Bir Yedek Subay Aday Adayı'nın Sevk Hikayesi

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

Bir Yedek Subay Aday Adayı'nın Sevk Hikayesi

Mesajgönderen akdenizhan tarih Prş Ağu 02, 2012 6:45 pm

Biraz uzun yazıcam, artık hikaye mi dersiniz, bilgilendirme mi dersiniz, dertleşme mi derseniz bilmiyorum, buraya yazılan her kelime gerçekten çok önemli ve yol gösterici. Bende başımdan geçenleri biraz da duygu düşüncelerimle destekleyerek burada yazmayı düşünüyorum. Okuyanlara ve bu forumda bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim ve ataksız, sağlıklı günler dilerim.

FMF Hastası olduğumu 2 yıl önce öğrendim ve 2 yıldır düzenli şekilde günde 3 adet Colsicum Dispert alıyorum. Üniversite'den geçen ay mezun oldum ve 2 yıllık tecil hakkımı kullanmak için askerlik şubesine müracat ettim. FMF Hastalarının belirli formaliteler sonucunda askerden muaf olabildiklerini bu forumdan öğrenmiştim ancak şubeye giderken muaf olmak aklımdan geçmiyordu. İşlemleri başlatmadan önce bir form doldurmamı istediler. Hastalığımı yazmamayı düşünüyordum önce ama formun altında "burada belirtmediğiniz sağlık problemlerinizle ilgili ileride herhangi bir hak talep edemezsiniz" yazısını görünce içime bir kurt düştü ve Ailevi Akdeniz Ateş hastasıyım ve kolşisin kullanıyorum diye yazdım son anda.

Hastalığımı öğrenince "Gata'ya sevk etmemiz ve hastalığnızın incelenmesi gerekiyor" dediler. Ne yapalım, yazdık bir kere :) aile hekiminden de sevk yazısını aldıktan sonra şube direk Gata'ya sevk zarfını düzenledi. "Hangi bölüm bakıyor bu hastalığa" dediler; "Römotoloji" dedim. Römotoloji olarak hazırladılar sevk zarfını. (Not bu sevk zarfını en geç 3 gün içerisinde hastaneye teslim etmeniz gerekiyor) Aile hekiminden sevk yazısı almak dahil bu işlemler toplam da 2,5 saatimi aldı. Hastalıktan bahsetmesem şimdi 2 yıl tecilliydim ama artık benim kontrolümden çıkan bir sürece girmiş oldum.01.08.2012

Sabah erkenden düştüm yola, GATA Cerrahi Binasının hemen giriş katındaki Baştabiplik bölümünde sevk zarfını açtırdım. Oradaki memur; "Burada Römotoloji yok, ben dahiliyeye gönderiyorum, ordan da Ankara Römotoloji'ye sevk ederler heralde", deyince dün akşam bu forumdan öğrendiğim üzere, "bu hastalığa Gastoentroloji bölümü bakıyormuş ben de sonradan öğrendim, oraya gönderseniz", dedim ama yine de dahiliyeye gönderdi...

Dahilye bölümündeki doktora da aynı şekilde Gastroentroloji bölümü yerine buraya yönlendirilmek durumunda kaldığımı anlattım. Neyse oradakiler biraz daha anlayışlılardı ve askerlik şubesine yazı yazdılar "Atak geldiğinde Gastroentroloji bölümüne müracaat etmesi uygundur" şeklinde.. Dahiliye bölümündeki doktorlar, "Atağın geldiği zaman gece 11 bile olsa hemen acile gel kan aldır ve askerlik şubesinden de gastroentrolojiye tekrar sevk alıp doğruca Gastroentroloji bölümüne git. Mutlaka atak geldiğinde kan tahlilini yaptır ki bir işe yarasın" diye de iyice tembihlediler =) hastanede yatmak zorunda kalmayacağıma sevinmiştim. Dahiliyedeki doktor ayrıca gen testi için kan vermemi istedi. 2 Yıldır FMFim ama henüz Gen tesim yok bu arada. (Nedendir bilinmez istanbulda devlet hastanesindeki doktor gen testine gerek olmadığını söylemişti. ilk teşhisim de acıbadem hastanesinde konmuştu ve o doktor da gen testine gerek olmadan fmf teşhisi koyup ilaca başlamamı istemişti.) Kısa günün karı bu gen testi oldu.

Kan verdikten sonra hastaneden çıkmadan önce son bir kere de Gastroentroloji bölümüne gideyim ve biraz bilgi alayım dedim, demez olaydım. Hastanede yatmayacak olmama sevinmiştim ki Gastroentroloji servisindeki doktorun "Ptesi, Çarş veya Cuma sabahtan gel yatışını yapalım, teşhis için yatman lazım demesiyle sevincim yarım kaldı. Sonradan öğrendim ki benim gittiğim yer Gastroentroloji Yataklı Servisiymiş bir de polikilink varmış, o neresi hiç bir fikrim yok. Bir sonraki gidişim de onu da öğrenicez artık.

Şimdi sevk kağıdımın 1 aylık müddeti varmış ve bu süre içerisinde teşihisin konulması gerekiyormuş. Dahiliyedeki doktorların söylediği gibi Gastroentrolojiye sevk alıp atağımın gelmesini mi beklesem yoksa gastroentrolojideki doktrun dediği gibi direk gidip gastroentrolojiye mi baş, yoksa doktora ayaktavursam karar veremedim. hatta gastroentrolojideki doktora ayakta teşhis ediyosanız edin yoksa ben muafiyet istemiyorum, zaten niyetim 2 yıl tecil almaktı buraya da isteyerek gelmedim, hastanede yatmaya niyetim yok demeyi bile düşünüyorum.... kararsz bir şekilde işlemler devam ediyor ancak bu sevk ve muafiyet prosedürü benim kontrolümden çıkmış gibi hissediyorum. İşlemler devam ettikçe yazmaya da devam edeceğim. bakalım ne olacak.02.08.2012

akdenizhan

Re: Bir Yedek Subay Aday Adayı'nın Sevk Hikayesi

Mesajgönderen akdenizhan tarih Cmt Ağu 04, 2012 10:58 pm

Cuma günü askerlik şubesine gidip Gastroentroloji bölümüne sevk edilmem gerektiğini izah ettim. Yeniden ekstra bir sevk zarfı düzenlemek fikri pek hoşlarına gitmese de mecburen gastroentroloji bölümüne sevk verdiler. =) pazartesi günü gata dayım. inşallah yatmak haricinde bir formülü kabul ettirebilirim.04.08.2012
akdenizhan

Re: Bir Yedek Subay Aday Adayı'nın Sevk Hikayesi

Mesajgönderen akdenizhan tarih Pzt Ağu 06, 2012 2:22 pm

Sevk zarfımla birlikte gataya gittim, baştabiplikten onayı aldıktan sonra gastroentroloji polikiliniğine geçtim. Doktor FMF isem tespit için yatmam gerekeceğini söyledi. Yatmak istemediğimi söyleyince o zaman askere elverişlidir raporu vermek zorunda olduğunu söyledi. Ben de kabul ettim... Muaf olmak konusundaki kafamdaki tereddütlerde böylece son bulmuş oldu. "Hasta FMF hastalığı tanısı açısından hastaneye yatmayı reddettiğinden FMF teşhisi konulamamıştır. Haliyle askerliğe elverişlidir." yazan raporumla askerlik şubesine gittim. Üniversite mezuniyeti sebebiyle hak kazandığım 2 yıllık tecilimi alarak askerlik şubesinden ayrıldım.

Gen testi ile tespiti mümkün olan bir hastalık için her yıl onlarca fmf hastasını hastanede yatırarak devlete gereksiz bir külfet yüklemenin mantığını kavrayabilmiş değilim. O süre zarfında atağımın geleceği dahi belirsizken hastanede yatmayı, sırf atağım gelsin diye tedavim için şart olan ilacımı kesmeyi reddediyorum.

Bu prosedürü uygulayarak askerden muaf olanlara bir sözüm asla olamaz. Çünkü atak geldiğinde çekilen ağrı ve acıyı ancak bir FMF li bilebilir. Ama ben bu sistemin değişmesi gerektiğini ve Ankara Gata'daki gibi daha makul ve mantıklı bir şekilde bu hastalığın teşhis edilmesi gerektiğini ve gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum.

İşte bu sebeplerle Allah nasip ederse 2014 Ağustos'unda askerim ve askerliğimin de atak geçirmeden, hava değişimi, sevk gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmadan, ilacımı da rahat bir şekilde alarak, hayırlı bir şekilde geçmesini ve tamamlanmasını umut ediyorum.

Tüm FMF hastalarına huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.
akdenizhan

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir