FMF'LER ASKERLİKTEN MUAFTIR

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

Re: FMF'LER ASKERLİKTEN MUAFTIR

Mesajgönderen curuk77 tarih Cmt Ara 23, 2006 9:04 pm

curuk77 yazdı:DAHA ÖNCE BİR ARKADAŞ İÇİN YAZDIĞIM AYRINTILI YAZIYI BURAYA AYNEN KOPYALIYORUM..FAYDALI OLURSAM NE MUTLU BANA..SAYGILARIMLA

Merhaba dostum…

KONU: FMF VE ASKERLİKTEN MUAFİYET
1- SEVK ALMA: İlk önce bu kararı yanlış bilmiyor isem yalnızca Ankara GATA hastanesi verebiliyor. Yani siz atıyorum samsundan erzurumdan v.s. müracaat ederseniz önce sizi bağlı bulundukları askeri hastaneye gönderiyorlar. Misal trabzondan müracaat etmiş olsanız sizi samsuna sevk ederler gibi.Orada bütün tahlilleri yaptırmanıza rağmen sizi tekrar GATA ya sevk ediyorlar aynı eziyeti bir de burada çekiyorsunuz, atak tahlil v.s. Ancak, ankaradaki askerlik şubelerinden birinden bu sevki alırsanız direkt olarak GATA ya sevk ediyorlar. Bunun için ankaradan herhangi bir adres bulmanız yeterli. Zaten ankarada bütün askerlik şubeleri aynı binada. Orada askerliğe elverişli olmadığınızı yani bir rahatsızlığınız olduğunu söylüyorsunuz, herhangi bir sorun çıkarmadan GATA ya sevkinizi yapıyorlar. Hiç kötü veya olumsuz davranmıyorlar, gayet nazik davranıyorlar. Bu sevk iki gün sürüyor. Şöyle ki; ilk gün kimlik bilgilerinizi alıp memleketinizin askerlik şubesine askerlik durumunuzu öğrenmek için faks çekiyorlar ve sizi ertesi gün 12 fotoğrafla olması lazım (daha fazla çektirin başka yerlerde de lazım oluyor –20 tane iyi) tekrar şubeye çağırıyorlar. İkinci gün gittiğinizde sizin GATA’ya sevkinizi hazırlayıp bir zarfa koyup, bu zarfı size verip sizi GATA ya gönderiyorlar. Ayrıca burada bir de nüfus cüzdanın fotokopisini istiyorlar, mutlaka bir iki hatta ilerde de lazım olacak birkaç tane nüfus cüzdan fotokopisi bulundurun. Yoksa bir fotokopi için çok zaman kaybedersiniz. Çünkü içerlerde çektirme imkanı yok. Bir fotokopi için kurum dışına gidip geleceksiniz. Çok zaman alıyor. Bu sevki aldıktan sonra aldığınız gün dahil üç gününüz var üç gün içerisinde GATA ya gidip sevkinizi açtırmanız yani işleme koymanız gerekiyor. Sevkinizi açtırdıktan sonra (nasıl açtıracağınız aşağıda yazıyor) açtırdığınız gün dahil bu sevk 30 gün geçerli oluyor. Yani 30 gün içinde işlemleriniz bitmezse (ki çok zor; atağın gelmesi, gen tahlilinin sonuçlanması v.s.) yeniden şubeye gidip yeni sevk almanız gerekiyor. Şayet işleriniz 30 gün içerisinde bitmez ise, mutlak surette sizi muayene eden doktor veya bölümden, işinizin bitmediğinin ve yeni sevkle gelmenizin uygun olacağının eski sevkinizin üzerinde yazılı olması gerekiyor. yoksa askerlik şubesinde sorun çıkarabilirler, ikinci sevki almakta zorlanabilirsiniz. Eğer bu duruma düşerseniz (ki büyük ihtimalle böyle olacak) askerlik şubesi eski sevkinizin üzerinde yazan yeni sevk isteğine bakarak, ikinci sevki hemen o gün veriyorlar.

2- GATADA SEVKİ AÇTIRMA: Askerlik şubesinin size vermiş olduğu bu kapalı zarfla (laf aramızda ben açıp baktım, kısaca şöyle yazıyor; kişinin sağlık durumunun incelenerek askerliğe elverişli olup olmadığının bildirilmesi), GATA nın gelen evrak bölümüne gidiyorsunuz. Burada zarfı açıp sizi ya direk gastrolojiye ya da bana yaptıkları gibi önce iç hastalıklarına sevk ederler (bunu orda söyleseniz daha iyi olur, ben tecrübesiz olduğumdan bilemedim, belki “beni gastrolojiye sevk edermisiniz” deseydim direkt olarak oraya sevk ederlerdi). Bu o kadar da önemli değil iç hastalıkları veya gastroloji farketmez. Önce iç hastalıklarına sevk etseler de , iç hastalıkları sizi gastrolojiye sevk ediyor. Bu andan itibaren o gün dahil 30 gününüz başlamış oluyor.

3- GASTROLOJİDEKİ İŞLEMLER: şayet sizi iç hastalıklarına gönderirlerse; doktora fmf olduğunuzu ve bu durumun askerliğe mani olduğunu duyduğunuzu söylüyorsunuz. O da muhtemelen size şikayetlerinizi soracaktır. Siz de periyodik olarak şiddetli karın ağrısı ve yüksek ateş çektiğinizi söylüyorsunuz ve sizi gastrolojiye sevk ediyor. Gastrolojiye gittiğinizde de aynı şekilde; fmf olduğunuzu ve bu durumun askerliğe mani olduğunu duyduğunuzu, periyodik olarak şiddetli karın ağrısı ve yüksek ateş çektiğinizi söylüyorsunuz. Bundan sonra doktor sizden bazı tahliller istiyor.
- tam kan sayımı
- fironojen
- sedim
- crp
- gen mutasyonu
Size üç ayrı tahlil kağıdı veriyor. Bunlar 1)tam kan sayımı / fibronojen / sedim, 2) crp, 3) gen mutasyonu.... burada önemli olan bir nokta var; gastrolojiye gittiğinizde giriş katı muayene yeri, burdaki doktorlar biraz acemi olabiliyor, ben böyle bir durum yaşadım, buradaki doktorun acemiliğinden iki kez atak yaşamak zorunda kaldım, bu da bana yaklaşık iki, ikibuçuk aya mal oldu. Bunun için siz gastrolojiye gittiğinizde kimseye bir şey söylemeden bir üst kata çıkın. Koridora girdiğinizde hemen sağdaki ve soldaki ilk odalar oradaki bölümün hocalarının odaları. Ve çok insancıllar, çok iyi davranıyorlar, doçent, yardımcı doçent falan. O odalardan birine girip (bir ipucu vereyim soldakine ) durumunuzu izah edin. Neden aşağıdaki polikiliniğe girmediğinizi soracaklarını sanmam, ama sorarlarsa bilmediğinizi veya aşağıdan birisinin sizi oraya yönlendirdiğini veya yanlışlıkla geldiğinizi falan söylersiniz. Ve buradaki hocaların birinden yukarıda belirttiğim tahlil kağıtlarını alıyorsunuz (zaten onlar veriyor). Bir önemli konu daha, yasal olarak tek tahlil sonuçları ile çürüğe ayırmıyorlar. En az aynı tahlil sonuçlarından ikişer tane olması gerekiyor. Misal; atak halindesiniz pazartesi günü tahlil verdiniz, Salı günü aynı tahlilleri bir kez daha vermeniz gerekiyor. hatta yasal olarak üç, ama iki sonuçla da işi bitiriyorlar ben de olduğu gibi.
(Benim burada başıma gelen aksilikte bu oldu. Giriş kattaki acemi doktor benden tek tahlil istedi, hatta atak olmama gerek bile olmadığını söyledi. Halbuki sen de bilirsin ki atak halinde değilken bütün değerler normal çıkıyor. Ama ben ne yaptım, tahlil kağıtlarını aldığım gibi hastaneden kaçtım. Atak olana kadar bekledim. Atak olunca gidip tahlillerimi verdim. Ah bir de iki gün üst üste vermem gerektiğini bilseydim, işim daha kolay olurdu. Doktor bana iki gün üst üste, daha doğrusu iki farklı tarihteki tahlil sonuçlarını getirmem gerektiğini söylemedi. Ya kötü niyetli idi ya da bilmiyordu orasını bilemeyeceğim. Neticede tek tahlil sonuçları ile yukarıdaki hocalara gittiğimde, bunun böyle olamayacağını, bir tahlilim daha olsa çürüğe ayrılabileceğimi söylediler. Tabiki benim sevkimin süresi bu arada doldu. Tekrar sevk aldım, tekrar aynı işlemleri yaptım, tekrar atak olmayı beklemek zorunda kaldım. Tekrar atak oldum, tekrar tahlil verdim ve iki tahlil sonucu ile çürüğe ayrıldım)

4) TAHLİL KAĞITLARINI ALDIKTAN SONRA: gastrolojiden tahlil kağıtlarını aldıktan sonra iki yere gidiliyor, 1- tıbbi genetik labaratuvarı (burada bir tüp kan veriyorsunuz gen tahlili yapılıyor. Bu kanı vermek için atak halinde olmak gerekmiyor. Sen de bilirsin ki bu hastalık doğuştan gelen genlerde olan bir hastalık, dolayısıyla atak ol olma fark etmiyor, bu sonuç, sizde fmf varsa her zaman aynı çıkıyor. Ve en önemli tahlil de bu. Buranın tek kötü ve işin de en kötü taraflarından biri; sonuç çok geç çıkabiliyor. Esasında 15 günde falan çıkması lazım. Ancak oradakilerin işi savsaklamasından dolayı benimki yaklaşık 6 hafta evet yanlış duymadın 6 hafta sonra çıktı. Ve buna yapabileceğin hiçbir şey yok, tek çare beklemek. Sonucun çıkıp çıkmadığını sana verecekleri bir telefonla takip edebiliyorsun, ayrıca buradaki çalışanlar çok soğuk diyebilirim, en azından bana öyleleri rastladı. Askerden çürük almak istediğimden biraz yaklaşımları soğuk oldu, ama bu hiçbir şeyi etkilemeyecektir). 2- kan alım merkezi (burada da iki tüp –ya da üç- kan veriyorsunuz, birisi crp, diğeri tam kan sayımı, fibronejen ve sedim için. Ancak buraya vereceğiniz kanlarda mutlaka atak halinde olmalısınız. Aksi takdirde değerler normal çıkacaktır. Size atak halinde olmanıza gerek yok diyen birileri olursa –ki bana gastro girişindeki doktor ve gen labaratuvarındaki sekreter hemşire karışımı bir şey, atak halinde olmama gerek olmadığını söylemişti- sakın inanmayın, mutlaka atak halinde olmayı bekleyin. CRP iki günde sonuçlanıyor, diğerleri ise bir günde. Mesela pazartesi sabahı atak halinde kan verdiniz diyelim, crp yi Çarşamba sabahı, diğerlerini ise Salı sabahı alabilirsiniz. Ama vaktiniz dar olursa verdiğiniz günün akşamı saat 16:00 gibi sonuçları sorabilirsiniz, bazen erken çıkabiliyor. Ama buradakiler kesinlikle geç çıkmıyor)
Burada da önemli bir konu; doktorlar size tahlil kağıtlarını verdikten sonra hemen gidip genetik labaratuvara kanı verdiniz, daha sonra hastaneden ayrıldınız ve atak olmayı bekliyorsunuz (tabiki en fazla 30 gününüz var), atak oldunuz hemen elinizdeki tahlil kağıtları ile kan alım merkezine giderek kan verdiniz, işte bundan sonra da; hemen tekrar gastrodaki hocanın yanına gidip yarın tekrar kan vermek için tahlil kağıdı almalısınız. Tahlil kağıtlarını aldınız aynı zamanda burada doktor sizi atak halinde muayene ediyor, ateşinize bakıyor, sizi yatırarak karnınızı muayene ediyor, fiziki bulguları da sevkinizin üzerine işliyor. Oradan tekrar ayrılıyorsunuz ve ertesi gün kan alım merkezine aynı tahlillerden birer tane daha veriyorsunuz. NOT: GEN TAHLİLİ BİR TANE YETERLİ İKİNCİSİNİ İSTEMİYORLAR. İKİŞER TANE OLMASI GEREKENLER DİĞERLERİ ÇÜNKÜ GEN DEĞİŞMEZ ARTMAZ AZALMAZ V.S. bundan sonra bütün tahlil sonuçlarını topluyorsunuz (gen tahlili, kan alım merkezinde bir gün arayla verdiğiniz iki ayrı tahlil) şansınız varsa gen tahlili ve atak halinin gelmesi ve diğer tahliller 30 günde çıkar, benim gibi şanssızsanız yeni bir sevk almak için tekrar şubeye gitmek durumunda kalırsınız ki muhtemelen böyle olacak. Çünkü gen tahlilinin çıkması çok uzun sürebiliyor.

5) TAHLİLLERİ TOPARLADIKTAN SONRA: bundan sonra geriye prosedür işleri kalıyor. tahlilleri toparladıktan sonra gastrodaki ilgili doktora götürüyorsunuz, o da sevkinize ayaktan sevk kuruluna çıkması uygundur şeklinde yazıp şöyle diyor “bunu götür başhekimliğe onaylattır, oradan sağlık kuruluna git sana verecekleri heyet kağıtları ile tekrar yanıma gel”. Fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi buralarda lazım oluyor. Tekrar gastrodaki hocanın yanına gidiyorsunuz. Sizi arşiv diye sekreterlikleri var dosyanızla (yani tahliller ve heyet kağıdı) birlikte oraya gönderiyor oradaki sekreter, tahlil sonuçlarınızı ve doktorun düzenlemiş olduğu raporu heyet kağıtlarına işliyor.
(burada da şöyle bir zorluk çektim sekreterlik çok yoğun. Size muhtemelen “dosyayı bırak git bizi iki günde bir telefonla ara, biz hazırlayınca gel al” diyeceklerdir. Artık iki gündemi çıkar yirmi gündemi orasını allah bilir. Çünkü rapor yazma işi ikinci plandaki bir iş. Daha önemli işleri var. Raporları masanın üstüne yığmışlar, fırsat buldukça yazıyorlar. Peki ne yapacaksınız. Mesela benim gibi yapabilirsiniz. “Aman abla, canım abla, güzel abla ne olur şu raporumu yaz abla, çok zor durumdayım, iş yerinden hiç iznim kalmadı, bu gün bu rapor yazılmazsa işim seneye kalacak, iki aydır buralardayım, kurbanın oluyum abla, çoluk çocuk perişan, almanyadan oğlum gelecek” falan artık gerisi sizin kabiliyetinize kalmış. Esasında abla bunları dinleme zahmetinde bile bulunmayıp beni gönderdi. Ben bunları doktora söyledim. O da ablayı arayıp benim için ricada bulundu. Onun için size tavsiyem bölümdeki doktorların sempatisini kazanmaya çalışın. Arayı iyi tutmaya bakın. Çünkü bu anda çok gerekli olabilir. Doktorla kuracağınız olumlu diyalog, sizin bazı yerlerde işinizin çabuklaşması için doktorun desteğini arkanıza almaya yardımcı olacaktır, kulağınıza küpe olsun. Bu raporu yazdırmayı başarabilirseniz, tekrar doktorun yanına çıkıyorsunuz, doktor iki satır daha yazıp kağıdınızı imzalıyor (-ki bu en güzel satır; “askerliğe elverişli değildir”) tekrar ablaya gidiyorsunuz o da bir şeyler daha yazıyor, buralar çok kısa sürüyor. Bundan sonra sırayla tıbbi genetik bölümüne, kan alım bölümüne ve crp için ayrı bir yer olan mikrobiyolojiye de (bu üç yere) heyet kağıdınızı imzalatıyorsunuz. Buradaki imzalar şu anlama geliyor; “evet şahsın tahlillerini bizim yaptığımızı onaylarız”. Bu imzalardan sonra artık sağlık kuruluna gidebilirsiniz.

6) SAĞLIK KURULUNDA: sağlık kurulu pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri toplanıyor, hazırlamış olduğunuz dosyayı pazartesi ve Çarşamba günleri 12:00’a kadar Cuma ise 10:30’a kadar sağlık kuruluna teslim etmeniz gerekiyor. öğleden önce dosyayı, fotoğrafları, nüfus cüzdan fotokopisini sağlık kuruluna teslim ettiğiniz takdirde o gün 13:30’dan itibaren sağlık kurulunun önünde sağlık kurulunun sizi içeriye çağırmasını bekliyorsunuz. Sıranız geldiğinde sizi içeri çağırıyorlar. İçeride neredeyse hiçbir şey sormuyorlar. Zaten çok yoğun oluyor, çürük alanlar,hava değişimi, başka bölüğe geçiş, v.s. v.s. hemen rapora sağ el işaret parmağınızın izini alıp sizi dışarı gönderiyorlar. Dışarıda o günkü herkesin heyete girip çıkmasını ve raporların hazırlanmasını bekliyorsunuz. Bu da yaklaşık 16:00’ya kadar sürüyor. Daha sonra size “er ve yedek subay olarak askerliğe elverişli değildir” şeklinde bir kağıt veriyorlar o kağıdı kaptığınız gibi oralardan uzaklaşıyorsunuz. Ayrıca bir onay falan gerekmiyor.
DOSTUM KISACA BÖYLE 
Bütün ayrıntıları ile anlatmaya çalıştım umarım atladığım bir şey yoktur. Birde kısaca yapacaklarınızı özetleyeyim.

1- ankara askerlik şubesinden gata ya sevk alıyorsunuz (fotoğrafları ve nüf.cüz.fotokopisini unutmayın)
2- gataya gidip evrak arşiv bölümünden sevkinizi gastroya sevk ettiriyorsunuz
3- gastrodaki doktordan tahlil kağıtları alıyorsunuz
4- gen tahlilini o gün veriyorsunuz ve evinize gidiyorsunuz
5- atağınız gelince hemen gataya gelip diğer tahlilleri verip doktora atak halinde muayene olmaya gidiyorsunuz (unutmayın atak 30 günden sonra gelirse yeni sevk gerekli)
6- muayene olduktan sonra yarın tekrar tahlil vermek için tahlil kağıdı istiyorsunuz (gen tahlili hariç)
7- tüm tahlil sonuçlarını toparlayıp gastrodaki hocaya götürüyorsunuz
8- hoca sizi başhekimliğe oradan sağlık kuruluna gönderiyor (fotolar ve nüf.cüz.fot. burada gerekli)
9- sağlık kurulundan alacağınız kağıtla hocanın yanına geliyorsunuz o da sizi arşivdeki sekreter ablaya gönderiyor
10- sekreter ablaya raporu yazdırıp tekrar hocanın yanına gidiyorsunuz
11- hoca “askerliğe elverişli değildir” yazıp imzalayıp tekrar ablaya gönderiyor
12- abla da bir şeyler yazıp sizi imza toplamanız için yönlendiriyor
13- gen labaratuarı, mikrobiyoloji ve kan alım merkezinden (üç yerden) imzaları toplayıp sağlık kuruluna götürüyorsunuz
14- bütün bu işleri bitirip pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü öğleden önce sağlık kuruluna dosyayı teslim ederseniz öğleden sonra heyete giriyorsunuz
15- veeeeeeeeeeeeeeee akşama doğru “er ve yedek subay olarak askerlik yapamaz” raporunuzu alıp evinize gidiyorsunuz..

NOT: - hastanede biraz girişken olmalısınız. Topu başkalarına atmalısınız. Şube gönderdi hemen istedi, hoca hemen istedi, aşağıdan gönderdiler, yukarıdan istiyorlar abla bu acilmiş, falan filan.
- ayrıca ilgili hocayla arayı iyi tutmalısınız, bazen çok işe yarayabilir.
- bütün bu işlemleri askere gitmeden önce yapıyorsunuz
- askere başladıktan sonra müracaat ederseniz sürüm sürüm sürünürsünüz, askerin yüzüne bakan yok, bir de yok revirde yat, yok başka hastaneye sevk, yok hava değişimi, yok bu gün git yarın gel, biz seni çağıracağız sen yukarıda yatmaya devam et falan, çocuklar perişan, askerlik yapsan daha iyi, onun için mutlaka askere gitmedin önce müracaat et
- müracatın her hangi bir tarihi yok. İstediğin zaman müracat edebilirsin.
- yanında bulundurman gereken belgeler fotoğraf, nüfus cüzdanı ve fotokopisi bu kadar
- bütün bu işlemler için her hangi bir ücret ödenmiyor.
- ÖNEMLİ: ayrıca eğer şu an fmf olduğunuza dair heyet raporunuz ve tahlilleriniz varsa mutlaka yanınızda götürün. Hocaların kanaatini ve size karşı yaklaşımını çok etkiliyor. Yoksa da müracaat etmeden, bir an önce almaya bakın.

DOSTUM UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR. EĞER DAHA SORULARIN VARSA ÇEKİNMEDEN SORABİLİRSİN. MERAKLA SONUCU BEKLEYECEĞİM. SAĞLIKLA KAL. SAYGILAR
curuk77@hotmail.com

ARKADAŞLAR DAHA ÖNCEDEN AYRINTILI BİR ŞEKİLDE YAZMIŞ OLDUĞUM YAZININ BAZI ARKADAŞLARI YANLIŞ YÖNLERDİĞİNİ GÖRDÜM..DAHA DOĞRUSU KANAATİMCE İSTANBUL GATA VE ANKARA GATA ARASINDA UYGULAMA FARKLILIKLARI KESİNLİKLE VAR..AYRICA BEN ÇÜRÜK ALALI İK ÜÇ YIL OLDU BİLGİLERİM ESKİMİŞ VEYA SİSTEMDE DEĞİŞİKLİK OLMUŞ OLABİLİR..

TEMEL İKİ SORUN BİRİNCİSİ; HASTANEDE YATIRILMA.. İSTANBULDA HASTANEDE YATIRDIKLARINI ÖĞRENDİM.. BENİ ANKARDA YATIRMAMIŞLARDI..
İKİNCİSİ; 1 YIL ARAYLA TEKRAR KONTROLE ÇAĞIRMA ONDAN SONRA ÇÜRÜK VERME.. YİNE BENİ BİR YIL ARAYLA DEĞİL BİR GÜN ARAYLA ATAK HALİNDE GÖRÜP ÇÜRÜĞÜMÜ VERDİLER..

BU KONUDA BENİM YÜZÜNMDEN YANLIŞ ADIM ATAN ARKADAŞLARDAN ÖZÜR DİLEYEREK, MAĞDUR ARKADAŞLARDAN BİRİSİYLE YAPTIĞIM GÖRÜŞMEYİ AYNEN BURAYA KAYDEDİYORUM VE BU KONUDA BUNDAN SONRA GÖSTERECEĞİM TEK ADRES FORMUN BU BÖLÜM OLACAKTIR..

herkese saygılarımı sunuyorum..

ordmsn

**** size bir Titreşim gönderdi!

ali:
şu an burdayım
ali:
daha önce görüştükmü
****:
ya
****:
sen n eyalancı bı ınsansın
****:
5 sayfa yazı yazmıssın yattıgını neden yazmıorsun
ali:
ne var ne yok iyisindir umarım
ali:
nerde yattığımı
****:
gata da
ali:
ben gatada yatmadımki
****:
curukcuruk raporu alıgın sure ıcerısınde hastenede yatırmadılarmı senı
ali:
hayır hayır
ali:
ben de yatarım diye hazırlıklı gitmiştim ama yatırmadılar
ali:
ama öğrendiğime göre istanbul gata yatırıyormuş
ali:
ankara gata yatırmıyor
ali:
senin askerlik deremen neydi
****:
ya ısım gucum var tecıl hakkım vardı senın yazdıklarını okuyunca
****:
hemen alırız dıye basvrdum
****:
24 gun hastanede yattım
****:
tum ıslerım
****:
rezıl oldu
****:
yoksa ben bunları 3 sene sora da yapabılırdım
ali:
yapma ya istanbulamı müracaat ettin
****:
aklımdan cıksın dıe yapptım
ali:
peki çürük alabildinmi
****:
ıstanbulda otrurorum nereye basvurmam gerekıodu
****:
erteleme verdıler
****:
1 sene sora bı daha gıdıcez ozmn curuk verıcekler
ali:
ya ben istanbulda yatırdıklarını bir iki gün önce öğrendim
ali:
ben ankaradn almıştım
****:
sana nasıl dırek curuk verdıler
****:
bu ımkansız
****:
bence ınsanları yanlıs yonlendırıosun
****:
okdr uzun bı yazı yazmısın
****:
en onemlı seylerı yazmamıssın
ali:
ankarad sistem öyle hastanede yatırmak yerine git hastalanınca hemen gel o halde görmemiz lazım diyorlar
ali:
atağı evinde bekliyorsun
****:
yada not al
****:
yazdıgının yazının sonna ılsıtır ertleme verılıo
****:
bısene yazi
****:
ewet ama 1 sene erteeleme kanunu ehryerde aynı
****:
erteleme oldugunu bılseydım yıne gıtmwezdım
****:
cunku unı ogrencısyım
****:
okul bıttıkten sora yapıcaktım senın guzel yazını okuduktan sora yanlıs yoneldım ve
****:
okula gıdemedım calıstıgım yerle
****:
problem yassadım
****:
ertele almadan curuk vermıolar bu her sehırde aynı
****:
bunu neden yazmadım pekı
ali:
dostum beni ertelemeden çürük verdiler
ali:
tamamen yaşadıklarımı yazdım ne eksik ne fazla
ali:
yani beni bir yıl bekletmediler
ali:
ama tahlillerimi iki kez aldılar bir gün arayla
ali:
ve bu şekilde çürük aldım
****:
ewet ama bu sana ozel bısey benım yattıgım odada fıer fmf hastalırıda herkese aynı seylerı yasıo bence o yazıyı oradan kaldır
****:
ınsanları anlıs yonelndırıosun
****:
kanun yenı cıkmısta olabılır bı seene ertelemedde verıolar
****:
senın yuzunden 1 senem mahvoldu
ali:
dostum ankara ve istanbul arasında farklılıklar varmış
ali:
ben bunu yeni öğrendim ve nereden bilebilirim
****:
ankarada da artık erteleme verıolar dostum
****:
erteleme alan bı kısı vardı ılk sene ertelemesını ankaradan almıs ıkıncı senesınde ıstanbula gelmıs tasınmıs ve ıst gatada yatıodu
****:
aynı odada kalıoduk
****:
o soledı
****:
erteleme vardı elındde
****:
zaten
****:
yanı kaldır onuı
****:
yazıyı
****:
yada duzelt
****:
bı sene erteleme verıolar
ali:
ben ankarada yaşadıklarımı anlattım ve bir ayda bütün işlerim bitti hastaneide yatırmadılar bir sene ertelemediler
ali:
başka uygulamalar yapıyorlarsa bunu bilemezdim
****:
ve kolay deıl ısnanları baya urastrıolar dıe
ali:
ayrıca benim yazdığım yazıya kadar nette böyle çürük alındığına dair bile birşeyler yoktu
****:
yanı ordan oraya ordan oraya sen ısı baya basıt gostermıssın senın yazdıgın yazıyı okumasaydım
****:
basvurumu yapmazdım
****:
o yazıyı duzel
****:
rapor verırken baya urastırıolar ve bı sene erteleme verıolar artık eskısı kadar benım aldıgım kadra klay deıl arkadaslar
****:
yazarsan
****:
daha yıı olurr
ali:
bence sen o yazıya yaşadıklarını eklersen daha iyi olur neticede ben bunu insanlara hizmet olsun diye oturup yşazdım.. özellikle de üniv mezunu ya da okuyanlara
****:
arkadasım
****:
senın yuzunden
****:
bı senemeden oldum
****:
anladınmı
****:
belkı
****:
okuldan
ali:
ben yaşadıklarımı aynen aktardım sanırım farklılıkları senin eklemen gerekir
****:
bı sene gec bıtırecem
****:
dewamsızlıktan
****:
anlayıssızn galıba
ali:
valla o kadar emeğimden sonra böyle değermendirmeni kutluyşorum
****:
yanı uzun bı yazı olabılır
****:
gercekten
****:
yanlıs yonlendırıosun
****:
benım ahımı aldın
ali:
biraz bekle yazımı kontrol edeceğim
****:
aynı odada yattıgımız bı cocugunda ahını aldın oda senın yaxını okumus.
ali:
dostum lütfen takip et..ilk önce yazım şöyle başlıyor
ali:
1- SEVK ALMA: İlk önce bu kararı yanlış bilmiyor isem yalnızca Ankara GATA hastanesi verebiliyor.
****:
yazna bısey deıdımgım yok okuyunca ınsanın kosa kosa hastaneye gıdesı gelıo bya kolay gostermıssın sen klay almıs olabılırsın ama bu senın sansınna en azından yazına ben lkolay aldım ama arkadaslar kolay alamıor yanı curuk vermelerı okdar kolay deıl artık erteleme verıorlar bı sene yazarsan en azından yenı basvuranlarda ona gore davranarak yada ona gore plan yaparak gıderler hastaneye
****:
yanlıs yaptıgını ve benım yasadakıların karsısında vıjdan azabı cektıgını bılıooru
****:
ama problem deıl
****:
uzulme
****:
senden rıcam
****:
erteleme verıdlgını ve
****:
ısın daha da zorlastıgını yazman
****:
eger yazmazsanda
****:
umrumda deıl
****:
benım ıcın bı problem yok
****:
ama yenı basvuracaklar
****:
senı bu yazdıklaını okuduktan
****:
ve basvurduktan sora hatrladıklarında hos hatırlamazlar
ali:
ben seni ve senin gibileri umursamasaydım bu yazıyı yazmaz şimdi de seninle vakit kaybetmezdim.. bana karşı acımasız davrandığını düşünüyorum..
ali:
şimdi sana yazıyı maille mi göndermiştim yoksa bir iki sitede yazı yayınlamıştım ordan mı aldınız
ali:
odna göre bu konuştuklarımızı aynen kopyala yapıştır yapacağım benim için hiç problem değil yeterki milletin bu askerlik işine bir şekilde çözüm olsun
****:
ya uff neyse
ali:
çabuk sıkıldın
****:
ewet
ali:
ii hadi geçmiş olsun
****:
eger ınsanları dusunuorsan neden
****:
sana soledıklerımı
****:
ılıstırmıosun
****:
ben kotu bısey solemedıgımı dusunuorum
****:
bu konumaların asıl benı
****:
uzdu
****:
benı anlıcagını dsunmustum.
ali:
ya okumuyorsun heralde yazıyı aynen iliştireceğimi söylüyorum
****:
aynen ılıstırme
****:
dedılerımı yaz daha ıyı olur
****:
brda hos olmayan bı tarzda konustuk
ali:
yok çok sayılmaz
ali:
insanlar problemi daha iyi görür anlarlar
****:
sen bılrısın.
****:
daha mantıklıısım vermeden yazarsan
****:
ıyı olur
ali:
aynen gördüğün gibi yapıştırıyorum..
ali:
yine de inanki çok üzüldüm
****:
saglık olsun ben senın yazdıgını okuduktan sora
****:
baska yerlerıde arastırmam
****:
gerekıodu
****:
o da benım hatam
ali:
benim yegane amacım bu hastalığı çeken arkadaşlara yardımcı olmak yoksa ben zaten işimi bitirmişim..
****:
yazdıklarını okuyunca mantıklı yazmıssın duzgun akıcı kulturlu bırısı oldugunu dusundum arastırmaya gerek duymadım
ali:
demekki düşündüğün kadar değilmişim
****:
sana ters konustugum ıcın ozur dılerım bı anlık sınırdı
ali:
ama sana tavsiyem bence sende yaşadıklarını detayları ile yazarsan herkes ne yapacağını daha iyi anlar
****:
ewet
****:
yazıcaktım b
****:
bugun
ali:
benim yazım aileviakdenizatesi.com da ver oraya eklersen insanlar daha iyi yönlenmiş olur.. saygılarımla.. iyi akşamlar
****:
sızede
ali:
ben şimdi oraya ekleme yapacağım takip edebilirsin
curuk77

askerlik

Mesajgönderen cihan tarih Sal Oca 02, 2007 2:32 pm

merhaba ben şuan ankarada askerlik görevimi yapmaktayım bende gataya gittim tahlil falan yaptılar 15/01/07 tarihinde sonuçları almaya gidicem şimdi bendemi çürük alcam
cihan

Mesajgönderen atopcu17 tarih Cum Haz 01, 2007 10:36 am

slm arkadaslar. ben de bir fmf li olarak askerliğimi 2004 yılında hem de güney doğuda yaptım. askerlik süresince pek çok atak geçirdim. ama hastaneye gidip tedavi olma imkanı yok denecek kadar azdı. eklem ağrısız gün geçirmedim. artık askerliğimin sonuna doğru hastaneye gittim ve beni diyarbakırdan ankara gataya sevk etti. yedek subay da olduğumdan hastalığın tüm aşamalarını açıkca anlattı. gataya gittiğimde büyük olasılıkla çürük alacağamı söyledi. askerliğimin bitmesine 1 ay kaldığı için gataya gitmedim ve zor da olsa tamamladım. ama ne çektiğimi bir ben bir de allah bilir. hepinize ataksız günler.
atopcu17

ee zaten biliyoruz fmf askerden muaftır

Mesajgönderen cihan tarih Cmt Haz 02, 2007 1:00 pm

bende ist haydarpşa gatadan çürük aldım fmf liler asekrden muaftır ama öyle kolay değil atak şartıyla kan değerleri üst seviyede olcak
cihan

Mesajgönderen adriano_10 tarih Sal Haz 26, 2007 7:50 pm

bende istanbulda yapıyodum askerlii gün eklem şişmesinden dolayı haydarpaşa gata ya sevk edildim orda atak geçirmrm istendi 1 hafta sonra atak geçirdim fibrinojen 975 sedim 101 e çıktı bana 2 ay hava değişimi verdiler. şimdi benim sormak istediğim bundan sonra ne olucak tekrar hastaneyemi sevk edilcem yinemi atak geçirmem istenilecek yoksa kesin işlem mi yapılcak eğer bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.
adriano_10

Mesajgönderen rambo-78 tarih Çrş Eyl 17, 2008 4:07 pm

fethican yazdı:Raporu almak için atak geçirmek zorunda mıyız ?

Adaletsiz bir durum bence.

Ben arı tedavisiyle 10 aydır atak geçirmiyorum.
Şimdi gitsem 21 günde atak geçir deseler mümkün değil istesem de yapamam.

Ama "çürük değilsin yürü askere" deseler bittim ondan sonra.
Çünkü beni ayaktan tutan arılar. Askerde de arı tedavisine devam edemem. 2 ay sonra karnım tutunca naparım merak ediyorum.

arı tedavisi nedir yhaw iyi bişeyse bende olayım msn mi ekle konusalım
mr-breads-90@hotmail.com
gs
rambo-78

tecil ettircem

Mesajgönderen ssevgilimm tarih Cmt Eki 25, 2008 2:04 pm

dediklerinizden hiç bir şey anlamadım muaf raporunu askere gittikten ssoramı alıyoruz...
ben tecil ettircem nasıl olcak... tecil ettirdikten sonraki süreç içinde mi olcak..bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim..
?? yaşına kadar fmf in kölesiydim teshişten sonra kolşisin vazgeçilmezim oldu diyorsanız paylaşalım
ssevgilimm

Mesajgönderen uysalburak tarih Çrş Eki 29, 2008 9:41 am

adriano_10 yazdı:bende istanbulda yapıyodum askerlii gün eklem şişmesinden dolayı haydarpaşa gata ya sevk edildim orda atak geçirmrm istendi 1 hafta sonra atak geçirdim fibrinojen 975 sedim 101 e çıktı bana 2 ay hava değişimi verdiler. şimdi benim sormak istediğim bundan sonra ne olucak tekrar hastaneyemi sevk edilcem yinemi atak geçirmem istenilecek yoksa kesin işlem mi yapılcak eğer bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

iki hava değişiminden sonra askerliğe elverişsizdir raporu verecekler..
uysalburak

Mesajgönderen mt_84 tarih Pzr May 17, 2009 1:25 am

selam arkadaşlar.bu sene buraya mesaj yazan hiç olmamış,ben de askere gitmeyi düşünüyorum ve korkuyorum umarım bu yazdıklarınız işimize yarar Ankara'ya gitcem bir ay sonra kadar inşallah,gitme temel sebebim bir uzman bulmak ve onun kontrolünde tedavi sürecimi yürütmek,cünkü senelerdir yanlış teşhislerden bıktım,bir uzman yok ve bu askerlikten öte hayati önem taşıyor bildiginiz gibi.kısa dönem yapacağım kısmetse ama ondan bile korkuyorum,askerlikten degil ataklardan ve cahil asker sınıfından (tabiki bu sözüm sadece cahil olanlara) korkuyorum.ne yapacakları hiç belli olmaz.M694 V Homozigot mutasyon sahibiyim maalesef ve yıllardır da ARA(Akut Romatizmal Ateş) tedavisi görüyorum,aslında kilom bile elverişli degil,zaten savunma sistemim o kadar zayıfki iki de bir hastalıktan kilo alamıyorumki.bakalım artık.eger bu sene bu işlemleri yapan olmuşsa lütfen yeni gidecekleri bilgilendirebilirler mi,cok makbule gecer.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
mt_84

Mesajgönderen Karena tarih Cum Haz 05, 2009 2:32 pm

Merhaba yazdığın bilgiler için çok teşekkür ederim.Fakat hala anlayamadığım bir nokta var.Ben 5 senedir bu hastalıkla uğraşıyorum.Fakat son 1 yıldır hemen hemen hiç atak geçirmedim.Ayrıca atak geçirmeyi beklemek ne demektir onuda anlayamadım.Bilindiği gibi tüm tahlillerimiz atak anında dahi normal çıkıyor ,o zaman bu eziyet neden??
Karena

Mesajgönderen byazrail tarih Sal Eki 20, 2009 10:10 pm

Geçtiğimiz 2009 eylül ayında muayene oldum muayene olurken cerrahpaşa tıp fakültesinden aldığım resmi belge ile gittim belgeyi görür görmez direk askeri hastaneye sevk ettiler askeri hastane atak anında görülmesi uygundur dedi.

Şuanlık askere alındım ancak askeriyede herhangi bir rahatsızlığımda direk gataya tedaviye yollayacaklar askerlik yapmış fmf hastası arkadaşım var 3 kere hava değişimi aldı 3 er aylık ve sonradan çürüğe alındı.
byazrail

Mesajgönderen kerem tarih Çrş Kas 04, 2009 12:14 pm

Askeri hastaneye sevk için nasıl bir rapor gerekiyor kan sonuçlarımın ve fmf gen sonucumun sonuçları ile gitsem yeterli olurmu?
kerem

Mesajgönderen uysalburak tarih Pzt Oca 18, 2010 12:13 pm

Arkadaşlar ben 99 da askerdim O günkü şartlarla bu gün mutlaka değişmiştir. Benim zamanımda hastanede yatırıyorlar her allahın günü kan alıyorlar ve en ufak bir ağrı kesici bile vemiyorlardı. O zamanalar gen taraması da yoktu. Yıllar sonra yaptırdım Alman hastanesinde gen testini. Hem anne hemde baba tarafımda çıktığı için ağır geçiyormuş.
Diğer taraftan sivildeki hiçbir tahlil rapor yada test sonucunu askeriye kabul etmiyor. Yapılması gerekenleri kendisi yapıyor. İllada ben askerlik yapmayacağım diyorsanız baştan söyleyin. yok ben askerliğimi yapacağım diyorsanız ilacınızı gizli gizli için. Çünkü ilaç içtiğiniz anlaşılınca sizi hastane sevk ediyorlar sonrada eve yolluyorlar. Tabi fmf in cinsi ağır geçip geçmemesi de bunda etkili.
uysalburak

Önceki

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir