Erkek FMF li, kadın değilse çocuk sahibi olunabilir mi?

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

Erkek FMF li, kadın değilse çocuk sahibi olunabilir mi?

Mesajgönderen Sevil tarih Sal Mar 17, 2009 6:43 pm

Arkadaşlar Merhaba,
Eşim FMF li ve onunla birlikte ben de 2 sene önce bu siteye üye oldum..2 sene önce yeni evlenmiştik ve bebek yapmayı hemen düşünmedik..Eylül den beri bebek düşünüyoruz ve olmayınca dr a başvurduk. ben de aslında yumurtalık kistinden tedavi gören biriyim. Fakat şu an kistlerim yok. Ancak eşimdeki FMF ten dolayı eşimde de sperm sayısındaki hareketlilik azlığı sebebiyle dr aşılama önerdi ve ilk aşılamamız tutmadı:( bu ayın 24 ünde 2. aşılama yapılacak ve tedirginiz.. Acaba FMF li olmak çocuk sahibi olmaya engel midir. genelde forumlarda kadın FMF li ve bebek sahibi olmasına ilşkin başlıklar var..ben FMF li değilim ve eşim FMF li..bu durumda şansımız nedir sizce? Kolini bırakmak aslında kısırlığa sebep olabiliyor deniyor ama aynı zamanda sperm hareketliliğini etkilediği de söyleniyor. Fikirlerinize ihtiyacımız var..
Ayrıca bunun için uygulamamız gereken başka bir yan tedavi var mıdır?
Şimdiden teşekkürler herkese...Herkese bol ataksız günler diliyorum. Sevgiler...
Sevil

Re: Erkek FMF li, kadın değilse çocuk sahibi olunabilir mi?

Mesajgönderen Sevil tarih Çrş Mar 18, 2009 3:38 pm

kimse bana cevap vermeyecek mi:(
Sevil

Mesajgönderen mediterranean tarih Prş Mar 19, 2009 2:11 pm

[url=www.resimupload.com/ds530801113_Önemli.html]Resim[/url]
mediterranean
Site Admin

Mesajgönderen Sevil tarih Prş Mar 19, 2009 6:27 pm

merhaba..öncelikle göndermiş olduğunuz şema için teşekkür ederim..ancak orada erkeğin hasta, kadının sağlıklı olduğu bir resim yok:(
benim sorum, eşim yani erkek fmf, kadın sağlıklı iken bebeğimiz olma ihtimali nedir ve yapmamız gereken bişii var mıdır...teşekkürler şimdiden..
Sevil

Mesajgönderen birsen tarih Çrş Mar 25, 2009 9:21 pm

c ve g leri anlayamadım açıklar mısınız şimdiden teşekkürler...iyi akşamlar...
birsen

Mesajgönderen mediterranean tarih Prş Mar 26, 2009 10:36 am

N=Hasta C=Taşıyıcı G=Sağlıklı
mediterranean
Site Admin

Mesajgönderen Sevil tarih Prş Mar 26, 2009 1:46 pm

Merhaba mediterranean birsel bir başlık altında "Ebe beyinlerden biri sağlıklı biri hastaysa veya taşıyıcı ise o zaman oran % 25 de sınırlıdır." cümlesi kullanmış. Ancak sizin şemanızda bu ihtimal %50 lerde..Bu durumda hangisi doğrudur acaba...yani eşim fmf ve ben sağlıklı isem çocuğumuzun fmf li olma ihtimali %25 midir % 50 midir. açıklayabilirseniz sevinirim. teşekkürler şimdiden..
Sevil

Mesajgönderen murat yildiz tarih Cum Mar 27, 2009 11:50 pm

merhaba sevil kardesim sorunun cevabi tabiki evet ben de fmf hastasiyim hemde 22 senedir yani 10 yasimdan beri ve allahima hamdolsunki iki tane kizim var, yani korkmana gerek yok ama yinede bi doktora görünsün esin cünkü benim edindigim tecrübelere göre bu hastalikla savasan kimselerde bu sorun cok yasaniyor. yani iki kisinin cocugu varsa diger iki kisinin olmayabiliyor üzülme ve allahtan ümidini kesme doktorlarin yanisira bu siteyide ihmal etme ben doktorlardan daha cok buraya itibar ediyorum
murat yildiz

Mesajgönderen gubse tarih Pzr Mar 29, 2009 12:19 am

merhabalar sevilcim.ben serap.bende senin gibi eşimin rahatsızlığı dolayısıyla bu siteyle tanıştım.benimde eşim fmf li.ben değilim.eşim fmf li ve ben hamileyim başlıklı bir yazı yazmıştım okumuşsundur.düşük yaptım sonra.sağolsun birsel hanımın yazılarını okuyorum ama derdimi anlatamıyorum.gelen bütün cevaplarda sanki ben fmf liymişim gibi cevaplar gelmiş.ama askerlik forumunda faruk adlı arkadaşın yazısını ve ona gelen cevabıda oku.belki için biraz rahatlar.biz dk rada gittik.doktor ovülasyon zamanınızı hesaplayın o hafta eşin kolşisin kullanmasın dedi.kullanmayınca yerine geliyormuş spermler.tekrar aktifleşiyomuş.inşallah yakında hamile olduğun haberini okurum.öptüm canım.ataksız günler.
gubse

Mesajgönderen tlgsysl tarih Pzr Mar 29, 2009 2:28 am

merhabalar sevil hanım. kullandığımız ilacın böyle bir etkisi varmı bilmiyorum ama ben 2001 yılından itibaren sürekli kolsin kullanıyorum. allaha şükür 3 tane sağlıklı erkek çocuğum var. ilk çocuğum ilacı kullanmadan önce 2000 yılında dünyaya geldi, ikincisi 2003 yılında, sonuncusu ise şu an 4 aylık. allah inşallah sizlerede nasip eder. ben ilacın böyle bir etkisinin olduğunu zannetmiyorum. tabiki bu benim düşüncem. herşey kısmet meselesi.
yıllardır çocuğu olmayan birisi değilsin yazdığına göre, çocuk yapmayı düşüneli sadece 6 ay olmuş. bence biraz daha bekleyin derim...
tlgsysl

Mesajgönderen Sevil tarih Pzt Mar 30, 2009 11:01 am

Merhaba muratyıldız kardeşim..öncelikle cevabın için çok teşekkür ederim.
2 kızını da Allah bağışlasın..bu tür haberler içime su serpiyor..eşim dr kontrolünde ve fmf in sadece %4 lük bir kişide kısırlık yapabileceğini söyledi dr.u. ancak yine de içimizde biz tereddüt oluştu ister istemez.6 aydır 1 tanesi aşılama ve diğer 5 ay korunmasız olmamıza rağmen bebek olmaması bizi düşündürdü..umarım birgün hamile olur ve buradan müjdeli haberi veririm sizlere..

sevgili gubse..ya da serapcım diyeyim:)
canım senin yazını büyük bir hevesle okumuştum ben..hatta erkeğin fmf li ve kadının sağlıklı olduğu tek konu seninkiydi..ama sana gelen cevaplar beni de tatmin etmedi aslına bakarsan..hep sen fmf liymişsin gibiydi haklısın..ben bir kere olduğu için her zaman olur diye düşünüyorum bebeğinin..
diğer konuda dr bize sadece ovülasyonda ilacı bırakmak yeterli olmaz, spermlerin yenilenmesi 70 gündür demişti..her dr farklı söylüyor sanırım. tekrar teşekkür ederim canım ilgine..umarım müjdeli haberini alırız..

merhaba tlgsysl..isminin tolga olduğunu ve erkek olduğunu düşünerek yazıyorum..
öncelikle cevabın için teşekkür ederim. bu ilaç sperm hareketliliğinde ve morfolojisinde negatif etkide bulunabiliyormuş..bunu dr dan bizzat duymuştuk..bu sitede de belirtiliyor bu bir çok başlıkta..3 oğlunuzu da Allah bağışlasın.kolşin den sonra de bebek sahibi olmanız beni rahatlattı..dediğiniz gibi bu işler kısmet tabi..
6 ayda panik yapmamızın sebebi bu 6 aydan 1 tanesinin aşılama olmasına rağmen bebek olmaması aslında. ovülasyon dr kontrolünde ve en iyi seviyedeyken olmadı..dr un söylediği, işi şansa bırakmamak gerektiği idi 5 ay boyunca olmayınca..aşılama oldu ve yine olmayınca da buraya yönlendim..gerçekten de dr lardan daha fazla bilgi ediniyoruz burada..

tekrar teşekkür ederim herkese..sevgilerimle..ataksız günler..
Sevil

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Nis 20, 2009 7:45 pm

Mehraba,

Arkadaslar sorunu tam olarak anlayamadim dogrusu..ha erkegin ha kadinin hasta olmasi arasinda fark ne oldugunu düsünüyorsunuz..yani hasta olan anede olsa babada olsa hic birsey degismiyor cocuk olusumunda bir kromozun aneden bir kromuzun babadan alarak olusuyor... Biz FMf hastalarinda 16ci kromzunda degisim oldugundan hastayiz dolaysiyla eger anne veya babadan biri bu degisime ugramis genleri tasiyorsa ve diger aday (anne veya baba) hic bir degisime ugamis gene sahib degise yani saglikliysa cocuk bir saglikli kromozum saglikli adaydan, bir mutasyonu yani degisime ugramis genli kromuzun hasta olan adaydan alir... budurumda cocuk hasta olmaz.. ancak ve ancak tasiyici olur... hasta olmasi icin her iki adaydanda birer mutasyon almasi gerekir... yukardaki seymada bunu göstermektedir...

eger anne baba adaylarindan biri saglikli biri hastaysa cocuk cocuk yüzde 50 saglikli tasiyici ,adaylardan biri saglikli biri tasiyici ise cocuk yüzde 25 tasiyici olur... ama hasta olmaz.. tabi sahib olunan mutasyonda cok önemli cünü bazi mutasyonlar dominat yani basin oldugundan cocuk tek bir evebeyinden alcagi mutasyonla saglikli tasiyici yerine hasta olur...

Kisirlik konusuna gelince, FMF bayanlarda kisirliga sebep olabiliyor ama sizde FMf olmadigina göre bu ihtimal ortadan kalkiyor..
Kolsizin cok ama cok nadiren sperm sayisinda ve haraetliginde azalma yapabiliyor bu durum izlendiginde hastaya üc hafta kadar kolsizin verilmez..bu sürede spermsayisi ve haraketliligi normale döner beklenen sonuc elde edildiginde hemen yine kolsizine baslanir... Benim bildigim ve uzmanlardan edindigim bili bu yönde...

Sevgili Sevil ve Serap sizlere nasil yanlis yazdik yada tatmin edemedik dogrusu tam anlayamadim... ya gercekten kusura bakmayin... türkcem mükenbel degil... arkadaslar anca bukadar düzelte bildi türkcemi :-)... yine tatmin olmadinizsa ne yapabiliriz bilmiyorum... ama inaniki hasta olanin erkek veya kadin olmasi hic önemli degil..hem hersey kader kismet birazda ..bakin bize esim tasiyici bile degilken cocuklarim sadece bendn aldiklari dominat bir mutasonla saglikli tasiyici olmalari gereken her ikiside hastalar... bu birazda kader kismet... yaradanin bizlere uygun görüsü cocuklarimin deyimiyle...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Nis 20, 2009 7:55 pm

Genetik bozukluk nasıl oluşur, hangi hastalıklara sebep olur?

Günümüzde birçok insanda seyreden ve tekrarlayan ateşli ataklara genetik bir bozukluğun yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Genetik bozukluk bir kaza sonucu bir genin değişime uğraması sonucu (ki buna Mutasyon denmekte) oluşmakta ve bu Mutasyonun genin işlevini değiştirmesine ve vücuda yanlış sinyaller göndermesine yol açarak hastalığa neden olmaktadır. Herkeste her genden iki kopya vardır. Biri anneden diğeri babadan gelir. Bu Mutasyonlar anne veya babada var ise genetik geçiş iki değişik şekilde olabilir.

Otozimal-resesif geçim:

Hem anne hem de baba Mutasyonun kendilerinde bulunan iki genden sadece birini taşımaktadırlar. Bu kişilere sağlıklı taşıyıcı adı da verilmektedir. Taşıyıcı olan kişilerde hastalık bulgusu, şikâyeti yoktur, çünkü hastalığın ortaya çıkması için genelde iki tane Mutasyon olması gerekmektedir. Anne ve baba taşıyıcı olan ailelerin çocuklarının her iki taraftan da mutasyon alarak hasta olma riski % 25 dır.

Otozimal-Dominant geçim:

Hastalığın ortaya çıkması için tek bir Mutasyon yeterlidir. Bu durumda anne veya babadan sadece biri hastadır. Bu ailelerde hastalığın çocuğa geçme riski % 50 dır.

Bazı hastaların ebevenlerinde yapılan incelemelerde hiç bir Mutasyon bulunmaya bilmektedir. Hastadaki Mutasyona yol açan olayın, çocuğa hamile kalma aşamasında oluşmuştur. Bu duruma "de Nome Mutasyon" denir. Teorik olarak ailenin diğer çocuğu için risk herhangi bir çocuktaki kadardır. Hastalığı taşıyan çocuğun, ileride kendi çocuğuna hastalığını verme olasılığı% 50 dir.(tıpkı dominant geçimde olduğu gibi.)

Tekrarlayan ateşli genetik hastalıklar:
Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)
Ailevi hibernian Ateşi(TRAPS)
Kronik intabi Nörolojik, Kütane, Artiküer Sendrom (CINCA=NOMID)
Muckle-Wels Sendromu(MSW)ve Ailevi soğuk Ürtikeri(FCU)
Aft, Farenjit, Adenit ile birlikte olan periyodik Ateş (PFAPA)
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen Sevil tarih Sal Nis 28, 2009 11:11 am

merhaba sevgili birsel,
öncelikle açıklamalı bilgilerin için çok teşekkür ederim..kendi adıma şunu söylemeliyim ki, FMF i yeni öğrenen biri olarak biraz algılamada sorun yaşadım..yani sizin türkçenizle asla ve asla bir alakası yok..bilakis açıklamalı bilgilerinizle hep aydınlatan durumundasınız..bunun için de ayrıca teşekkür ederim size..
benim kafamı karıştıran şu oldu aslında; kısırlığa ilişkin başlıklarda sürekli kadının kısır olmasına değinilmiş..hiç erkeğin hasta kadının sağlıklı olması gibi bir durumdan bahsedilmemiş..oysa kadındaki olumsuz etkisi ile erkekteki olumsuz etkisi aynı değil kolşinin..bundan dolayı acaba erkek hasta, kadın sağlıklı olduğunda farklı olabiliyor mu diye düşündüm hep..yukarıdaki şemada da aynı şekilde kadının hasta erkeğin sağlıklı olduğunu belirten durum var ancak erkeğin hasta olduğu yok..bu da ayrıca kafamı karıştırmıştı..sizlik bir durum değildi, lütfen yanlış anlamanızı istemem...anne ve babanın hangisi hasta olursa olsun olasılıkları değiştirmediğini de şu an öğrendim sizden..
diğer taraftan dominant mutasyon olayını da sizin yazınızla daha da iyi anladım. çocuklarınız örneğinde ise bu bende daha da pekişti..dediğiniz gibi kader kısmet biraz da..eşimin de anne ve babası hasta değiller..belki de taşıyıcılar bilemiyorum ama eşim hasta...keşke böyle bir başlık olsaydı hani erkek ya da kadın hangisi FMF olursa olsun olasılıklar aynıdır gibi..sizi tekrar yormamış olurduk böylece:)
tekrar teşekkürler...
sevgi ve saygılarımla,
Sevil
Sevil

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir