KOLSİN'E BAŞLADIM HAMİLE KALDIM...

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

KOLSİN'E BAŞLADIM HAMİLE KALDIM...

Mesajgönderen HATİCE tarih Çrş Oca 28, 2009 12:33 pm

Merhabalar.Hatırlayanlar bilecek,1,5 yıldır bebek sahibi olamıyordum,Fmf olduğumuda 4 ay önce öğrendim.Kolsin kullanmaya başladım,işkencelerim,ağrılarım son buldu ve şimdi öğrendimki HAMİLEYİM.hem mutluyum hem şaşkınım.İst dışında yaşıyorum.Henüz bir doktora gitmedim.Günde 3 adet kullandığım kolsini 1 adet e düşürdüm.İst gelip doktorlarımla görüşene kadar böyle düşündüm.İlacı 3 adetmi kullanmalıyım,yoksa bir süre kullanmamalımıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.Sevgiler.
HATİCE

Mesajgönderen rezaeı tarih Çrş Oca 28, 2009 3:06 pm

Merhaba hatice hanım inşallah çok güzel hamilelik geçrirsin.Fakat hapını doktor kontrolü olmadan kendin kesmişsin bence yanlış çünkü hamilelikte bile günde 3 defa hap içiliyo.Ben hamileliğim boyunca hep kullandım bebeğe bi zararı yok.
rezaeı

Re: KOLSİN'E BAŞLADIM HAMİLE KALDIM...

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Şub 20, 2009 4:20 pm

Mehraba,
Hamileligne cok sevindim..Allah tamamina erdirsin insallah..Kolsizini kesinlikle birakma.. kamilelik sürecinde 1mg olarak almaya devam et...eger atak olursa rahatsiz olursan üc tablete yani 1,5mg olarak alinmali...

Kolşisin hamilelik ve emzirme süresince de kullanılmalı mıdır?

Kolşisin hücre bölünmesini engellediği ve bebeklerde kromozom kırıklığı yapa bildiği için eskiden hamilelik süresince kullanılmaması öneriliyormuş. Bu konuda birçok araştırma yapılmış. Hastaların hamilelik süresi ve çocukların ilk 10 yaş arasında yapılan araştırmalar da çok nadiren kolşisinin kromozom kırıklığı yapmasına bağlı, sakatlık vakası gözlemlenmiş. 2004 te Berhard-Nocht-Ins. Hamburg un yaptığı araştırmaya göre 444 Hamile FMF´lide 2 çocuğun sakat olduğunu, 1998´de Sonay firmasının (Cholchicum-Dispert üretici firma) yapmış olduğu bir araştırmada ise 500 Hamilede 4 sakatlık vakası izlendiği yolunda. Bu sakatlık vakaları kromozom kırıklığı nedeni ile trisomie 21 (dwon-syndrom) ve yarık damak olarak kayıtlara geçmiştir. Günümüzde artık düzenli ve detaylı kontroller altında sakatlık vakalarının çok nadir görülmesi nedeni ile hamilelik süresince mutlaka hastanın düzenli olarak kolisizin alması öneriliyor. Hamilelik süresince Kolşisine ara verildiği takdirde atakların çoğalabileceği, şiddetinin artarak annenin hayatını çekilmez kılabileceği bir gerçek. Ayrıca ataklar nedeni ile düşük riski oldukça yükselir ve böbreklerde ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Hamilenin ve bebeğin sağlığı için birkaç ek testin yapılması gerekmekte ve bebeğin gelişimini izlemeye yardımcı olmakta. Aminosentez testi hamileliğin 14 -16 haftasında yapılmakta ve bebekte olumsuz bir sonuç olup olmadığı kolaylıkla takip edilebilmekte. Yine bebeğin genel durumunu öğrenmek amacı ile Karyotip Analiz de yapılabilmektedir.
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Re: KOLSİN'E BAŞLADIM HAMİLE KALDIM...

Mesajgönderen SEVGİ_42 tarih Pzt Şub 23, 2009 3:24 pm

HAYIRLI OLSUN CANIM BENDE 22 HAFTALIK HAMİLEYİM KOLŞİSİNİ HİÇ BIRAKMADIM GÜNDE 3 ADET ALMAYA DEVAM ETTİM ŞÜKÜRLER OLSUN BEBEĞİME BİR ZARARI OLMADI HAMİLELİKTE YAPILAN OLAĞAN TESTLER YAPILDI VE HEPSİ TEMİZ ÇIKTI BENCE KAFANA GÖRE BIRAKMA İLACI BURDA İLACI BIRAKIP ATAK GEÇİREREK DÜŞÜK YAPAN BİR ARKADAŞ VARDI DİKKAT ET KENDİNE
SEVGİ_42

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir