TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Hastalık ve arızalar listesi

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Hastalık ve arızalar listesi

Mesajgönderen olcay_ozer tarih Cum Nis 11, 2008 12:13 pm

Arkadaşlar bende bu hastalığı 4 yaşımdan beri çekiyorum.Şu an Normal devlet hastanesinden durumumu bildirir bi rapor alıyorum.Sene 1991'den beri yapılan tahliller ve raporlarıda götür dedi doktorum.Üsteğmen bi arkadaş gitti olayı öğrenmeye dosyaya o raporlarıda ekleyeceklermiş ama hiçbir geçerliliği yok eski raporların.Sadece bakacak olan doktor hastalığa yönelmesi amacından önemli o raporlar.TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinde zaten belirtilmiş Askerliğe elverişli olmayanlar: Hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin B ve D dilimlerine girenlerdir.

(HASTALIK VE ARIZALAR LİSTESİ

Madde 36 - (Değişik madde: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/38. mad)
A) 1. Klinik ve lâboratuvar bulguları tam olarak iyileşmiş veya tedavi ile baskılanmış romatizmal eklem hastalıkları.
B) 1. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz en az altı aylık tedavi veya takip ile tam olarak baskılanmadığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.
AÇIKLAMA : Bu fıkra; subay ve astsubaylarda bir yıl tedavi süresi beklenerek; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya en az bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
2. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz olarak altı ay sürmeyen ancak, son bir yıl içinde en az iki kez tekrarladığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.
3. En az iki kez tekrarlandığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş Ailevî Akdeniz Ateşi ya da benzeri periyodik artrit yapan hastalıklar.
4. Kas iskelet sisteminde kalıcı sekel geliştiği gösterilen hastalar (Arızanın yerine göre "Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları" ile ilgili bölümdeki maddelerin B dilimlerindeki fıkralar gereğince işlem yapılır.).
C) 36 ncı maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet hâlleri.
D) 1. Beden hareketlerini ileri derecede bozan romatizmal hastalık sekelleri (Arızanın yerine göre 'Kas ve iskelet Sistemi Hastalıkları' ile ilgili bölümdeki maddelerin D dilimlerindeki fıkralar gereğince işlem yapılır.).

Arkadaşlar yukarıdada yazdığım gibi Ailevi Akdeniz Ateşi bu listenin B kategorisine giriyor. Yani barış zamanında askerliğe elverişli değil ,Seferberlik sırasında askerlik yapabilir.

raporu aldığımda sizinle hemen paylaşıcam
olcay_ozer

Mesajgönderen Birsel tarih Cum Nis 18, 2008 9:43 pm

mehraba,

öncelikle cok gecmis olsun aramiza hos geldiniz...

cok güzel bir bilgi paylasmisiniz sanirim arkadaslarin isine yaricaktir..cok tskler..ellerinize yüreginize saglik..eger rapor alirsaniz onuda scann yaopip eklersek cok faydali olcaktir..simdiden tskler..allaha amanet olun

saygilar
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen olcay_ozer tarih Pzt Nis 21, 2008 11:28 am

hoşbuldukk Birsel bende aslında Almanya'dan geldim 7 yaşındayken.Orada bi teşhis koyamadıkları için dedik bide Türkiye'ye gelelim.Eeee Atatürk boşuna dememiş "Beni Türk Hekimlerine Emanet Edin " diye.Helal olsun valla Balıkesir SSk 'daki Çocuk Hastalıkları uzmanı Süreyya Paksoy ( Erkek Kendisi ismine aldanmayın :D ) o koydu teşhisi.Dışarıdan bakıldığında hasta olduğuma kimse ihtimal veremiyor.Tabiki atak geçirirken görmelerine kadar.Raporu büyük ihtimal bu sene alamam.Çünkü 1 sene sonraya sevk erteliyorlar.4 sene sevk erteleniyo en fazla.İlk 2 senede hastalığı kanıtlarsan tamam artık muafsın.Tabiki raporu aldığımda scan edip koyacağım.Diğeer arkadaşlara faydalı bilgiler sağlayabilirsem ne mutlu bana MSN'ide vereyim bu arada :D olcay__ozer@hotmail.com
olcay_ozer

Mesajgönderen neutralife tarih Pzt Nis 21, 2008 4:49 pm

Büyük ihtimal 2. seferde alırsın. Benim öyle oldu.
neutralife

Mesajgönderen olcay_ozer tarih Pzt Nis 21, 2008 10:42 pm

evet zaten 2. seferde alınıyo en erken 4 sevk erteleme içinde alınıyo rapor gideyim olayın bütünn kısımlarını anlatıcam buraya
olcay_ozer

Re: TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği Hastalık ve arızalar lis

Mesajgönderen tuzmanc tarih Sal May 27, 2008 4:40 pm

olcay_ozer yazdı:Arkadaşlar bende bu hastalığı 4 yaşımdan beri çekiyorum.Şu an Normal devlet hastanesinden durumumu bildirir bi rapor alıyorum.Sene 1991'den beri yapılan tahliller ve raporlarıda götür dedi doktorum.Üsteğmen bi arkadaş gitti olayı öğrenmeye dosyaya o raporlarıda ekleyeceklermiş ama hiçbir geçerliliği yok eski raporların.Sadece bakacak olan doktor hastalığa yönelmesi amacından önemli o raporlar.TSK sağlık yeteneği yönetmeliğinde zaten belirtilmiş Askerliğe elverişli olmayanlar: Hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin B ve D dilimlerine girenlerdir.

(HASTALIK VE ARIZALAR LİSTESİ

Madde 36 - (Değişik madde: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/38. mad)
A) 1. Klinik ve lâboratuvar bulguları tam olarak iyileşmiş veya tedavi ile baskılanmış romatizmal eklem hastalıkları.
B) 1. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz en az altı aylık tedavi veya takip ile tam olarak baskılanmadığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.
AÇIKLAMA : Bu fıkra; subay ve astsubaylarda bir yıl tedavi süresi beklenerek; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya en az bir yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
2. Klinik ve lâboratuvar bulguları kesintisiz olarak altı ay sürmeyen ancak, son bir yıl içinde en az iki kez tekrarladığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş romatizmal eklem hastalıkları.
3. En az iki kez tekrarlandığı sağlık kurulu kararı ile gösterilmiş Ailevî Akdeniz Ateşi ya da benzeri periyodik artrit yapan hastalıklar.
4. Kas iskelet sisteminde kalıcı sekel geliştiği gösterilen hastalar (Arızanın yerine göre "Kas ve İskelet Sistemi Hastalıkları" ile ilgili bölümdeki maddelerin B dilimlerindeki fıkralar gereğince işlem yapılır.).
C) 36 ncı maddenin A, B ve D dilimlerindeki hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet hâlleri.
D) 1. Beden hareketlerini ileri derecede bozan romatizmal hastalık sekelleri (Arızanın yerine göre 'Kas ve iskelet Sistemi Hastalıkları' ile ilgili bölümdeki maddelerin D dilimlerindeki fıkralar gereğince işlem yapılır.).

Arkadaşlar yukarıdada yazdığım gibi Ailevi Akdeniz Ateşi bu listenin B kategorisine giriyor. Yani barış zamanında askerliğe elverişli değil ,Seferberlik sırasında askerlik yapabilir.

raporu aldığımda sizinle hemen paylaşıcam

Meraba Arkadaşlar !!

Öncelikle kendimi tanıtim ben Silahlı Kuvvetlerde çalışıyorum , rütbem Uzman Jandarma ( Muazzaf ) 1980 İskenderun doğumluyum , evliyim hastalığım nedeniyle çocuk yapmaktan korkuyorum..

Aslında hayat hikayemi anlatmaya gerek yok , bundan 4.5 seneden bu yana bel , ayak ,kalça, karın , sırt , topuk , ayakk parmakları vs. şöylece özetleyebilirim tüm eklem yerleri ağrısı çekiyordum. İlk olarak karın ağrımla başladım , bunun için Dr. lara gittiğimde bana enfeksiyon kaptığımı söyleyip bir takım ilaçlarla eve yolladılar. Daha sonra Kalça ağrılarım için de bir Ortopedi Dr. una göründüm ve doğuştan kalça kemiğimim eksik olduğunu ve bunun için ağrılarım olduğunu söyleyip tekrardan ilaç verip yine evimin yolunu gösterdiler.Sonrası hareketlerimi kısıtlayacak şekilde bel ağrılarım olduğunda bu defa Fizik Tedavi Uzmanına göründüğümde tomografi sonucunda sende fıtık olabilir , kendine dikkat et, bunun dışında Fizik tedavi hareketleri tavsiye etmişti. Ağrılarımdan dolayısıyla Hareketlerin hiç birini yapamıyordum bunu Dr. uma söylediğimde bana kızıyor yapmak zorunda olduğumu söylüyordu.En sonunda ise bulunduğum ilden tayinim doğu tarafında Tunceliye iline çıktı ve ben ilk operasyonda kasıldım ve yaklşık 1 saat boyunca baş parmağımı bile oynatamıyor hale geldim ve nefes alıp vermede de güçlük çekmeye başlamıştım , Bunun üzerine hemen beni ambulans ile Erzincan Mareşal Çakmak hastanesi Beyin Cerrahi bölümüne kaldırdılar ,ordaki sevgili Dr. umuz bana emar sonucunda hiç birşey göremediğini benim gayet sağlıklı birisi olduğumu söyledi. Fakat emar sonucunda ise ' Spondilit görülmüş olup, bunun üzerinde tedavi görmesi uygundur ' ibaresini Dr. uma söyleyip beni aynı hastanenin Fizik Tedavi uzmanına sevk ettirmesi büyük ısrarlarım üzerine kabul etti.Fizik tedavi uzmanı ise şikayetlerimi dinledi ve sadece tam hatırlamıyorum yağlı film diyolar galiba ondan istedi ve kan tahlili istedi , yağlı film ve raporu ile kan tahlil sonuçlarım çıkması üzerine , Fizik tedavi uzmanına götürdüğümde bana keşke Fıtık olsaydın Fıtıktan daha zor bir hastalığımın olduğunu söyledi , kan tahlilimde herşey sınırda çıkmış, fakat çekilen kalça filminde AS li olabileceğimi düşünerek bana ' Tedavine devam ettirirsen meslekten atılacağımı, bunun Türk Silahlı Kuvvetleri personelinde olması durumunda çok zorluk çekebileceklerini anlattı. Bende kesinlikle devam edeceğimi söyledim ve beni GATA ya sevk etti , yaklaşık 8 aydan bu yana tedavi görüyorum , ilk altı ay Salazoplin ve Endol kullandım , ağrılarım hiç kesilmedi ve bu altı ay süresi boyunca devamlı tahliller oluyordum, Kemik sintigrafisinde hastalığımın tüm iskelet sistemine yayıldığını , bunun yanında ise FMF hastalığı denilen AKDENİZ ATEŞİ hastalığı ve şimdi de AS ye bağlı damar kısalması olduğunu öğrendim, şu an için ise HUMİRA kullanıyorum hastalık aynı , ağrılar aynı , ve GATA Romatoloji de bulunan Dr. um ise hastalığın çok ağırlaşmış diyor.Önceden bu tanım konsaydı belki de AS ye bağlı bu hastalıkları geçirmeyecektim.AS li arkadaşlar çok dikkatli okusun istiyorum.
Peki bu durumda bana GATA hangi raporu verecek arkadaşım yada böyle SMK raporu almaya devam mı edeceğim
tuzmanc

Mesajgönderen Birsel tarih Çrş May 28, 2008 1:09 am

Mehraba TUZMANC ,

FMF ailesine hos geldin.. yasadiklarini ve seni cok iyi anliyorum keske daha önce tesiz konulmus olsa idi hayatimiz cok daha farkli olurdu elbete ama yinde bunda sükür...Beterin beteri varmis...
Tekrar gecmis olsun...Hersey gönlünce olsun
ya zirvelerden gelen su gibi duru;
ya da kavrulmus ormanlar gibi kuru

hayat senin...ne istiyorsan o ol.....
Birsel
Site Admin

Mehraba TUZMANC

Mesajgönderen atommm tarih Pzt Ağu 11, 2008 2:17 pm

sevgili kardeş sen malulen emekli olursun.ama fmf oldugunu doktor raporların her hasteneye gittiğin evrakların birer nüshası her zaman yanında olsun adi malulen emekli olursun.
atommm

Mesajgönderen olcay_ozer tarih Cum Ara 19, 2008 12:05 pm

TUZMANC ;
uzman çavuşlarda nedir bilmiyorum ama astsubay , subay , askeri öğreci vs. bunlarda okula başladığı günde çıkarsa hastalık veya ileiki senelerde sindirim sistemi hastalıklarında madde 45 B grubuna giriyo FMF ve sınıflaara ilişkin 1 ve 2 nolu çizelgeler var ...1 nolu muharip sınıflar 2 nolu ise yardımcı sınıflarr...yardımcı sınıfsa vede 45 - B aldıysaa çizelgede sınıfı görevini yaparr diyor.göreve devam ediyor yani...ama uzmanlar yok listeede bilemiyorumm...
olcay_ozer

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir