Hamileyken 1,5 mg. Kolşisini almak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

Hamileyken 1,5 mg. Kolşisini almak bebeğe zarar verir mi?

Mesajgönderen similay tarih Pzt May 25, 2009 10:20 pm

FMF Genotip Analiz Sonucu: M694V/M694V Anomozigot olan bir fmf hastasıyım. 29 yaşında evli bir bayanım. Benim merak ettiğim ileri de bebek sahibi olmak istediğim de Genotip Analiz sonucum M694V/M694V olmasına karşın hamile kaldığım da; 1,5 mg. almam gereken kolşisini 9 ay boyunca aynı mg. miktarında almam bebeğe ya da bana zarar verirmi, hamileyken almam gereken dozu doktorum mu belirleyecek? Normal doğum yapmak istiyorum. Fmf hastaları genelde sezeryan mı oluyor?
Bu arada sene de çok az atak geçiriyorum hatta belkide hiç geçirmiyorum da diyebilirim kronik ağrılarım dışında. Fmf ataklarıyla kronik ağrıları bazen karıştırıyorum çok büyük ağrılar yaşamadığım için.
similay

Re: Hamileyken 1,5 mg. Kolşisini almak bebeğe zarar verir mi?

Mesajgönderen rezaeı tarih Çrş May 27, 2009 2:17 pm

arkadaşım evet alacağındozu doktorun kan değerlerine göre belirliyo benim dr um günde 3 taneye devam dedi.Hiç bir yan etkisini görmedim maşallah 9 aylık oldu vede sağlıklı umarım ilerde de bi sorun çıkmaz.
rezaeı

Re: Hamileyken 1,5 mg. Kolşisini almak bebeğe zarar verir mi?

Mesajgönderen bakiye tarih Pzt Tem 06, 2009 1:16 pm

merhaba bende tıpkı sizin gibi 1.5 doz colchicum kullanıyorum ve hamileliğimde de mutlaka kullanmam gerektiğini söledi dr um ama ben ilk 2 ay kullanmadım çok biliomuş gibi bu süre içinde ağrılarım sürekli vardı sonra tekrar kullanmaya başladım herşey düzeldi şu bi gerçek ki ağrılar bebeğe ilaçtan daha fazla zarar verio üstelik ben normal doğum yaptım şükürler olsun ki ne hamileliğimde ne de doğumda bi sıkıntıyla karşılaşmadım ve doğumdan sonra ataklarım inanılmaz azaldı karın ağrım doğumdan sonra hiç olmadı diyebilirim yani korkmadan dr kontrolünü de aksatmadan ilacı kullanmalısın umarım sağlıklı bir şekilde bebeğini de kucağına alırsın...
HERKESE ATAKSIZ GÜNLER
bakiye

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir