ASKERDEN YENI GELMIS BIR HASTANIN NOTLARI...

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

ASKERDEN YENI GELMIS BIR HASTANIN NOTLARI...

Mesajgönderen maseyasi tarih Çrş Haz 18, 2008 12:52 pm

mrblar arkadaslar...bende sizler gibi bir fmf hastasiyim.26 yasindayim ve hastaligimin teshis edilip,kolsisin kullanmaya baslayali 3 yil oldu.fmf in askerlige engel bir hastalik oldugunu bildigim halde,askerlikten muaf raporu almayi hic dusunmedim.kasim 2008 de kisa donem er olarak vatani gorevime basladim.giderken benim icin hayati oneme sahip ilaclarimi da yanimda goturdum.gunde 3 tane kolsisin alamama ragmen birligime teslim oldugumun ilk gecesi atak gecirdim.bu benim icin kotu bir baslangic oldu.ama hic yilmadim isyan etmedim.bikac agri kesiciyle ertesi gunu yatakta gecirdim ve sonra normal halime geri dondum.kisa donem olmamiza ragmen acemilikte youn spor faaliyetleri oldu,hicbirini aksatmadim,hsataligimi bahane etmedim,inatlastim onunla ve kazanan kendini daha iyi hisseden ben oldum.vucudum bana hic zorluk cikarmadi.1 ay icersinde 5 defa 3000 kostum,ve dier spor faalyetlerini de yaptim.
ilacim bittigi zamanlarda askeri hastaneye gittim ilac yazdirmak icin.ordaki rutbeli hekimler fmf liysen burda ne isin var,askerlikten muaf olman gerekir diye bisuru tantana ettiler.ben hastaligimin farkindayim,askerligimi de seve seve yapiyorum,sadece ilacimi almaya geldim diyip de siyrilmam epey zaman aliyordu.5 ay içersinde 3 kez atak gecirdim.hicbirinde hastaneye gitmedim.birligimde istirahat ettim ve gecti.ama atakliyken hastaneye gittiginizde buyuk ihtimalle hava deisimi veriyorlar,bunu biliyorum.2 fmf hastasi daha vardi benim birligimde.eger almak isterseniz atak varken gitmenizi tavsiye ederim.ben biraz da bilmeyen insanlara hastaligi anlatmanin ve hastane ortamlarinin verdigi bunalim yuzunden cok dile getirmedim hastaligimi.subeye gittigimde de saglamim dedim.bence sizde subede soylemeyin,hastaneye falan sevk edip ugrastiriyorlar bisuru.ama birliginize katildiginizdaki kontrollerde,kayitlarda soyleyin.ataklarda,istirahatlerde sikinti yasamassiniz.ilaclari dolabinizda bulunduramiyorsunuz,yasak.orda teslim ediyorsunuz,ve kontrollu olarak aliyorsunuz.yani gunde 3 tane veriyorlar.bu biraz zahmetli oluyor ama yapacak bisey yok.
ben kis doneminde izmirde askerdim.daha soguk biryerde hastaligin seyri deisirmiydi bilmiyorum ama hic zorluk cekmedim arkadaslar.zaten cogumuzun bildigi gibi,bu hastalikta normal hayatinizdan ne kadar taviz vermezseniz kendinizi okadar iyi hissediyorsunuz.
neticede bitti askerligim ve haziran basinda geldim gorevime basladim,ogrencilerime kavustum.askerlikle ilgili bilinmezlikler de korkular da geride kaldi.benden tavsiye,herseyi normal bi sekilde yasamaya calisin..baska merak ettikleriniz olursa ,sorun cevaplayayim elimden geldigince..hepinize ataksiz gunler,sevgiler...
saglicakla...
maseyasi

Mesajgönderen olcay_ozer tarih Prş Haz 19, 2008 6:02 pm

valla sana teşhis konalı 3 yıl olmuş,bana ise 3-4 yaşındayken kondu 86 doğumluyum.Vücudunun susuz kalmaması lazım.Kreatin klerens böbreğin çalışma kapasitesini gösterir ve son Hastaneye gittiğimde yapılan tahlillerde kreatin klerens %56.Yani Böbreklerimin %56'tısı çalışmıyor tanı ise FMF'e bağlı nefropati ( kronik böbrek yetmezliği ) eğer şimdi askere gidersem adam seni dinlermi allahın dağlarında FMFmi banane kardeşim ben FMF bilmem PKK bilirim yürüyün dağlara derse kaç gün dağlarda susuz kalıyosun biliyomusun.Bide 5 ayda 3 atak geçirmişsin ben ayda 3 atak geçiriyorum dostum.Napıcaz şimdi.Adamlar o Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine boşuna koymamışlar FMF'liler askerliğe elverişli değildir diye.Yapamaz değil bal gibi yapar gider askerliğini.Tabi bunun sonrası var bide Askerde kaldığı süre içerisinde FMF'e bağlı çıkacak sorunlar ne olacak sen belki anlamayacaksın ama yıllar sonra çıkacak karşına.Ben 18 senedir çekiyorum bunu bu ağrıları yaşamayan bilemez.Annem Yanımda yokken askerde ne yaparım ki ilgilenir senelerce bunu düşündüm.Ama TSK'da bizi düşünmüş ve askerliğe elverişli olmadığımıza karar vermiş
olcay_ozer

Mesajgönderen maseyasi tarih Cmt Haz 21, 2008 9:47 pm

özer kardeşim öncelikle geçmiş olsun,acil şifalar dilerim..
elbetteki insanın kendi bünyesini kendisindan daha iyi kimse bilemez.böbreklerinle ilgili sorun muhakkak ki askerlik gibi bir görevde sıkıntı yaratabilir.ben fmf li olanlar da her şekilde rahatlıkla bu askerliğini yapabilir demedim.sadece elinizden geldiğince normal yaşamaktan taviz vermeyin demek istedim.yoksa elbetteki bu konudaki yazılı mevzuatta gerek gördüğü için böyle bi hak tanımış bizlere.bunu yapabileceğine inananlar vazgeçmesin.yapamıycağını düşünenler de hiç canını sıkmasın..
sağlıklı günler hepinize..
saglicakla...
maseyasi

Mesajgönderen guldem26 tarih Sal Ağu 26, 2008 2:42 am

maseyasi benim nişanlım da şuan izmirde asker o da kısa dönem yapacak.Açıkcası ben bu rahatsızlığın getirilerini tam olarak bilmiyorum ve ileride ortaya başka rahatsızlıklar çıkması konusunda çok endişeliyim.Biz onun askerliğini tam olarak yapıp gelmesini istiyoruz.Bu ataklar geldiğinde ses çıkarmazsa bir tehlikesi var mı acaba.Atak sırasında müdahele edilmezse onu daha da kötü etmezmi.Açıkcası her gün elim yüreğimde bir sorun çıkacak mı diye endişeleniyorum.
guldem26

Mesajgönderen cihan tarih Sal Eyl 02, 2008 10:53 pm

süper ya sana ne güzel askerlik yeri düşmüş öyle ben ankarada etimeskutta yaptım askerliğin acemeliğini ordaki dr yüzünden çürük aldım adam ataklı halimle beni koğuşa gönderdi senden birşey yok diye kışlaya ilaç sokamazdık neler çektik neler allaha çok şükür 6 ayda çürük aldımda kurtuldum o eziyetten
cihan

Mesajgönderen yalçın tarih Prş Eyl 11, 2008 3:33 pm

Selam arkadaşlar.Bende uzun yıllar FMF le yaşamış askerlikte büyük derecede ihmal ederek AMİLOİDOZ hastası olmuş biriyim.Vatan borcu tabiki önemli ama eğer tedavi aksayacaksa ve bu hastalık askerliği bir kabusa dönüştürecekse,devlette muaf gibi bir imkan vermişse hemen muaf yolunu seçin,çünkü ilerisi için çok büyük sıkıntılar yaşarsınız.Ben şırnak küpelide 1989-90 yılarında 18 aylık asker olarak vatani görevimi yaptım,allahın dağında tuvalete su bulamazken ilaç bulmak mucize gibi birşeydi,ataklarımı sırasında hiç bir askeri doktor bana inanmadı,o zamanlar buskopan yoktu ona benzer baralgin diye bir ilaç vardı her atakta arka arkaya içer bir nebze acımı dindirirdim,askerliğim çok zor geçti sivil hayata döndükten kısa bir süre sonra en şiddetli atağı yaşadım,bacaklarım inanılmaz derecede şişti,tahlil üstüne tahlil,biyopsi derken amiloidoz olduğum ortaya çıktı,şu anda kronik böbrek yetmezliği ile boğuşuyorum,tek sebebi ilaçlarımı düzenli kullanamamam,çok değil 18-19 sene önce bile bu hastalık çok fazla bilinmiyordu,ama şimdi tıp çok ilerledi hergün yeni ilaçlar çıkıyor,FMF hafife alınacak bir hastalık değil arkadaşlar,askerlik uzun ve çileli bir görev o yüzden tüm imkanlarınızı kullanın ilerdeki yaşantınız için tedbirinizi şimdiden alın,unutmayın FMF kontrol altına alındığı zaman öbür boyu ilerlemeden sizinle birlikte yaşıyor ama amiloidoza çevirirse ilk önce böbrek yetmezliği,dializ,böbrek nakli,cevap alınamazsa kaçınılmaz son.Kendinize çok iyi bakın,herkese geçmiş olsun...
Bütün kader arkadaşlarıma acil şifalar diliyorum,asla bu hastalığa teslim olmayacağız..
yalçın

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir