kolşisine hamilelik için ara vermek doğrumudur?

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

kolşisine hamilelik için ara vermek doğrumudur?

Mesajgönderen gubse tarih Prş Şub 19, 2009 2:16 pm

[size=150]selam arkadaşlar size eşim fmf hastası ve ben hamileyim başlığı altında bir yazı yazmıştım.ama maalesef bebeğimi 6 haftalıkken düşürdüm.doktor hamileliği düşündüyorsanız ilaca ara verin dedi.eşimde 3 ay kadar ara verdi.tabi ataklar üstüste gelmeye başladı.d.bakıra mehmet dursun beyin yanına gittik.sağolsun ilgilendi.ama ilaca ra vermememiz gerektiğini fmf ilerlerse amiodaliz olabileceğini söyledi.eşim tekrardan kolşisine başladı.şimdi ben şunları merak ediyorum.1_kolşisinle hamile kalınırsa sağlıklı çocuklar getirilebilir mi?2_bir özür sakatlık durumu olmazmı?3_hastalığın bebeğe geçme riski yüzde kaçtır?şimdiden çok teşekkür edertim.
gubse

Re: kolşisine hamilelik için ara vermek doğrumudur?

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Şub 20, 2009 4:29 pm

Mehraba,
Öncelikle bebegin icin cok üzüldügüm belirtmek isterim..insallah tekrar bir bebek sahib olursun... Kolsizine kesinlikle ara vermemk gerekli...

Kolşisin hamilelik ve emzirme süresince de kullanılmalı mıdır?

Kolşisin hücre bölünmesini engellediği ve bebeklerde kromozom kırıklığı yapa bildiği için eskiden hamilelik süresince kullanılmaması öneriliyormuş. Bu konuda birçok araştırma yapılmış. Hastaların hamilelik süresi ve çocukların ilk 10 yaş arasında yapılan araştırmalar da çok nadiren kolşisinin kromozom kırıklığı yapmasına bağlı, sakatlık vakası gözlemlenmiş. 2004 te Berhard-Nocht-Ins. Hamburg un yaptığı araştırmaya göre 444 Hamile FMF´lide 2 çocuğun sakat olduğunu, 1998´de Sonay firmasının (Cholchicum-Dispert üretici firma) yapmış olduğu bir araştırmada ise 500 Hamilede 4 sakatlık vakası izlendiği yolunda. Bu sakatlık vakaları kromozom kırıklığı nedeni ile trisomie 21 (dwon-syndrom) ve yarık damak olarak kayıtlara geçmiştir. Günümüzde artık düzenli ve detaylı kontroller altında sakatlık vakalarının çok nadir görülmesi nedeni ile hamilelik süresince mutlaka hastanın düzenli olarak kolisizin alması öneriliyor. Hamilelik süresince Kolşisine ara verildiği takdirde atakların çoğalabileceği, şiddetinin artarak annenin hayatını çekilmez kılabileceği bir gerçek. Ayrıca ataklar nedeni ile düşük riski oldukça yükselir ve böbreklerde ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Hamilenin ve bebeğin sağlığı için birkaç ek testin yapılması gerekmekte ve bebeğin gelişimini izlemeye yardımcı olmakta. Aminosentez testi hamileliğin 14 -16 haftasında yapılmakta ve bebekte olumsuz bir sonuç olup olmadığı kolaylıkla takip edilebilmekte. Yine bebeğin genel durumunu öğrenmek amacı ile Karyotip Analiz de yapılabilmektedir.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen dr_bahar tarih Cmt Şub 21, 2009 2:00 am

direk kolşisin yada fmfle alakalı bir fiziksel özürlü doğum bildirilmemiştir arkadaşlar...ama unutmamak gerekr ki her bireyde oranı ailedeki hastalıklara bağlı yada gebelik sırasında yapılanlara bağlı olarak anomalili bebek doğurma ihtimali az yada çok vardır....bu iki ihtimalin birleşmesi de imkansız değildir bu yüzden bunu fmfle yada kolşisinle ilşkilendirmek yanlıştır..en azından şu anda bunu gösteren bir vaka çalışması olmamıştır...
kolşisin bebek üzerine en az etkisi olan ilaçtır kaldı ki anladığım kadarıyla sizde hasta olan erkek(yani eşiniz) bu yüzden onun kullandığı kolşisin en fazla sperm sayısının azalmasına sebep olur ki siz hamile kaldığınıza göre sizin için böyle bir sorun yok..bebeğinizi kaybetmenize üzüldüm ama inşallah daha sağlıklı ve hayırlı bşr evladınız olur...unutmayın bu tür endişeler de hamileliğinizi etkiler...bu konuda biraz rahat olmaya bakın...düşünecek olursak ne çok hastalık ihtimalimiz var bilemezsiniz...
dr_bahar

Mesajgönderen gubse tarih Cmt Şub 21, 2009 12:51 pm

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞLAR.GERÇEKTEN SİZE BU KONUDA NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR.ALLAH HER İŞİNİZDE SİZİNLE OLSUN İNŞALLAH.MARDİNDEYİM VE SAĞLIKLA İLGİLİ İMKANLAR MAALESEFKİ KISITLI...DÜŞÜNÜN EŞİME RAHATSIZLIĞI İÇİN GENEL CERRAHİ UZMANI TEŞHİS KOYDU.ODA BİR BUÇUK YILDAN SONRA.O BİR BUÇUK YIL İÇİNDE İNANIN EŞİMİN GİRMEDİĞİ MAKİNA KALMADI.MEĞERSE BİR KAN TAHLİLİ YETERLİYMİŞ.ŞİMDİ EVDEN BİZE DOKTORA GİTMİŞİZ RAHATLIĞINI YAŞATIYOSUNUZ.ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN.BİRSEL HANIM KESİNLİKLE ARA VERİLMEMEMSİNİ YAZMIŞSIINZ.YANLIZ DİKKATİNİZİ ÇEKEYİM HASTA OLAN BEN DEĞİLİM EŞİM.BİEDE UZMAN OLARAK ERKEKLERİN FMF Lİ OLUP EŞLERİNİN HAMİLE KALMASI İÇİN BİLGİLENDİRİCİ BİR FORUM AÇSANIZ ÇOK GÜZEL OLUR.YANİ BU DURUMDA NASIL OLUR?SPERM SAYISINDA AZALMA YAPTIĞI VE SPERMLERİN KALİTESİNİ DÜŞÜRDÜĞÜNÜ OKUDUM.BU DURUMDA EŞİMİN KULLANMASI DOĞRUMU?ARA VERMEK GEREKMEZMİ?DK.BAHAR SİZEDE ÇOK TEŞKKÜRLER.ALLAH BU SİTEYİ KURANDAN HERKESTEN HEPİNİZFDEN RAZI OLSUN.İYİ GÜNLER.
gubse

Mesajgönderen akyuz tarih Cmt Şub 21, 2009 9:12 pm

merhaba arkadaşlar

dertlerin paylaştıkça azalacağını düşünerek yazmak istedim.
37 yaşındayım 10 yıldır fmf le yaşıyorum.iki kez bebeklerimi kaybettim.ilk hamileliğimde dr ilacımı kullanmamamı söyledi,ikinci hamileliğimde ramotoloji dr.kesinlikle kullanmamı söyledi ama ben ilaç hakkında söylenenlerin etkisinde kaldığım için kullanmadım yine bebeğimi kaybettim çok üzgünüm.
rabbim tekrar nasip ederse inşallah bu sefer kullanmayı düşünüyorum ama yinede korkuyorum.tüpbebek yöntemiyle hamile kalabiliyorum.tedavide kullanılan ilaçların yan etkisinden korkuyoruz.eşimi bu yüzden zor ikna ediyorum tedaviye,sana bişey olursa diye korkuyorum diyor ama ben anne olmak istiyorum.

aranızda hamileliğinde ilaç kullanıp bebeğine kavuşan varmı tecrübelerinden faydalanmak isterim.
yazdıklarımı okuduğumda ilacın adını yazmadığım farkettim ama hepimiz biliyoruz yinede yazıyım kolşisin kullanıyorum.
akyuz

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir