünden) çok sık ataklar geçiriyordum.Bunun için çeşitli tedaviler gördüm,bir çok ilaç kullandım,defalarca acillere gittim..vs ama geçici çözümler dışında hiç bir sonuç elde edemedim.Ta ki çok sıkıntılı bir 20 yıldan sonra,ismini minnetle andığım bir doktorumun 5 mayıs 2006 da FMF den şüphelenmesine kadar.O günden sonra FMF hakkında internette yaptığım araştırmalarda sizin sitenizle tanıştım.Ve sitenizden ismini öğrendiğim,Çapa hastanesinde ki Prof. olan Ahmet Gül'den hemen randevu alarak,hastalığım teşhisini kesinleştirdim.O günden beri günde 3 kez kolşisin alıyorum.Dr. Ahmet Bey hamileliğim yada emzirme dönemi boyunca bile ilacı asla kesmemesi söyledi.Dediği gibi de yaptım.Ve bu sayede çok rahat bir hamilelik dönemi geçirdim.Bu benim için gerçekten çok büyük bir şans oldu.Çünkü eskiden bu dayanılmaz ağrıları çekerken,'Allah'ım hamile kaldığımda ilaç da kullanamayacağım için ne yaparım ben' diye kara kara düşünüyordum.Tabi o zamanlar FMF den haberim bile yoktu.Ama Allah'ın sevgili kuluymuşum demek ki,hamile kalmadan çok kısa süre önce hastalığım teşhiş edildi ve kolşisinle tanıştım.(Çok şükür)Size tavsiyem kesinle hamilelik döneminde ilacınıza ara vermeyin,böylelikle Dr. nuz kontrolünde çok rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.Hiç endişeniz olmasın.
Benim şu sıralara yaşadığım ufak bir endişe var.Bu konuda bilgisi olanın bana yol göstermesini rica ediyorum.Şöyle ki,dediğim gibi şuan 37,5 haftalık hamileyim.Başından beri hep aynı dr.un gözetimindeyim.Kendisine güvenim sonsuz.ancak başından beri çok şükür herşey normal gittiği için,normal doğumu istiyordum.Bunu da dr.uma söylüyordum.Ancak 1-2 haftadır bana ve aileme herşey normal gitmesine karşın,38. haftadan sonra (eğer o zamana kadar kızım normal yolla doğmazsa..),FMF hastalığımdan ötürü bebeği daha fazla anne karnında bekletip riske atmak istemediğini söyledi.Özellikle eşim sezeryanla doğumdan sonra benim çok zorluk çekeceğimi düşündüğü için sonuna kadar bekleyip,normal yolla doğum yapmamı istiyor.(Özellikle Türkiye de artık çoğu DR.un kolayına geldiği için gerekli gereksiz sezeryan önermesinden ötürü ister istemez bir ön yargımız da oluştu) Ama diğer taraftan Dr. umada güvenmek zorundayız.Çünkü Allah korusun,her şey iyi giderken ,sırf normal doğum inadımız yüzünden son anda bir şey olsa bunun altından ne ben ne de eşim kalkamayız.Benim öğrenmek istediğim,sahiden son anda bu hastalığımın bebeğim üzerinde anne karnındayken olumsuz bir etkisi olabilir mi?( Dr.umun söylediği gibi kalbi durabilir,.....vs. gibi?)Yani yaklaşık 1 haftam var ve neye karar vereceğimide bilmiyorum.Eğer bu hafta sonuna kadar normal yolla doğum olmazsa,DR. umun dediği gibi sezeryanla mı doğum yapmalıyım?Bu konuda deneyimi yada bilgisi olanların cevaplarını bekliyorum.Herkese sağlıklı ve ataksız günler diliyororum.Teşekkürler.Aslı...
OZANAS

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş Oca 31, 2007 1:04 am

Selam
Öncelikle Allah yardimcin olsun ve hayirlisiyla bebisini kucagina almani allahtan diliyorum..

Korkularini anliyorum..Doktorunun bebegin kalbinin durabilcegini söylemesi FMFten ötürü olduguna eminmisin..yani seni bunca zaman gözeten senin ve bebegin saglik durumunu en iyi bilen odur...baska bir sebep olabilirmi..
Dogum genelikle ben dahil bir cok FMfli anneye genelikle 36ci hafta sonunda ki bu süre sonra dogan cocuklarda anneyle birlikte eve cikabiliyor normal sayiliyor bizlerde yasadigimiz yogun ataklar nedeniyle artik aci cekmememiz icin suni sanci yöntemiyle dogumu gercekletirdiler..gercektende türkiyde sezeryan cok sevilen bir yöntem malesef...Bu nedenle doktorunuzla görüsüp eger baska sakinca yok ise bebek sagligindan neden suni sanci yöntemiyle dogumu baslatmiyor bi sormak gerekir.. elbete 40 hata 42 haftaya kadar beklemek gerekmez..simdilik atak olmamis olsabile olma ihtimali yüksek...

Bu arda Ahmet bey bizimde doktorumuz ve gercekten süper bir uzman, kendisine cok sey borcluyum!!!

Allah yar ve yardimcin olsun ,dualarimiz seninle
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen hasretim03 tarih Çrş Oca 31, 2007 12:42 pm

Sayın Ozanas Allah yardımcınız olsun. İnşallah sorunsuz bir doğum geçirirsiniz ve sağlıklı bir bebeğiniz olur.
---Fmf---
hasretim03

Mesajgönderen OZANAS tarih Çrş Oca 31, 2007 6:30 pm

Sevgili Birsel ve Hasretim03,
öncelikle iyi dilekleriniz ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
Doktorum,bebek için risklerden bahsederken,'100 hastadan belki 1 tane FMF li gebe hastası olduğunu,bu sebeple FMF in normal seyreden bir gebeleğin ilerleyen safhalarında özellikle bebeğe ne gibi olumsuz etkilelerinin olabileceğini kestiremediğini,dolayısıyla herşey normal giderken 38. haftaya kadar bekleyip eğer normal yolla doğum olmazsa sezeryanla bebeği almanın taraftarı olduğunu' söyledi.Doktorma çok güveniyorum.Allah razı olsun şimdiye kadar onun sayesinde stresiz ve iyi bir hamilelik geçirdim.Ama siz de çok iyi bilirsiniz,FMF bilinen bir hastalık olmadığı için,yakınlarım benim başından beri (tabi ki kolşisin sayesinde )çok normal bir hamilelik geçirmemden ötürü,şimdi niye sezeryana alınmam gerektiğini anlayamıyorlar.Özellikle ananem:))Özellikle bu yüzden kafam çok karıştı.Neyse,2 gün sonra Cuma günü son kontrolüme gidicem.Ve herşey netleşecek.Allah'tan hangisi hayırlısıysa o şekilde doğumum gerçekleşsin diye dua ediyorum.Eğer bir değişiklik olmazsa muhtemelen haftaya p.tesi günü sezeryana giricem.Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.Yakında görüşmek dileğiyle.
OZANAS

Mesajgönderen Birsel tarih Prş Şub 08, 2007 2:34 am

Hayirli haberlerin bekliyoruz..Allah yar ve yardimcin olsun kardesim...
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen OZANAS tarih Sal Mar 13, 2007 3:09 pm

:D Sevgili Birsel,
Bir önceki msjımda da belirttiğim gibi herşey tahmin ettiğim gibi gelişti ve ben kızım Ecem'i, 5 Şubat Pazartesi günü saat:09:23 de epidural sezeryanla dünyaya getirdim.Herşey çok normal gitti.Hiç endişe ettiğim gibi olmadı.Çok şükür...Kızım şuan 36 günlük ve çok şükür çok sağlıklı bir bebek.Her bebek gibi ufak tefek sıkıntıları oluyor tabii..ama onlarda çok normal.Sezeryandan sonra 1 hafta kadar bir sıkıntım oldu tabi ama şuan çok şükür iyiyim.Normal yaşantıma geri döndüm.Kendim çok kilo almamış olduğumdan dolayı,doğumdan sonra aldığım kiloyuda verdim çok şükür.Biz çok iyiyiz.Şuna emzirdiğim için romatolog doktorum kolşisin miktarını günde 2 taneye düşürdü.Şimdilik böyle devam edeceğim.Şikayetlerim artık devam etmiyor.Doğumun hemen sonrası rutin testlerimide yaptırdım ve normal çıktı.Böbreklerim ve karaciğerimde iyi çıktı.Şuan herşey çok iyi Allahıma çok şükür.Bütün hamilelerin benim gibi hamileliklerini sonlandırıp,nur topu gibi bebeklerini kucaklarına almalarını temenni ediyorum.Allah herkesin yardımcısı olsun..Sevgiler..Aslı.
OZANAS

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Mar 13, 2007 5:57 pm

Selam Kardesim,

Herseyin yolunda gitigine gercekten cok sevindim..Allah anali babali büyütsün minik yavrunuzu, ömrüde kaderide güzel olur insallah...

böylesine güzel haberlerle ne kadar mutlu oldugumu tahmin edemesiniz..aile olmak fmf kardesligi bu olmali :-)...

Kolsizin 2adet alman emzirme sürecinde dogal..merak etme bebek FMf hastalarina dahi kolsizin damla veriliyor..bebisine zarari olmacaktir...anne sütünden mahrum birakma....

bundan sonrada herseyin gönlünüzce olmasi dilegimle.. kendinize ve yavrunuza cok iyi bakin allaha amanetsiniz...

sevgiler
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen rubin tarih Prş Mar 06, 2008 4:14 pm

Selam...
Öncelikle herkese ataksız günler diliyorum.
Ben yaklaşık 3 hafta önce bir bebek bekledigimi ögrendim. Sevincimin yerini endişe ve korkular aldı. Doktorum kolşisini kullanabileceğimi, benim durumumda çok hastası olduğunu söyledi. Hatta gerekirse kortizon takviyesi bile yapabildiklerini anlattı. İlk etapta 2 adet olarak başlayalım kolşisine dedi. Eğer kendini iyi hissetmezsen 3'e çıkarırız dedi. Şimdilik gebelige baglı agrılar dışında bir şikayetim yok çok şükür. Ama sonrası beni korkutuyor açıkcası.
Bebeğimde de aynı hastalık olacak mı diye endişeliydim. Bunun için genetik tarama yoluyla tüp bebek yapmayı düşünmüştüm. Doktorum buna gerek olmadığını çünkü fmf 'in tedavi edilemeyecek bir hastalık olmadığını eğer eşimde bu hastalık yok ise (ki bilinen yok) bebeğimizin taşıyıcı ya da aktif hasta olmasının ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Değerlir yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum..
rubin

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Mar 11, 2008 1:25 am

Mehraba Rubin,

Öncelikle tebrik ediyorum..umarim sag salim o minik muciyeye kavusursun...Korsinizini gönül rahatligi ile kulanabilirsin doktorun hakli..asil sorun kolsizine arar verirsen ortaya cikabilirki bunu asla istemeyiz demiii...

aslinda dogru bir düsüncedeymisin aslinda fMf hastasi olan kisilerin özelikle riski mutasyonlara sahib kisilerin durumuda el veriyorsa mikrochipanaliz yöntemile yani tüp bebek yöntemle FMf mutasyonu tasimayan bir bekek icin cabalamalari gerektigine inaniyorum...

Hangi mutasyona sahibsin bilmiyoruz esininde tasiyici olup olmadigi beli degil... Umarim doktorun hakkli cikar ve bebein saglikli veya sagikli tasiyici olur...Cokta Kafana takma Kaderde ne varsa o olur...Bizler FMf hastasiyiz ama buna ragmen hayata simsiki sarilabiliyoruz..en kötü ihtimalde dahi yapilabilcek seyler var...Hem yavrularimiz büyünceye kadar tesin tedavi insallah buluncaktir...

Yavrunda sende Allaha amanetsiniz...Hersey gönlünce olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Re: FMF HASTALIĞINDA HANGİ DOĞUM YÖNTEMİ SEÇİLMELİ?

Mesajgönderen nihalöz tarih Pzt Ağu 03, 2009 5:06 pm

fmf hastası bir kadın sizce normal mi yoksa sezeryan mı doğum yapmalı. hamile kaldığımı öğrendiğimden beri bunu düşünüyorum.
nihalöz

Mesajgönderen hey_FMF tarih Pzt Ağu 03, 2009 8:09 pm

Selam benim kizim ve esim FMF hastasi M694V mutasyonu var ve biz ikinci bebegi istiyoruz onunda kizimiz gibi FMF olmasindan cok korkuyoruz mikrochipanaliz yöntemi ile tüp bebek yapmak istedigimizi söyledik Almanya`da kanunen yasak oldugunu ancak hamile kaldiktan sonra 12. haftada yapilacak bir test ile eger FMF varsa bebekte hamileligi sonlandirabilecegimiz söylendi. Bunuda biz kabul etmedik bu konuda bilgisi olan varmi ben okuyorum FMF hastasi bir cok anne adayi var ayni endiseleri onlarda tasiyorlarmi bebek yapmaya nasil karar verdiler merak ediyorum. Herkese gecmis olsun saglikli bebekler diliyorum.
hey_FMF

Mesajgönderen secfiliz tarih Çrş Nis 06, 2011 6:40 pm

merhaba arkadaşlarrr bende 4 sene önce fmf olduğumu öğrendim 26 yaşındayım ve bebekk düşünüyorum fakat okudğum kadarıyla geç hamile kalındığı söyleniliyorr o yüzden çok korkuyorum yardımcı oolursanuz sevinirim
secfiliz

Mesajgönderen lostlight tarih Prş May 12, 2011 4:16 pm

Hayır kesinlikle değil. Dışarıdaki bir bayanın ne kadar çocuğu olma ihtimali varsa sizin de o kadar. tek risk atakalar esnasında gelişen enflamasyon ve ateşten dolayı tüplerde yapışıklık olabilir deniliyor. Fakat ben de FMF hastasıyım, gebelik düşündükten sonra 5. ayda hamile kaldım. Ayrıca abim de FMF hastası ve ilaçlarını hiç düzenli kullanmıyor malesef. Onun da 3-4 ay sonra spontan ikizleri oldu. Gönlünü ferah tut bence. Gebelikte en büyük etkenlerden birisi ( fizyolojik nedenler dışında) stres. Bundan uzak durunca ataklar da seyrekleşiyor, gebelik de kolaylaşıyor bence... Hoşçakalınızz
Ücretsiz bilettir tebessüm yürek yolculuğunda...
lostlight

Mesajgönderen miray tarih Cum Eyl 23, 2011 10:26 pm

geç hamile kalmak mı...bunları km uyduruyor acaba??? ben korunmayı bıraktığım ay hamile kaldım...hamileliğim boyunca da her gün 2 kolşisn içtim..çok şükür sağlıklı bir kızımvar şuan
miray

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir