sanırım bende fmf hastasıyım

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

sanırım bende fmf hastasıyım

Mesajgönderen serap34 tarih Cum Eki 02, 2009 9:12 pm

merhaba;
21 haftalık hamıleyım. gecen gun cok sıddetlı karın agrısı ıle dr2uma gıttım. testler vs elle tutulur bır sonuc cıkmadı.
Dr aılemde fmf hastası olup olmadıgını sordu belkı atak gecırebılırsın dedı. bnmde amcamda var. Bende sanırım hastayım.
hangı bolum ılgılenıyor bu hastalıkla? genetık testı yapılması gerektıgını okudum sıteden, nasıl bır uzmana gıtmelıyım.
gebelıgımı olumsuz etkıleyecek mı ataklar dısında?
tesekkurler.
serap34

Re: sanırım bende fmf hastasıyım

Mesajgönderen senam tarih Pzt Eki 05, 2009 12:57 pm

benimde fmf teşisim ok geç kondu çok sıkıntı çektim ama ne olursa olsun şükrediyorum apandistim alındı karnımdan ameliyat geçirdim bana bir doktor kesinlikle çocuğun olmaz dedi ama çok şükür çok rahat hamilelik geçirdim çok kolay hamile kaldım 2 çocuğm var yalnız bunu ben yaşadım bu sadece bende olmş olabilir doğum yapılacak hastanede genel cerrah doktoru lmasını isteyebilirsin benim bağırsaklarım birbirine yapışmış doktor onları sezaryandan sonra temizlemiş bunun içinde 3 saat ten fazla kalmışım ama sorasında ben 2 sene atak geçirmedim diyebilirim yie kendim için söylüyorum ayaklarımı sıcak tutarım gazlı içeceklerden uzak dururum evet atak da geçiriyorum ve mutlaka hastanede atlatabiliyorum kayınpederim şeker hastası hergün iğneleri var günde 20 hap içiyor ben hayatımı hastanede geçirdim kızkardeşim hastaneye dahi uğramamıştır ama bebek sahibi olmak için 3 düşük yaptı sorada hergün olduğu kan iğnesiyle çocuğu oldu ne rahatsızlıklar var atak sırasında çektiğim acıyı anlatamam ama yinede çok şükrediyorum moralini herzaman yüksek tut
senam

Mesajgönderen serap34 tarih Sal Eki 06, 2009 9:06 pm

Cok gecmıs olsun.
Bende suan ıcın cok kaygılanmıyorum, ama neler olabılecegını de ogrenmek ıstıyorum. Gercı henuz kesın degıl benımkı ama.
Genelde benım gogsumde sıkısma oluyordu nefes alırken cok canım acıyordu.Sebepsızken bırden bırı ve bırkac gun suruyordu anlam vermemıstık.
son bırkac defadır karnımda agrı oldu korkunc sekılde. Tabıkı kımse ne kadar acı verdıgını bılmeden abartıyormusum gıbı davrandı :(
apandıst sandılar sonra da kadın dogumda enfeksıyon oldugu ıcın 10 gun tedavı gordum ama kımsenın aklına gelmedı fmf olabılecegım.
Neyse hayırlısı olsun kotu dusunmemek en ıyısı sanırım.
Tesekkurler.
serap34

Mesajgönderen medussa tarih Sal Eki 13, 2009 12:36 pm

Selam
Ben de 22 haftalık hamileyim. Hamileliğimin 3. ayında atak geçirdikten sonra tanı konuldu. Halbuki 11 yaşımdan beri çekiyorum bu hastalığın kahrını. Sizin sorunlarınız hamilelikten sonra mı başladı belirtmemişsiniz. Ben kolşisin kullanmaya başladım. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde atak geçirdiğim taktirde erken doğum riskinden bahsetti doktorum ve mutlaka bu ilacı yaşamım boyunca kullanmam gerekeceğini söyledi. Tanı genetik tarama ile konuluyor, size yapıldı mı? Sitede doktor isimleri bulabilirsiniz. Ben de bu site aracılığı ile ulaştım doktoruma. Bulunduğunuz ili belirtirseniz diğer arkadaşlarda mutlaka öneride bulunacaklardır. Bulunduğunuz ilde de bir ramotoloji uzmanına baş vurabilirsiniz. Üniversite hastanesi varsa çok daha iyi olur.
medussa

Mesajgönderen senam tarih Çrş Eki 14, 2009 11:31 pm

tüm fmf arkadaşlaıma şunu söylemek istiyorum neyiniz var niy herkes dünyanın en kötü şeyi başına gelmiş gibi düşünüyor hyatında hiç hastaneye gitmemiş çok sağlıklı yaşamış ama trafik kazasında başka felaketlerde yaşamını kaybetmiş insanlar var kanseri olup ömür boyu çeken kişiler şeker hastaları sayamıyacağım kadar fmfin yanındamelek kalacağı hastalıklar var ben beş yaşımdan beri çok çektim tehşis çok geç kondu artık doktorlar aileme pisikoloğa götürün diyordu derdimi kimse anlamıyordu ha isyan etmedimmi çok ettim allah affetsinb u dünyada allahtan gelen acılar insanın günahlarına kefaret oluyormuş lütfen çok şükür küçük bir hapla yaşamımıza devam edebiliyoruz eşimin çok genç bir akrabası göğüskanseri oldu okadar sağlıklıydı benim kayınpederim şeker hastası sabah akşam iğne oluyor 20 tane hap kullanıyor aradaşımın 8 yaşındaki sağlıklı çoçuğu şeker hastası çıktı iğne oluyor koşumun çocuğu doğuştan böbrek hastası vucudunda küçk bir morarma olsa hastaneye eğer fmf i dünyanın en kötü hastalığı olarak hala düşünüyorsanız ozaman çevrenize göz atıngazeteleri okuyun haberlere bakın hastaneleri gezin eşim atak sırasında nasıl bir acı dyor yaşadıklarımı görünce bense biliyorumki asla ona bunu anlatamam beni ancak sizler anlarsnız halimize allahtan gelene şükredelim ve mükafatınıda ALLAHTAN görelim.
senam

Mesajgönderen Mühür tarih Sal Kas 10, 2009 12:15 am

Gerçekten de öyle.
Halimize şükretmemiz lazım, daha beterler de var.
Bizimkisi sürekli olan bir şey ama en azından günahlarımız bu şekilde yarlığanır...
Ne yanar kimse ban ateş-i dilden özge,
Ne açar kimse kapım, bad-ı sabadan gayrı...
Mühür

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir