Tüp bebekle hamile kaldim am 12.haftalikken kaybettim

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

Tüp bebekle hamile kaldim am 12.haftalikken kaybettim

Mesajgönderen semra tarih Prş Eki 15, 2009 3:32 pm

arkadaslar yazin tüp bebek tedavisi gördüm türkiyede cok iyi bi doktorda ilk denememize ragmen hamile kaldim.Cok seviniyordum mutluydum bayram hediyesi oldu diye.türkiyedeki tüp bebek dokturum ne kadar bilgisi var bu hastalik konusunda bilmiyom ama Colchicini icmen gerekiyor dedi bende ictim.Ama viyanaya döndügümde hersey normaldi.Ultrasonda bile gördüm 6 haftalikken kalp atislari vardi.2. kontrole gittigimde malesef doktorum bana 12.haftalik olmustu bebegin kalp atislarini tespit edemedigini söyledi kürtaj olmami söyledi .Yikildim orda yola oturdum kalmissim cok kötü bir gündü benim icin yerden kalkamadim allahtan ablam vardi yanimda destek oldu.2 gün önce kürtaj oldum aldilar bebegimi benden piskolojim cok bozuk ne yapacagimi bilmiyom hayirlisi böyleymis diyom ve bol dua ediyom ama cok üzülüyom rüyama giriyor.viyanadaki dr.lar bebegin kalbinin büyük bi ihtimal colchicinin sebep oldugunu diyorlar cünkü genleri mi yada hücreleri mi karistiriyormus kesinlikle almamaliydin bu hapi diyorlar.tr .dr lari mecbur alman gerek diyorlar bana lütfen yarddim edin ne yapmam lazim suan hala kullaniyorum lütfen bilgi edin kafam cok karisik.
semra
semra

Re: Tüp bebekle hamile kaldim am 12.haftalikken kaybettim

Mesajgönderen petra yolcusu tarih Cum Eki 16, 2009 9:00 am

allah acına sabırlar versin semra, doktorlar bilmiyorlar biz nasıl bilelim eğitimini alanlar bilmiyorlar, dr lar ne diyorsa uyuyoruz mecburen. ve acı olan gerçekten yapabilecek çok bişeyimiz yok. ne diyeyim sadece inancımız gereği herşeyde muhakkak bir hayır vardır diyebiliyorum ve allah yardımcın olsun diyorum.
petra yolcusu

Mesajgönderen zehra tarih Cum Eki 30, 2009 1:08 pm

çok geçmiş olsun arkadaşım.inşallah çok yakın zamanda allah yeni bi müjdeyle bu acılarını unutturur. herşey biz insanlar için.
bende şuan hamileyim son 1 ayım kaldı buzamana kadar herşey yolundaydı şimdi biraz sıkıntılarım var ama idare etcem artık
kolşisine gelince dr. lar bana ilk dönemden beri atakların kolşisinden daha çok zarar verebileceğini söylemişlerdi ben ilk aylarda dozumu azaltmıştım atak geçirmeyecek şekilde daha az alıyordum ama 4. aydan sonra normal dozuma geri dönüş yaptım.
allahtan umudunu yitirme ve moralini bozma vakti zamanı gelince tekrar annelik duygusunu tadacağına eminim
zehra

Mesajgönderen ayse07 tarih Cmt Eki 31, 2009 5:16 pm

Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Üüzlme, Allah eminimki sana en hayırlısını verecektir.
Bende hamile kalamıyorum. geçmişte 4 düşük yaptım ama o zaman fmf olduğumu bilmiyordum. Kolşisinden sonra hiç hamile kalamadım. tüp bebek tedavisine başladım. Dr.lar kolşisin kullanıp kullanmamam konusunda karar veremiyorlar. Sadece kullanırsan sayısını azalt dediler.günde 3 ten 2 ye düşürdüm.Bende kullanmaya karar verdim. Tüp bebek tedavim 3 gün önce başladı ve aynı gün atak geçirdim halada devam ediyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.Neden atak geçirdiğimide anlayamadım. ilaç sayısını düşürdüm ondanmı, yoksa stres yaptım kendime ondanmı, kış geldi havalar soğudu ondanmı anlayamadım.
Bu konuda bilinçli ve tecrübeli arkadaşlardan öneri bekliyorum.
Tekrar Allah hepimizin yardımcısı olsun diyorum.
ayse07

Mesajgönderen medussa tarih Pzr Kas 01, 2009 10:38 am

Merhaba ayşe 07
Kolşisinin tüp bebek tedavisine olumsuz bir etkisi olduğunu hiç duymadım. Benim doktorum hamilelikte ilacın mutlaka alınması gerektiğini, atakların bu dönemde artabileceğini, aksi taktirde düşük riskinin yükseldiğini, söyledi. İlacın dozu atakları önlemede çok önemli. Atak geçirmenizin nedeni o da olabilir. Hormonal değişiklikler ve stres de atağı tetikleyebiliyor. Kolşisin kullanan gebelere amniyosentez yapılması öneriliyor. Doktorum; son yıllarda yapılan çalışmaların kolşisinin bebeğe zarar vermediğini gösterdiğini ve kongrelerde artık fmfli gebelere amniyosentez önerilmeyebileceğinin konuşulduğunu söyledi. Ben de inetten makale araştırması yaptığımda Başkent Üniversitesi'nde yapılan bi çalışma sonucunda fmfli gebelere artık amniyosentez yapılmadığını okudum. Bu sitedeki bayanların çoğu gebelikte ilaçlarını kullanmışlar ve bir sorun yaşamamışlar. Bunların arasında tüp bebek yaptıranlar da vardır mutlaka. Ben hamileliğimin 3. ayında ağır bir atak geçirdim,tanı konuldu ve ilaca başladım. 6. ayı bitirdim bi sorun yaşamadım. Sizin de yaşamayacağınızı düşünüyorum. Bence fmf için tekrar doktorunuza başvurun. En kısa zamanda bebeğinize kavuşmanız dileğiyle.
medussa

Mesajgönderen semra tarih Pzr Kas 01, 2009 3:00 pm

tsk ederim arkadaslar, ins allah hepimizin gönlüne göre verir isteklerimizi.rabbim böyle aciyi düsmanimin basina bile vermesin ama bazen kendimi teselli etmek icin düsünüyomda daha aci olaylar var hayatta onlarla karsilastirmasin rabbim hic kimseyi.arkadaslar herseyin basinda saglik ve moral cok önemli bisey ben cok rahatim ilacimi iciyom atak gecirmiyom öncelerden kabus gibiydi.bazen fmf li oldugumu bile unutuyom takmiyom artik kafama moralimi yüksek tutmaya calisiyom.25.kasimda bebegimin otopsi raporu cikacak dr.larla neden öldügünü konusacagiz bakalim hayirlisi rabbim herkese annelik duygusunu tatdirsin inss moralinizi yüksek tutun ilacinizida icin hasta oldugunuzuda ara ara unutun ise yariyor deneyin a.e.o. k.i. bakin öpüldünüzzz ataksiz saglikli yasamlarrrr ben moralimi baya toparlamissim yaaa yeni olduguna ragmennn en önemlisi bu yasam devam ediyorrrr...arkadaslar
semra
semra

Mesajgönderen ayse07 tarih Pzr Kas 01, 2009 6:25 pm

Merhaba Medussa,
öncelikle çok teşekkür ederim. Çok tedirgindim biraz daha sakinleştim, inşallah hamile kalırsam hiçbir problem yaşamam aynen dediğiniz gibi. 40 yaşındayım ve artık çektiğim ızdırapların bitmesini, kollarımın bebişlerle dolmasını Allah'tan diliyorum. Üzülmek istemiyorum artık kader arkadaşlarım.Hepinizin beni anladığını ümid ediyorum. 4 tane kayıptan sonra bu sefr olsun artık diyorum. Tabiki en başta hepimiz için en hayırlı olan.
Dualarınıza ihtiyacım var. Allah yardımcımız olsun.
Sevgiler

Ayşe
ayse07

Mesajgönderen naciye72 tarih Sal Kas 03, 2009 6:00 pm

öncelikle çok geçmiş olsun diyorum. 15 yıllık evliliğim sürece 13 defa aşılama ve tüp bebek denedim. Yılmadım, inandım ve mücadele ettim. Şimdi kızım HAYALNAZ'ım 4 aylık. Tedavim süresince ve hamilelik dönemimde de ilacımı dozunu azaltmadan kullandım. Yanlızca bir kere atak geçirdim. Şimdi çok sağlıklı dünya tatlısı bir kızım var. Annelik yaşanması gereken bir duygu asla anlatılmaz. Sakın mücadeleden vazgeçme ve ilacına devam et. İlacımızın hiçbir yan etkisi yok. Eminim ki en kısa zamanda tekrar hamileyim yazılarını buradan takip edeceğiz.
naciye72

Mesajgönderen semra tarih Çrş Kas 04, 2009 4:32 pm

tsk ederim ins. bende yilmiyorum devam edecegim bende 1 asilama ve 3 kere tüp bebek denedim en sonunda tutmusdu ama nasip degilmis ins tekrar ocakda deneyecegim 2 tane dondurulmus embryo var onlari transfer ettirecem ins bu sefer olur.Senin adinada cok sevindim allah anali babali büyütsün allah inanci oldugu sürece bence hersey olur yaa ...umarim sizlere mücdeli haberi vere bilirim yeniden
semra
semra

Mesajgönderen ayse07 tarih Pzr Ara 06, 2009 4:50 pm

Merhaba kader arkadaşlarım,
Sizlerle yaşadığım bazı şeyleri paylaşmak istiyorum. Antalya tüp bebek merkezinde tüp bebek tedavisine başladık ve dün (05.12.09) yumurta toplama işlemi yapıldı ve 8 adet sağlam yumurta toplandı. yaşım 40 ve 16 sene önce teşhisi konulmuş fmf hastasıyım. Kolşisin kullanıyorum.bütün bu şartlar düşünüldüğünde bu kadar yumurta içinde Allah'ımıza şükrettik. yarında transfer işlemi yapılacak. inşallah herşey yolunda gider ve bende forumda sizlerle hamileliğimi paylaşırım. Dualarınıza çok ihtiyacım var. Allah hepimizin yar ve yardımcıısı olsun. Kendinize iyi bakın.
ayse07

Mesajgönderen semra tarih Pzr Ara 06, 2009 8:07 pm

ayse07 cok sevindim senin adina insallah tutar saglikli bir sekilde alirsin yavrunu kucagina.nasip ederse bende 1ayda yeniden deniyecem benden 16 yumurta topladilar 12 tanesi döllendi ama geri 5tane saglam embryo kaldi 3tane transfer etmislerdi 1tanesi tutumusdu ama kalbi durdu iste simdi 2 tane var onlari transfer edecekler ins. onlar sag saglim tutar allah isteyen herkese nasip eylesin icindede bana saglicakla kalin hepiniz
semra
semra

Mesajgönderen ayse07 tarih Pzr Ara 06, 2009 8:35 pm

Merhaba Semra, inşallah Allah hayırlısıyla sanada nasip eder, sende kucağına bebişini alırsın. Allah tamamına erdirir inşallah. İnancımızı ve ümidimizi kaybetmeden inatla, hırsa, inançla üstüne gidersek olacak ben buna inanıyorum. Allah isteyen herkese versin.Bizimde olacak. sakın vazgeçme. Benimde geçmişte kayıplarım oldu hemde 5 tane. ama hala olacağına inanıyorum. 2 tane olması önemli değil 1 tanede transfer etseler tutacağı varsa tutar o 1 tane. Allah bize ve bizim gibi isteyenlere hayırlı, sağlıklı ve uzun ömürlü evlatlar versin. sağlıcakla kal.
ayse07

Mesajgönderen ayse07 tarih Cmt May 01, 2010 10:26 am

Tekrar Merhaba arkadaşlar,
şuanda 23 haftalık hamileyim ama çok zor günler geçiriyorum. Tüp bebekle hamile kaldım fakat ilk önce doktorlar arasında kolşisin kullanıp kullanmayacağım konusunda kararsızlıklar yaşandı. daha sonra kendim kullanmaya karar verdim. Bu arada Antalya'da tıp fakültesinde İnanç bey'e gitmeye başladım.bu doktorun önerisiyle yapılan 2li test sonucumda down sendromu riski çok yüksek çıktı ve amniyosentez önerildi ben hem fmfli olmamdan hemde amniyosentez esnasındaki risklerden ve sonucunun kesin olmamasından dolayı bunu kabul etmedim ve yaptırmadım. enson gittiğim de ise oğluşumun kol ve bacak boyunun kısa olduğunu söyledi buda down sendromlu olduğunu gösterir dedi. kafayı yemek üzereyim. 41 yaşında anne olacağıma hiç sevinemedim tam tersine hergünüm üzüntüyle geçiyor. Buarada başka doktorlara gittim hepsi sağlıklı dedi sadece tıp fakültesindeki inanç bey böyle diyor. anlamıyorum ne kadar doğru yada güvenilir bir açıklama ama her ne olursa olsun bebeğime dokunmalarına izin vermeyeceğim.
hepinizi öpüyorum.
ayse07

Mesajgönderen semra tarih Cmt May 01, 2010 2:01 pm

arkadasim insallah hayirlisi olur hem cok sevincli haber verdin hamile olduguna gercekten sevindim ama hemde üzücü haber.insallah bebisin birseyi yoktur aklina hep iyi yönünü getir karamsar düsünme diger doktorlar saglikli diyorlarsa insallah öyledir.doktorlarin da yanilma payi var insallah diyen doktorda yanilmisdir allah herseyi gönlüne göre versin canim benim insallah hersey düzelir sag saglim bi kucagina alda yavrunu benim burdaki arkadasima da dediler cocugun kolu ve bacagi yok diye sakat diye arkadas 3 doktordanda ayni cevabi aldi ama yinede cocugu dogum etti allahtanda aldirmamis cünkü bebek sakat felan degildi tam tersi cokda saglikliydi insallah sendede öyledir öptüm kendine iyi bak bebisede haberlerini bekliyom ok
semra
semra

Mesajgönderen medussa tarih Prş May 06, 2010 12:50 am

Sevgili ayşe07
Çok geç olmadan amniyosentez yaptırmanı öneririm. 3'lü tarama sonucunu söylememişsin, onun da yapılması gerekir. Ben de düşük tehlikesi nedeniyle amniyosentez yaptıramadım. Hamileliğimin geri kalanını azap içinde geçirdim. Doğum sonrasında bebeğimde anomali düşünüldü. Genetik sonucu gelene kadar yaşadıklarımı hatırlamak bile istemiyorum. Bebeğim sağlıklı ancak ömrümden ömür gitti. Umarım senin bebeğinde sağlıklıdır.
medussa

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir