Akdeniz Ateşi FMF ve Askerlil Durumum

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

Akdeniz Ateşi FMF ve Askerlil Durumum

Mesajgönderen bestler tarih Sal Oca 26, 2010 9:11 pm

Öncelikle herkese merhaba,

Forumu araştırma yaparken şans eseri buldum ve yazılanların hepsini neredeyse okudum kısa sürede. Benimde şöyle bir sorunum var bende FMF`im bu hastalıkla 10 yıl öncesinde tanıştım ve beni resmen bitirdi eritti. Şimdi askerlik durumum var ve ne yapacağım hiç bilmiyorum. Elimde Üniversite hastensi FMF olduğuma dair tahlillerim falan var colchicum kullanıyorum 10 yıldırda. Benim sorum şöyledir;

1-) 31 Ekim son yoklamadan beri yoklama kaçağım ve bundan hiç haberim yok şansa bi sorayım durumum nedir diye öyle öğrendim bu 3 aylık yoklama sorunu bana nasıl patlar?
2-) Elimde raporlarımla gitsem (ki götürün demişsiniz) götüreceğim yinede bi faydası olurmu?
3-) Ve tahlillerimdeki sonuçlarım şöyle;

Kan sayım
test
sonuç birim referans aralığı
Fibrinogen 3.74 g/L 2-4

Sedimantasyon * 15 mm/saat )-10

bu iki sonuçta bu şekilde rakamlara bakınca araştırdım biraz sedimantasyon erkekte üst sınırdayım ama fibrinogeni çözemedim değerini nasıl diye... birde ben bu tahlili yaptırırken atak geçirmiyordum normal bi anımda aç karnıma yaptırmıştım ona göre rakamlar bilenler varsa nasıldır.

şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
bestler

Re: Akdeniz Ateşi FMF ve Askerlil Durumum

Mesajgönderen kerem tarih Çrş Oca 27, 2010 5:47 pm

Slm,
Bildiğim kadarı ile askerlik şubesine gidip hastaneye sevkini istemen yeter onlar gerekeni yapacaktır. FMF olduğuna dair raporun ile gitmen işini kolaylaştıracaktır.
Kan sayımlarına gelince Sedimantasyonun normal çıkmış 15 sağlıklı bir erkekte üst sınırdır zaten yüksek değil Fibrinojeninde oldukça düşük anlamadım referans aralığı bildiğim kadarıyla tam hatırlamıorm ama farklıydı...
600 700 lerde olmasını istiyorlar fibrinojenin sedimantasyonun 40-50 civarında olmasına bakıyorlar crp vs. de yüksek çıkacak atak geçirdiğin zaman kan vermen gerekiyor askeri hastanede...
kerem

Mesajgönderen bestler tarih Çrş Oca 27, 2010 8:17 pm

cevabın ve ilgin için çok saol. dediğim gibi ben bu tahlili yaptırırken çok rahat iyidim atak sırasında yaptırmadım bundan dolayı böyle çıkmıştır diye düşünüyorum.
Fibrinojeni bende anlamadım 600-700 diyorsun bende 3-5 gözüküyor tuhaf bi durum.
Zaten önümüzdeki salı yada çarşamba günü şubeye gideceğim bakalım ne olacak durumum.
bestler

Mesajgönderen bestler tarih Çrş Oca 27, 2010 11:55 pm

birde anlamadığım bu askeriye bizi öldürmekmi istiyor sanki yalan konuşuyormuşuz gibi güvensiz tavır takınıyor. illa atak halinde tahlik yaptırmakta ne demek? bu ne saçma bişi o an o acı kıvranmayla ben kendimden geçiyorum neymiş tahlil öle olması gerekiyormuş gerçekten çok saçma ölün diyorlar resmen.
bestler

Mesajgönderen bestler tarih Prş Oca 28, 2010 6:07 pm

merhaba arkadaşım,

kilo sorunumda var benim

boy: 1.83
kg:58

gören herkes zayıflığımı yüzüme vuruyor. mesala bugün uzun zaman sonra atak geçirdim ilacımı alarak hafiflettim biraz şuan iyim gibi...
o an illa ataklı olarak kan alınması falan çok kötü ben daha bugün iş yerinde yakalandım ağrıya kasıntıdan iki büklüm çıldıracak gibiydim o an nasıl duracağım bu çok kötü. Allah yardımcımız olsun.
fibironojen birde gitmeden şubeye devlet hastanesinde ataklı iken yaptırayım en iyisi inş iyi doktorlara geliriz ters birine gelirsek bittim
bestler

Mesajgönderen oguz34 tarih Prş Şub 18, 2010 10:58 am

mrb arkadaşlar benm şöyle bi sorunum var 3 sene önce fmf tanısı kondu ve günde 4 adetr colchicum içiyorum ve vicudumdda hastalığın yarattığı intihap var ve onun içinde günde 3 adet imuran dispert içiyorum ve romatizmam var surgam içiyorum bunlar beni askere nasıl alacak hala onu düşünüyorum :D benim gibi aynı ilaçları kullaanıpta askere giden var mı acaba ? aslında askere gitmeyi çok istiyorum ama romatizma benim bir numaralı düşmanım gibi görünüyoo ... sizden cvp bekliyorum şimdiden tşk
oguz34

Mesajgönderen mt_84 tarih Cmt Şub 20, 2010 5:40 pm

oguz34,evet var arkadaşım ben de ARA ve FMF hastasıyım.ve askerligimi yaptım bitti.mutlaka askeri hastaneye git ve muaf raporu al ben ugraşmadım.sen ugraş bunun için.

neyse arkadaşlar,muaf olmak için askeri celb dönemi içinde olmanız lazım yani öncelikle belirtym eğer tecilliyseniz öyle pat diye askeri hastaneye gidemezsiniz.ancak tecilinizin bittigi ay celb dönemine girdiginiz için o zaman sevkinizi isteyebilirsiniz.ve unutmadan atak gecirdiginiz bir zaman gidin.yani uzun süre atak gecirmediyseniz o zaman gidin ki orda yatırdıklarında atak gecirirsiniz.atak gecirmeden size rapor vermezler.atak zamanında tahli yapcaklar ve ona göre sevk ertelemeye tabi tutulacaksınız.1 sene sevk erteleme alırsanız panik yapmayn bu bir sene içinde tekrar atak zamanında gidin ve ikinci sevk ertelemeyi alınki zaten artk muaf olursunuz 2 defa alınca.yani sabır istiyor uğraş istiyor ama sonucuna değer.mesut_t84@hotmail.com yeni askerden gelen birine ne sormak istiyorsanız ekleyn lütfen.
mt_84

Mesajgönderen oguz34 tarih Sal Şub 23, 2010 11:29 pm

verdiğin bilgiler için tşk mesut ... bende sadece fmf olsa yine iyi dayanırım ama romatizma var ağrı kesici içmediğim günler yürüyemiyorum içtiğim zamanda miğde zarar görüyo çoook karışık işler çokkk allah hepimize acil şifalar versin ...
oguz34

Mesajgönderen mt_84 tarih Cum Şub 26, 2010 11:43 am

evet dogru oguz34,benim de öyleydi bir ara.her gün bebe aspirini içiordum 3-4 tane :) size tavsiyem spor yapın.hatta en kolayından varsa durumunuz bir body-fitness salonuna gidin.çok fazla faydasınız göreceksiniz.ben 20 senedir her ay penadur isimli iğneyi kullandım.askerde bunun hiç ihtiyacını hissetmedim.(çünkü çok ezdiler :) ) çakı gibi olduk walla ama bunu hiç istemeyerek oldum o ayrı mesele.sivilde agrılar başladı yine cünkü tembelleşiyoruz hemen.ben de body e başlamayı planlıyorum.düzenli bi şekilde yaptıgınız zaman cok faydasınız göreceksiniz..neyse eger varsa yani olacaksa askere gitmemenizi tavsiye ederim sizin durumunuzdakiler için..
mt_84

Mesajgönderen kerem tarih Pzt Mar 08, 2010 12:46 pm

ben gidiyorum body e kendimi çokda iyi hissediyorum. tavsiye ederim gitmenizi
kerem

Mesajgönderen musty82 tarih Çrş Eki 13, 2010 9:32 am

kolay gelsin aralık 2010 itibariyle askere gideceğim ve fmf hastasıyım askerlik yoklamamdan bu durumdan bahsetmedim çok uğraştırıyorlar diye birde kısa dönem gidicem inşallah benim sormak istediğim askerde ilacımı alabilmek için raporumu götürmem gerekiyormuş raporu götürdüğümde bana sen şunu derlermi? sen fmflisin niye geldin buraya deyip hastaneye sevk verirlermi
musty82

Mesajgönderen tutrakan tarih Cmt Eki 16, 2010 5:54 am

yoktu eskiden FMF falan.askeri hastane devlet hastanesi HADİ LAN dedi iyleştim.eskidende bak kardeşin şikayet ediyormu denilince iyileşirdim. şimdi tıkımı çıkarmadan iyileşiyorum.kasmıyorum yani ama dikkat edin .kilonuza göre kolşisin kullanın. ÖZÜR OLUŞTURMAMIŞ FMF BİR MAGDURİYET DEGİLDİR..FAKAT İLERİ YAŞLARDA KOLŞİSİN VE ANEMİ ÖNEMLİDİR. bunu daha öncede yazdım kimse önemsemedi. ÇİGDEM AYRILIKTA IZDIRABI BİRLİKTELİKTE GÜÇTEN DÜŞMEYİ VE EBEDİYETİ YAKINLAŞTIRIR..lütfen analizlerinizi saklayınız. bize faydası olmasada sonrakilere faydası olacaktır. askerlikten muaf olmak için degil ızdırabı azaltmak için bir yolda düşüncelerimizi yogunlaştırsak küçük yaşta kardeşlerimize biraz fayda saglasak nasıl olur.
tutrakan

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir