EBLENİP ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA KORKUYORUM

Hamilelik, emzirme ve bayanların özel sorunları uzerine yazilmis yazilari burada bulabilirsiniz.

EBLENİP ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA KORKUYORUM

Mesajgönderen FİLİZ EGE tarih Pzt Mar 24, 2008 8:58 pm

ARKADAŞLAR EVLENİP ÇOCUK SAHİBİ OLMAKTAN ÇOK KORKUYORUM.HASTALIK YA TEKRARLARSA, YA ÇOCUĞUMDADA AYNI HASTALIK ÇIKARSA...........
FİLİZ EGE

Mesajgönderen Birsel tarih Sal Mar 25, 2008 1:13 am

Selam Filiz,

aramiza hos geldin..Korkularin ve endiselerin dogal canim..hasta olupta mantikli düsünen her anne ve babva adayinin karsi karsiya geldigi bir soru bu..ancak günümüzde tip okadar ilerlediki artik..artik hasta evebeyinler dahi mikrochipanaliz yöntemile saglikli cocuk sahibi olabiliyorlar bu konu FMf ragmen saglikli cocuk basligi altinda yazmistik okumani tavsiye ederim..Ayrica cocugun hasta olup olmayacagini ve iyi bir hamilik süreci gecirmek icin mutlaka pof. yardim almak gerekir, genetik danismanlardan..Ama hic kokma hicbirsey asilmaz sorun degil..yeterki kolsizin düzenli ve yeterli mikarda almayi ihmal etmeyin...
simdilik hosca kal.. zaman herseyin en iyi ilaidir bizde zaman icinde kesin tedavi buluncaktir..ümiti yitirme ve kolsizin aksatma,güzel yarinlar icin :-)
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen rezaeı tarih Çrş Mar 26, 2008 3:47 pm

Sevgili arkadaşım filiz aynı korkuyu bende yaşadım ama ben evlendikden sonra öğrendim fmf hastası olduğumu belkide bekarken öğrenseydim hiç evlenmeyi düşünmezdim.Çok iyi bi doktorum var çok rahat herşeyi rahatlıkla anlatıyor Mehmet Tunca muane olmaya gittiğimde ya çocuğumda da olursa dediğimde sende de var dedi bi sorun olmaz ve birsel ablanın dediği gibi tıp çok ilerledi.4 aylık hamileyim umarım bi sorun olmaz.Pisikolejik yönden kendini üzme atakların başlar geçmiş olsun canım.
rezaeı

Mesajgönderen Sewde tarih Sal Nis 01, 2008 12:46 pm

merhaba
bende cook korkuyorum evlenmekten :(:((:(
Sewde

Mesajgönderen mediterranean tarih Sal Nis 01, 2008 8:10 pm

Evlenmekten değil fmf li biri ile evlenmekten korkun.
mediterranean
Site Admin

Mesajgönderen FİLİZ EGE tarih Sal Nis 01, 2008 8:10 pm

UMARIM HERŞEY YLUNDA GİDER BÜTÜN HERKESE ATAKSIZ GÜNLER
FİLİZ EGE

Mesajgönderen ekim tarih Pzt Ara 15, 2008 9:52 pm

Merhaba Mediterranean,

Neden fmf'li biriyle evlenmekten korkun dediniz?
Bunu cidden mi söylediniz?

fmf'li biriyle evlenmenin ne gibi korkuları olmalı?

Saygılar.
ekim

Mesajgönderen mediterranean tarih Sal Ara 16, 2008 6:40 pm

Siz fmf li iseniz evlendiğiniz kişide fmf li ise çoçuğunuz da büyük olasılıkla fmf li olacaktır.Çekinilecek bi konudur ama korkulacak değil. fmf li biri ile normal birinin sahip olacağı çocuğun fmfli olma ihtimalleri %50 normal %50 taşıyıcıdır.Fmf ve fmf de ihtimaller %25 hasta %25 normal %50 taşıyıcı olacaktır bunu vurgulamak için söylemiştim.
Siz ihtimallere pek fazla takılmayın fmf tende evlenmektende korkmayın .
Saygılarımla.
mediterranean
Site Admin

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Ara 19, 2008 9:52 pm

Birsel yazdı:hasta olupta mantikli düsünen her anne ve baba adayinin karsi karsiya geldigi bir soru bu..ancak günümüzde tip okadar ilerlediki artik..artik hasta evebeyinler dahi mikrochipanaliz yöntemile saglikli cocuk sahibi olabiliyorlar bu konu FMf ragmen saglikli cocuk basligi altinda yazmistik okumani tavsiye ederim..

sadece tekrar hatirlatmak istedim....:-)...%30u tasiyici olan bir ülkede kimin tasiyici kimin degil bilmek cok zor kaldiki bazi durumlarda tek bir mutasyon dahi yeterli hasta olmaya buyüzden..bence saglikli nesiler icin mantikli düsünüp hummangenetilerlerle dayanisma icinde olunmali, ve mutlaka tedbir alinip takiri yaradana birakmali derim...

herkese sevgiler saygilar
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen nihanççkç tarih Cum Oca 09, 2009 11:34 am

arkadaşlar ben evlemek üzere olan bi fmf hastasıyım. aranızda kayınvalidesi hastalığı sorun yapan oldumu nişanlım hiç sorun etmio ama benim ailem beni kırmalarından korkuo..
nolur yardımcı olun
nihanççkç

Mesajgönderen birsen tarih Pzr Oca 11, 2009 6:48 pm

slm arkadaşlar ben de aynı sounu yaşıyorum tam evlenmeye karar verdim hastalığım sorun olduğu için geri vazgeçtim üstelik ben amiloidoz hastasıyım evlenince çocuğum da hasta olacak mı yoksa taşıyıcı mı olacak ve fmf mi olacak yoksa benim gibi amiloidoz mu olacak cevaop verirseniz sevinirim....herkese acil şifa diliyorum...saygılar....
birsen

Mesajgönderen dr_bahar tarih Pzt Oca 12, 2009 2:52 am

birsen hanım eğer başka bir rahatsızlığınız yoksa amiloidoz fmf e bağlı gelişmiştir yani tek başına amiloidoz bir hastalık değildir bazı hastalıklar amiloidoz yapar bu yüzden oluşur..çocuğunuza geçmesi de eğer taşıyıcı iseniz %25 çift mutasyon taşıyorsanı %50 dir..
dr_bahar

Mesajgönderen birsen tarih Çrş Oca 14, 2009 3:38 pm

dr_bahar cevabınız için teşekkürler evet fmf hastasıyım buna bağlı olarak amiloidoz oluşmuş amiloidoz oluştuğıunu öğreneli 5 ay falan oluyor bu site sayesinde herşeyi araştırıp okuma imkanım oldu ama korkuyorum har bayan gibi evlenip çocuk sahibi olmak istiyorum ama amiloidoz olnca insan korkuyor geleceği için...tekrar teşekkürler...
birsen

Mesajgönderen dr_bahar tarih Prş Oca 15, 2009 12:18 am

amiloidoz eğer yeni oluşmaya başlamışşa bu konuda yapılan bazı araştırmalara göre kolşisin kullanmak bir miktar gerilemesini sağlıyor amiloidozun bu yüzden umudunuzu kaybetmeyin :) tabi kolşisin kullanırken kc enzimlerinizi de düzenli kontrol ettirin..
dr_bahar

Mesajgönderen birsen tarih Prş Oca 15, 2009 8:37 pm

bahar hanım teşekkürler mümkün olduğunca kontrollerimi düzenli yaptırmaya çalışıyorum bir ay sonra kontrolüm var...inşallah fazla ilerlememiş olur çünkü evlenip çocuk sahibi olmayı herkes gibi ben de çoooooook istiyorum...tekrar teşekkürler,herkese iyi akşamlar...
birsen

Dön HAMİLELİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir