FMF ve askerlik

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

FMF ve askerlik

Mesajgönderen uysalburak tarih Cmt Eki 25, 2008 9:30 am

1999 yılında askerlik yaptım.
Asekere ilk başvurumda fmf hastası olduğumu bildirmedim. Usta birliğime gittiğimde Bölük komutanı colhucine ilacımı dolabımda bulunca beni birliğin doktoruna yolladı.
O da Ankara GATA ya sevketti. O zamanlar Gen testi yoktu. İlacımı kesmemi söyledilerki 1,5 mg dan 0,5 mg a kadar düşürdüğüm ilacımı kesince yeneeğimi düşündüğüm FMF tüm gücüyle hatta eskisinden daha da kuvvetli geri geldi.
Düşünün kü kırizim gelmiş ne bir serum ne bir ağrıkesici veriyorlar. Ben ateşler içinde kıvranırken yaptıkları tek şey hastalığın tesbiti için kan almak ve ateşimi ölçmek idrar testi yapmak.
Ben tezkere istemiyorum sizden sadece ilacımı içip askerliğimi yapmak desem de o zamanlar yeni ortaya çıkan FMF hastalığı için resmen kobay oldum.
ilk yatışım 3 hafta sürdü. İkincisi 2,5 hafta. Üçüncüsü 2 hafta. Kobay gibi kullanıldım. Hepatit C lilerle aynı odalarda yatırıldım.
Sanırım şimdi gen testi ile çözülüyordur bu hastalığın teşhisi. Askere eskisi kadar eziyet edildiğini sanmıyorum.
Bu arada benim gen testimde dominant çıktı. Hem anne hem baba tarafımda varmış. Yaşım 35 12 yaşımdan beri Günde 1,5 mg colhucine kullanıyorum.
uysalburak

tecil ettircem

Mesajgönderen ssevgilimm tarih Cmt Eki 25, 2008 1:50 pm

slm arkadşlar askerliğimi tecil ettircem 31 ekim son gün.. bunları okuduktan sonra geç kaldığımın farkına vardım.. tecil ettirrirken muaftır raporunu alamazsam ilerde askere giderken muaftır raporunu alma ihtimalim varmı ..
?? yaşına kadar fmf in kölesiydim teshişten sonra kolşisin vazgeçilmezim oldu diyorsanız paylaşalım
ssevgilimm

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir