HAMİLEYİM :)

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

HAMİLEYİM :)

Mesajgönderen SEVGİ_42 tarih Pzt Eki 27, 2008 5:14 pm

MERHABA ARKADAŞLAR SONUNDA ŞÜKÜRLER OLSUN BENDE HAMİLEYİM FMFLİ OLDUĞUM İÇİN SORUNU HEP KENDİMDE ARIYORDUM 2,5 SENEDİR BEBEĞİM OLMUYORDU AMA TESADÜFEN EŞİMDE KÜÇÜK Bİ SORUN OLDUĞUNU ÖĞRENDİK VE TEDAVİ ETTİRDİK ŞİMDİ 3,5 HAFTALIK HAMİLEYİM DARISI TÜM DİLEYENLERİN BAŞINA. AYRICA KOLŞİSİNİ BIRAKMADIM GÜNDE 3 ADET ALMAYA DEVAM EDİYORUM
SEVGİ_42

Mesajgönderen güler tarih Pzt Eki 27, 2008 10:12 pm

hayirli olsun cok sevindim
gözün aydin kendine iyi bak
:wink:
seni cok seviyorum melegim iyiki varsin
güler

Mesajgönderen zübeyde Gürel tarih Pzt Eki 27, 2008 10:55 pm

tebrik ederim ....
daha çok yeniymiş umarım sorunsuz geçer.Bende 20 haftalık hamileyim ve günde 3 kez alıyorum ilacımı ..
zübeyde Gürel

Mesajgönderen rezaeı tarih Cum Eki 31, 2008 3:05 pm

Canım çok sevindim ne güzel.Kendine çok dikkat et hapını eksik etme sakın.
rezaeı

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Kas 07, 2008 12:17 am

Mehraba Sevgi,

senin adina cok sevindim..gercekten güzel bir haber..annelik duygusu cok baska birsey..insallah sorunsuz bir hamilelik süreci gecirip bebegine sag salim kavusursun... Lütven kolsizini aksatma ikinizinde sagligi icin...allaha amanet olun...
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen SEVGİ_42 tarih Cum Ara 05, 2008 2:21 pm

HERKESE ÇOK TEŞEKKÜRLER DARISI TÜM DİLEYENLERİN BAŞINA
SEVGİ_42

darısı başıma

Mesajgönderen sultan112 tarih Sal Ara 09, 2008 7:21 pm

allah tamamına erdirsin sizin adınıza svindim.bende iki yıldır hamile kalmak için uğraşıyorum.darısı kısa sürede benim ve isteyen herkezin baişına
sultan112

Mesajgönderen perihan develi tarih Çrş Ara 10, 2008 2:24 am

Çook sevindimm!!.. Rabbim devamına erdirsin.. Hayırlı uğurlu olsun. Umarım rahat ve ataksız bir hamilelik geçirirsin....
perihan develi

Mesajgönderen ekim tarih Pzt Ara 15, 2008 9:04 am

Merhabalar, benim bir sorum olacak, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Benim çok sevdiğim kız arkadaşım fmf hastası. Onunla evlenmeyi düşünüyorum ve bu konu benim için çok önemli. Günde 3 defa kolşisin alıyor ve aynı zamanda adet düzensizliği de var. Uzun yıllardır adet düzensizliği varmış.
Birinci sorum adet düzensizliğinin fmf ile bir bağlantısı var mı?
İkinci sorum bir Kadın Doğum ve Kadın Hastalıkları yakınım kolşisin'i gebelikte önermiyor. Siz alıyormuşsunuz. Kolşisin'in çocuğa bir yan etkisi olmayacak mı?
Üçüncü sorum çocukta da fmf olma ihtimaline karşı ne yapmalıyız?
Çok teşekkürler.
ekim

Mesajgönderen SEVGİ_42 tarih Prş Ara 25, 2008 12:36 pm

1- KESİNLİKLE FMFİN ADET DÜZENSİZLİĞİYLE BİR ALAKASI YOK BENİM ADETLERİM GAYET DÜZENLİYDİ Kİ BEN 11 SENLİK HASTAYIM
2-BENİM KADIN DOĞUM UZMANIM KOLŞİSİN ALMAMI ÖNERDİ BANA
3-KOLŞİSİNİN ÇOCUĞA YAN ETKİSİ OLMUYOR BURDA HAMİLELİK BOYUNCA KULLANAN HANIMLAR VAR VE BEBEKLERİ GAYET SAĞLIKLI
4- BEBEĞİN FMFLİ OLMA İHTİMALİ VAR TABİKİ AMA BENİM AİLEMDE KİMSEDE YOK MESELA ŞANS İŞİ BU BİRAZ DOKTORUM ATALARININ SANA MİRASI BU HASTALIK KUŞAKLAR SONRA BİLE ÇIKABİLİR DEMİŞTİ

ÇOK GEÇMİŞ OLSUN KIZ ARKADAŞINIZA ALLAH ŞİFA VE SABIR VERSİN AMA KOLŞİSİN KULLANDIĞIMIZ MÜDDETCE BİZDE SAĞLIKLI İNSANLARIZ UMARIM CEVAPLARIM YARDIMCI OLMUŞTUR
SEVGİ_42

Mesajgönderen Birsel tarih Cmt Ara 27, 2008 12:23 am

ekim yazdı:Merhabalar, benim bir sorum olacak, cevaplarýnýz için þimdiden çok teþekkürler.
Benim çok sevdiðim kýz arkadaþým fmf hastasý. Onunla evlenmeyi düþünüyorum ve bu konu benim için çok önemli. Günde 3 defa kolþisin alýyor ve ayný zamanda adet düzensizliði de var. Uzun yýllardýr adet düzensizliði varmýþ.
Birinci sorum adet düzensizliðinin fmf ile bir baðlantýsý var mý?
Ýkinci sorum bir Kadýn Doðum ve Kadýn Hastalýklarý yakýným kolþisin'i gebelikte önermiyor. Siz alýyormuþsunuz. Kolþisin'in çocuða bir yan etkisi olmayacak mý?
Üçüncü sorum çocukta da fmf olma ihtimaline karþý ne yapmalýyýz?
Çok teþekkürler.

*Kolşisin hamilelik ve emzirme süresince de kullanılmalı mıdır?

Kolşisin hücre bölünmesini engellediği ve bebeklerde kromozom kırıklığı yapa bildiği için eskiden hamilelik süresince kullanılmaması öneriliyormuş. Bu konuda birçok araştırma yapılmış. Hastaların hamilelik süresi ve çocukların ilk 10 yaş arasında yapılan araştırmalar da çok nadiren kolşisinin kromozom kırıklığı yapmasına bağlı, sakatlık vakası gözlemlenmiş. 2004 te Berhard-Nocht-Ins. Hamburg un yaptığı araştırmaya göre 444 Hamile FMF´lide 2 çocuğun sakat olduğunu, 1998´de Sonay firmasının (Cholchicum-Dispert üretici firma) yapmış olduğu bir araştırmada ise 500 Hamilede 4 sakatlık vakası izlendiği yolunda. Bu sakatlık vakaları kromozom kırıklığı nedeni ile trisomie 21 (dwon-syndrom) ve yarık damak olarak kayıtlara geçmiştir. Günümüzde artık düzenli ve detaylı kontroller altında sakatlık vakalarının çok nadir görülmesi nedeni ile hamilelik süresince mutlaka hastanın düzenli olarak kolisizin alması öneriliyor. Hamilelik süresince Kolşisine ara verildiği takdirde atakların çoğalabileceği, şiddetinin artarak annenin hayatını çekilmez kılabileceği bir gerçek. Ayrıca ataklar nedeni ile düşük riski oldukça yükselir ve böbreklerde ciddi sorunlar oluşabilmektedir. Hamilenin ve bebeğin sağlığı için birkaç ek testin yapılması gerekmekte ve bebeğin gelişimini izlemeye yardımcı olmakta. Aminosentez testi hamileliğin 14 -16 haftasında yapılmakta ve bebekte olumsuz bir sonuç olup olmadığı kolaylıkla takip edilebilmekte. Yine bebeğin genel durumunu öğrenmek amacı ile Karyotip Analiz de yapılabilmektedir

*Adet dönemi öncesi FMF bulgularına benzer ağrılar yaşıyoruz, bu ağrılar bir atak çeşidi olabilir mi?

Evet, birçok kez adet dönemleri öncesi başlayan karın ağrıları ve ateş FMF belirtisi olabilmekte ama çoğu kez bu ağrılar regl ağrılarıyla karıştırıldığı için teşhis gecikebilmekte. FMF le ilgisi bilinmiyor fakat Akdeniz kökenli bayanların % 7 sinde rahim normalden daha çok arkaya yatık ve kırıktır. Bu yüzden adet dönemleri çok sancılı geçirilebilir. Bu da FMF teşhisini geciktirebilir.

Ayrıca tam nedeni anlaşılmasa da FMF li bayanların ileriki yaşlarında yumurtalıklar ve rahimlerinde kistler oluşabilir, adet düzensizliği, hormon bozukluğu, vajinada kuruluk dolaysıyla ilişkilerde isteksizlik ve acı hissetmek ile erken menopoz birçok FMF hastası bayanın ortak kaderidir

*FMF e ragmen saglikli cocuk sahibi olabiliriz!!!

09/05/2005
Genetik arınma yoluyla hamilelik dönemi başladı
Türkiye'de bir ilk gerçekleştirilerek, genetik hastalıklara sahip çiftler için dışarıda döllenme yapılıp sağlıklı bebek dünyaya getiriliyor

Hamilesiniz, ya da hamile kalmayı düşünüyorsunuz, ancak genetik hastalığınız olduğu için kafanızda soru işaretleri var. Çocuğunuz sağlıklı doğacak mı? İstanbul Amerikan Hastanesi Genetik Tanı Merkezi'nde uygulanan sistemle bu soru işaretini kafanızdan atmanız mümkün. MİKROARRAY (mikroçip gen analiz yöntemi) sayesinde anne karnındaki fetüste zeka geriliği, ailesel Akdeniz ateşi, cücelik ve sağırlık gibi sorunları da kapsayan 450'den fazla hastalığın tanısı konulabiliyor ve erken önlem alınabiliyor.

Ancak ailenizde genetik bir hastalığınız varsa ve hamile kalmadan çocuğunuzu riske atmak istemiyorsanız bunun da çaresi var. Mikroenjeksiyon yöntemiyle dışarda dölleme yaptırıp sağlıklı bebek dünyaya getirebiliyorsunuz.

Sağlıklı bebekler için
Amerikan Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi Sorumlusu Nesrin Erçelen uygulamayı şöyle anlatıyor: Genetik hastalığa sahipseniz, mikroenjeksiyon yöntemiyle elde edilen embriyoda analizden geçiriliyorsunuz. DNA özel olarak dizayn edilmiş bir bilgisayar cipine yükleniyor ve bebeğin tüm gen haritası çıkarılıyor. Sağlıklı embriyo bulunana kadar işlem tekrarlanıyor ve sorunsuz, genetik analizden normal veriler elde edilen embriyo tüp bebek yöntemiyle anne karnına yerleştiriliyor. Ama hamile olan anneler de yaptıracakları MİKROARRAY (Mikrocip Gen analiz yöntemi)sayesinde bebeğin kaderini değiştirebiliyor. Bu, şüpheli gebelikte eğer, amniyosentez ve kromozom analizi yapılmasına rağmen tespit edilemeyen genetik yapının tamamen ortaya çıkarılması için uygulanıyor. Böylece bebeğin çıkarılan gen haritasıyla doğmadan önce tedbir alınabiliyor.

Amniyosentez nedir?
Anne karnındaki bebeğin içerisinde bulunduğu sıvıdan ultrason yardımıyla bir miktar alınması işlemine amniyosentez deniyor. Ultrasonla bebeğin bulunmadığı bölge dikkatli bir şekilde tespit ediliyor. Anestezi gerektirmeyen bu işlem sırasında anne işlemi takip edebiliyor. Amniyosentez riskli gebeliklerde 15-17. haftalarda uygulanıyor. Tecrübeli ellerde binde 2-3 de olsa düşük riski bulunan amniyosentez işlemi sonunda bebeğin hücrelerinin bulunduğu amniyon sıvısından bebeğe ait kromozomlar elde edilip İncelenebiliyor. 46 kromozomun yarısı anneden (yumurta ile), yarısı da babadan (sperm ile) geliyor. Yapılan incelemede kromozomlar normal sayıdan eksik veya fazla sonuç verirse bebeğin ciddi zeka ve bedensel özürlerle doğmasının mümkün olduğu sonucuna varılıyor. Doğum öncesi diğer tanı testlerinden birisi de koryon virüs örneklemesi. Gebeliğin 10-12. haftalarında yapılan bu test için plesentadan parça almıyor. Gebeliğin ilerleyen haftalarında kord kanı (yani bebeğin göbek damarlarından alınan kan örneği) incelemesiyle yine mongolizim ve diğer genetik hastalıklar tespit edilebiliyor.

Zor karar
Doğum öncesi hayati risk taşıyan ciddi zeka ve bedensel özürle ortaya çıkabilecek genetik hastalık tanısı konduktan sonra aileler özürlü bir bebeğe sahip olmayı göze alamıyor; ya da aile bunu görmezden gelip her şeye rağmen bebeğin dünyaya gelmesine karar verebiliyor. Ülkemizdeki yasalara göre bu kararı yalnızca ailenin verebileceğine dikkat çeken Dr. Erçelen: "Bu aşamada tanı konmuşsa, bebek dünyaya gelir gelmez eğer mümkünse uygun tedaviye başlanıyor ve bebek takibe alınıyor. Böylelikle ileride yaşanacak daha büyük problemlerin önüne geçilmeye çalışılıyor" diyor.

Haber : Necla GÖRGEÇ
_www.vatanim.com.tr/cat/haber_detay.aspNewsid=53079&categoryid=7&aid=0 ________________
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen ekim tarih Sal Ara 30, 2008 9:24 am

Cevaplarınız için çok teşekkürler :)
Kız arkadaşımın geçen haftalarda yaptırdığı 24 saatlik idrar tahlilinde, idrarında yüksek miktarda protein tespit edildi. İdrarıyla protein atıyormuş. Bir nefroloğa göründü ve nefrolog bu testi tekrar istedi. Ayrıca, ultrasonla böbreklere baktırmayı önerdi ve bir de gen testi istedi.

Ultrason sonuçlarının ultrasonu yapan kişi normal olduğunu söyledi ama biz bu hafta bu testlerin hepsinin sonucunu alıp hafta sonu nefroloğa göstereceğiz. Bakalım ne diyecek.

Sizin bildiğiniz bişey var mı? İdrarda normalden fazla protein bulunması vakalarını duydunuz mu?
ekim

Mesajgönderen nildem tarih Cum Oca 02, 2009 4:42 am

Bu FMF hastalığında olağan bir durum.Hatta FMF teşhisinde de önemli olan bulgulardan biri.Bu hastalık böbreklerimize zarar verdiği için günde 3 kez kolşisin kullanmamız gerekiyor ki bu zararı en aza indirebilelim.Benim teşhisim konulanı 2 sene oldu ama 14 senedir böbreklerdeki bu protein kaçağı sorununu yaşıyorum.Bazen çok oluyor bazen az,bazen de hiç olmuyor.Korkmanıza gerek yok ama kız arkadaşın kolşisini düzenli kullanmalı.Genede bu konuda çok da rahat davranmamalı ve mutlaka doktorunuza gitmelisiniz.Bu protein kaçağının ne derecede olduğunu ve önemini sadece uzmanı bilebilir.

AŞAGIYA BİRSEL HANIM'IN BU KONUYU AÇIKLAYAN YAZILARINDAN BİRİNİ EKLİYORUM.ASLINA AMİLİODİD-AMOLİODOZ FORUMUNDAN ULAŞABİLİR VE O BÖLÜMDEN BU KONUDA DAHA ÇOK BİLGİ EDİNEBİLİRSİNİZ.

AMILIODOZ NEDIR; TANI NASIL KONUR TEDAVISI VARMI?

Amiliodoz FMFín en tehlikeli ve cogu zaman ölümcül bir Komplikationudur.
Amiliodoz uzunca bir süre kontrolsüzce devam eden Iltahabi reaktionlar sonucu gelismekte.Amilidoz özelikle Böbreklerde ,Gastrointestal sisteminde, Karacigerde ,Dalak, Kalp, Testisler ve hata Tiriode de cöken "Amiliod" porteinin bu organlarinin funktionlarini bozmasi sonucu olusmaktadir.Böbreklerin süzme yetenegini bozmasi sonucu idrarda portein kaybi gözlenmekte ve belirli bir süre sonra böbrek yetmezligi olusabilmektedir.FMF de Bazi Mutasyonlarin yani M694V,M694I ve M680I Mutationlarinda Amiliodoze vakalari daha sik izlenmekte.V726A mutationunda Amilidoz vakasi daha azdir.
Amilidoz gelisimi en basit olarak idar tahilinde portein"Albumin" kaybi varligi ile gösterilmekte.Amilodoz süpesi dogan kisilerde Endoskopie yöntemi ile yapilcak Biobsie ile alincak bir doku parcasinin Patojolik olarak incelenmesi ve özel boyamalar yapilarak cöken portein in gösterilmesiyle dogrulanmasi gerekmektedir.Biobsie Dis eti,Karin altiyag dokusun,Böbrek,Karaciger ve Yag Rektumdan(kalin bagirsagin en uc kismindan) yapilabilmektedir.Böbrek Biobsiesi sonrasi gecirilebilcek ic kanama riskinin yüksekli nedeni ile Almanyda cok nadir yapilmakta.

Sekunder Amilidoz tedavinin temelinde buna sebep olan hastaliklarin ve iltihabi ataklarin giderilmesinde yatmakta. FMFín sebep oldugu Amilidoz genelikle tesis in gec konmasi veya kisinin Kolsizin hapini düzenli ve yeterli miktarda almayan hastalarda izlenmekte. Tani aninda hastanin Amiliodozu gelismemise, ortalama yas beklentisi saglikli bir kisiyle hemen hemen aynidir.Kolsizin kulanmayan hastalarin %60 40 yas ihtibaren hata cocuk yasta bile Amiliodoz gelisebilmekte ve ölümlere neden olabilmekte.
Kolsizin hapinin Porteinuriyi engeleyerek ve düzenleyerek Amiliodoz gelisimini engeleyerek hastaligin gelismesini tamamen degistirmektedir.
Düzenli Kolsizin hapi kulanmaya baslayan hastalarinda Amiliodoz bulgularinin bir miktar düzeldigi hata hastaligin ilerlemesini durdurabildigi izlenmistir.Bu nedenle Amiliodoz tanisi konan Hastalar önerilen en yüksek dozda (2mg) Kolsizin kulanmalidirlar.
Amiliodoz cok ilerledigi taktirde Dializ veya Amiliodoz olusmus organlarda , organ nakli baari ile yapilabilmekte. Organ nakli yapimis olan Sekunder Amiliodozlu hastalarinda kesinlikle Kolsizin tedavisini Sürdurmeli ve yeni organini tekrar zarar görmesini engelemelidir.
FMF hastalarinin unutmamalari gereken önemli bir konu Amiliodoz gelisimini önlemek oldugunu ve bunu ancak kolsizin hapini düzenli ve yeterli miktarda almakta yatigini gercegindedir.
Amiliodozun geri dönüsümü olmadigi tedavi yapilmasa ölümcül olabilcegi bir gercektir. Buda bir ömür boyu kolsizini kulanmaninin önemine acikca ifade ediyor.....
HERŞEYE RAĞMEN HAYAT GÜZEL!HER ANINI YAŞAMAYA DEĞER!!!
nildem

Mesajgönderen ekim tarih Cum Oca 02, 2009 10:10 am

Merhaba Nildem,

Öncelikle 2009 yılının hepimiz için çok sağlıklı ve bol gülücüklü bir yıl olmasını diliyorum.

Amiloidoz ile ilgili yazılanlar beni çok korkuttu :(

Birkaç sorum daha olacak sana:

1. İdrarda protein olması direkt olarak amiloid oluşumunu mu gösteriyor?
2. Bu durum 24 saatlik idrar testinde mi en iyi tespit edilebiliyor?
3. Arkadaşım 8 yıldır 16 yaşından düzenli kolşisin kullanıyor.Yazılanlara göre kolşisin kullanan kişilerde amiloid oluşmazmış. Peki bu nasıl oldu?
4. Amiloid sadece böbreklerde oluşmazmış yazılanlara göre. Aynı zamanda diğer organlarda da oluşmuş olup olmadığı nasıl anlaşılır?
5. Bu durumda eğer böbreklerde oluşmuşsa bunun geri dönüşümü yok mu? Yani oluşan amiloid ortadan kaldırılamaz mı? Vücuttan atılması sağlanamaz mı?
6. İlk doktor arkadaşıma yüksek tansiyon ilacı akmasını önermişti. Böbreklere faydası oluyormuş. Siz de böyle birşey kullanıyor musunuz?

Kusura bakmayın bu kadar çok soru için ama biraz telaşlandım.
ekim

Mesajgönderen birsen tarih Pzt Oca 05, 2009 10:10 pm

slm ben de amiliodoz hastasıyım ve bu hastalık yüzünden benim deilkişkim bitmek üzere.ilerde dünyaya hasta bi çocuk getirmek istemediğim için hayattan çekiliyorum boşverdim herşeye....saygılar...
birsen

Sonraki

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir