Asker Hastanesinde Muayene En Yeni :D 10.06.2008

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

Asker Hastanesinde Muayene En Yeni :D 10.06.2008

Mesajgönderen olcay_ozer tarih Cum Haz 20, 2008 11:49 am

Arkadaşlar ben size bütün olanları anlatayım.Öncelikle 1986 doğumluyum.Üniversiteden dolayı tecilliydi durumum.Balıkesirde olduğum için Balıkesir Asker Hastanesi Temmuz döneminde yoğun olur.Astsubay Meslek Yüksekokulu olduğu için öğrenci alımları olur.Dedim ki haziranda halledeyim bu işleri.Aynen şöyle geçti süreç.10 haziran SabahıAskerlik şubesine gittik hiç arıza çıkarmadan sevkimi hazırladılar saat 9 falandı çıktık oradan Asker Hastanesine gittik.Direk Gastro açıyomuş sevk zarfını zaten.Doktor Yarbay bu arada.Yanımda gen tahlil sonuçları sonra eski sağlık raporları falan vardı.Zarfı açarken FMF hastasıyım ben dedim.Çevirdi sevk kağıdını arkasına yazdı hiç muayene etmeden.Hastada Ailesel Akdeniz Ateşi Tanısı Mevcut Olup ..... işte gerisi baya uzun.Yani Doktorlar önüne engel çıkarmıyor.doktor hemen yazdı tahlillere bile bakmadan.Ama ne yazdı oda önemli .1 aylık süre içerisinde mesai saatleri içerisinde atak gelirse gastroya mesai saatleri dışında atak geldiğinde Acil servise gelmesi uygundur. yapılacak Testler Sedim ve Tam Kan tahlili , Ateş ve Fizik muayenesi ( Rebaund Defans ) . 3 gün ölçülecek bunlar . 10 haziranda ilacı bıraktım 13 haziranda atak geldi.Cuma akşamı gittim acile bu arada bi asker vardı sancılı... doktor neyin var diyo Akdeniz Anemisi Var bende diyo.. Doktor evladım FMF yazıyo burda diyo adam ısrarla evet FMF yani akdeniz anemisi demekte ısrar ediyor.(Burdan Alınacak ders; Daha Hastalığının ne olduğunu Bilmeyenler var işte ileride Böbrek Yetmezliği Adayı Eğitim Şart ) Neyse Doktor Dedi neyin var FMF Hastasıyım Atak Geldi Dedim baktı Kağıda Yarbayın İmzası var Ateş ölçüldü 36,5 ( Evde 39 dereceydi Terlemekten Düşüyo hep ara ara ) Fizik Muayenesi ve tahliller . İkinci günde aynısı . Hiç bir doktordan kötü muamele görmedim aksine adam gözlem odasında bile dakika başı geldi Çünkü ağrıdan Ölüyordum neredeyse Üçüncü Günde Aynıydı Sedim İlk gittiğimde 1 saatte 8 mm'di. Sonra 18 ve 30 mm Her gün artıyordu. 16 Haziranda Gastroya gittim . Sevk Kağıdının Arkasında Acildeki Doktorların yazdıkları notlar ve Tahlil sonuçları. Dedi 3 Gün geçtiği için tekrar sevk alman lazım.Bende gittim askerlik şubesine aldım sevki . Doktor anlıyor halimizden dedi oğlum yorulma otur sen ben hallederim diye .Eski raporlar askeriyede geçmiyor diyolar ya kökü yalan.Doktor aldı benden çantamı içerinddeki raporlardan işine yarayacakların fotokopilerini aldı ( daha önceden lazım olur diye fotokopi çektirmiştim :) ) ne zamandan beri var hastalık dedi 4 yaşından beri dediğimde derin bi muhabbete girdik. işte almanyada bi teşhis koyamadılar Türkiyeye geldik . Şu doktor koydu teşhisi falan.Sonra Ben Bununla ilgili Rapor yazıp Sağlık Kuruluna gönderecem seni Dedi.işte Evrak kayıt falan bir iki prosedür . Ama erinden Albayına kadar herkez ilgilendi .Doktor saat 3 te gidicekti benim için Hemşiresinle beraber 5 'e kadar bekledi Ertesi Günkü Sağlık Kuruluna yetişeyim diye . Hatta İşler Yetişti Diye Hemşire Evi aradı ertesi Gün 13:30'da Sağlık Kuruluna Gireceksin Orada Ol diye .Gittim O Gün Ya ben 3-5 Doktor Olur Diyordum ama 25 tane Askeri Doktor Bi Tane Yüzbaşı Sözcü Çağırıyolar içeriye Tek Tek Verilen Kararı Sana Söylüyolar. Ben C/45 Ertesi Yıla Bırakma Kararı aldım.Prosedür Böyle.Hani Daha önceki Bi Yazımda Madde 36nın B Dilimine göre değerlendiriyolar demiştim ya onu yapmadılar bana . Yeni öğrendim bunuda Maddeleri Aynen Aşağıya yazıyrum.
SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI
Madde 45 - (Değişik: 7/1/2002-2002/3627 K.)
A) 1. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Gastritler, hafif özofajitler (Savary-Miller Evre I, II) özefagusun spazmları, özefagusun semptomsuz divertikülleri, tedavi ile iyileşebilen diğer hastalıkları, komplikasyonsuz ve asemptomatik akalazya.
2. Hiatal, paraözafajial ve diafragma fıtıklarının ve diafragma anomalilerinin komplikasyonsuz ameliyatları, komplikasyonsuz subdiyafragmatik apse ameliyatları.
3. Semptomsuz ve fiziki bulgu vermeyen mide veya duodenum anomalileri, mide ve duodenumun tıbbî tedavi ile iyileşmiş peptik ülser sekelleri (Radyolojik veya Endoskopik Pilor ve/veya Bulbus Deformasyonları).
4. Mide ve duodenumun semptomsuz divertikülleri.
5. Fonksiyonel olarak komplikasyon yapmamış, mide veya duodenumun peptik ülser ameliyatları(her türlü vagotomi, piloroplastiler, primer sütür ve gastroduodenostomi operasyonları).
6. Midenin, ince ve/veya kalın bağırsağın konjenital malformasyonları, ince ve kalın bağırsağın rezeksiyonsuz veya askerlik görevini yapmaya engel teşkil etmeyen (klinik ve laboratuvar bulgularının normal olduğu) segmenter rezeksiyon ameliyatları, tek veya birkaç adet polipleri, irritabl bağırsak sendromu.
7. Karaciğer konjenital lob anomalileri.
8. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Safra kesesi ve yollarının semptomsuz konjenital anomalileri, bilier diskinezileri, safra kesesi taşları, laparotomi veya laparoskopik yapılmış kolesistektomiler, endoskopik sifinkterotomiler, endoskopik olarak safra yolu taşlarının çıkarılması, safra yollarının Alonso-Lej sınıflamasına göre tip II kistleri.
9. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Laparotomiler, askerlik görevine engel teşkil etmeyen karnın veya inguinal ya da perineal bölgenin ateşli silâh ve travmalarla, delici ve kesici aletlerle yaralanmaları ve bunların komplikasyonsuz ameliyatları, komplikasyonsuz karaciğer, pankreas ve dalak rüptür ameliyatları ile primer sütür ve splenorafiler sekelsiz batın içi abse ameliyatları.
10. Uyarısız total bilirubin düzeyi % 1-3 mg. Arasında olan ve diğer karaciğer fonksiyon testlerinin normal bulunduğu hafif hiperbilirubinemiler.
11. Fonksiyon testlerinde bozukluğa neden olmamış yağlı karaciğer; etiyolojisi bulunamayan ve karaciğer biyopsi sonucunun tamamen normal bulunduğu karaciğer transaminaz yükseklikleri.
12. Karaciğer ve dalağın komplikasyonsuz, tesadüfen saptanan hemanjiomları, her türlü kistleri veya apseleri ile bunların sekel bırakmamış her türlü ameliyatları veya perkütan girişimleri.
B) 1. Komplike veya semptomatik akalazya.
,
2. Komplikasyonlu ve tedaviye refrakter gastroözefajial reflü hastalığı (Barret epiteli, özefagus ülserleri, Savary-Miller Evre III-IV özofajit).
3. Objektif yöntemlerle kanıtlanmış, tıbbî ve/veya endoskopik (dilatasyon vb.) tedaviden istifade etmeyen pilor ve duodenum darlıkları.
4. Radyolojik ve/veya endoskopik olarak belirlenebilen parsiyel rezeksiyonlu, gastroenterik anastomozlu, kalıcı komplikasyon yapmamış mide ameliyatları (gastrojejunostomi, gastroileostomi vb.).
5. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Gluten enteropatisi, hafif seyirli (kronik diyare ile birlikte, boya göre standart ağırlık çizelgesindeki ağırlıkların alt sınırından 11 ilâ 20 kg. arasında eksiklik) malabsorbsiyon sendromları, sindirim sistemi tüberkülozları.
6. Kalıcı ve organik nedenlere bağlı, ağır, mükerrer transfüzyonu gerektiren gastrointestinal mükerrer kanamalar.
7. Absorbsiyon bozukluğu, darlık, körlup sendromu gibi komplikasyon yapmış ince veya kalın bağırsağın segmenter rezeksiyonları, iki veya daha fazla brit ileus nedeniyle geçirilmiş operasyonlar.
8. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Komplikasyon yapmamış kronik iltihabî bağırsak hastalıklarının (Crohn Hastalığı, Kolitis Ülseroza ve benzeri) remisyonları, konjenital ve akkiz megakolon, altı aylık tedaviye rağmen iyileşmeyen veya nüks eden soliter rektal ülser.
9. Tıbbî tedavi ile iyileşmiş tüberküloz peritonitis, (resmi kurumlardan alınan onaylı rapor ve patoloji raporu gereklidir.) komplikasyonsuz ve ağrı krizleri bir ay veya daha uzun sürede gelen periyodik peritonit.
10. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Karnın; lâboratuvar bulguları ile doğrulanabilen birden fazla organ yaralanması, segmenter bağırsak rezeksiyonu veya birden fazla etaplı ameliyatı (ileostomi, kolostomi ve benzeri) gerektiren kesici delici alet, ateşli silâh ve travmalara bağlı yaralanmalar veya inflamasyon nedeniyle yapılan birden fazla etaplı ameliyatlar.
11. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Karaciğer ve dalakta ameliyat sonrası nüksettiği görüntüleme ve parazitolojik veya histopatolojik yöntemlerle kanıtlanmış kist hidatikler, safra yolu fistülü ile seyreden karaciğer abseleri ve bunların ameliyatları, lâboratuvar bulguları ile doğrulanan kompikasyonlu karaciğer hemanjiomları, karaciğer rezeksiyonları (birden fazla düzenli segmentektomi veya lobektomi), nüks veya rezidü intra veya ekstra hepatik safra yolu taşları, karaciğerde fonksiyonel, komşu organlarda ise anatomik ve fonksiyonel bozukluklara yol açmış komplikasyonlu karaciğer rüptür ameliyatları, safra yollarının Alanso-Lej sınıflandırmasına göre Tip-II'nin dışında kalan kistleri ve bunların ameliyatları.
12. Mükerrer kontrollerde total bilirubin düzeyleri % 3 mg.
ın üzerinde konjenital hiperbilirubinemiler (Gilbert, Crigler-Najjar Tip II, Dubin Johnson, Rotor Sendromları).
13. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) En az bir yıl süre ile devam eden ve kot kenarını geçen splenomegaliler, organik nedenliler hariç bütün splenektomiler.
14. Tekrarlayan akut pankreatitler.
15. Askerlik görevine engel teşkil eden sindirim sisteminin tedavisi olanaksız konjenital yerleşme anomalileri (Intratorasik mide ve bağırsak ile dalak vb.).
16. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Biyokimyasal ve histopatolojik olarak düşük veya orta aktiviteli kronik hepatitler, fonksiyon bozukluğu yapmış hepatosteatoz en az bir yıldır devam eden, sebebi bulunamayan, karaciğer biyopsisinde minimal reaktif değişikliklerin varolduğu kronik karaciğer fonksiyon bozuklukları.
NOT : Viral kökenli kronik hepatitler, bu Yönetmeliğin eki Hastalık ve Arızalar Listesinin 52 nci maddesinin dilimlerine göre değerlendirilecektir.
17. Karaciğerin tedavisi mümkün olan depo metabolik hastalıkları (Wilson Hastalığı, Hemokromatozis, Hepatik Porfirialar vb.).
C) 45 inci Maddenin A, B ve D dilimlerinde belirtilen hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat halleri.
D) 1. Komplike akalazya ameliyatları, özofagusta disfajiye yol açmış, endoskopik, radyolojik olarak saptanmış darlıklar ve ameliyatları.
2. Diyafragma fıtıklarının ve anomalilerinin komplikasyonlu ameliyatları.
3. Komplikasyon yapmış mide ameliyatları (total veya parsiyel gastrektomi, gastrojejunostomi, gastroileostomi vb.). Zollinger Ellison sendromu, sindirim sisteminin diğer endokrin tümörleri.
4. Kronik ve komplikasyonlu, iltihaplı, granülomlu bağırsak hastalıkları (Kolitis Ülseroza, Crohn Hastalığı, Diffüz Polipozis) ve bu nedenle yapılan total kolektomi, total kolektomi + Mukozal Proktektomi+ileal rezervuar ve ileo-anal anastomoz veya devamlı ileostomiler, ince bağırsak lenfoması ve bu nedenle yapılan ameliyatlar.
5. Komplikasyonlu veya nöbeti bir aydan daha kısa aralıklarla gelen periyodik peritonitis, brit ileusları vb. gibi komplikasyon yapmış yaygın peritonit sekelleri ve yapışıklıkları, kronik (en az 6 ay süre ile devam eden) intestinal pseudo obstrüksiyon sendromu.
6. Karaciğerin, radikal tedavileri mümkün olmayan, komplikasyon veya fonksiyon bozukluğu yapmış multipl kistleri.
7. Organik nedenli splenektomiler.
8. Biyokimyasal ve histopatolojik olarak orta ve yüksek aktivite gösteren kronik hepatitler, ağır toksik hepatitler, sirozlar, portal hipertansiyon, Banti Sendromu portal hipertansiyon nedeni ile yapılmış şant ve diğer ameliyatlar. Etken gözönüne alınmaksızın kesintisiz iki yıldan daha uzun istirahati gerektiren karaciğerde histopatolojik değişikliklerin saptandığı kronik karaciğer fonksiyon bozuklukları.
9. (Değişik fıkra: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/43. mad) Sklerozan kolanjit, safra yolu darlıkları ve yaralanmaları, Caroli hastalığı ve bu nedenle yapılan bilioenterik anastomoz ameliyatları ve terapötik endoskopik girişimler.
10. Kronik pankreatitler, pankreasın kistleri, mükoviscidosis.
11. Ağır (kronik diyare ile birlikte boya göre standart ağırlık çizelgesindeki ağırlıkların alt sınırından 21kg. ve daha fazla eksiklik) malabsorbsiyon sendromları.
12. Karaciğer, safra kesesi ve yolları, dalak, pankreas ve peritonun her türlü kötü huylu tümörleri.
13. Gastrointestinal kanalın malign tümörleri ve bunların ameliyatları.
14. Karaciğerin tedavisi mümkün olmayan metabolik ve depo hastalıkları.
15. Karaciğer, pankreas, ince bağırsak transplantasyon ameliyatları.

Arkadaşlar Yukarıdaki Madde 45'te olduğu Gibi Koyu ve Altı çizili Yerlerde Periyodik Peritonitis var. Yani Buna göre Değerlerndiriyorlar.Yani Kısacası Doktorumunda Dediği Gibi Atak Ne Kadar Sıklıkla Geliyo Demişti bende Ayda 3 Defa falan diye cevap vermişti.Eğer Buna göre değerlendirilirsem seneye tekrar Sağlık Kuruluna Çıktığımda Madde 45 " D" Dilimi Fıkra 5 Kararı Alıcam . Yani Barıştada Seferberlik Sırasındada Askere Alınmayacağım.Haa bu değilde diğeri olursa Madde 45 " B " Dilimi Fıkra 9 Kararı Alıcam.Buna görede Barışta Askerliğe Elverişli Değil Seferberlik Durumunda Gerek Duyulursa Askerlik Yapabilir. Bence Bu yazdıklarım çok açıklayıcı oldu.Baya bi yardımcı olacaktır. Bu arada FMF'in bir Çok İsmi daha var Periyodik Peritonit Genelde bütün Hastalarda göründüğü için çoğu yerde bu ismide kullanıyolarmış.
Yani İşin Özeti Her iki Karara Görede Askerlik Yapmayacağım.....
Bu arada Karın Ağrısı Şart arkadaşlar Ateş Olmayabiliyor bazen Ona Göre
Danışmanlık Ücrete Tabii Değildir. İsteyen İstediğini Sorabilir:D

olcay__ozer@hotmail.com
olcay_ozer

Re: Asker Hastanesinde Muayene En Yeni :D 10.06.2008

Mesajgönderen kerem tarih Çrş Kas 04, 2009 3:48 pm

Karın ağrısı şart demişsin bende karın ağrısı yok valla 6 aydır atak geçiyorum yeni başladı hastalık bende ama sadece yüksek ateş bacaklarda HAFİF ağrı şeklinde oluyor ayda 1-2 kez geliyor ataklarda Bu durumda çürük alamazmıyım?
kerem

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir